Ako dostať vtáky zo záhrady?

15. júl 2023

Ahojte, prosím, ak má niekto skúsenosť a radu... 10 rokov pestujeme v sade ovocie a zeleninu, nikdy sme nemali toľko vtákov... Všetko ozobavaju, nemam ani jedinú ríbezlu, cucoriedky, maliny, a dnes ráno som už našla aj celé ozobane rajčiny... Skúsili sme kríky prekryť netkanou textiliou, par dni bolo lepšie, ale už sú opat v záhrade a vo veľkom sa hostia. Nemáte nejaké rady overené, okrem toho, že v kuse vybehujeme na dvor ich plasit, nič iné nezaberá...

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simsalabim
15. júl 2023

Prikryvame sietami proti vtakom, inak by pozrali vsetko. Na terase robili totalny bordel, tam mam rozvesane cd a kupili sme ultrazvukovy plasic vtakov, ktory sme nasmerovali na stol a sedenie. Nema totiz moc siroky zaber. Ako poslednu vec som nala v zalohe zozvesat zaclony, no toto zatial pomohlo.

rebrambora
15. júl 2023

Elektricky odpudzovac.
Najdes napriklad na Alze.

kaktusik007
15. júl 2023

ale ved to je uzasne, vtaky do zahrady patria, mala by si byt stastna ze ich tam mas.

martul
15. júl 2023

@kaktusik007 áno a všetku úrodu ti požerú a nemáš nič. Fakt úžasný nápad.

enka81
15. júl 2023

Mozno poradim, mne vtáky kazdy rok ozobavali čučoriedky, ribezle a tento rok nič. Mám totiž v zahrade pusteneho psa (vacsie plemeno), tá skáče este aj po muchách 🤣🤣🤣.

kristinka92
15. júl 2023

@kaktusik007 asi ste prečítali iba nadpis a príspevok už nie 🙈 vtáky sú síce fajn, ale keby mi všetko pozeru čo som krvopotne sadila, polievala tak by ma to tiež nahnevalo

matullienka
15. júl 2023

@kaktusik007 áno mať vtáky v záhrade je krásne kým ti nezničia to čo ty krvopotne pestujes. Už vidím aká by si z nich bola nadšená

kaktusik007
15. júl 2023

@matullienka
@kristinka92
@martul tak ja s tym ratam 🤷🏼‍♀️ asi som potom divna, ale mne to pride uplne normalne.

martul
15. júl 2023

@kaktusik007 nám zožrali všetky jahody a nemáme kompót, lekvár, nič. Čučoriedky to isté, maliny,....ako s týmto máme rátať? Nepomohli ani stiete, normálne to roztrhali.

matullienka
15. júl 2023

@kaktusik007 normálne to príde, že niečo sadiš, polievas, stojí ťa to čas a energiu a nie malé peniaze a nakoniec z toho nič nemáš? 😂😂😂 To to aj niekto uverí?

pehavcek
15. júl 2023

@kaktusik007 prepac ale to je ako keby si človeku, ktory tazko ochorie povedala aby sa tesil.Ved choroby k zivotu patria.Vtaky patria do zahrady, ale tesit sa ze znicia celu urodu by bolo trosku divne.Nemyslis?

autor
15. júl 2023

Ďakujem všetkým za rady, skúsim, terasu tiež mame niekedy doriadenú, ale viac ma mrzí ta úroda.
@kaktusik007 mne nevadia vtaky, ale keď nemôžem dať deťom naše čučoriedky, okolo ktorých chodíme jak blázni, tak to ma mrzí. A tiež zelenina a ostatné ovocie. Taky príspevok, aký si dala, mi je nanič.

sovica
15. júl 2023

@kaktusik007 Predpokladám, že žiješ v byte. Nevieš, čo všetko obnáša starať sa o záhradu. Ak Ti úrodu zničí čokoľvek - mráz, krúpy, chrobáky, dlhodobé silné horúčavy bez kúska vlahy, vtáky..., tak to človeka naozaj nepoteší.
@autorka, ako poradila @simsalabim, skús CD a ultrazvukový plašič vtákov. Našla som napr toto, mrkni na to:
https://garden.decorexpro.com/sk/sad-i-ogorod/k...
https://www.zdravynakup.sk/odpudzovac-vtakov-li...
https://ecobirdcontrol.com/sk/articles/428-bird...
Zadaj si do google: čo robiť, keď vtáci ničia úrodu a vyhodí Ti to tam kopu info. Snáď niečo pomôže...

viestta
15. júl 2023

Vtaky do prirody patria, zeru vsetko co mozu. Okrem urody nas zbavia aj mnozstva skodcov, takze nemam snahu ich zo zahrady vyhanat, len eliminujem moznost poskodit urodu. Cucoriedky mame zasietovane, mama okolo hriadky konstrukciu z rurok a na nej natiahnute pletivo, ribezle nam nezeru ale ak by, tak zasietujem aj tie. Vyzieraju nam aj kukurice, takze na kazdom klasku mame navlecenu ponozku

simsalabim
15. júl 2023

@kaktusik007 asi by si nebola nadsena, keby ti vsetko pozrali. Mne minuly rok nenechali jedinu bobulku muchovnika. Vsetko, co sa da, musime sietovat, inak by som to pestovala iba pre ne. A zahovnena terasa ako na hlavnej stanici by ta asi tiez nepotesila… nehovoriac o tom, ked si tam drozdy urobili hniezdo a kym mali mlade, nesmeli sme tam vyjst, lebo nas napadali a kazdy nas pohyb v okoli terasy sledovali ako stb a prenikavo kvikali. Akoze - vtaky ano, ale odtial potial. Terasa je moj priestor, tam si ich nezelam a ovocie je tiez pre mna a moju rodinu. Inak je zahrada aj pre nich, skodvov je dost, nech sa krmia. Aj vtaci zob mame kvoli nim zasadeny. Ale cucoriedky su moje!

veselo_neveselo
15. júl 2023

Zasietovat co nechces aby zrali, a este po krajoch zahrady im vysadit kriky s bobulami, co maju radi a co ludia nejedia. To by mohlo pomoct!

horalka1986
15. júl 2023

Ja ta uplne chapem. Tiez mam zeleninku a ovocie. A k tomu jedneho kocura a jednu macku, takze vsetko zive co sa u nas ocitne ulovia, alebo vyzenu.😉

kaktusik007
15. júl 2023

@sovica zijem v byte, mam zahradu 2000m2 na chalupe a ano, vtaky mi pozeru cez 70%.... a co?

marca12
15. júl 2023

@kaktusik007 potom si nevazis svoj cas,urodu ani energiu. Je ine,ked pride mestan raz za cas na chatu a tvari sa ako zahradkar a ine clovek,ktory zije v dome,vacsinu casu venuje zahrade a stara sa o to,aby mal urodu. Ja mam rada zvierata aj spev vtakov,ale urodu si nenecham vyzobat.

marca12
15. júl 2023

Jedine siete proti vtakom ti pomozu. Bohuzial posledne roky je to extrem. My davame aj stare zaclony a siete proti vtakom. Rozmyslam nad nejakym ultrazvukovym plasicom,ale aj to ludia vravia,ze nepomaha

tykat
15. júl 2023

Nasa macka to mala osefovane, ani pierko sa nemohlo pohnut, okamzite riesila.

viestta
15. júl 2023

@marca12 aj mestan si vazi svoju robotu, o tom by sme mohli dlho debatovat. My mame tiez primestsku zahradu a nastve ma, ked sa snazim a z urody nic. Ale su veci, s ktorymi nieco spravit mozem (siete proti vtakom, postrek proti chorobam a skocom) a veci, s ktorymi nenarobim nic (marhule mi vymrzli uz treti rok po sebe). Ale to vobec neznamena, ze si nevazim svoju robotu.

simsalabim
15. júl 2023

@marca12 presne tak, nehovoriac o vydavkoch na hnojivo a inu starostlivost. V zahrade o 2000m kam clovek chodi len sem tam, sa
@kaktusik007 asi potesi 2 jablkam, co jej ostanu. Ale ja v malej zahrade 10x mensej denne polievam, opatrujem, sledujem, kedy hnojit, kedy strihat, ci nie su skodcovia, choroby… preco by som mala dat vtakom pozrat muchovnik, ked 2-3 tyzdne z neho denne pozbieram velku misku bobuliek, ktore denne zjeme? Detto cucoriedky, ktore rodia este dlhsie… maliny, cernice, jahody, ribezle… Mam to pestovat pre vtaky a sebe kupovat v obchode? Fakt nerozumiem 🤷‍♀️

basullinka
15. júl 2023

1. Sieťkovanie
2. Psík alebo mačička
3. Plašičky, resp. odpudzovače

My nemáme nič z toho, vtáčikov veľa ale nám urodu nevydžobali, iba to, čo sme im nechali. Ale zato ľudia nám v noci naschvál vytrhali zemiaky z pôdy a ukradli jahody....

marca12
15. júl 2023

@viestta To bolo myslene konkretne na nu a podobne pripady,kedy je ludom jedno,ci sa nieco urodi. Lebo jej komentar naznacoval,ze ma v pazi,ci sa jej nieco urodi,hlavne,ze sa vtactvo nakrmi. Hlupo som to napisala,nechcela som sa nikoho dotknut .

domiklik
15. júl 2023

Kúp si poriadnu macku

autor
15. júl 2023

No, tak sme to zatiaľ nejako pozakrývali, použila som textíliu aj staré záclony, cédečka rozvesane. Uvidíme, čo pomôže. Mačka nie je pre nás riešenie, mali sme, uteká z dvora, okolo nemáme susedov, tak ju neviem udržať... Možno aj preto tolko vtáctva, že okolo nič poriadne nie je. Mne je ľúto, že fakt okolo toho chodíme denne, polievame, hnojime, staráme sa, a teraz takto. A pritom to beriem ako súčasť prírody, predsa nebudem nadávať na vtáky, že zobu bobule, ale tak ani jednu ríbezlu nedať deťom, lebo tri kriky komplet ozobane... A to takto rad radom, celé krdle rôznych vtákov. No nič baby, ešte raz vďaka, idem ešte pozrieť na tie plašiče, aj keď toto asi nebude cesta, keďže sad je príliš veľký...

zuzulka558
15. júl 2023

Tak to sa opýtam mojej mamy ta ich neznáša,, týždeň sme boli preč starala sa o byt a ani jedného vtáka nemám na okne,poctivo som im dávala vodu aj slnecnicu, ide ma šľak trafiť, chytali mi muchy komáre dlhé roky, sedela som na balkóne a ani jedno bzz, a to sa o ne sused staral na parapete keď viem aká je mama

viestta
15. júl 2023

Autorka, my mame stroncekove ribezle a tie neozobavaju, ale viem, ze zobat chodia k susede na krickove. Kto vie preco...