Raňajky a večere pre 3-ročné vyberavé deti

daeneris
20. júl 2021

Ahojte maminky, neporadite mi rychle a zdrave tipy na ranajky a vecere? doteraz mi dcera pila kojenecke mliecko a prave sme ho vysadili. no je hrozne vyberava a ked nieco nechce zjest, radsej ostane hladna 🙄 jedine co na ranajky spapa je parok alebo puding ci samotny chlebik/rozok bez nicoho. (a to ako mensia jedla krasne vsetko ukazkovo vratane mäska aj zeleninky ci najroznejsich kasiciek🤷‍♀️) neviem uz co jej mam ponuknut ked vsetko odmieta, ako ste si poradili vy? vdaka za tipy 🙏😊

henka123123
20. júl 2021

Tak ja mam 3.5 r...rano pije kakao z kravskeho mlieka teple o hodinu na to mava jogurt najcastejsie....na veceru mava polievku.alebo z obeda co zostane.chleba maslo paprika uhorka...vo vajci chlebik atd

elizabet173
20. júl 2021

@daeneris no neskočila by som jej na tú vyberavosť, keď pred časom jedla všetko. Dostala by raňajky, zješ, zješ, nezješ, nezješ, budeš hladná do ďalšieho jedla. Okrem vody nič, žiadna piškótka, chrumka, banánik. Puding a párky by som zrušila úplne, výživová hodnota nič moc. Čo urobíš, keď odmietne večeru? Pochybujem, že ju pošleš hladnú spať, letíš jej dať nejakú náhradu, ona to vie, že ju nenecháš hladnú a krásne to využíva. Absolútne by som si s tým nelámala hlavu, jedla by to, čo ostatní, ani by ma nenapadlo jej pripravovať niečo extra, lebo sa v tom budeš motať ďalších desať rokov. V jej veku špekuľuje s jedlom väčšina detí.

maminkadeticiek
20. júl 2021

Dostanem od mamin asi vyprast ale pre vyberave deti,ktore ofujkaju co da mama na stol je najlepsia hladovka.O 2 hodiny spapa vsetko 😉

elizabet173
20. júl 2021

@maminkadeticiek nie, nedostaneš výprask, je to tak, ako píšeš, ak je dieťa zdravé, nemá psychický problém, tak sa len snaží točiť s rodičmi. Cirkus okolo jedla doma, nejedenie v škôlke, lebo veď mama mi niečo prinesie a ešte v šatni mi to strčí do ruky, lebo vie, že som celý deň nič nezjedla. A zrazu v škôlke v prírode najneskôr na tretí deň obrat o 180 stupňov, nastalo zistenie, že ak si nevyberie aspoň niečo z toho jedla, bude hladné. Nikto mu nepobeží dať náhradu. Učiteľky sa potom iba na tom bavia, ako zrazu chronický nejedáci ľúbia všeličo a posielajú neveriacim mamičkám MMS, čo ich dieťa jedlo. Samozrejme, treba rešpektovať, že dieťa má fázy, keď zje menej a fázy, keď zje viac, tiež to, že zopár jedál vyslovene neznáša, ale aby som trojročnej slečne pripravovala niečo zvlášť na raňajky aj na večeru, preto, že je vyberavá, tak to nehrozí. Takéto somariny asi mamička štyroch, piatich detí nerieši 🙂

patka06
20. júl 2021

nijako špeciálne by som nevymýšľala jedlá pre 3 ročnú, dávala by som presne to isté čo jedia dospelí, sadnite si spoločne k stolu a jedzte, ak jesť nebude, nenútiť, nepresviedčať - nezjedené jedlo odložiť a normálne pokračovať v ďalšom programe
Len skúša, koľko si môže dovoliť vymýšľať ..chce to veľa trpezlivosti, ale neustupuj že jej začneš dávať 2-3 obľúbené veci dookola

pribinak
20. júl 2021

Súhlas s komentármi vyssie. Žiadne špeciality by som nevymýšľala.
3 ročne dieťa už má riadne papať. Slečna skúša kde až môže zájsť a čo všetko si schopná tolerovať
Takze normálne dať jedlo a ak nechce, tak nenútit, o to viac jeej bude chutiť obed

pribinak
20. júl 2021

@elizabet173 presne, maminy 2-4 a viac deti ani nedopustí, aby s ňou nejaký 3 ročný krpec takto nacvičoval a sikanoval ju čo bude a čo nebude jesť

V škôlke veľa deti zisti, že ak nespájajú raňajky tak je až obed a ak im ani ten nechuti tak majú sakra smolu
Rýchlo si to rozmyslia a spapaju aj to, na co by sa doma ani len nepozreli. Môj syn je toho jasný dôkaz

hennyinnsbruck
20. júl 2021

No moje sla do skolky ako 23mesacna v oktobri a doteraz zje len obcas napr chleba ten proste nemusi len Obcas.
zato zje ale vsetky polievky co vela inych deti nezje.celkovo ma radsej mokrejsie jedlo.
Ale mala som problem tiez somnou mavala cez jedlo vdaka radam mamiciek odtialto to uz nerobi 😅

nikpa
20. júl 2021

@daeneris krupicna kaša, ovsena kaša s ovocím, palacinky, pomazánky rybacia, tvarohová, Lúčina na chlebik, praženica. Alebo na večeru dám jednoducho to čo zostalo z obeda.

deedol
20. júl 2021

chlieb/pecivo sunka syr zelenina
pomazanky rozne
wrap
kase
musli do mlieka (nejake zdravsie menej sladke)
vecer aj polievka/rizoto/zapekana zelenina/salat s pecivom/cestoviny/ine lahke zeleninove jedlo

jumama
20. júl 2021

Niekedy pomoze ked jedlo nazdobis... trebars ovocny tanier tak ako kvetinku, alebo zo zelenin tvar, usmevcek, ocka spravit na chlebik... Alebo ak jej chlebik pokrajas na kocky a napichas sparatka ako malicke jednohubky. Ak je len cisty chlebik, mozno by pomohlo, ak zvlast do misticky das syr alebo pomazanku a nech si sama zoberie co chce... napriklad aj tak na kococky rovnake vsetko. Napriklad ja mam vyberavu jedacku a nesuhlasim tu zo zienkami, niekedy naozaj ten vyberavy jedak nevie inak, nie ze nechce, nevie. Proste mu vadia vone, chute, struktura jedla. A tak vam presne popise, co mu vadi, ked uz vie rozpravat, ze si uvedomite, ze ano, moze to tak mat. A da sa tomu prisposobit, napriklad podavat studensie jedlo, lebo horuce sa pari a vyraznejsie vonia ako studensie. Alebo podavat jednoduchsie kombinacie, nezamiesane jedla, dat dietatu na vyber, nech zje kazdu vec zvlast. Napriklad moja dcera zje rozne tvarohove pomazanky, ale nic ine tvarohove nezje, preco? Lebo peceny tvaroh vrzga pod zubami a je jej to neprijemne. Ovocny kolac? To je fuj, chces kolacove cesto a je v nom ina struktura, makke rozplasnute ovocie... upec mi len cesto mami. A ovocie alebo kompot zje zvlast len same. Podobne jogurt, len biely, s grankom, ale ovocne su fuj, lebo su tam v tej cistej jogurtovej hmote rozplasnute ovocia, alebo tvrde ovocia... jogurt a vedla ovocie jej mozem dat, zje zvlast ovocie a zvlas biely jogurt. A podobne veci. Cize som sa naucila triedit jej na tanier samostatne kopky jednotlivych potravin a ona si skombinuje co chce ako chce... Alebo teraz si uz aj sama nachysta. A k ostatnym jedlam trosku pomohol hogurtovy dresing. Len trosku posolim, citronom pokvapkam biely jogurt. A zje k tomu aj nejake maso, ked si to namaca, alebo nejaku placku, co same nezjedla. Niekedy deti preferuju nejaku chut, niekedy farbu, niekedy tvar, treba to vypozorovat a tak nakamuflovat, ze vsetko bude na kolieska, alebo vsetko oranzove a pod.

mamamasama
20. júl 2021

moja svagrina tiez napcha maleho chrumkami a piskotkami a potom sa stazuje, ze on nic normalne nechce jest...ako je mozne, ze moje deti jedia vsetko? Lebo ak nezje jedno, ine nedostane...

patka06
20. júl 2021

@jumama prepáč, ale myslím, že tvoje dieťa to bude mať neskôr ťažké, vďaka tvojmu "triedeniu " jedla

Na žiadne jedlo sa nehovorí fuj!

mamamasama
20. júl 2021

@jumama prepokladam, ze mas len jedno dieta... u nas doma na kreacie a vyberanie cucoriedok z jogurtu nemame cas 🤭 Podla mna si si ju celkom pekne rozmaznala

lenuska9999
20. júl 2021

@daeneris mam bratranca , ktorý ma 12 rokov a doteraz je len asi 5 jedal, lebo mu jeho mama skočila a takéto vymyslanie. Neje ani v škole, lebo mu nič "nechuti" len mama mu vari tie jeho jedla stále dookola...
Každopádne ja mám syna , ktorý bude mať 2 roky a s jedlom vymyslanie nie je. Stále som mu dávala jest všetko. ( Samozrejme nie pikantné ako pol ročnému a iné extrémy) .. no a teraz nemám problém a je to co my. Samozrejme dostane aj keksík alebo nejakú inú dobrotku, ale to až po obede. Inak na raňajky zvykneme jest tak rôzne: biely jogurt s musli a ovocím, chlebík s domácou pomazánkou (veľmi radi mame mrkvovu, avokádovu, tuniakovu atď..) , praženicu, lievance, ovsených kašu.. snažíme sa to stále obmieňať nech jeme pestro.. ale parky ani pudingy u nás na stole na raňajky nevidis..

jumama
21. júl 2021

Nuz, viem, prevlada taky nazor, ze vyhladovanie pomoze. ADHD deti alebo deti autistickeho spektra maju niekedy posunute vnimanie chuti, vone, struktury. Sama som bola vyberava. A hoci dcera nema ziadnu diagnozu a ani ja, verim, ze aj tak moze mat kazdy posunute vnimanie. Vzdy som precitlivena na strukturu jedla. Nemala som rada maso, teraz uz zjem, ale uz pri priprace musi byt vykrajana kazda zilka. Divina a ryby mi neskutocne pachnu, pokrocila som ale tak daleko, ze muzovi kludne bez ochutnania navarim cokolvek aj z ryb, diviny, morskych plodov. Kedysi ma to napinalo, teraz uz aspon to nie. Nemala som rada cviklu, uhorky, redkovky, smrdeli mi, s prepacenim grgalo sa mi po nich cely den. Z vonavky nasej susedy som sa dokazala pozvracat... moja dcera tiez na vsetko povie, ze jej to smrdi a preto to nemoze zjest. Verim jej, som presvedcena, ze niektori to proste takto mame, nie je to psychicke, nie je to cvicenie s okolim, nie je tam ziadna gastro prekazka, iba vyssia vnimavost chuti, voni, struktury jedla. Ano, treba rozlisit, kedy dieta vymysla a kedy nie. Ale da sa aj u vymyslaneho dietata pouzit nejaka finta ako som napisala vyssie, je to len ina cesta ako vyhladovat. Nenabadam predsa, aby maminka nakrmila dieta iba tym co lubi, iba aby skusila podavat inym sposobom. A objavila si cestu, ako to u jej dietata prejde. My sme s muzom salatovi, ku kazdemu jedlu mame najroznejsie salaty alebo grilovane zeleniny, polievky zeleninove, ci huste, ci mixovane. Vzor rodicov, starych rodicov, ktori maju vsetko zo svojej zahradky, spolocne stolovanie, nenutenie, moznost nalozit si na tanier, co dieta chce k zlepseniu neviedli 10 rokov. Pokrok mame, ze mozu byt sem tam paradajky na kococky do niecoho pridane. Paradajkova polievka je jedina co zje. Ak si niekto mysli, ze do nejakych placiek schovam zeleniny, alebo do tej paradajkovej polievky, ani to sa neda, hned dcera zavonia, ze je to ine. A potom uz zas nadlho dane jedlo odmieta. Skutocne by som vam dopriala zazit, ake je to tazke zaviest nieco nove vyberavemu jedakovi tohoto typu. Co mu vadia struktury, vone, chute.

elizabet173
21. júl 2021

@jumama že by tvoja dcéra trochu kopírovala teba? Tiež som človek, čo nikdy v živote neochutná niektoré jedlá, tiež som sa ako decko z niektorých jedál pozvracala, nikto ma nanútil. len ich dali predo mňa. No ani moji rodičia, ani moji starí rodičia sa z toho nešli poskladať, nevenovali tomu nejakú zvláštnu pozornosť. A to som bola dlho jedináčik a jediné vnúča. Chudulinké, ale mama nedávala prehnaným strachom najavo, že zomriem hladom, ani mi nikto jedlo nemixoval do desať rokov, nevyberal z neho to, čo som nechcela, skrátka okolo jedla sa nerobili u nás cirkusy. Zješ, ok, nezješ, nevadí, zješ možno inokedy. Nikto ma za to, že som zjedla nechválil, ani mi nedával najavo, že som sklamala, keď som to ani neochutnala. Deti sú rôzne, píšem o zdravých deťoch, bez akýchkoľvek diagnóz, no aj prístup rodičov k nim je rôzny.

marianarem
21. júl 2021

@jumama Ja tomuto verim, aj moj maly je nieco taketo, zrejme po manzelovi. Jasne, da sa k tomu pristupovat vselijako, aj nevsimat si to, aj prisposobovat sa. Ja som jedak, mam rada jedlo, varenie, chcem, aby si aj maly trochu jedlo uzival a trochu sa nan aj tesil (aj ked to asi nie je nutne a je to pracnejsie), tak sa nejako snazim sklbit zdravu vyzivu s tymito jeho specifikami.

suriella
29. júl 2021

@jumama mmm...to bude v skolke/skole radosti 😏

jumama
30. júl 2021

@suriella Nuz, prezili sme. Dcera ma uz 11 rokov. A prave skolka ju odaucila jest zeleniny, prave nedavno sme spominali a dcera sa priznala, ze preto nechce polievky, ze v skolke ich pani utelky krmili, ze musia este za mamu, za tata a tak... ja nehovorim, ak dieta vymysla, ok, ale ak ma naozaj nechut, tak si pis ze ten natlakovy pristup ju iba prehlbi. Druha skusenost je synovec, v skolke si vsimli, ze on nic nejedava, spytali sa mamy preco a co lubi. Byvaju v zahranici a predstav si, ked sa chce, vsetko ide. Maju tam “samoobsluhu”, deti si same nastru stol, niektore, ktore ma sluzbu chysta tanieriky, pribory. Ked maju desiate, mzou si zobrat chlebik, pomazanku, natriet si same, obed im nalozia, ale mozu si deti k tomu vybrat salat. A prave v tom im vysli pani ucitelky v ustrety, ze doplnili do ponuky salat, ktory on jedava. A nikoho nenutia, nikoho netrestaju. .. je to take zaujimave, ze niektori si myslia, ze tym, ze sa prisposobis a nechas dieta samostatne si vybrat, ze je to strasna vychovna chyba. Nikdy v zivote som na ziadne jedlo pred dietatom nepovedala fuj, to skor natlak vsejediaceho okolia... daj si, je fo vyborne, ochutnaj, je to mnamka, vezmi si kusok, je to chutne... v nasej rodine to vsetci lubia, tak musi aj ty.... to nie je lekvar, to je cokolada, to nie je mrkva, to je taka oranzova omacka... a bystre dieta veraboze vie, zmysly ho neoklamu 🙂 Ked dopredu vsetci okolo rozhoduju a vnucuju, ake jedlo je. A silno neveria, ze nie je take pre kazdeho 🙂 Nuz, ja zas verim, ze pre vyberaveho jedaka ponuknut mu na vyber a nechat ho vybrat si, ze je cesta k tomu, aby sa odhodlal skusit to. A to je vsetko.