Odkedy môžem dávať rybu?

marus313
29. mar 2014

ahojte mamicky prosim vas maly ma 9 mesiacou mozem mu uz zacat davat pangasa???dakujem,

luba28
29. mar 2014

@marus313 ano,kludne,...nas uz skor jedol ryby,..ved ryby patria medzi najzdravsie jedlo,....

bosoriak
29. mar 2014

@marus313 Rybu uz mozes, ale pangasa by som teda urcite nedavala ani sebe, ani dietatu. Skor skus lokalne sladkovodne ryby - pstruh, kapor, zubac alebo losos.

henikav
29. mar 2014

@bosoriak preco pangasa nie?

belllinka
29. mar 2014

@marus313 Pangas je najvacsi bordel. Daj mu radsej lososa, ani ten nema kosticky.

sense
29. mar 2014

moja jedla uz lososa asi v 10 a v 11 aj kalamare (viem ze je to morske a asi by nemala ale chutili jej)

bianca
29. mar 2014

@marus313 ryby ano ale pangasa ani psovi.

anw
29. mar 2014

Před pěti lety podle webu Strategie.cz zachytily kontrolní orgány v EU v mase pangasia stopy malachitové zeleně, což je velice účinný, bohužel však stejně velice karcinogenní prostředek k hubení plísní a parazitů na tělech ryb. Ve Vietnamu, kde informovanost o vlastnostech malachitové zeleně nebyla tak velká, zato zkušenost s dobytím evropských trhů příjemná, se od té doby snaží tuto chemickou látku nepoužívat a evropské testy už skutečně žádné stopy po malachitové zeleni neobjevily.

V jiném skandalizujícím článku se objevily informace, že samičkám pangasia vietnamští farmáři podávají injekce s hormonem, extrahovaným z lidské moči, aby se rybka rychleji množila. Žádný odborný článek se touto zprávou už nezabýval, není však tajemstvím, že pangasius v mekongských sádkách roste do jateční velikosti čtyřnásobně rychleji. Česká Státní veterinární správa nad kvalitou dováženého pangasia dohlíží, a tak by se k nám vyloženě jedovatá, zdraví ohrožující ryba dostat neměla

My Pangasia urcite nejeme....Ovela lepsi je losos, treska, pstruh, a moja Hannka papa aj raky a krevety....

ivinka77
29. mar 2014

tak tak...pangasius je grc :( to mu daj radsej tuniaka z konzervy ! 🙂
my tiez papame lososa, tresku, pstruha , stuku asi od 8 mesiaca a uplne v pohodicke a v 10 mesiacoch sme boli na dovolenke v maroku a tam jedla vsetky mozne morske prisery a vsetko jej velmi chutilo a krevety su aj u nas top !

bosoriak
29. mar 2014

@henikav Skus si vygooglit "pangasius chov". Netreba ani citat nejake odborne clanky, staci vidiet. Akoze je to riesenie potravinovej krizy, lebo je lepsie jest aspon nieco, ale my na to nastastie odkazani nie sme. 🙂

tenerifka
29. mar 2014

@marus313 Moja rada-nie, ani teraz, ani neskor. Je to sladkovodna ryba z Azie a nema nic spolocne s prospesnymi vlastnostami morskych ryb.Vseobecne sa vie, ako tieto ryby chovaju, ani ja by so to nejedla.
Zacni s treskou, prip.inou bielou rybou, neskor, ked bude vacsi, raz do tyzdna aj tmave ryby-tuniak, losos, sardinky-najlepsie robit na prirodno (nie z konzervy)

saska.t
29. mar 2014

no bohuzial ani losos uz nie je to co byval,teraz Bola o Tom studia,kedze severske krajiny uz lososa malokedy lovia,ale ho chovaju asi tak ako pangasia,takze vyzivova hodnota nulova,takze v podstate to vyjde na rovnako ci losos,alebo pangasias,oficialne sladkovodne ryby po roku,morske po 2 kedze boli potvrdene tazke kovy v ich mäse... 😉

bosoriak
29. mar 2014

@henikav Takto, nie ze by velkochovy ryb na tom boli uplne inak - staci si trochu pocitat na temu velkochov lososa napriklad. Preto skor preferujem slovenske ryby, pretoze aj pri velkochove este stale maju urcite zasady a na Slovensku je prilis maly trh na to, aby boli nuteni pouzivat nejake hormony, antibiotika vo velkych mnozstvach a mozu si dovolit napr. kvalitnejsie krmivo. Inak je pochopitelne najlepsia ryba z vlastneho rybnika. 🙂

tenerifka
29. mar 2014

@saska.t Losos samozrejme z lovu, da sa zohnat aljassky.....
Tazke kovy obsahuju vacsinou velke druhy tmavych ryb, preto je dobre tieto ryby zaradit az neskor....

henikav
29. mar 2014

@bosoriak viem ze s pangasiom boli problemy pred 5 a viac rokmi, ale za posledne 2-3 roky sa nic skodlive nenaslo, pangasius sa kontroluje, ako vsetko ostatne, inac by to nemohli predavat tu v EU. Ale suhlasim ze vyzivovo nic moc ako ryba, su od toho aj lepsie ryby, ale zas by som to nebrala ako jed, ostatne ryby, ale v podstate nielen ryby, ani zelenina, ovocie, maso... nic uz nie je take ake byvalo. Ja to neberiem tak ze ak to dam dietatu, davam mu nieco skodlive, skor menej vyzivovo hodnotne, ale ak by som dala nic sa drobcovi nestane. Zase samozrejme pri tych mnozstvach co babatko spapa sa oplati investovat aj do najlepsej ryby, aj keby bola hocijako draha.

marus313
autor
29. mar 2014

maminky velmi pekne dakujem za radu takze pangas neee tak kupim teda lososa ako ja moc ryby neoblubujem takze ani sa moc v nich nevyznam pravdu povediac 😉 este zaz velka vdaka

bosoriak
29. mar 2014

@henikav Jasne, ved nevravim, ze je to jed. Len to ma velmi malu vyzivovu hodnotu, u nas je kopec inych dostupnych potravin, ktore su vyzivne hodnotnejsie. A urcite nehodnotim jedlo podla vzhladu 😉, take prasa sa mi napr. nepaci, ale rezne si dam 😀 Iste by bolo super, ak by sme vsetci jedli len bio veci dopestovane na zahradke, ale treba sa na to pozerat aj s trochou reality - ludi je tolko, ze to jednoducho nejde.

maruska75
29. mar 2014

Ja by som lososa nedávala. Je to morská ryba. Treba začať so sladkovodnými rybami. Morské ryby až po roku. Sú veľký alergén.

jamelia
29. mar 2014

Ja som zacala pri mladsom synovi s rybami az po roku a prvu som dala tiez lososa. Starsej dcere som davala tresku a pod. Akoze ja uz radsej domov ryby typu pangas, alebo hocijake file nekupujem - je to grc - to nie je maso, je to ako spongia nasiaknuta vodou. Naposledy sme mali na Vianoce pstruhov a potom mozno o mesiac kapra. Ale taketo ryby z obchodu mi uz akosi nechutia. Zavisi asi aj od toho, kde kupis - aky vyrobca a pod. Radsej nekupim ziadnu. Skor kupujem tuniaka v konzerve. Ale to detom nedavam. Syn je este na take maly a dcera mi take nechce. Takze asi tak 🙂

janka_mamka
29. mar 2014

aj môj už jedol skor, ale davali sme aljašsku tresku nemá vôbec kosti, a kupovali sme v Kauflande take gulate a píše hore KINDER boli po tri balene takže to bolo super 🙂

mamainprogress
29. mar 2014

Pangas nie je najlepsia volba, najzdravsia je trescia pecen, treska, losos, sardinky, sled...
Ryby papa asi od 9m cca 3-4x tyzdenne.

meluela
29. mar 2014

@marus313 po tom, co som si trochu zistila o sucasnej kvalite ryb, tak mam problem kupit rybu pre nas nieto este pre dieta ... s lososom to tiez nie je najlepsie ... umele chovy, vysoka chorobnost, vela liekov, pochybne krmivo ... ale asi stale lepsie nez ten pangas ... ak ryby nemate radi, vobec sa do nich nenutte, nie su vobec take zdrave ako sa hovori. Ja uz iba obcas budem robit pstruha zo slovenska, na vianoce losos (ak sa podari tak zohnat trosku kvalitnejsi), ine morske ryby len pri mori prave vylovene, obcas tuniak/sardinky s konzervy ked pride chut. Omega 3 mastne kyseliny su aj v lanovych semiackach.

annag121
11. jún 2014

No my pangasa takmer vobec nejeme. Preferujeme ryby v konzervach, tuniak a sardinky su uplny top, jeme ich dva krat, tri krat do tyzdna. Tiez makrelu. Kupujem vyhrade len znacku Podravka, teda ryby Eva, maju velmi siroke portfolio, ryby su z chorvatska, velmi dobre chutia. Nedavno sme skusali s citronom a boli velmi dobre. Chladene kupujem este lososa a pstruzika vynimocne. Prvy krat sme ryby vyskusali ked mal maly 10 mesiacov.

domushka20
11. sep 2019

@belllinka presne