Musím dokrmovať. Ako a čím je to najlepšie?

elinka27
11. máj 2011

Pre dieťa je najlepšou potravou materské mlieko, a ideálne je ak mamička plne dojčí, no stávaju sa aj prípady, kedy treba dieťatko dokŕmiť.Dokrmovanie by však mala byť posledná možnosť, vždy treba najprv skúsiť postupy na zvýšenie tvorby mlieka,poprípade upraviť prisatie, a ak bábätko aj nadaľej neprospieva volíme dokrmovanie.Ak je už treba začať dokrmovať tak ideálny spôsob ako dokrmiť dojčené dieťatko je priamo na prsníku. Fľaši s cumľom by sme sa mali vyhnúť, jednak kvôli tomu,že bábätko môže začať prsník úplne odmietať, kedže s fľaše lahšie tečie,a jednak preto,že pri saní z fľaše dieťatko poúžíba iné tvárové svaly ako kedď pije z prsníka.Na dokrmenie na prsníku používame vyživovaciu cievku pre novorodencov CN01,ktorá sa dá kúpiť v zdravotných potrebách, alebo suplementor,bežne dostupný v internetových obchodoch.Pokiaľ je bábätko dokrmované priamo na prsníku tak vlastne ani vôbec netuší , že je dokrmované, vydrží na prsníku oveľa dlhšie, je spokojné, a laktácia sa zvyšuje, toto dokrmovanie je len dočasné, akonáhle sa laktácia zvýši tak sa prechádza na plné dojčenie.

Sú však detičky,ktoré sa odmietajú na prsník vôbec prisať,a nieje teda možné na prsníku ich ani dokrmiť, vtedy volíme dokrmenie po prste pomocou vyživovacej cievky, tento spôsob je naviac podobný saniu na prsníku, pokiaľ možno dokrmujeme odsatým mliekom, a vždy sa snažíme dieťatko opäť priložiť k prsniku, doležité je, aby sa dieťatko neprikladalo na prsník nahnevané, vždy je potreba najskôr ukludniť.Nikdy nepoužívame klobúčiky na kojenie, pretože mätú dieťatko, kazia prisatie a môžu poškodiť bradavky.

Ďaľšia alternatíva dokŕmemia, je pohárik, lyžička/ mlieko do úst nelejeme,necháme dieta jazykom vypiťmlieko,ako mačiatko/nieje taká dobrá alternatíva dokrmu ako cievkou, nakoľko prsia stoja a nevedia že majú produkovať viac mlieka.Hlavnou zásadou ktoréhokoľvek spôsobu dokrmovania, je že nikdy nedokrmujeme veľkým množstvom naraz, volíme častejšie dokrmovanie malým množstvom,pretože toto je podobné tomu ako dieťatko pije na prsníku. Pokiaľ sa dokŕmíi veľkým množstvom, dieťatko sa hlási na krmenie neskôr, prsníky ostavajú „stáť“ a nevedia že treba zvýšiť tvorbu mlieka. Vždy sa sanžíme striedať dokrmovanie s pokusmi o priloženie k prsníku.Dieta na prsník nenútime, pretože dojčiť sa ho neprinútime, mohlo by to mať presne opačný účinok a to bojkot zo strany dieťatka.

elinka27
autor
20. máj 2011

kopirujem

mirka5633
Baby potrebujem pomoc..mam malo mliecka dostala som ho az na 4 den v porodnici maly sa mi nechce prisat tak si odsavam a davam mu to tak cez flasku no musim ho aj dokrmovat nutrilonom lebo bohuzial mliecka je este malo neuskodi mu to nejako?

elinka27
autor
20. máj 2011

@mirka5633 pises ze mas malo mliecka a preto dokrmujes,pokial ale dokrmujes s UM robis si tak medvediu sluzbu, nakolko cim viac mliecka odsajes tym viac sa tvori, predpokladam,ze vela asi nevies odsat, chapem ze chces aby dietatko nebolo hladne, no flaskou ho nenaucis dojcit sa ale prave naopak, moze byt dietatko zmetene, z flasky je lahsie pit a to je dovod preco mozno odmieta prisat sa.Popis mi co presne robi ked ho skusis prilozit?Odtahuje sa place?Ja by som asi volila osobnu konzultaciu s poradkynou pri dojceni, pretoze toto presahuje moznosti internetu, a urcite nieje neskoro, zachranit sa to da, su aj ine alternativy dokrmovania ako flaska 😉

strapco13
20. máj 2011

kopirujem
borisvolcko Ahojte,
obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Mám chlapčeka ktorý bude mať o týždeň 4 mesiace. Kojím ho bohužiaľ cez klobúčik, inak to nešlo. Na začiatku som mala prebytok mlieka a musela som si odsávať, potom sa to upravilo a všetko bolo v poriadku. Do včera rána som prekonala črevnú hnačku a zvracala som a teraz mám pocit že mám mliečka menej, pretože maličký sa mi nechce prisať nakoľko treba veľmi ťahať a asi mu ani dlho netečie. Dnes prvý krát vypil 100 ml nutrilonu a večer bol opať problém s ťahaním tak som mu dala z flašky 100 ml môjho odsatého mliečka z mrazničky. To je ale asi aj dosť málo na skoro 4 mesačné bábo ale bol taký vyplakaný že hneď zaspal. Prosím poraďte mi čo robiť, dnes sme preplakali skoro celý deň.
Ďakujem Vám za skorú odpoveď. Zuzana

strapco13
20. máj 2011

@borisvolcko ..jednak po crevnej viroze ale aj pri klobucikoch moze klesnut mliecko...najlepsie riesenie je vratit dietatko na prsnik a bez klobucika, takisto by bolo dobre zacat uzivat pripravky na podporu kojenia...na volnopredaj Motilium, ci bylinky alebo kapsule Senovka grecka a Benedikt lekarsky.
ak sa hned prisaje..koj ho kym, vidis, ze pije mlieko /teda, ze robi pauzy/, ked uz na prsniku len dudka, skus stacit prsnik, zvysi sa tym tok mliecka a dietatko zacne znovu pit, ak uz znovu prestane, tak preloz na druhy prsnik..zopakuj ten isty postup, pokial dava dieta najavo este stale hlad, preloz ho na prvy prsnik, daj aj cievku s dokrmom..takto dieta bude pit sice dokrm, ale zaroven bude stimulovat tvoju laktaciu a teda mnozstvo mliecka sa zvysi
pokial sa neprisaje..mozes skusit krmit po cievke na prste, ci poharikom najlepsie svojim mlieckom, ktore si odsajes. ..ale pokial sa ti neprisaje, bolo by najlepsie skontaktovat sa osobne s laktacnou poradkynou, ktora ti presne ukaze ako na to
a tiez skus skontrolovat ci nema skratenu podjazykovu uzdicku, vtedy sa deti nevedia dobre prisat, to je kratky zakrok na ORL..len sa to strihne, nemusite byt ani hospitalizovany
takisto ak pouzivate dudlik, tak ho zrus

strapco13
21. máj 2011

@borisvolcko ako pokracujete?

kakakina
22. máj 2011

@strapco13 prosim ta vies mi poradit?Mam 5dnoveho synceka,som po c.r.a dostala som Zinat atb,a pre velke bolesti musim brat aj nieco od bolesti,tak som zacala po porade brat algifen.Mam infekciu mocovych ciest,alebo obliciek sama neviem co,proste neznesitelne bolesti.Neviem ci mozem kojit,tak som zacala davat nutrilon,ale aj kojim,aby nezabudol.medzitym odsavam aby som nestratila mliecko.Robim dobre,co by si m poradila?

elinka27
autor
22. máj 2011

@kakakina pri Zinnate mozes kludne kojit a aj pri tabletke algifen myslim tiez, urcite by som nedokrmovala pokial mas dost mliecka. Ja som nedavno prekonala po extrakcii osmicky aj zapal dutin tiez na atb + 3 paraleny denne, bez nich to neslo. Paralen by ti nezabral?alebo Ibalgin?neskusala si?ten obsahuje paracetamol a moze sa aj popri dojceni, lebo ta latka sa nachadza aj v liekoch od horucky ci cipkoch a bezne sa podava malym detom.Naozaj by som nedokrmovala, znizujes si tak tvorbu mliecka,a pokial mas aj v tele zapal tak v mlieku su uz protilatky

elinka27
autor
22. máj 2011

@kakakina aj ked teraz studujem ten pribalovy letak o algifene, no niesom lekarka ale ak by ti naozaj zabral paralen alebo ibalgin radsej by som volila pri dojceni to

strapco13
22. máj 2011

@kakakina zinnat mozes pri kojeni, ale Algifen by som nahradila Ibalginom, alebo paralenom..tie sa mozu
na infekt mocovych ciest..pi vela tekutin
a nedokrmuj..koj iba, nech si nezvykne na flasku . a ak musis dokrmovat /co podla mna nemusis/, tak su aj lepsie sposoby dokrmu ako flasa...

kakakina
23. máj 2011

babenky,tak sa kojime nadalej,bolesti priserne!A nasadila som radsej paralen cipky,a dnes som vyfasovala druhe balenie Zinatu.Dufam ze uz to prejde!

strapco13
23. máj 2011

@kakakina a mala si vysetreny moc, ako ti zistili zapal mocovych ciest?...su tie bacili citlive na nasadene ATB /ako vo vacsine Zinnat zaberie..ale nahodou tam mozu byt rezistentne bakterie/
kde ta to najviac boli ?
ak to nechces rozoberat verejne..napis mi kludne IP

borisvolcko
24. máj 2011

@strapco13
Ahoj, po 4 mesiacoch kojenia cez klobúčik sa mi podarilo malého naučiť na prsník, dva dni boli také všelijaké ale dnes to bolo už úplne v pohode, už papá krásne, akurát jeden prsník nechce už večer a ani cez deň na ňom dlho nevydrží lebo je v ňom menej mliečka, ale to bolo tak aj cez klobúčik. Som rada že sa mi to podarilo.Mliečka je zase dosť, tak ako bolo predtým, som šťastná že je to tako.

borisvolcko
24. máj 2011

@strapco13
Ahoj, po 4 mesiacoch kojenia cez klobúčik sa mi podarilo malého naučiť na prsník, dva dni boli také všelijaké ale dnes to bolo už úplne v pohode, už papá krásne, akurát jeden prsník nechce už večer a ani cez deň na ňom dlho nevydrží lebo je v ňom menej mliečka, ale to bolo tak aj cez klobúčik. Som rada že sa mi to podarilo.Mliečka je zase dosť, tak ako bolo predtým, som šťastná že je to takto. .

strapco13
24. máj 2011

@borisvolcko velmi sa tesim, ze ste to zvladli..len tak dalej 😉 ..si sikulka 😉

latvia
25. máj 2011

kopirujem

tana821
ahojte.som tu nova,volam sa tana a mam 4 mesacneho synceka.zatial mu davam len mliecko a chcela by som vediet kedy by som mu mala zacat davat nieco ine a scim mam zacat.ahojte

strapco13
25. máj 2011

@latvia oni su na UM...takze to je asi do inej temy..som si ju pohladla

pele
25. máj 2011

Ahojte, nenasla som presne temu, do ktorej by sa moja otazka hodila. Dufam, ze mi poradite aj tu🙂 Svoju malicku od narodenia dojcim, uz papa aj prikrmy, ale nejde nam to velmi, papa velmi malo, este sme plne nenahradili ani 1 jedlo. Bohuzial v blizkej dobe budem musiet 3 tyzdne brat lieky, pri ktorych nie je povolene kojit. Mam odstriekane nejake mliecko, ale malo na pokrytie potreby na taky cas, momentalne papame kazde 2h. Velmi nerada by som prestala kojit, urcite sa chcem k tomu vratit. Co by ste mi poradili, aby sme mali co najvacsiu sancu byt uspesni? Nebude mat mala problemy s travenim UM len na taky kratky cas? Mam davat flasu alebo pouzit nejaku inu metodu krmenia?
Co sa tyka odstriekavania, ak by som si chcela vopred zabezpecit co najviac vlastneho mliecka, kolko mozem max. denne navyse odstriekat? Kedze sa tvori mlieka akurat, co bude neskor, ked si takto vyrobim nadprodukciu? Nebudu z toho problemy, ked sa vratime 'do normalu'? Dakujem.

strapco13
25. máj 2011

@pele zacneme tym..ake budes brat lieky?..vacsina chorob sa da liecit tak, ze sa dojcenie nemusi prerusit 😉
ak nechces verejne..napis mi IP

anjelicek26
25. máj 2011

@pele - my sme sa takmer mesiac nekojili... a potom sa k tomu vratili... ale uz nie na 100%, je to stale menej, teraz uz len rano, inak ma flasu...ale tak to je 4 mesiace odkedy sme ten mesiac nekojili a uz je aj velky. Maly o prsnik nikdy nestratil zaujem. Ja som neodstriekavala... myslela som, ze prejdeme uz na UM (ja som mala 8 zapalov do jeho 8 mesiacov a proste fyzicky uz uplne zle na tom)... takze ak budes odstriekavat a mliecko nestratis, väcsie dieta by mohlo mat este zaujem.

No a travenie, my sme tri tyzdne - hnacka, krce, bolesti :( Kym sme nasli to spravne mlieko :( a to som mu to miesala do prikrmov, aby si zvykol :( a nic :( velmi zle reagoval na nutrilon :( bebu :( bebyvitu :( az HIPP mu sadlo...ale vravim, trvalo to, kym sme nasli to "spravne"