Ročné dieťa odmieta jesť. Čo robiť?

malenacka33
27. okt 2019

Dobrý deň. Mám takmer 13 mesačnu dcéru. Bola chorá, išli jej stoličky ale počas toho mi jedla. Antibiotiká nemala. Keď choroba ustúpila prestala mi jesť prikrmy. Ráno zje pár kuskov chlebika alebo trocha kaše s ovocím. Keď jej ponúkam obed ani ústa neotvori 😭 ani neskôr keď jej ponúknem. Ak sa mi podari prepašovať do úst, hneď vypluje. Kojim ju len pred spankom a v noci 2 krát. Kašu mi jedla ale aj to je už večer boj. Zje len trocha a začne vyliezat zo stoličky áno zabavanie nepomáha. Dobrovoľne zje len ovocie na kúsky nakrájané. Sladké nedostáva nič, dnes mala prvy krát pribinacika. Mám ju nechať tak? Hladnu? A ponúkať až dalsi chod o dve a pol hodiny? Alebo jej dať niečo iné? Zas začať viac kojit? Čo robiť? Prosím poraďte prvorodička 😭

benit
27. okt 2019

Takto sme bojovali s jedlom s mojou 17rocnou asi do 9.rokov. mala par oblubenych jedsl, ktore sme ledva do nej napchali. Inak nic nove nechcela vyskusat.

pribinak
27. okt 2019

Urcite ju nekrm nasilu. Vytvoris jej odpor k jedlu. Ked sa zotaví zacne jesť viac aj sama. Moj syn mal obdobie ze pil mlieko, jedol banán, ryzu a cesnakovú polievku. Nic ine. Prežil to.

martinals
27. okt 2019

Ahoj, momentálne máme to isté choroba,zuby a nechuť k jedlu.Riesim to tak, že do jedla nenutim, nechceš nejedz ale tým pádom ani iné nebude (dobrota), ďalší chod ponúknem normálne v čase keď má byť.Pre niekoho tvrdšia výchova ale... .Ako povedala moja dr. Žiadne dieťa od hladu ešte neumrelo, keď bude chcieť naje sa.

malenacka33
autor
27. okt 2019

@martinals a máš nejaké skúsenosti alebo poznáš niekoho komu takýto sposob fungoval? Teda pri ročnom dieťati??? Ja sa bojím že mi akurát tak schudne a aj tak nezisti čo je hlad a že treba jesť keď mama ponuka...ja jej medzi jedlami nedávam nič, mala raňajky, kojenie+spanok, obed, kojenie+spánok, olovrant a večeru. Nič medzi tým.tiez som chcela pouzit tento prístup, nedať nič ale rodina už na mňa tlaci že ju nemôžem nechať hladnu tak neviem

hivanik
27. okt 2019

@malenacka33 ....nasim pomahali v takomto obdobi probiotika ....su to vit.B a tie podporuju chut do jedla

dominika_sk
27. okt 2019

Nasaď jej b-komplex a keď nechce obed daj až olovrant, keď nie tak večeru. Ja som sa riadila tym že “ hladne decko sežere šecko” a tym skončili akekolvek problemy s jedenim. Od hladu neumrie.

martinals
27. okt 2019

Keby bola malá hladná určite by zjedla čo jej ponúkneš,neboj hladná by neostala.V tomto veku už vedia deti celkom pekne vymýšľať, možno má obdobie "nepapám". Mám tri detičky a u všetkých som to tak urobila,fungovalo to.Skús jej ponúknuť niečo čo má rada ak by to trvalo dlhšie radšej by som sa poradila s dr.,pre istotu 😉

malenacka33
autor
28. okt 2019

@martinals
@dominika_sk takže systemom nedať nič iné? Dobre...Chcela som to tak urobiť ale nevedela som či to pomoze, ale ďakujem za skúsenosti. Tiež mám pocit že je to vymýšľanie.este raz ďakujem

malenacka33
autor
28. okt 2019

@dominika_sk a ten b komplex to sú kvapky?

dominika_sk
28. okt 2019

@malenacka33 pre male detičky su kvapky, vačšie normalne tabletky, je to mala gulička

nika898
28. okt 2019

@malenacka33 nenut ju. Moze doznievat choroba. Davaj jej to co jej chuti a niekedy zabere ze nechas jest dieta same. Uvar jej ciste zemiaky, ryzu alebo cestovinu. Daj to pred nu a nech skusi papat sama. Ja som mala u starsie obdobie ze ziadne maso iba cista priloha. A ja robim este tak ze ked maju taketo obdobie tak im dam do misiek nakrajany chlebik, ovocie a zeleninu a maju to na ociach a zoberu si naco maju chut a kedy chcu.

altair
28. okt 2019

ja si naopak nemyslim, ze je to vymyslanie, v tomto veku. moje deticky, ak odmietali jedlo vo veku okolo roka, malo to nejaku pricinu (zuby, bolest bruska, zatekajuce hlieny...). ak bude jest malicko den, dva, tri, tak sa nic nestane, mliecko jej postaci. ak by to trvalo dlhsie, tak by som to riesila s pediatrom. ale osobne si myslim, ze o par dni ti zacne papat pekne, ako pred tym.

8mi8
28. okt 2019

Ahoj my sme mali to isté asi 2 mesiace nezjedla nič ale že nič tým ze som nekojila bola iba na sunari sem tam sa mi podarilo nejakú výživu domácu alebo chlieb ale to bolo tak raz za dva týždne 🙂 po 2 mesiacoch začala už normálne jesť 🙂 skus ponúkať ale nenúť 🙂 alebo skus jest pred ňou aj ty to nám tiež pomohlo 🙂

dada0902
31. okt 2019

My mame tiez problem s jedenim moj bude mat pomalu 14mesiacov a tiez len stale vyvaracky a nic nechcel rano presnidavka alebo pecivo s lucinou obedy vynechaval tak potom jogurt ovocie a nejaka ta kasa teraz ako tak si vie dat skus aj vymenit aby s nim jedol ocino nam to takto pomohlo ked mu zacal davat
Ja mu davam uz co varim nam.samozrejme nie koreniste ani moc solene mozno aj to pomohlo ze si vie viac zobnut ja ho tiez kojim vzdy pred spanim tiez ma to furt trapilo ze nic nechce

malenacka33
autor
31. okt 2019

@nika898 hmm skúsila som, áno zje len čisté cestoviny. Akonáhle je tam kúsok zeleniny vyhodí ju z taniera a ak aj dá nechtiac do úst, akonáhle zaciti na jazyku hneď vypluje aj s cestovinou. Ani zemiak nezje. Tak som jej dala za tým čerstvu uhorku a papriku tak aspoň nejaké vitamíny má. Ako dlho to obdobie trvalo, prosím vás. Ja sa bojím že už mi varenu zeleninu nezje nikdy taký má odpor k nej

nika898
31. okt 2019

@malenacka33 trva dodnes nato aby mi zjedol aj maso musi pozerat svoje oblubene rozpravky alebo mat telefon a pozera youtube. Ale napr cistu ryzu miluje a zje aj kopcovity hlboky tanier. Davajte jej surovu zeleninu aj mrkvu tu moji chlapci miluju a inak im varim spenatove alebo brokolicove polievky tie tiez maju radi.