Ako zachránim túto rastlinku?

8. feb 2024

Ahojte žienky.
Prosím Vás, v domčeku po babke som objavila v pivnici rastlinku, dozvedela som sa, že ide o voskovku. Je v dosť zlom stave, listy na jej konci sú bledé a asi veľa opadalo, nakoľko má veľmi dlhé výhonky, ale bez listov. Mám ich ostrihať, či je možné, že tam listy dorastú, prosím? Čítala som, že by teraz nemala byť v teple počas zimy, že má odpočítavať, no ja ju nemám kde u nás dať, aby mala takéto podmienky a tých 15 stupňov v okolí len...ak ju pestujete, znižujete jej teplotu cez zimu? Je to nevyhnutné? Veľmi pekne ďakujem. Dlho bola zabudnutá, chcela by som ju vrátiť k životu. Ďakujem ❤️🙂

autor
8. feb 2024
viestta
8. feb 2024

Ostrihaj hole vyhony, mozes ju presadit do noveho substratu. Ona vydrzi aj bezne izbve teploty, len potom menej kvitne

pinkgirl
8. feb 2024

Nemusí byť zazimovaná, ostrihaj tie výhonky na primeranú dĺžku, ona sa pozbiera.

simca06022011
8. feb 2024

neopadalo, takto rastie ked nema co potrebuje.Tie vyhony poskracuj, kup jej kludne oporu. Daj ju na lepsie miesto, polievat a bude jje dobre 🙂 Ja ju mam doma vypestovanu z dvoch listov... :D nezimujem ju, mam ju normalne v obyvacke na okne...

babulkomale
8. feb 2024

Ak su na tych vyhonkoch zarodky listov, narastu. Ona vzdy vyhodi dlhy vyhonok a potom na nom rastu listy.
Samozrejme ak vyhonok nie je zaschnuty, v tom pripade strihni v zivej casti.
Mala by mas chladnejsie, ja ich mam v zimnej zahrade a kazdu jar nadherne kvitnu.
Nepolievaj vela, az ked preschne zemina. Mozes prihnojit slabsou koncentraciou hnojiva na izbovky.
Nech sa dari 🙂

babulkomale
8. feb 2024

A skus ju tvarovat na drot do kruhu a vyhovuje jej vychodne okno.
Moje pokial viseli, nekvitli ( nehovorim ze je to pravidlo, ale takto som to mala ja) a ked dostali oporu a ranne slniecko,kvitnu opreteky.

sinusoida
8. feb 2024

Veľmi jednoducho, úplne ju ostrihaj, daj potom niekde na svetlé miesto, od marca ju prihnojuj klasickým hnojivom na izbové rastliny a o mesiac bude tip top. Neboj je to rastlinka nezmar, aj ja ju mám.