Ukončený 3 mesiac a príkrmy

milka1978
18. jan 2013

Ahojte maminky. Viem, že je tu strašne veľ takýchto tém, no v žiadnej mi neodpovedajú alebo sa týka staršých detí. Čítala som veľa článkov a diskusií, kedy môžu bábätká začať s príkrmami. jednom článku na nete som sa dočtala, že dieťatko s ukončeným 3 mesiacom môže už spapkať piškótku namočenú v čajíku alebo zeleninku uvarenú v čistej vode a rozmixovanú na kašu. V článku sa ďalej uvádza, že to môžu len jeden krát do dňa namiesto jedného kojenia. Čo si o tom myslíte? Kedy ste začali dávať okrem mliečka bábu aj niečo iné? Ďakujem za všetky názory.

betuska22
18. jan 2013

ja som davala od ukončeneho 3 mesiaca ale len tak 1-2 lyžičky a až od ukonč, 4 som začala davať normalne plnu davku 😉

market26
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
drobcek26l
18. jan 2013

Ahoj. No tak ja som nekojila ale sme na UM. A keď mal malý 4 mesiace začala som mu variť zeleninku v čistej vode. najskôr mrkvu, potom zemiak, karfiol... potom som mu to rozmixovala a dávam mu každý deň tak zo 4 lyžičky len preto aby sa naučil robiť s jazýčkom ale nenahrádzam mu tým dávku mliečka. Vždy mu to dám medzi tým ako má papať. No a keď sa naučí pekne jesť a prehĺtať (čo sa nám ešte nepodarilo) Tak potom mu zvýšim dávku zeleninky a vynecháme obedňajšie mliečko.

strihalka
18. jan 2013

Mala bola kojena do 4mesice ukonceneho s prikrmovanim UM..na zacatku 4esice jsem zacala zkosuek iba mrkev, jendu lzicky..na konci 4mesice jsme najeli na jeden prikrm, 5mesic dva a ted uz mame mlicko iba 2x denne...
TAkze nao, na konci 3mesice ano....ale nic tezkeho aby to streva zvladli -🙂

luna22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinaxx
18. jan 2013

@milka1978 my sme zacali prikrmovat od ukonceneho 4 mesiaca,najskôr len mrkvičku,zemiačik-každé jedlo by sa malo davat 3 dni po sebe,aby si zistila,či sa neobjavi nejaká alergia,zo začiatku sme papali 1-2 lyžičky aj to bolo viacej na podbradníku ako v brušku 🙂 potom sa to už rozbehlo,vždy po príkrme som dokojila.Ja som dávala piškotik s vyživou,ale kludne mozes aj s čajíkom-ale najskôr by som zacala zeleninkou,lebo ked naucis na sladké potom ti uz nebude chcieť zeleninku 🙂

memma
18. jan 2013

ja som zacala s prikrmami od ukonceneho 4 mesiaca, pretoze uz nebola kojena. A s piskotkou by som este pockala, koli lepku a vajecnemu bielku, ktore obsahuje

milka1978
autor
18. jan 2013

@betuska22
@market26
@drobcek26l
@strihalka
@luna22
@martinaxx

ďakujem baby za rady .... ja nekojím .... sme od narodenia na UM ... stratial som mliečko prakticky týždeň a pol po pôrode ... a preto sme na UM a preto sa pýtam na tie príkrmy .... keby bolo bábo na mojom mlieču tak nad tým neuvažujem, pretože to čo by som zjedla ja tak sa trocha dostane aj do mliečka ale keďže je len na UM tak či môžem začať už od ukončeného 3 mesiaca

ludkazh
18. jan 2013

ja som zacala prikrmovat malu od tretieho mesiaca.....ale len preto, lebo mala velke koliky....tak nam dr. poradila, aby sme zacali zo zeleninkou pomaly......

junovka
18. jan 2013

@milka1978 ja by som to nerobila, pokial sa chces vyvarovat kadejakym alergiam v buducnosti, nakolko s tymto mam bohate skusenosti pri prvom dietati 😔 ...hold, clovek sa uci cely zivot!

junovka
18. jan 2013

@milka1978 ideal zacat od 5 mesiaca, a to zacat zemiakom. 😎

milka1978
autor
18. jan 2013

@junovka dostalo tvoje babo nejake alergie od jedla? 😲 to fakt?

junovka
18. jan 2013

@milka1978 bohuzial ano, a trapi sa dotera, a to ma uz skoro 12 rokov 😢 ...a to koli tomu, ze som pocuvala " mudre stare skoly" 😔 Pri druhom som si uz nedala kecat od nikoho ani od pediny, co sa tykalo prikrmov...opaltilo sa 🙂 Treba pocuvat svoj vnutorny imstinkt a pouzivat zdravy selsky rozum 😉

ervenka
18. jan 2013

@milka1978 nas drobec bol od narodenia na UM, ale zacali sme od ukonceneho 4mesiaca= zeleninou. Ziadna piskota. Prvy krat mal piskotu asi tak v 6- 7 mesiaci. Nevidim dovod sa ponahlat a hned davat piskoty. Pozri si link- dam najdes priblizne kedy a co davat: http://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat...

milka1978
autor
18. jan 2013

@junovka ou tak to ma mrzi ... no určite prehodnotim tie prikrmy .. nechcem aby moj syn mal problemy s alergiou

zivika
18. jan 2013

fakt sa nie je kam ponahlat...nas maly bol na UM a aj doktorka nam odporucila az od ukonceneho 5. mesiaca, mozno aj vdaka tomu som sa vyhla nejakemu lyzickovaniu a ochutnavaniu, lebo hned prvy krat, co som mu dala varenu mrkvu, tak hned spapal 200ml 🙂...pokial dieta papa mlieko bez problemov a prospieva, tak naozaj staci zacat po tom ukoncenom 4. mesiaci...

vonicka
18. jan 2013

@milka1978 - bez ohladu na to, co si precitas, sedliacky rozum hovori, ze davat 3 mesacnemu dietatu piskotu je uplny nezmysel. S tym prikrmovanim si naozaj pockaj, nic vam neujde 🙂

milka1978
autor
18. jan 2013

@zivika
@vonicka

Ďakujem baby za všetky rady .... určite s tým počkám do konca 4 mesiaca jednoznačne a potom uvidím čo mi povie detská lekárka .... či bude priberať ešte z mliečka alebo stagnovať tak sa rozhodnem 🙂

evelina77
18. jan 2013

Ja som prikrmovala od 3,5 mesiaca,zacali sme podusenou zeleninkou na masle alebo len uvarenu vo vode,postupne som pridala vyzivku doma uvarenu,do vyzivky piskotku atd.ale zacala som tak skoro pretoze som uz nekojila deti na umelom mliecku sa prikrmuju ovela ovela skor ako dojcene deti 🙂

milka1978
autor
18. jan 2013

@evelina77 aj my sme na UM od narodenia, prakticky som drobca kojila len jeden a pol týždňa a odvtedy som mliečko stratila a sme na UM .... takže si začala na 3,5 mesiaca? a nemá drobec nejaké problémy? jedna mamička mi tu písala, že jej dieťa dostalo alergie a preto neodporúča začať tak skoro s príkrmamy

jasminet
18. jan 2013

@milka1978 preco sa ponahlas? lebo ti tu jedna mamina napisala, ze to tak robila? 😅 babatka aj na um sa prikrmuju az po ukoncenom 4 mesiaci. pediatricky si sa pytala? a zacina sa zeleninou, urcite nie piskotou v caji
moja babka krmila deti v pol roku svieckovou s knedlou, ale mna teda zdravy rozum nepusti aby som to svojmu dietatu robila tiez 😉

milka1978
autor
18. jan 2013

@jasminet neponáhlam sa .... len potrebujem vedieť všetky názory a ano su na tom aj iné detičky 😉 jasné, že najskôr to budem všetko konzultovať s lekárkou a potom uvidíme .... len chcem vedieť ako to vidia ostatný 🙂

evelina77
18. jan 2013

Nema vobec ziadne problemy aj moja doktorka to schvalila ze zeleninkou mozme zacat.a ak ju len povaris so štipkou soli alebo podusis na kusku masla tak myslim ze alergiu na zeleninu isto nedostane.a od 4 sme zacali vyzivou a ta bola jablckova tiez s mrkvou to mu isto neublizi a bude si pomalicky zapametavat rozne chute 🙂

milka1978
autor
18. jan 2013

@evelina77 moja lekárka mi na poslednej kontrole sama povedala, že synček je váhovo aj celkovo stavbou svojho tela starší nech je .... vraj má proporcie už 3 mesačného bábätka a pritom má ešte len 2 mesiace .... preto sa pýtam na tie príkrmy ... ešte aj pôrodník, ktorý ma odrodil, tak vravel, že dieťa má proporcie mesačného dieťaťa a nie novorodenca 😀

denisenko
18. jan 2013

@milka1978 ahoj..ja som kojila malého do 9-teho mesiaca..ale na večer paapká kašu z UM už pred ukončeným 4 mesiacom....a moja doktorka mi vravela, že ked dosiahne pol roka, mám mu strčiť rohlík do ruky....aj ked je kojený.... 😀 😀 😀 tak si myslím, že aj tak si nakoniec každá maminka urobi, ako uzná za vhodné...... 😉 malý papá príkrmy od 4-tého mesiaca...začali sme po pár lyžičkách....a lepok...vraj treba začať čím skor....niekde okolo 5-teho mesiaca, ked je vraj nejaké alergénne vákuum či čo...a mám aj staršieho syna...bude maž pomaly 7 rokov.....od narodenia bol na UM, príkrmy podla vtedajších tabuliek na chlp presne...dokonca nesmel lepok do 1 roka...vtedy nám to doporučili ako prevenciu.... 😀 a dnes...iné normy, iné výskumy, iné zistenia, iné tabuľky....... 😀 😀 😀 😀 😀 a ozaj, ten starší sa od 3 rokov pasuje s alergiou, ekzemom a podobne....aj ked bol vychovaný presne ako kázali pediatri..... 😀 😀 tohto mladšieho sa snažím vystravovať podla toho, čo mu chutí, tak uvidíme , čo budúcnosť prinesie..... 😀 😀 😀 😀 nás vychovali na kravskom mlieku, rohlík do ruky a mne extra ešte aj salámu, lebo ja som od malinka mäsková...a žijem bez zdravotných ťažkostí už pekné rôčky na svete..... 😀 😀 😀

jasminet
18. jan 2013

@milka1978 moj syn ma proporcie rocneho dietata (10kg a vyse 70cm), ale traviaci system na urovni pol roka

evelina77
18. jan 2013

Moj maly ma 6ale nosime vsetko na 9-12. Takze je tiez vacsi a viditelne mu to mliecko nestacilo teraz papal polievocku,zapil cajikom a je spokojny napapkany.poobede bude mat vyzivku s bananom a vecer uz len mliecko.napr.niekto dava banan az v 9mesiacoch a nam doktorka povedala ze banan je dobry na brusko a travenie takze banan sme pridali v 6m.

milka1978
autor
18. jan 2013

@denisenko prvému synovy som dala keď mal necelé 4 mesiace piškótku v čajíku a keď mu nič nebolo dala sommu zeleninku ... a potom kašu a už sme prešli na klasicé mliečko z obchodu od pol roka ... no teraz pravdupovediac neviem .... ale myslím, že keď bude mať po 3 mesiaci niekedy v polovici začala by som aspoň zo zeleninkou .... predsa len UM je iné ako materske ... no uvidíme čo prinesie čas 😉

katkaseiner
18. jan 2013

Ahoj, mozno to kopec mamiciek zas ofrfle, ale kedze viem, ze ked bude mat mala 6 mesiacov, tak idem spat do prace a je plne dojcena, rozhodla som sa s prikrmami zacat skor. Zacala som ked mala 3 mesiace a par dni... mrkvicka vo vodicke, trosku zemicika, brokolica, kasicky, teraz uz aj vyzivky. Este stale nemozem povedat, ze jej to vydrzi dlho, ale zatial nech si zvyka na papanice... mrkvicka bola casom fajn, kasicky... juuuj, tie tak zboznuje - vsetky ktore moze... prvu kasu od Nestle, vanilkovu, bananovu a marhulovu od Hami. Vyzivky som postupne zacala davat radsej rano, lebo su plne jablk a kvoli kyseline sa jej to lepsie travi takto. Piskotku sme uz tiez ochutnali asi pred 2 tyzdnami... vsetko su to odporucania na baleniach. Je skutocne na tebe ako sa rozhodnes. Urcite by bolo najlepsie kojit co najdlhsie, ale moja mala obdobia ze sa nechala kojit aj kazdu hodinu a to ma vycerpavalo.... tak som sa rozhodla zacat. Dokonca musim povedat, ze napriek tomu, ze este sama nesedi, vyskusali sme detsku sedacku na krmenie.... velmi rada si v nej papa s nami, zrejme potrebuje byt sucastou rodiny a sucastou skupinoveho papania. Samozrejme v sedacke ju nedrzime nasilu alebo dlho, skor len tak v pololahu... velmi sa jej to paci spolu s papanim. Takze ja odporucam skusit... ak to nepojde, nechaj tak a skus trosku neskor. Kazde babo je ine a kazda mamina ma iny zivot a ine preferencie. Drzim palceky.

milka1978
autor
18. jan 2013

@katkaseiner ďakujem ... my sme na UM od narodenia .... s tým sedením ma tiež možno bude veľa maminiek pritizovať no dávam drobca do lehátka, ktoré nastavím tak skôr na sed ako na ľah takže tiež si trocha posedí, samozrejme len toľko čo vydrží .. strašne sa mu to páči a neskutočne sa vtedy s nami rozpráva ... predsa len ležať celý čas by nevydržal ani dospelý človek nie to ešte malinké dieťa ..... ďakujem ešte raz za skúsenosti a rady 😉