Som vyčerpaná. Mám začať v noci prikrmovať?

nasta197
10. júl 2011

Prosím vas o radu môj 4 mesačný synček je na svoj vek veľký má skoro 8 kg a 70 cm 🙂) stále ho len kojím čajík dáme len výnimočne 😉 v noci sa mi budí každé 3 hodinky niekedy aj skôr na papanie 😵 som stoho vyčerpaná cez deň sa nedá pri ňom odpočinúť. Mám večer vynechať kojenie a dať mu umelé mlieko ??? chytí mi potom v noci prsník?? neodvykne si od kojenia? zasýtilo by ho umelé mliečko na dlhšie??? kým bude rásť stále viac a viac bude si pýtať častejšie papať? prosím viem že je to moc otázok ale skúste mi poradiť 😉

heln
10. júl 2011

ahoj, ja síce ešte dieťa nemám a teda tiež neviem aké to bude, ale som za to, aby si to skúsila ešte vydržať, kojené dieťa by malo byť plne kojené celých šesť mesiacov a nemalo by mať nič iné (ani ten čaj nemusíš dávať, úplne by stačila prevarená voda ak máš pocit, že potrebuje). umelé mlieko je dobré pre deti, ktoré nemajú šancu dostávať materské, takto si môžeš privodiť viac problémov, môže Ti odmietať prsník, prípadne aj tvoje mlieko. ak si v noci unavená, skús si odsávať, podporí Ti to tvorbu mlieka, budeš ho mať viac a môžeš si nachystať do fľašky (ale iba na nočné kŕmenie, resp. ten večer), umelé mlieko ho nezasýti o nič viac ako materské. osobne si myslím, že vekom nebude chcieť častejšie papať (mám pár skúseností s deťmi), skôr by mohol v noci dlhšie vydržať spať. skús to ešte ten mesiac vydržať a potom začni s (ovocnými a zeleninovými) príkrmami, nezabudni, že v materskom mlieku dostáva imunitu, čo v umelom je len napodobnené. nevzdávaj sa 🙂 o pár mesiacov sa možno ozvem ako to ide mne 😅

anjelicek26
10. júl 2011

@nasta197 - daj mu normalny prvy prikrm na obed, mrkvicku, zemiacik, 4 mesacne dieta JE na prikrm pripravene, aj ked vo väcsine pripadov este prikrm u kojenych deti nie je potrebny. Ale ani mu neuskodi. Je najlepsie 6 mesiacov dieta kojit, ale pokial nestaci, je lepsie siahnut po prikrme ako po UM. UM mozno zasyti dieta viac - a mozno nie. Ale prijst kvoli takemuto pokusu o take nieco krasne ako je kojenie je predsalen skoda. MM nie je len o jedle, ale aj o imunite, o budovani vztahu matky s dietatom.

skeptik
10. júl 2011

Jezismarja, neries. Bud rada, ze to je tak - mas male babo, do 6 mesiacov sa vobec nad tymto nezamyslaj. Uz vobec nie nad umelym mliekom, co si sisi? On sam od seba postupne sa bude kojit ovela rychlejsie a vydrzi dlhsie - proste za 10 minut bude hotovy na 4 hodiny, nie naopak.

nasta197
autor
10. júl 2011

@anjelicek26 ved práve nechem o to prísť neviem si predstaviť že by som ho nekojila je to krásne proste to najkrašie 🙂

anjelicek26
10. júl 2011

@nasta197 - porad sa s pediatrickou, ci ti odsuhlasi prikrmy, nam odsuhlasila u oboch deti a krasne sme sa kojili dalej, boli spokojni a stastni. Inak vobec nemozem potvrdit, ze deti po UM spia lepsie - nas je na UM od 8 mesiacov a spi horsie, ako spaval ako novorodenec 🙄

kamilka22
10. júl 2011

Urcite je to vycerpavajuce, ale ja mam pocit, ze ak prespi v noci tri hodinky, tak mu to tvoje MM prosto staci. Neznamena to,ze ak mu das UM tak Ti prespi dlhsie. Tiez sa priklanam k tomu, ze radsej by som mu dala na obed zeleninovy prikrm, ako UM.

kamilka22
10. júl 2011

a este ma napadlo. Ak sa predsa len rozhodnes dat UM, tak nie z flase, ale lyzickou, pripadne striekackou. V tom pripade Ti urcite prsnik neodmietne.

katrina001
27. júl 2011

@nasta197 Ahoj Nasti, na každého drobca platí niečo iné. Moju malú som približne do pol roka dojčila a až potom sme skúsili UM. Určite však neprestávaj synčeka dojčiť, veď to je ten najkrajší dar a najlepší spôsob ako pripraviť svoje dieťatko do budúcna. My sme museli začať s bebou, keďže môjho mliečka ubúdalo ☹ a postupne sme pridávali aj príkrmy. Maličké kúsky rozmadžganej zeleninky a pomaličky aj ovocie.

natasole
3. aug 2011

Otázka znie, či je naozaj stále hladný, alebo je kojený automaticky, pretože sa predokladá, že si prosí papať. Koľkokrát denne ho prikladáš? Zaleží aj aké sú prírastky a koľko pribral od pôrodu. Ak normálne priberá, určite nie je dôvod prikrmovať. Ak si chceš oddýchnuť, skúsila by som jedno kŕmenie vynechať (ak papá viac ako 6-7x denne) a zistiť, či má naozaj hlad, alebo sa budí/je nespokojný z iného dôvodu.

li_la
3. aug 2011

@nasta197 Ja už mesiac môjmu dávam večer Nutrilon... Niekedy mlieko proste nie je a večer je to strašné... Teraz na večer dávam ryžovú kašičku a teraz pár dní už hotovú Sunarku, ktorá je tak dobrá, že aj ja by som dokázala piť len tú a prso stále chce a sám si pýta... Nuž je to papáč, aj keď mi máme o mesiac a pol viac a máme približne rovnaké miery. 🙂 Takže myslím, že aj tvoj prso bude chcieť, ak sa rozhodneš prikŕmiť, lebo dojčenie nie je len o papaní. 🙂

saranata
3. aug 2011

@nasta197 nevidím dovod prečo dávat UM, to nie je pravda že sa ti tým viac zasyti. dojčene deti si vyžaduju viac a viac čím su staršie tak take prechodne obdobia treba zvládnut ak chceš dojčit aj dalej, ak začneš dávat UM postupne sa ti zníži tvorba mlieka a dlho nebudeš dojčit, ja kojím už druhu dceru a teraz má 17 mesiacov a budí sa rovnako ako píšeš ty , v noci ju kojím aj tri krát a je to uplne normálne u dojčených detí.
od pol roka začneš zavádzat aj pevnu stavu tak to vydrž ale určite nedávaj zatial UM 🙂

elinka27
16. aug 2011

@nasta197 pocuj to mas teda riadneho valibuka, moja ma tolko teraz 😅 😅 a to sa budi a dozaduje dojcenia rovnako casto ako tvoj, vobec si s tym nelam hlavu, viem , ze si vycerpana, ale nerobis nic zle.Naozaj do 6.mesiacov nic ine nepotrebuje, dokonca ani tu vodu nie, nakolko mat.mlieko obsahuje aj vodu a tak to je aj od smadu.Dojcenim sa neda dieta prekrmit, a ukludnim ta, syna som nedojcila bol na UM ale aj tak sa dozadoval v noci krmenia, cize to ze das UM ti nezaruci ze bude dlhsie syty

bubulka722
16. aug 2011

@nasta197 Ak ti záleží na dojčení, tak s UM vôbec nezačínaj. Moja dcéra má 8 mesiacov a v noci sa budí po 1,5 hodine až 2 hodinách. Spíme spolu, takže sa ku nej len priblížim, ona si pocucká a spíme ďalej. Nesnaž sa to riešiť a skús sa prispôsobiť potrebám dieťaťa. Možno sa to vyrieši keď začneš dávať od 6. mesiacov príkrmy a nejaké kašičky na večeru. Nám ani to nepomohlo a jeme aj 5 krát za noc. Častokrát nejde tak o to, že je hladná ale že ma chce mať pri sebe. 😉

andrejka1974
16. aug 2011

urcite nezacinaj s umelym mlieckom vydrz co najdlhsie co by som ja za to dala keby som moju malu mohla kojit ako ty my sme museli prejst na umele mliecko od prveho mesiacika my sme vobec nepriberali a ver tomu ze celu noc prespala az ked mala asi rok a pol stale jedla kazde 3 hodinky a to sme este prveho pol roka cez den spali len 2 krat20 minut a potom od tretej pobede az do 2 hej v noci plakala v kuse po pol roku zacala spat aspon hodinku a pol cez den umele mliecko mame stale a ver este teraz si ho vypyta aspon raz v noci a to mame 2 roky 11 mesiacov vydrz budes stastna a tvoje babetko tiez drz sa

monika15
17. aug 2011

@nasta197
mi sme vecer davali UM a velmi vela vypil nekedy aj 160.... a potom uz prespal do rana......
mozno mas slabe mlieko, skus co to urobi ked das na noc UM......
ja som mlieko nemala.... a maly pil UM a vobec neni nejaky postihnuty lebo nedostal materske mlieko....
ja by som urcite skusila.....
aj ked ma tu teraz kazdy vypiska, mne je to jedno uplne......
kazdy ma pravo na svoj nazor....
naco dieta tak trapit, je unavene aj dieta aj matka.... zbytocne......
to ze das vecer UM a cely den svoje, o nic nepride.......

nasta197
autor
18. aug 2011

@monika15 dakujem aj za tvoj názor 😉

nasta197
autor
18. aug 2011

@bubulka722 no ja ho mam tiež pri sebe lebo inak bol hore každú chvílu a hladal ma 😎 teraz ked ho ma pri sebe musím ho obímať aby spal aspon 3 4 h inak je hore každú chvílku ked ho nedržím špekulant 😎 a to sa ja zass nenaspím

nasta197
autor
18. aug 2011

@elinka27 dakujeme 😉

emapol
18. aug 2011

Ja by som este neprikrmovala, moj syn bol taky papkac, cez noc jeden skoro kazdy hodinu, ked mal pol roka, tak som uz bola z toho tiez vycerpana, tak som zaviedla sunar pred vecernym spanim a nepomohlo, zjedol davku a po dvoch hodinach si pytal zase....zmenilo sa to, az ked zacal jest viac prikrmov, vtedy sa to obmedzilo na tri kojenia v noci. Je to asi individualne, ake su deticky, ale myslim si, ze ak od zaciatku kojis, dieta este nie je v 4 mesiaci pripravene na prikrmy, podla mna by ho to este zatazovalo, ja som sa snazila, aby som vydrzala aspon pol roka plne dojcit. Teraz tiez plne dojcim, ale dcera nie je taka narocna, a pyta si v noci len 3 krat a ma uz 7,8kg.´, ale s prikrmom pockam este tyzden.

bubulka722
18. aug 2011

@nasta197 Možno má nejaké náročné obdobie, možno mu idú zúbky a preto ťa chce cítiť stále pri sebe. Aj moja dcérka si ma vyžaduje viac vtedy keď ju niečo trápi. Neboj postupne sa to začne zlepšovať a aj ty si viac pospíš. S UM nezačínaj, pretože myslím, že vo vašom prípade ide tak či tak viac o tvoju prítomnosť ako o mlieko a nič by sa tým nevyriešilo.