Trojročný chlapček nechce papať. Čo máme robiť?

michaelka852
11. apr 2013

Ahojte, prosím poraďte ja a moja mamina sme zúfalé môj 3 ročný braček nechce nič jesť. Polievku nechce ani vidieť, iné jedlá spapá ale aj to nie je boh vie čo...
jeho denný režim je ráno mlieko poobede nejaké zemiaky alebo mäso a večer zase mlieko. Nehovorím že počas dňa nespapá brumíka nejaké pečivo najradšej má kakaové rožteky ale chceli by sme ho naučiť papať aj iné jedlá. Sme už zúfalé nevieme ako do neho dostať niečo iné lebo on vždy si pýta len toto a iné nič nespapká :( Prosím ak máte skúsenosti alebo podobný problémik poraďte. Ďakujem

janinah
11. apr 2013

veľmi sa netráp,môj má už 7. a jedenie či lepšie povedané zloženie toho,čo zje, je bieda..napr. absolutne nijaké ovocie ani zeleninu..a čo narobím? je vysoký,váha v norme,tak sa netrápim,do školy nosí celý rok rožok s maslom a buchty s kakaom a brumíka,učiteľky si neviem čo o mne myslia 😉 ale mali sme obdobie total nechutenstva a vtedy sa mu zistila anémia,tak príležitostne to spomeň pediatričke

michaelka852
autor
11. apr 2013

Aj keď nepapá ako by mal, jeho telíčko je mohutné a vyzerá že spapá aj za troch. 🙂 Ale keby aspoň tú polievku papal

janinah
11. apr 2013

@michaelka852 časom prídeš na nejaké finty 😉 môj nechce mäso,ale zbožnuje knedlík s omáčkou,tak mu do tej omáčky mixujem mäsko ako bábetku..

martinkatinka
11. apr 2013

Joj, to my máme tiež také, že pýta všetko, čo vidí, a keď to má pri ústach, tak zavrie, aj oči a nie nie nie! No sem tam niečo zje, ale tiež má tie svoje jedlá....čo spravíš... a to som už kúpila aj trojfarebné cestoviny ako kolesá, ani to nezje... vymýšlam a vymýšlam, aby to vyzeralo dobre, aj chutilo... ale nič, proste ked nechce, nezje ... frčí na jogurtoch a pudingoch a mlieku.

katussamus
11. apr 2013

mám syna má 5 rokov jeho jedálniček je doslova identický s tým vašim, problém majú aj v škôlke,nechce jesť jediné čo by zjedol je len suchý rohlík poprípade s maslom ☹ ale ke´d sa na neho pozrieš tak si povieš,že je všetko čo nezje jeho 😀 učiteľky sa smejú že ho doma musím asi pumpovať 😀
my máme aspoň režim polievku musí minimálne 10 lyžíc nezaujíma ma či sa mu páči či nie to musí, a nedávam mu rohlík pokiaľ nezje jedno varené jedlo, minimálne polku čo mu naložím, aj keď je hladný nedám mu musí varené,niekedy neje od obeda,ale večer už nakoniec zje aj to varené lebo je už hladný, a potom môže čo on chce, ak neje v škôlke tak ho doma čaká varená strava, pomaly si už zvyká, hlavne netreba dávať to čo on chce treba mu aj viackrát ponúknuť polievku pokiaľ ju nezje a podobne, neustupovať

michaelka852
autor
11. apr 2013

@martinkatinka to som zabudla dodať puding a jogurtík
🙂

pasteleria
11. apr 2013

nasa mala rada mliecko a sladkosti-tak ju naucili nasi. ked som teraz doma, vsetko som to zakazala, uz sa naucila papat aj v skolke.
takze odporucam davat dietatu papat pravidelne v rovnakom case, aby nebolo az prilis hladne, ked zacne papat, lebo vtedy je uz nasa taka nervozna tak, ze nezje nic od hladu. a davat len to, co chceme, aby jedol, ked nezje, nebude mat nic ine. nie ako ja som zo zaciatku skakala okolo malej, len aby sa najedla, tak spapaj aspon ten dracik, alebo som v noci varila cestoviny s makom-tak takto nie. nedavno mala styri rocky a spapa uz vsetko aj v skolke aj doma, ale ako vravim, stale si musi zvyknut na nove chute a nesmie byt prilis hladna ked zacne jest..

inga110
2. máj 2013

@michaelka852 netrap sa v anglicku nejedia deti ziadne polievky

katrinka8
2. máj 2013

@michaelka852 - v prvom rade by som vylucila tie Brumiky a sladke rozteky, lebo ked spapa tie, tak, samozrejme, uz na "normalne" jedlo nema v brusku miesto 😉 Nenutit ho, ale jedlo mu ponukat, nech vidi, ze to jedlo tam je, ze ho Vy vsetci jete - niektore deti sa chytia, ked vidia, ze vsetci jedia nieco. A nechat ho, nech zje tolko, kolko chce. Ked uz nechce, nenutit ho, aby jedol. Deticky same vedia, kedy maju dost, niekedy im staci menej, inokedy viac. Pokial nechudne, nemal by to byt problem. A snazit sa mu nukat jedla, ktore su hodnotne, zdrave a nieco mu aj dodaju. A hlavne nepolavit v zmysle, nechces maso a zemiaky, tak tu mas, daj si palacinku...
Moja dcerka je slaby jedak veru, ale niekedy jej staci napr. aj "viac vyhladnut" - viac beha vonku a na desiatu ma napr. len pol jablka (sama si vyberie, ovocie alebo jogurt s niecim. Niekedy zje naozaj len pol jablka, lebo viac nechce, alebo 3 lyzicky jogurtu - dobre, Tvoja vec, ale nic ine do obeda nebude, jedine moze dojest to jablcko alebo to, co si vybrala - obvykle nechce). A potom by si mala vidiet, ako zje obed 😀 Ale ziadne brumiky, kolaciky ci ine nahrady. 😲 A ake polievky varite? Mozno treba skusit zaexperimentovat, niektore deti maju ine chute. Napr. nasa mala obdobie, ked jej chutila velmi kuracia polievka so zeleninou. Teraz ju moc nema rada, zje sotva 10 lyziciek. Zato jej chutia zeleninove polievky typu porova, spenatova, brokolicova, cuketova a pod. , pripadne kombinacia tychto zelenin. Iba sa to uvari vo vode, da sa viac zeleniny, aby to nebola len sama voda, trosku soli, rasce, muskatovy oriesok. Ked to zmakne, rozmixovat. Moze sa pridat zemiak na kocky pokrajany alebo kukurica. Ale aj nemusi. Ja dcerku podozrievam, ze ona tie polievky je kvoli tomu, ze si tam moze hadzat bud ohriankovany v hriankovaci (nasucho) na kocky nakrajany chlebik aleb take "chlebove gulocky", ktore kupujeme v Lidli. Treba skusat. Inak, vacsine deti chuti kukurica vraj, tak mozno ju skusit hocikde zakamuflovat a popri nej zje aj ostatne... 😉