Príkrmy po novom

nikusik
25. feb 2013

Ahojte. Som mamička 5 mesačnej dcérky. Dnes som sa vrátila z poradne a môj lekár ma prekvapil tým, že už môžem dávať malej príkrmy. Obed už nemliečny. Povedal, že najnovšie výskumy hovoria o tom, že plne oddojčené deti (aj náš prípad) sa majú prikrmovať už v 5 mes. vraj aby nemali malo železa. Poraďte čo robiť?. Všade čítam, že 6 mesiac je ten najvhodnejší.

andrejka1974
25. feb 2013

ma pravdu nedojcene deti sa prikrmuju od 5 mesiaca a zacnes zeleninkou a postupne pridas masko, moja ma 10 mesiacikov a papa uz vsetko jogurt, zeleninku, masko , ovocie , kasu vsetko vo svojej mixovanej forme ale spapa mi vsetko 🙂 🙂 🙂 🙂

kacoorka
25. feb 2013

@nikusik no ano malo by sa zacat cca v 5mesiaci uz, ono stale je to inak, ja ked som bola s malou bolo mi povedane ze plne dojcit 6mesiacov,ale s mala som malej davat ochutnavat uz v 5mesiaci, zacinali sme s mrkvickou, zemiacikom, rohlik-nam bol odporuceny vraj od 4mesiaca do 7mesiaca je imunologicke okienko vtedy treba zacat s lepkom, jasne nezjedla toho rozku neviem kolko ale si ho zuzlala,cuckala a daco aj spapala, potom od 6mesiaca dostala prikrm na obed a az potom mliecko

nikusik
autor
25. feb 2013

@andrejka1974 ahoj . Len ja ju plne dojčím. Aj ty si dojčila? alebo ešte dojčíš? 🙂

kocurcek
25. feb 2013

5. alebo 6. veď to je skoro jedno, tak sa neboj a kľudne daj nejakú tú mrkvičku ochutnať...ak pôjdeš podľa postupu, že skúšaš jednu zeleninku 3-4 dni a až potom pridáš ďalšiu,tak aj tak toho toľko nestihnete za ten mesiac 😉

andrejka1974
25. feb 2013

@nikusik aha prepac tak to som si nejako nevsimla 🙂 🙂 🙂 🙂 , ked kojis mas este cas 🙂 🙂 🙂 🙂 staci az od 6 mesiaca ja uz davno nedojcim my sme na umelom mliecku a tak sme zacali s prikrmami od toho 5 mesiaca 🙂 🙂 🙂 🙂

matozazzo
25. feb 2013

@nikusik Ahoj, zhrniem posledne 3 roky z CR, Nemecka, Rakuska a tu na SR, kde som sa pohybovala. Vsade mi pri plnom dojceni odporucali od ukonceneho 6m. Naco skor? Zaludok sa stale vyvija, aj creva, ak je dietatko spokojne, materske mliecko mu dava vsetko, co potrebuje, samozrejme za predpokladu, ze aj ty mas vyvazenu stravu.
Obe deti som zacala prikrmovat asi v polke 7 mesiaca a uplne, uplne to stacilo! A hlavne, neboli problemy s tym, ze nevie poriadne sediet, ze neotvara usta, vypluva, podla mna nejde ani presne o vek ale o to, ake je dietatko vyspele, psychicky pripravene. Zhruba okolo 6m dcerka zacala otvarat usta a akoby papala s nami, pre mna signal, vyskusame.. Niekedy mam pocit, ze ide iba o biznys - ved uz kupuj, aby si priniesla peniaze do kasy :( Myslim, ze sa nemas kam ponahlat.

danka2105
25. feb 2013

@nikusik Ahoj, ja tiez plne dojcim, moj maly mal 5 mesiacov pred tyzdnom a nam lekarka tiez povedala ze mozme zacat prikrmovat ked sa budeme blizit k piatemu mesiacu ( vraj po novom ). Takze uz zhruba dva tyzdne papame zeleninku, mrkvicku, skusili sme uz aj zemiacik, cuketu, kalerab, trosku petrzlenu, z tejto zeleninky aj rozne kombinacie a dnes sme mali uz prvykrat aj postruhane jablcko na desiatu a vecer uz davame mliecnu kasicku Hami ( Prva kasa, alebo tak nejak sa to vola )....Velmi mu chuti, pusinku otvara ako vtacatko, jasne ze zatym dam este mliecko...myslim ze ked teraz zacnes nic tym nepokazis....ale babatko na to musi byt pripravene, takze aj ti nebude otvarat pusinku, alebo vypluvat, mas este cas 🙂

vonicka
25. feb 2013

Ja si tiez myslim, ze ak pockas do ukonceneho 6m. tak sa vobec nic nestane. Mne to pride tak, z najnovsie sa tvrdi, ze od 5m. a o 3 roky dojdu na to, ze predsale to je lepsie od 6m. V minulosti, alebo aj v sucasnosti, v menej vyspelych krajinach, je koooopa deti, co sa koja aj cely prvy rok a su v pohode. Potom su deti, ako napr. to moje, ktore od zaciatku prikrmy odmietalo, po 2 mesiacoch bol schopny zjest tak 5 lyziciek a teraz v roku zje uz toho ovela viac, ale v porovnani s inymi detmi stale malo. Kojit sa ale chce vela. Co s tym clovek narobi, proste mu dam, co chce, nasilu by som do neho aj tak nic nedostala. Netreba z toho robit prilis zlozitu vedu, zacni vtedy, ked ti to pride ako spravne, ci to bude po 5m. alebo az po 6m, je uplne jedno.

penelopa
8. mar 2013

Naša je plne dojčená a začalo som až po 6.mesiaci,ono to je individuále.

elisim
26. mar 2013

Ahojte, včera sme sa vrátili z poradne a tiež nám boli odporučené príkrmy, máme 4,5 mesiaca, plne kojená. Máme začať len s vodou, v ktorej bola vyvarená mrkva a postupne pridávať petržlen a zemiak. Postupom času začať aj s kašičkami z tejto zeleniny. Raz som na STV sledovala reláciu kde sa o tomto skorom prikrmovaní hovorilo, zdalo sa mi to skoro tak som hľadala na nete a naša pediatrička nám to potrdila.
Pridávam citát z toho článku prečo začať tak skoro: "V období medzi 4.-6. mesiacom života podľa výskumov jestvuje tzv. toleragénne okno,“ vysvetľuje MUDr. Abaffyová. Zjednodušene povedané, organizmus dieťaťa, isté špecializované bunky v jeho tráviacom trakte, sa práve v tomto období dokážu zoznámiť s novými potravinami, zvyknúť si na ne, nevybudovať si voči nim alergickú reakciu a v budúcnosti ich tolerovať. Neskôr úlohu spomínaných špecializovaných buniek preberú iné druhy buniek, ktoré sú práve zodpovedné za vznik alergií"

ildici12
26. mar 2013

@elisim Ahoj nie som sice lekarka ale sa mi zda blbe vyhovarat sa za vznik alergii nejakymi bunkami. podla mna tie alergie vznikajuz nevhodnej stravy ktora je napustena vselijakymi chemikaliami, konzervatnmi a farbivami. jasne v urcitych pripadoch clovek moze byt alergicky na konkretnu potravinu ale myslim si ze nam k tomu nas drahy potravinarsky priemysel vo velkom prispel. ja osobne by som sa nenahlila tak so zacatim prikrmov, dojcenie je najlepsia ochrana takze ked dojcis mozes kludne aj neskor zacat. samozrejme je to na kozdom z nas ako to robime 🙂

florio
26. mar 2013

ahojte, nam teda kvoli tomu " tolerogennemu oknu" radili pri "clone plneho kojenia", cize pod ochranou materskeho mlieka po piatom mesiaci davat "ochutnavat" potraviny, cize ocmulat tvrdy rozok, korku chleba, ochutnat mrkvu, cuketu, zemiak, atd...nie nakrmit tym, ale aby s danou vecou prisiel traviaci trakt do kontaktu...plny prikrm, cize v pare udusenu a mixnutu zeleninu az po ukoncenom siestom mesiaci. Mliecnu bielkovinu ale aj tak az po osmom mesiaci, co u nas bolo skoro, a jogurt sme zvladli napr az teraz.