Problém s príkrmami a mliečkom u 6 mesačného dieťaťa

kikus48
25. mar 2017

Ahojte. Prosim o vase skusenosti a rady. Mam problem s krmenim 6m babetka. Malicka chce len moje mliecko. Ale uz mesiac nepribrala. A teraz aj schudla lebo bola chora. Odmieta akekolvek umele mlieko. Skusila som takmer vsetky mlieka a takmer vsetky cumle. Od 4 m zavadzame prirkmy. Dost ich odmieta, robim zeleninove kase, spapa len s mrkvickou, aj to malo. Teraz som chcela zaviest kasu. Kupila som instantnu kasu, no ani do ust ju nevezme. Je to tvrdohlave zlaticko, ale moje mlieko jej uz stacit nebude. Ake kase vasmu babetku vyhovuju. Varite doma ryzovu alebo krupicku ci kupujete tie instantne ? Co s tvrdohlavym.babtekom ? Ako ju donutit dat si aspon ked mam zly den na mliecko trochu umeleho mlieka.

siska53
25. mar 2017

@kikus48 no asi nedonutis.. Moja tiez len moje mliecko,slabsie priberala,nechcela sa naucit pit zo ziadneho cumla,flase ci pohara.

Ale ja som zacinala s prikrmami az od 6.m.,aj to som.chcela neskor,ked som videla aky je to papkac,no musela som,lebo som sla na operaciu,tak som.chcela,aby na prikrmoch uz bola. No moja aspon trochu jedla a aj tie kase,nakoniec ich pocas mojej hospitalizacie mala aj na rano,lebo odmietala pit odsate mlieko z pohara ci flase.

Ja som.ju ale dojcila na poziadanie a casto. Ona ale nechudla,len slabise priberala. Doteraz je slabsi papkac,zvlast ked jej sli zuby,ked sme na dovolenke a aj ked je chora. Inak sa mi viac rozpapkala po odstaveni (mala 2roky) no len na chvilu,lebo zuby,sople,dovolenka,uraz zubkov. Ustalilo sa to okolo 3.roku,teraz je taka podla mna akurat,stale stihla,ale nie uplne chuda,taka akurat. A papka ako kedy, su dni,kedy sa nestiham.cudovat,co sa do nej vmesti a su dni,kedy vymysla, v skolke tiez dlho-predlho na protest nejedla.

Takze len pomaly skusat,deti si zvykaju na novu chut omnoho dlhsie. A ja som.obom.davala tie kupovane kase,zvacsa mliecne.
Tvoju skus castejsie prikladat,su to len prikrmy,takze staci len troska na zaciatok, vavsinu stravy u tak maleho dietata ma.stale.tvorit mlieko. Ty skus viac pit, odsavat si aj pomimo dojcenia alebo pocas neho-to som pouzivala na stimulaciu pocas tych 2 kriz i pocas potreby naodsatvat mlieko do zasoby.

kikus48
autor
25. mar 2017

@siska53 ahoj..odsavanie mi neide...neslo to ani na zaciatku...ono sa pise ze prilrmy sa maju zacat koli imunologickemu oknu medzi 17 a 26 t, preto som tak zacala. Len aby ochutnala stravu a imunizovala sa. Neriesila som ze spapa par lyziciek. Ale teraz schudla po zapale pluc. A este predtym nepriberala. Preto ju musim nauci papat...len co jej davat...dakujem za rady

siska53
25. mar 2017

@kikus48 ono hlavne neskust piate cez deviate. Vzdy aspon 3 dni to iste. Skusa aj 5dni,nech si zvykne. Mozes aj pseno skusit.
Ako moja nebola vyberava,len nevedela,co s tym a ked uz vedela,zas papkala aj tak male porcie,to sa neda porovnat s jej starsim bratom.
Mrkva,zemiak,pseno..neskor cukina,kalerab,brokolica,ryza..
Ani mne neslo bohviekolko odsat,tu skor ide o tu stimulaciu,nie o to,aby si kvanta odsala.
Niektore deto sa naucia pit UM rovno z poharika,ak chces rak skusat,skus..

Alebo kase aj zo psena mozes robit,len to zalejes nie ako ryzu,no 4nasobnym mnozstvom vody.
Niektore deti sa krmia rady same,ze im das do rucky nieco makke -uvarenu mrkvu.. To tazko,ja som mojim.mixovala.. A dlho,nemalit totiz zuby.

Mozno sa skus poradit s laktacnou,ci si ona dost vytiahne,ci je dobre prisata. A ta stimulacia naozaj len na stimulaciu,nie na to,aby si mala do zasoby. Podla odsavacky by som mala..alo mlieka a podla rucnej uz vobec nie,takze to bola len taka podpora tvorby mlieka zvacsa.

anabeth
25. mar 2017

@kikus48 som nepochopila prečo chceš prejsť na UV? ked píšeš, že tvoje mlieko chce? ked bola chorá, je normálne, že trochu schudla, už nebude tak veľa priberať ako medzi 2 a 5 mesiacom, ked je obdobie najprudšieho rastu
skušaj stále príkrmovať a kojiť -kojiť -na požiadanie,
je aj nervózna? povedala by si, že hladná? len tuhú stravu odmieta?
do 9 mesiacov , v podstate do roku, je mlieko ešte stále jej hlavný zdroj potravy, príkrm je skôr o nových chutiach nie o výžive, všetko potrebné má v MM

pribinak
25. mar 2017

Tiez nechapem to UM, naco? Ved dojčí na požiadanie, a pomaly skúšaj prikrmi. Ked jej nechutia zeleninové, skus maskove.
Inak začali ste dost skoro, zrejme jej tvoje mlieko staci. Aj dospelému trva kym sa dostane po chorobe do svijej formy

Mizno by jej chutilo ovocie, skus rozne kombinácie.

Myslím si, že zbytočne skoro ste začali s prikrmom. To okno sa myslí všeobecne pre všetky deti. Rozdiel je v plne dojčenych a nedojcenych. Plne dojčene dostávajú to, čo jes aj v Tvojom mlieku, teda sú čiastočne vystavené alergénom a chutiam potravín. Prikrmovat teda stačí od ukončeného 6.m. S UM by som ani nezačínala, pokiaľ efektívne saje MM, dojči podľa potreby - malej a dopĺňaj prikrmamy. Môžeš aj ovocnými, hoci sa preferujú zeleninové, MM je tiež sladké, takže možno skôr zachuti jablko, hruška, banán. Čo sa týka kaši, tie ja "neznášam" deťom, najmä tie kupované, príde mi to ako dobrá reklama bez chuti. Ale domáce robím no nie zakaždým na večer, ale napr. aj ako hlavný chod k mäsu - kukuričnu z vody zarobenu s maslom. Ja na večer radšej nedávam nič, tak najneskôr okolo 17.00, malý=1rok, je nervózny a zle zaspáva. Krupicu napr. Poobede, donedávna z vody a pridala som občas aj ovocie - banán, jablko... Záleží však na každom ako sa prispôsobí dieťatku. A nemyslím, že MM nestačí, existuje spôsob zavádzania prikrmov (neviem nazov), že dieťa je v podstate do roka plne dojčene a stačí mu to, ostatné len ochutnáva. Ja by som sa zamerala viac na dojčenie, ak Ti to vyhovuje a malej chuti. 🙏

stratilikova
25. mar 2017

@kikus48 na jednej strane pises o imunologickom okne a že davas ochutnavat, na druhej strane sa divis, že nič nechce...však davas len ochutnavat, nie?
Tiež mal syn problém na začiatku prikrmov, ale to mal dávno po 6.m...začala som teda večer kasou kojeneckou (v žiadnom prípade kaše do kravskeho mlieka), ta je chuťovo najpodobnejsia mlieku. Po pár týždňoch sa chytil aj na zeleninu, postupne som pridala klasicky mäso, ovocie, jogurty, atď...samozrejme s dostatočným časovým odstupom...dobrý návod je na kojeni.net

sykorkauhliarka
25. mar 2017

moja mala tiez nechcela papat ...najrv vyskusala nejake prikrmy a potom sa zatala...mesiac sa hrala s chrumkami ..bolo jedine co zjedla...ale potom davala uz najavo ze mlieko nestaci ..to bol asi 8.mesiac a rozjedla sa....z flase nevedela dlho pit..aj teraz ked vie ju odmieta...zje iba co jej chuti ....co nie mam smolu...vsetko od mlieka jej chuti...ostatne nie ..rozjedla sa na smotanovom jogurte 🙂

meggyinka
25. mar 2017

My sme zacali ked bolo malej 5.5mes. Najprv som zasla ako ukazkovo papka . Povedala som si "hamuj dievca" no a ona sama zahamala ze teraz ma skoro 8 mesiacov a kee zje do dna 5 lyziciek je to super den pre nas. Ale stale kojim tak si hlavu nelamem. Bo uz by som bola siva z toho a co sa tyka kasiciek u nas je to hotovy nonsens. Ani kupne ani domace ani do vody ani do mlieka ani s ovocim. No nic . Furt so poviem ze to dozenie. Prestala papat po chorobe a teraz idu zubky. Hlavne klud. V podstate deti do roka furt len ochutnavaju. Ale ak mozes isto koj a bud rada ze mozes.

kikus48
autor
25. mar 2017

@anabeth ahoj ja nechcem prejst na umele mlieko. Mam dni ked mam svojho mlieka vela a potom dni ako tento ze ho je evidentne malo a je hladna. O mliecko som velmi bojovala a nechcem umele, len raz za cas by som potrebovala dokrmit.

kikus48
autor
25. mar 2017

@stratilikova vies od 4 m som davala prikrmy a par lyziciek stale zjedla. Teraz vsak prekonala tazky zapal pluc..bola v nemocnici na infuziach ...nechcela jest ani moje mlieko...prikrmy som ani neskusala davat v tom stave....produkcia mojho mlieka klesla...potom ked sa z toho dostala tak mi mliecko stuplo (i ked dnes ho je malo)...ale prikrm uz nechce ...ja nechcem prejst na umele ani nechcem od nej aby vela zjedla...len mi chudne a to by nemala...tak preto sa pytam

sykorkauhliarka
25. mar 2017

@kikus48 ked sa ti bude zdat hladna skus jej dat sunar po lyzickach..neviem ake mlieka ste skusali ale sunar je sladky

kikus48
autor
25. mar 2017

@sykorkauhliarka dakujem. Sunar nutrilon a hipp som skusila a nic.

kikus48
autor
25. mar 2017

Viete keby mi vaha neukazala minus 400 g za mesiac, urcite by som nestresovala a zavadzala prirkmy pomaly spokojne ako doteraz
Viem ze bola chora. Ta choroba sposobila ze mi kleslo mlieko a ze ona odmieta papat. Sprvu sa bala vziat lyzicku do ust bo sa bala ze lieky davam. Striekala som svoje mlieko na lyzicku aby som jej ukazala ze sa nema coho bat. Ale musime zacat priberat. Tvorbu svojho mlieka uz asi nezvysim. Tak som len chcela zaviest kasicku. Len nam nechuti. A

kikus48
autor
25. mar 2017

Hladam nieco ako ju nakrmit ked sa mi zda ze je hladna a moje mlieko nestaci. Je mi jedno co, ci umele mliecko ci prkrm. Mam vsak velmi tvrdohlave babo 🙂

@kikus48 myslím že tvorbu svojho mlieka zvýšiť môžeš, skus laktacnu, potom to podľa mňa pôjde ľahšie. Budeš vedieť, že má dobrý základ v MM a zvyšok postupne. Ak si bojovala o MM tak teraz neprestavaj, ešte stále je malá 🙂 držím palce

kikus48
autor
25. mar 2017

@coccinellaseptapunktata dakujem, laktacna ku mne chodila 2 mesiace, kedze som po cisarskom mala problem s mliekom. Sposob prisavania sa nezmenil, homeopatika beriem, už mi asi viac neporadi, ale možem skusit zavolat. Nesmiem to brat tragicky, proste dnes mam zly den a kasicka v koši mi ho este zhoršila. Dakujem za rady, velmi si to vazim.

juli268
25. mar 2017

Maly ma rok a pol a doteraz mi nic nechce papat okrem mlieka uz som z toho zufala ked som ho nahle zo zdravotnych dovodov musela prestat kojit tiez nechcel flasu ale kvoli tomu ze mal velku dierku na cumli a najviac mu chuti plnotucne mlieko ale ako nacpat donho nejaku tu tuhu stravu som este neprisla vsetko vypluje tak drzim palce

kikus48
autor
25. mar 2017

@juli268 dakujem, som rada že aj ine mamky maju podobne problemy 😉 Akosi okolo mna su len take, ktorým ide vsetko super, tak to mierne zdeptava. Cumlik som skusila aj s malou a velkou dierkou, nie je to v tom. A tiež som skusila flasu s naustkom (asi tak sa to vola). Asi mi pomože len trpezlivost.

sykorkauhliarka
26. mar 2017

@kikus48 :D uplne viem ako depta ten prikrm v kosi....na psychiku je dobre par dni kupit prikrm :D potom je svet hned krajsi ked nemusis drhnut hrniec mixer tanier....len vyhodis pohar :D

gabona1
26. mar 2017

Ahoj, ja som mala presne tento istý problém ako Ty. Vyskúšali sme rôzne druhy umelých mliek, už som bola zúfalá, že čo ideme robiť. Nás zachránilo amilk bifido, to ste skúsili? Jediné toto malý vypil a odvtedy sme na ňom. Bola som strašne šťastná vtedy, že konečne sme našli správnu chuť.

kikus48
autor
26. mar 2017

@gabona1 ahoj . Este som o to nepocula ale skusim to. Kde sa to da kupit.dakujem

zabina27
26. mar 2017

@kikus48 aj ked mne to nevyhovovalo, asi by som na tvojom mieste skusila dojcit cez cievku, takto aj stimulujes tvorbu svojho mlieka aj sa mala naje. myslim, ze by si sa mala aj poradit s lekarkou, mala schudla, nech to poradi, ako mas postupovat. mne by sa zdalo najlepsie ako keby uplne odznova zacat s prikrmami, zase od mrkvy postupne dalej, kedze mala pauzu a bola len na mlieku, ale dost schudla a takto by to asi islo pomaly a hlavne co uz priberie zo zeleniny a ovocia... hadam by ti dr poradila. tie instantne kase plne cukru nie su bohvieco, ale zase na to kratkodobe "vykrmenie" by to mozno nebolo zle, par lyziciek za den, len ci by sa ti potom oducila od sladkej chute... inak nas maly tie kase nikdy nejedol, nechcel vobec jedavat kase a tu je (ale on nepotreboval "vykrmovat", cize som ho ani nenutila). nasa mala sa rozjedala tiez dlho, stale tak pomenej papa (ma 9 mesiacov), tiez jej vselico nechuti, najviac sa chytila na hrusku, potom uz zacala vsetkeho viac jedavat, ale stale je aj kojena... teraz jej zachutil jogurt, ale nie biely, ale ovocny, no co sa zabijem.... ale tiez akosi nepribera, ale snad je to tym, ze sa vela hybe
pripadne jej skus dat flasu s UM ked spinka, mozno v polospanku vypije, ak by sa chytila, postupne je tam skus pridat za odmerku nejakej ryzovej kase, bude to sytejsie....

lilu7
26. mar 2017

Moj maly ma tiez dni ked nezje ani to co velmi lubi a tiez niekedy UM nevypije a chce len moje....neviem preco je tomu tak ale zatial mu striedam a dam co zje-ked nie obed dam mlieko...este ma narok si vyberat hlavne aby bol syty.

kikus48
autor
26. mar 2017

@zabina27 ahoj. Dakujem za rady. Cievku sme mali 6 t na zaciatku , teraz som skusila ale mala ju uz nechce. Laktacna hovorila ze cievka u starsich uz nefunguje. Presne tak idem s prikrmami ako pises. Od uplneho zaciatku.

kikus48
autor
26. mar 2017

@gabona1 ahoj. Tak som skusila aj to mliecko a nic.

sykorkauhliarka
26. mar 2017

@zabina27 ze aby sa nenaucila na sladku chut ? uz si kostovala akej chuti mas mm ? moje je sladucke ,mala je kupovane kase a moje dieta radsej zje cisty jogurt...neskatulkuj

kikus48
autor
26. mar 2017

@sykorkauhliarka myslim ze sladke s prichutou benediktu a senovky ;)

zabina27
28. mar 2017

@kikus48 aha, tak to o cievke pre starsie deti som nevedela... tak drzim palce, nech zacne pomalicky priberat 😉 skus teda ty viac vyzivnejsie jest, nech je tvoje mm "tucnejsie"

@sykorkauhliarka ja som moje mm neskusala, nechcem ho zbytocne minat malej, lebo zase enormne vela ho nemam 😀 viem, ze je nasladle, ale hadam nie az tolko ako tie instantne baby kase... aj ked, ja som akosi posledne mesiace zavisla na sladkom, tak moje mozno chuti aj ako salko od tolkych sladkosti (aj ked sa to snazim obmedzovat) 😀

lilu7
6. apr 2017

Otazka: UM -AR je na predpis az po potvrdeni refluxu na sone?🤔