Stravovanie detí a mobil/tablet

11. sep 2023

Sme na dovolenke a normálne som zhrozená koľko detí pri stravovaní sleduje mobil/tablet...

anjelicek26
11. sep 2023

Myslis v restike, aby nebehali? Podla mna toto vzorka toho, co robia doma, skutocne nie je... je to sposob prilepit ich k stolu a nelietat k bufetu a medzi ine stoly a otravovat ludi a ako rodic sa v klude najest...

klarissa25
11. sep 2023

A? Podla mňa sú horšie veci z ktorých by si mala byt zhrozená

autor
11. sep 2023

@klarissa25 to samozrejme sú, ale toto sú deti tak od 2-5r.

bluka2
11. sep 2023

@anjelicek26 z mojho okolia prave je.sú celkom konzistentni, mobil v ruke deťom aj doma aj v reštaurácii , kočíku, autobuse alebo potom na tom neficia takmer nikde, ani v reštauráciách ani v lietadle a pod. Dieta, čo obsedi aj doma, obsedi aj v reštaurácii a dopravných prostriedkoch

anjelicek26
11. sep 2023

@bluka2 ak je zvyknute chodit do restauracii, problem nema...ale je vela ludi, co si toto nedopraje a letna dovolenka je prakticky jedna z mala vychadzok do exterier jedenia a prvy krat aj s malymi detmi...nie, nie su zvyknute... prilis vela zaujimavych veci okolo...

autor
11. sep 2023

@anjelicek26 podľa mňa keď je dieťa od detstva vedené k tomu aby od stola počas jedenia nebehalo tak behať nebude. A keď maju jedno dieťa tak sa dokážu aj rodičia prestriedat a v kľude najesť

nafka0483
11. sep 2023

Tak napr aj nasa ma na teraz na dovolenke pri jedle mobil s rozpravkou. Pretoze po 15 minutach co poslusne tocho sedi za stolom a papka sa uz nudi a chcela by si spievat, alebo pobehat, hrat sa... ale my este jeme. Takze ma zapnutu rozpravku aby sme dojedli a aby ostatni nemuseli pocuvat spev, krik, vstavanie od stola.

Doma mobil a telku nema, ked doje tak sa ide hrat. V restauracii to ale nie je mozne. Je to vynimka na par dni parkrat za rok.

bluka2
11. sep 2023

@anjelicek26 aha, tak to mi nenapadlo, v mojej bubline je reštaurácia bežná vec

heidy222
11. sep 2023

Ja si tiež myslím, že trocha vrieskania a behania je lepšie ako naučiť dieťa na tablet pri jedle.

syslik81
11. sep 2023

ja ked som bola mala som jedla a pozerala tv .. moja je a pozera tablet =tv ju nebavi,, nevadi mi to hlavne ze s anaje a potom sa uz gra normalne

anjelicek26
11. sep 2023

Autorka - otazne je, ci sa chcu striedat, ci ho chcu nahanat alebo by si radi raz sadli a proste sa najedli v klude... vydrz tak maleho dietata pri jedle je maximalne desat minut. Dospely by posedel a pokecal, vypil si pohar vina, siel si po dezert aj 30-40 minut ... Ja by som "dovolenkovy stav zrkadlo toho, ako je to doma" skutocne nebrala... nie co sa tyka tabletu, nie co sa tyka spacieho rezimu, nie co sa tyka pravidiel, vlastne nicoho... vsetko je volnejsie...

nafka0483
11. sep 2023

@anjelicek26 Uplny suhlas. Mala sa uci ako sa spravat v restauracii (nema este ani 2 roky), ale dlhsie ako 15 minut nevydrzi. A detsky kutik nie je pri restauracii, cize nevieme ju nechat tam a jest dalej s tym ze na nu vidime.

ildiko36
11. sep 2023

Ja mam deti 2r a 5r ,starší je autista, mne vobec nevadi ked sleduje tablet pri stravovaní, aspon daake jedlo do neho dostanem.Neosudzuj ludí keď nevies čo za tým stojí..
Moja dcera nikdy nemala nic pred sebou len jedlo ale teraz vnímam všetko inak ked dieta nie je celkom zdravý..

autor
11. sep 2023

@anjelicek26 my máme dve malé deti (1 a 3r.) mladšie samozrejme že vydrží ako píšeš tak 10min. preto ju beriem von a keď sa manžel naje so starším tak sa prestriedaní a obaja sa v kľude najeme. Keď si chceme pokecať a dať vínko, tak na izbe keď deti spia.
Samozrejme že na dovolenke je toho omnoho viac dovolené ako bežne cez rok, len som tak uvažovala do budúcna, potom sa nebude vôbec komunikovať pri raňajkách/obede/večery... lebo každý bude pozerať do mobilov/tabletov... neviem asi som moc staromódna v tomto ☺️

anjelicek26
11. sep 2023

Autorka nie si staromodna, ale deticky mas velmi male a si este ochotna odlozit svoje pohodlie a skutocne sa striedat, chodit, odkladat romantiku s muzom... my "stare matky" uz proste vieme, ze pit teplu kavu, pohar vina a obcas vylozit nohy za nejake to porusenie "pravidiel" stoji... to, ako je to na dovolenke nezrkadli to, ako je to doma, alebo len vo velmi malom percente... moji si k jedlu ziadne pristroje neberu, ale oni su zvyknuty dlhsie posediet a do restik a dovce chodime casto...keby je to raz rocne, vyzeralo by to inak...a teda absolutne neriesim, co robi stol vedla... ocenujem, ze tam to dieta nereve na celu restiku 😅

ildiko36
11. sep 2023

Opravím sa , mam 3deti, dcera uz ma 22r, a male deti, 5r a 2r.Kazde dieta je ine, a fakt nerieš prečo maju tablet pred sebou, možno tí rodičia nemajú take lahke ako ti to maš, a urcite za tym stojí nejaka diagnoza a tablet je akurat liekom na to jedenie.Fakt nerieš to!!Nepriala by som to čo ja a ine mamicky prezivame doma o čom ti prehľad nemáš.Bud rada že más zdrave dieťa

bluka2
11. sep 2023

Robíš to skvele pre deti a tvoje úsilie prinesie ovocie. Ostatní ta nemusia zaujímať

autor
11. sep 2023

@ildiko36 Každý si výchovava svoje deti ako chce. Je iné keď dieťa má nejakú diagnózu, to je pochopiteľné.

autor
11. sep 2023

@bluka2 ďakujem pekne, snáď o pár rokov oceníme naše doterajšie úsilie ☺️ aj keď sú dni kedy je to o držku 😀

nafka0483
11. sep 2023

Autorka mozes sa na to pozriet z dvoch uhlov:

1. Ucis dieta, ze nebude poznat tablet, mobil pri stole.

2. Ucis ho ze sa nestoluje spolocne, ze ked uz pri stole nevydrzi tak s nim niekto vyjde von.

My ju ucime ze jeme spolu a pri stole vydrzime kym nedojeme, z restauracie odchadzame spolu. Pri stole nekricime a nerusime ostatnych. Ked uz zlyhavaju vsetky dostupne moznosti zabavenia, tak nastupuje mobil s rozpravkou (a vypnutym zvukom).
A to vtedy ked uz ma dojedene, kym je tak nepozera.

autor
11. sep 2023

@anjelicek26 ďakujem pekne, uvidím dokedy má bude baviť odkladať moje pohodlie a ďalšie spomínané veci a prejdem do režimu "staré matky" 😀😀

thoughtfulweirdo
11. sep 2023

Vieš čo, keby moje deti sedeli v reštike s mobilom, bola by to odmena pre všetkých zúčastnených 🤭 teda, 5 ročná už akú - takú schopnosť sebaregulácie má, ale trvalo to určite vyše 3 rokov. 2 ročný sa k tomu ešte neblíži 😅 a to s ním normálne aktívne žijeme, chodíme všade, nie je ako Alica v krajine zázrakov 😄 so staršou som zvolila taktiku vyhýbania sa takýmto zariadeniam, keďže nebola kaviarnovy materiál, pri mladšom som zvolila taktiku zvyknutia a naučenia- no, vychádza to úplne narovnako 😄 fakt je, že aj slušne jazdiť autobusom sa učil rok a restika je ešte vyšší level 😅 Doma s obrazovkami nikdy nejedia, mimo domu ich nezaujímajú, takže ich nepoužívame, ale alternatíva často nebýva príjemná. Radšej by som sa najedla v kľude, potichu pri rozprávke, ako stále riešiť, že batoľa sa správa ako batoľa a zrovna sa to nehodí a potom do seba jedlo rýchlo nahádzať, kým niekto iný je s dieťaťom vonku.

petamich
11. sep 2023

a toto je zasa na co dobra tema? 🙂 potrebujes potlapkat po pleci aka si uzasna matka a nalozit tym ostatnym?

tak napr. nase dieta obcas na dovolenke mobil dostane a to z jednoducheho dovodu, ze by sme sa aspon na dovolenke s manzelom najedli ako par, ked uz zvysok dna mame v zasade spolocnu alebo striedavu starostlivost, kedze nase dieta je najedene za 5 min., pricom jeden mu este asistuje (ma 2 roky) a potom uz sa zacne nudit a chce ist behat, hrat sa s autami, plavat, skakat...a teda neprisla som na dovolenku, aby som opat do seba nahadzala jedlo alebo jedla sama ako ked som s nim sama doma, chcem sa najest s manzelom a ver ci never, tablet ani nemame a mobil a telku ma doma vo vynimocnych pripadoch

a nie aktualne s nim do restauracii nechodime, lebo vieme, ze neobsedi, konstantne ho na mobil/tablet ucit nechceme a nerusil by len nas ale vsetkych okolo

ale na co je dobre toto porovnavanie a odcudzovanie, na to som veru za dva roky existencie nasho dietata este neprisla, kiezby sa kazdy staral o svoje dieta

autor
11. sep 2023

@nafka0483 Som si vedoma oboch uhlov pohľadu ma to pozitíva aj negatíva, šťastie dieťa keď bolo malé a neobsedelo tak jeden z nás dvoch išiel s ním preč nech sa druhý vklude naje. Teraz má 3 a je zvyknuté sedieť vklude pri stole, tak snáď aj mladšie časom dospeje do tohto štádia 😀

deni9
11. sep 2023

Mam 2,5 ročne dvojičky, mobil nedostavaju vôbec ...podľa mňa ako naučíš tak máš.Telku majú len keď si vypitaju že chcú a to malokedy

deedol
11. sep 2023

autorka, my sme skoro ako vy🙂 kym bol syn mensi, tak sme sa prestriedali, tablet ani nic podobne sme nedavali. teraz ma 5r a uz normalne sedi, konverzuje s nami :D a ked sa velmi nudi, nosievam mu papier a ceruzky, aby si mohol nieco kreslit alebo pisat.
na druhej strane, nejako neriesim inych rodicov, aj ked tiez vnimam v okoli, ze davaju detom tablety alebo mobily pri jedle, pri cestovani, vecer v meste a pod. my mame iny pristup, oni iny, ale je to ich vec 🙂

miskakyska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simona20201309
11. sep 2023

Nechápem ako dokázali fungovať naši rodicia bez tabletov. Vtedy sa na dovolenky nechodilo?
Dcéra bude mať 4r a tablet ešte nevidela. Na dovolenky chodíme od 6 mesiacov. Nie, nemám dokonale dieťa, len sme ju namiesto strcenia tabletu naučili komunikovať a slušne sa správať
Za stolom v reštaurácii sa dá zabaviť s toľkými zaujímavými vecami, že až. Taky tablet by mi akurát zavádzal.
Obyčajne výhovorky a tragédia dnešnej doby.
Možno to nie je moja vec, ale je mi tých digitalnych deti ľúto a keď toto vidím, najradšej by som tie tablety viete čo.
Áno čakám sprsku negatívnych sprav, pretože môj a autorkin názor je už v dnešnej dobe neprijatelny

smejka987
11. sep 2023

podľa mňa každého vec a vaša zbytočná starosť.... vaše dieťa s mobilom nesedí, tak co vás trapi cudzie...

simona20201309
11. sep 2023

@smejka987 trápi pretože vyrastajú deti s digitálnou demenciou. Pretože ,,Deti predstavujú najrizikovejšou skupinu. Práve u detí a mladistvých rýchlo klesá schopnosť učenia. Následky sú alarmujúce. Poruchy pozornosti, úzkosť a celková duševná otupenosť. Depresie, poruchy správania a strata sociálnych vzťahov. Deti nedokážu prirodzene komunikovať, majú sklony k násiliu"
Pretože nevedieť obsediet pri stole bez tabletu je už istá forma závislosti. A milión ďalších dôvodov prečo....