Syna som začala prikrmovať skôr ako som mala

anasstazia
23. jan 2012

Ahojte dievčatá, chcem Vás poprosiť o váš názor. Môj malý mal v 4. mesiaci váhu 7250g a je dojčený. Chcela som vedieť v poradni, či ho mám už začať prikrmovať, lebo je dosť veľký, tak či mu bude stačiť iba dojčenie. Sestrička povedala, že do 6. mesiaca sa má iba dojčiť. To viem, lebo dcérku som začala až vtedy prikrmovať. Ale lekárka povedala, že od piateho mesiaca ho už mám teda prikrmovať. Malý hneď spapal pol mrkvičky, potom celý zemiačik a teraz mi papá celé ovocie. Uchytil sa veľmi dobre. 6. mesiacov bude mať o 3 týždne. Chcem sa vás teda opýtať, čo sa mu môže stať, keď som začala skôr prikrmovať. Bude mať slabšiu imunitu, alebo mi nebude chcieť piť moje mliečko, chcem kojiť aspoň 18 mesiacov /od mája už idem do práce - žiaľ musím/. Urobila som chybu, že som začala tak trošku skôr kŕmiť? Nemusím sa ničoho obávať? Ďakujem vám veľmi pekne všetkým za názory.

sisaha
23. jan 2012

@anasstazia nestresuj, nic sa nestane, ked si zacala trosku skor.

anjelicek26
23. jan 2012

@anasstazia - stat sa nema co, aj dojcene dieta mozes prikrmovat - len to proste oficialne do 6 mesiacov nepotrebuje. Umele mlieko je jednotvarne, nema tu variaciu materskeho v sebe zo stravy matky, preto tam je takmer nutne prikrmit od 4 mesiacov... to ten rozdiel. Ale co sa tyka stravitelnosti, postupnosti zavadzania sa da pri kojenom dietati postupovat rovnako. Moje deti obe dostavali prikrm od ukonceneho 5. mesiaca... pomaly, postupne.

dejka77
23. jan 2012

@anasstazia Ked si zacala o mesiac skor tak je to v pohode. Myslim, ze od toho 6.mesiaca sa to odporuca hlavne preto, aby to dietatko vedelo spracovat lepsie. 5.mesiac je v pohode, stale lepsie ako zacat prikrmovat po 3.mesiaci co mi pripada velmi skoro. To ani nemusis riesit, urcite si nic nepokazila.

lillah
23. jan 2012

@anasstazia nic sa mu nestane ked si zacala skor. Ono tie odporucania zacat z jedlom az po 6.mesiaci veku dietata su odporucania WHO ktore su spriemerovane na cely svet koli krajinam tretieho sveta, kde nemaju pitnu vodu a pod. Odporucania pre vyspele krajiny su trosku ine. Uvadza sa, ze sa moze zacat s prikrmami od ukonceneho 4. mesiaca ale nikdy nie skor ako pred 16tym tyzdnom. Syna som zacala prikrmovat od ukonceneho 5.mesiaca. Dcerku od stvrteho lebo jej mlieko nestacilo a velmi malo priberala. Obe deti su zdrave a zatial nemaju ziadne alergie ani slabsiu imunitu oproti ostatnym detom. A ani pri jednom sa mi nestalo, ze by odmietali materske mlieko koli prikrmom.

vejula
23. jan 2012

@anasstazia malemu sa nič nestane, ale byť tebou kludne počkam ešte tych par týždnov. V materskom mliečku ma tvoj maly všetko čo potrebuje. NAvyše sa môže stať že pri nadmernom podavani prikrmov sa dieťa bude menej pytať na prsník a bude sa ti tvoriť menej mliečka, čo by bola škoda, kedže v materskom mliečku je viac živin ako v zemiačiku 😉

To že nastupuješ do prace vôbec nemusi znamenať koniec dojčenia 🙂 Vela mamičiek to zvladlo a uživaju si s detičkami dojčenie i nadalej... Ak si chceš prečitať skusenosti mamičiek ktore zvladaju dojčiatko aj pracu naraz kukni na toto forumj
http://forum.dojcenie.eu/viewtopic.php?f=12&t=1...

estterka
23. jan 2012

WHO pise,ze sa nesmie prikrmovat do ukonceneho 4teho mesiaca..co sa da pouzit vselijak a poprekrucat 😉 nie je to spriemerovany cely svet. je to o tom,ako sa vyvija travenie malych deti a kedy je pripravene travit aj inu potravu ako mlieko

p.s mame tiez velmi velke dieta a MM stacilo do vyse roka,kedze prikrmi odmietala ;) hladna nebola urcite a priberala poriadne.

anasstazia
autor
23. jan 2012

A môžem teraz prerušiť prikrmovanie, ako mi ty navrhuješ vejula, a začať až o tie tri týždne? Nenaruším zas malému tráviaci systém? Ďakujem vám všetkým dievčatám za odpovede, ja som stále sama a nemá mi kto poradiť. Ďakujem.

dejka77
23. jan 2012

@anasstazia Ked si uz zacala tak je zbytocne prerusovat, normalne pokracuj dalej.

digysa
23. jan 2012

@anasstazia Ide tu iba o to, ze dieta potrebuje cas na to, aby sa jeho traviaci system pripravil na inu stravu, ako je mlieko.... a taktiez do 6-mesiaca je podavanie akejkolvek stravy iba ako bonus.... materske mlieko da dietatu 100% vyzivu.
TIez si myslim, ze si mohla pockat...ale uz ked je to tam, tak pokracuj.....

penelope999
8. feb 2012

NEVIEM SI RADY!!! UŽ Ma Z TOĽKÝCH RÔZNYCH INFO. PORAZí!!!!!!!!!
Dnes som bola na kontrole s malým a doktor mi dal info. o zavádzaní príkrmov už OD UKONČENÉHO 4. MESIACA!! Že podľa najnovších poznatkov rozsiahlych štúdií sa zistilo, že oddiaľovanie nemliečnych príkrmov za hranicu 4-6 mes. , vedie k významnému zvýšeniu počtu alergií!!! Nezáleží na tom či je alebo nie je dieťa na MM alebo UM. Zásadne mliečna výživa je do 4. mesiacov!!! A že nemám dávať na dezinformácie na fórach :D aj mi tieto info. poskytol vo vytlačenej forme.
Ja som teraz v riadnom pomykove, lebo som mala v pláne syna výlučne kojiť do ukonč. 6. mes!!! A zrazu mám dávať už príkrmy!!! Ani raz som pri starostlivosti o svoje dieťa nemala pochybnosti a teraz neviem čo si počať 😖

sisaha
8. feb 2012

@penelope999 ale ved kojenie nerušíš..iba jednu dávku nahradíš príkrmom. Ja by som ešte aspon 2 tyzdne pockala a potom by som skusila zaviest. Nikde ani nie je napisane, ze sa po zeleninovom prikrme nebude chciet dieta dokojit...rozhodnut sa asi ale musis sama, kedy to zavedies.. 😉

lucia.kl
8. feb 2012

@penelope999 riaď sa sebou a svojim dieťaťom... ono ti dá najavo či je pripravené na príkrm alebo nie, je pravda, že by sa malo začať prikrmovať už medzi 4-6m - vtedy je vraj v detskom čreve nejaká tolerančná pauza a je menšie riziko vzniku alergií... to že začneš prikrmovať neznamená, že prestaneš dojčiť... zo začiatku ti aj tak vela nezje a bude si zajedať ešte mliečkom... moje boli od narodenia na UM a prikrmovať som začala v 5m, skúšala som aj skôr ale nerobilo im to dobre a v tom 5m som už videla, že im mliečko nestačí...

penelope999
8. feb 2012

Ďakujem kočky 🙂)) Aj to tak urobím, skúsim čo mi na to ten môj synátor "povie" . Len ma vykoľajilo, že jedne odborné výskumy tvrdia tak a ďalšie zase inak a kde je tá pravda. Ale našťastie naše deti si vedia samé povedať čo im vyhovuje 🙂

briketa
8. feb 2012

@penelope999 u nas (Kalifornia) su zase najnovsie studie nasledovne - prikrmovat od siesteho mesiaca, alebo teda ked sa dieta zacne zaujimat o jedlo (u mojich vsetkych troch deti to bolo az po siedmom mesiaci) cize to je nezmenene, pretoze travienie u dietata sa vyvija este pol roka od narodenia.
ale necakat tak dlho s alergenmi, pretoze prave to potom sokne telo tak, ze tych alergii je omnoho viac.

Prikrmovanie ostava tak ako predtym, ale alergeny sa zavadzaju skor.
Tak si vyber 😉
Mam tri deti a u kazdeho boli ine studie 😀
Ja som vo podstate kojila vsetkych vylucne do siedmych mesiacov a potom postupne zavadzala ryzovu, neskor jacmennu a potom ovsenu kasu,
mrkvu som nedavala vobec v prvych prikrmoch (mrkva je velmi tazko stravitelna)
jedli sme sladky zemiak, hrusky, cukinu, brokolicu, broskyne, cervenu dynu, tekvicu....atd a potom pridavala vsetky druhy zelenin a ovoci. Tak isto sa nedrzim toho, daval len zeleninu. Davam rovnako zeleninu ako ovocie a nikto mi nic neodmietal.
Maso davam az okolo roka, ryby od deviatich mesiacov (lebo su lahsie stravitelne ako maso a bohate na tri omega kyseliny).

Kazde detia ti postupne bude prechadzat fazami, ze nebude jest to ci ono. To je vzdy take obdobie ktore pominie. Nidky zo toho nerobim kovbojku.

denisa3108
9. feb 2012

ahojte baby
My budeme mat o tár dní 5 mesiacov.Bohužial kojila som len mesiac potom sa mi stratilo mlieko , a odvtedy papáme (dokrmujem) s Nutrilonom máme 7,8 kg a 67 cm.
A chcela by som vedieť či by som už mohla začať s kašičkamy (prvá kašička) lebo malému už 130ml nevidrží len 2 hodky, ale viac ml-litrov mi papať nechce ☹
bola by som rada keby už vedel vydržať aj viacej než 2 hodky a tak či by ste mi nedali rady