Zavádzanie celého vajíčka

25. apr 2022

Ahojte, mam 6 mesacneho syna, prikrmy davam od 5 mesiaca a chcem sa spytat ako ste zavadzali vajicko, ci len zltok a bielok az po roku alebo ste dali cele vajicko . Ja som zatial dala zltok ale chcem dat aj bielok. Je tu niekto kto mal alergicku reakciu? Lebo citam ze je to vraj velky alergen tak ci sa toho bat alebo ako. Chcem zacat aj polievocku mu davat s cestovinou no chcela by som aby bolq vajecna. Dakujem za odpovede

petruldo
25. apr 2022

bielko by som skôr ako po 10. mes. nedala

matkahelka
25. apr 2022

bielko az po roku

zuzana2299
25. apr 2022

Moja ma 7 mesiacov, nema zavedené ani žĺtko a dávam jej piškóty aj keksíky ktoré obsahujú vajce a nikdy jej nic nebolo.

henka123123
25. apr 2022

Mne nasa pedi kazala od 6 m.zaviest aj bielko tsk som dala najprv kusok a vareneho vajca natvrdo.nic im nebolo.tak.som uz davala normalne

autor
25. apr 2022

@zuzana2299 ved mne o to ide ze skoro vsetky piskoty a neviem co ked som zavadzala lepok tak obsahovali aj bielko .. neviem uz som taka zmatena z toho vo mozem a co nemozem dat malemu… napriklad aj petrzlen este nemam zavedeny a niekto to dava ako druhy zakladny prikrm miesany s mrkvou.. asi pojdem podla intuicie a podla toho ako maly bude reagovat na vsetko, ved musi to vyskusat raz

zuzana2299
25. apr 2022

Ja napríklad dávam do prikrmov normálne trocha rasce kurkumy bazalku ak robím zeleninové aj mäsové. Nikdy som sa neriadila striktne ze novú potravinu zavádzať tri dni kvôli reakcií. Ja alergik nie som ona tiež zatiaľ na nic nezareagovala. Niekedy mam pocit ze je to az moc prehnane. Ked som bola mala tak prvé prikrmy co mi mama dala bolo jablko nastrúhame s citrónovou šťavou a žijem som ok. Vajíčko mi tiež dala tuším po pol roku

zuzana2299
25. apr 2022

A ano treba ísť podľa intuície. Orientačne co od kedy môžem dávať si pozriem na instagrame profily Minipapkaci alebo Peknepapkaj aj kvôli inšpirácií co uvariť, to je celé

nikpa
25. apr 2022

6 mesačne dieťa naozaj nemusí jesť piškóty a iné podobné sladené zbytočnosti. Keď chces zavádzať lepok tak sú aj zdravšie varianty ako piškóty. Napr. rôzne obilninove kaše, ovsena, žitna, pšenova kde je aj lepok. Su výživné, neobsahuhu žiadne zbytočne pridané gebuziny, žiadne škroby, cukor ani nič a dieťa zasýtia. Čo sa týka vajec, mne pediatrička odporúčala žĺtok od 6. mesiaca a bielok až po roku. Ale každá ti povie inak ...

matkahelka
25. apr 2022

a naco davas polrocnemu dietatu piskoty? ved to je len muka a cukor. ziadne vitaminy, ziadne nutricne hodnoty to nema. cestoviny kupis bezvajecne. na zavedenie cestovin nepotrebujes nutne davat bielko.

zuzana2299
25. apr 2022

Ja neviem aku predstavu mate dievčence o tom ked niekto napíše ze dáva dieťaťu piškóty 😂 ze sa decku vopcha do ruky a postupne zje celý balík alebo co?? Ked sa rozdrvi jeden detský maly keksík napríklad od Hami do výživy tak mi chcete tvrdiť ze to dieťaťu uškodí? 😃
Matky dávajú svojim deťom jest aj väčšie sračky ako toto tak nerobte z toho tragédiu😘

matkahelka
25. apr 2022

@zuzana2299 ono je fajn nastudovat si, ako sa buduje imunita. imunita sa tvori v crevach. stravou. a nie sladenymi piskotami.ani krupicou. ani pribinacikmi. je mi jasne, ze nezje cely balik piskot, ale naco je POLROCNEMU dietatu aj ten jeden keks ci 3 piskoty? uplne vazne sa pytam. naco? je tu kopa diskusii ako rocne deti nechcu nic jest, len pribinaciky, chrumky, piskoty, banany. a preco? keby to tomu dietatu nikto predtym nedal jest, tak by to predsa nejedlo.

zuzana2299
25. apr 2022

@matkahelka ako sa nam to tu zvrtlo od toto vajíčka 😂
Dik za info✌🏼

nikpa
25. apr 2022

@zuzana2299 mozno mu 1 keksík ani 1 piškóta neuškodí ale určite mu ani nepomôž k ničomu. A samozrejme, že matka ktorá sa dieťaťu piškótu a keks tak v tom bude pokračovať a dopadne to presne ako píše @matkahelka za pol roka tu bude mama vyplakavat, že jej dieťa nechce nič jesť. Ale tak každá si dá dieťaťu čo uzná za vhodné...

simca06022011
25. apr 2022

Zltko jeden den tyzdni / miesto masa/ som davala skoro, bielko si ani nie som ista kedy prislo... asi po roku s tvarohom a pod (?) Petrzlen urcite nie je zakladny druh po mrkve, cize sa nemusis trapit 🙂 ide sa zemiaky/mrkva/tekvica, po 2t ide rozne maso, zltko. Brokolica. Myslim, ze petrzlen som davala az ked som malej davala normane polievka/druhe, lebo co sa uvarilo v zeleninovom vyvare som jej rozpucila. Mozno skoro to zavadzaju prave tie maminy, co ucia dietatu zeleninu z polievky 🙂 lebo to tam maju...
Ja si nie som ista, ci dokonac nebol neskor zaradeny v tych tabulkach co so mala pred 11r :D

matkahelka
25. apr 2022

@zuzana2299 presne tie matky, ktore davaju jest detom - ako si to ty nazvala sracky - tu potom donekonecna vypisuju, co detom davat na imunitu, lebo decko nezje ziadnu zeleninu a z ovocia len banan. lebo jasne, ze dieta radsej zje sladke ako zeleninu. moja dcera ziadne chrumky, keksiky, piskoty do 2 rokov nejedla. a cuduj sa svete prezila. nikdy som nepotrebovala riesit, co dietatu na imunitu, lebo zje od mrkvy, cez brokolicu, po spenat, vsetko. samozrejme, ze kazda matka robi, ako uzna za vhodne, ale argument, ze ina dava vacsie sracky, tak ja dam aspon piskoty, je argument vhodny priam nobelovej ceny 🤣

zuzana2299
25. apr 2022

@matkahelka neminaj si prosím ta zbytočne energiu. Moje dieťa nemá problém zjesť akúkoľvek zeleninu ci mäso ktoré som jej zaviedla😗 ake problémy maju ostatné mamičky ma skutočne nezaujíma

luciaaaaa
25. apr 2022

Bielko urcite az po roku. Cestoviny som davala bezvajecne.

rokina13
25. apr 2022

@matkahelka pre tvoje info hlásim, že existujú deti, ktoré od 1.dňa zavedenia prikrmov nechcú jesť až po 186.deň napr.🤣 (z hocičoho zjedla max 3 lyzicky) takže namiesto toho že sa tu hadze vina iba na matky, tak sa poďakuj že si mala iné dieta.

luciaaaaa
25. apr 2022

@zuzana2299 napis tak o rok, nie teraz. Pretoze presne tie piskotove mamicky, so sladenymi vyzivami a sladenymi krupicami, co ich detom obcas piskotka a obcas sladena vyziva predsa neublizia tu potom vyplakavaju, ze im deti nechcu jest ziadnu zeleninu. Mne na poslednej poradni davala pediatricka letak, ako zavadzat prikrmy a velkym tucnym pismom bolo hned na zaciatku, ze sladene veci minimalne do roka babatku do ust nepatria. Prave preto, aby si zvyklo a naucilo sa jest len to zdrave. Toho sladkeho sa este naje za zivota dost.

matkahelka
25. apr 2022

@rokina13 a co je na tom? ved takych deti je kopa. ved zo zaciatku sa aj odporucaju len tie 2-3 lyzicky, nie 20 dkg predsa. ide o to, aby si to dieta na chut zeleniny zvykalo, ochutnavalo. aj ked je po 189 den len jednu lyzicku. ci teraz ak nezje mrkvu, dotlacim ho piskotami, ci co si tym chcela povedat?

zuzana2299
25. apr 2022

Vám už hrabe fakt 🤦🏻‍♀️😂 kašlite na to. Nech si každý robí ako chce

autor
25. apr 2022

Paneboze aka debata pre vajce, to ze napisem ze som zavadzala lepok tym ze som dala piskotu, neznamena ze som dala z lidlu tastino osladene piskoty, a ze som nadrobila cely balik… neprehanajte zeny… kazdy nech si robi jak chce, aj s tym bielkom uvidim ako zacnem ale este asi nie

kataka10
25. apr 2022

Ja som najprv zavadzala zltko, zo zaciatku OK, ale na 3. a 4.krat sa mi maly z toho prudom zgrckal, takze som uz nedavala a skusila opatrne az po roku. To uz nemal problem so zltkom ani bielkom.

henka123123
25. apr 2022

Rob podla seba svoj3j intuicie a svojho dietata.ja som sa nikdy n3riadila tabulkami a ani inymi mamickami a ich detmi

tenerifka
25. apr 2022

Teraz sa uz zavadzaju alergeny co najskor, aj bielko. My, starsie mamy, sme davali az po roku, ale uz to davno neplati. Porad sa s pediatrom, ten ti najlepsie vsetko vysvetli

rokina13
25. apr 2022

@matkahelka To som s tym chcela povedat ze netreba utocit na matky vseobecne lebo su deti, ktorym jednoducho nechuti a nezvyknu si na tu chut ani ked ich niekto nedotlaci piskotami. Aktualnr ma 4 a pol roka a zlepsuje sa yo iba veeelmi pomaly.

danusik13
25. apr 2022

Zavadzanie potravin nie je o intuicii ale o faktoch. Vajecny bielok sa odporuca po roku lebo je to alergen a obsahuje vela bielkovin, ktore mozu zatazit este nevyvinute oblicky - tie sa vyvijaju do 1-2 rokov aj na genovej urovni. To neznamena ze dietatu zlyhaju oblicky ked zje jedno vajce, ale ak pri dlhodobej nespravnej vyzive sa to odrazi, kludne az v dospelosti - bude mat uz v 40tke hypertenziu. Je to rovnako ako s chodakmi - raz sa nestane nic, pri dennom pouzivani moze mat problemy s chrbticou v dospelosti.

matkahelka
25. apr 2022

@tenerifka to nie je pravda. ja mam 13 rocnu a 4mesacnu a tie odporucania od pediatra sa nijako nemenili. bielok, jahody, tvaroh boli po roku pred 13 rokmi a aj teraz. mozno u vas v spanielsku ano, tu na SR zmeny nenastali.

andreatytler
26. apr 2022

@matkahelka Aj v Kanade je teraz novy trend zavadzania alergenov co najskor. Dokonca sa robia alergeny v prasku a ten sa miesa detom do mlieka este pred tym ako zacnu jest prikrmy. Neradi to kazdy pediater. Je to nova vec a podla mna sa najde pediater aj na Slovensku ktory to presadzuje, ak by si hladala.

Autorka ja som zacala zltkom v 6 mesiacoch. Ked mal syn 7-8 mesiacov zacala som davat spolu s bielkom, Ale kedze to 2x vyracal, bolo to asi pre jeho zaludok pritazke a tak som prestala. Potom prestal mat rad aj zltok. Teraz ma 2 roky a vajicka v akejkolvek podobe stale nema rad, a pritom nie je vobec vyberavy.

martina2111
28. apr 2022

Môj bude mať ochvilku 8 mesiacov a zatiaľ sme na polovici žĺtka, ktoré som zavádzala po pár týždňoch zeleniny, začala som prikrmovat od 4 mesiaca, lebo od začiatku sme na UM. Pred týždňom sme boli na poradni a pediatricka vravela, že od desiateho mesiaca máme prejsť na celý žĺtok a tiež už skúsiť aj bielok. Že nemáme čakať do roka ako to bolo kedysi, lebo že vraj z toho potom deti mávajú alergie, že sa čaká ako kedysi so všetkým po roku a že je lepšie dávať všetko po troche skúsiť do roka. Naša pediatricka je už veľmi veľmi staršia pani a čudujem sa, že mi to takto odporučila, ale volala som aj na gastro keďže sme kvôli mlieku sledovaný a tá mi to tiež tak odporučila. Zrejme každý lekár povie inak. Keďže nám naši odporučili,tak od desiateho mesiaca skúsim a uvidíme