Môžem dať 8 mesačnému dieťatku plnotučné mlieko?

lucia456
25. feb 2012

Ahojte,

chcela by som sa spýtať na Vaše názore. Kedy , resp. v akom veku je vhodné dávať dieťaťu mlieko, buď plnotučné, alebo polotučné. Malá má osem mesiacov a celá rodina ma presviedča, že už jej nemusím dávať mlieko sušené,(momentálne pije Sunar), ale už jej môžem dávať normálne, lebo že kedysi sa takéto veci nedodržiavali, deti pili kravské mlieko a pod. a že zbytočne kupujeme drahé mlieka. Tak neviem, máte niektorá s týmto nejakú skúsenosť? Ďakujem za radu.

cicusmicus30
25. feb 2012

ahoj, poradim ti. Maojmu malemu som do jedneho roka davala taktiez Sunar a od roka uz riadne mliecko ale polotucne a v sacku, lebo nie je tak upravovane ako tie v krabicke. Preto polotucne a nie plnotucne, ze plnotucne deti len zatazuje a maju zapchu, nemozu sa vykakat. Poradila mi to maleho doktorka, ktora je aj moja znama.

xlucia
25. feb 2012

ja som davala od dvoch rokov

marhulka13
25. feb 2012

ja uz mu tiez davam mlieko aj obycajne, no striedam so susenym, mame babylove. maly ho uz pije iba dvakrat denne a chuti mu oboje. tiez premyslam skoncit s praskovym a zacat davat uz iba obycajne mlieko, ved do vareni amu ho davam uz dlho

luba142
25. feb 2012

@lucia456 ja som zacala davat az po 2 roku

lucia456
autor
25. feb 2012

A chcem sa spýtať marhulka 13, ako máš staré dieťa?

ikke
25. feb 2012

do 1. narodenin sa klasicke mlieko neodporuca.
kedysi sa (aj) taketo veci nedodrziavali, deti pili kravske mlieko a kolki z nas maju teraz alergie a ine zdravotne problemy? a este davnejsie "kedysi" nekrmili zvierata hormonmi, antibiotikami a podobnymi dobrotami...
pokial nezijete pod hranicou chudoby alebo okolo vas nie je vojna, na strave pre babatka sa urcite neoplati setrit.

pancake
25. feb 2012

@lucia456 v tom kravskom mlieku veľa vitamínov nemáš. porovnaj si zloženie na umelom a kravskom. ja som syna nekojila a dávala som mu umelé mlieko do ukončeného 3.roku.
teraz kojím ale ak by som aj prestala, tak minimálne do ukončeného druhého roku by som dávala umelé. a na kravské má času dosť. ved to bude piť cely život. a veru zdravšie nie je 😔

alecka
25. feb 2012

@lucia456 ahoj, ja moju malu chovam polotucnym mliekom, varim jej sackove, trvanlive len zriedka , ak pochybi sackove. zacala som po 8 mesiaci, starsiu som chovala normalnym mliekom od pol roka. obe po tom, co som ich zacala chovat obycajym mliekom prestali mat probley so stolicou a mladsia s grckanim. aj cenovo je to prijatelnejsie. takze ja mam dobru skusenost a zastavam nazor ako tvoja rodina. podla mna ja odporucanie pediatrov, chovat deti formulamy do 3 rokov, len cisty biznis.

kosta123
25. feb 2012

My sme na krabicové plnotučné prešli od roka. Všetko je OK,kakáme prevideľne,,,takže je to individuálne ked niekto napíše že z plnotučného zapekalo. Vyskúšaj uvidíš.

margarita
25. feb 2012

@lucia456
suhlasim s tym, ze to najma u nas na SVK sa razi teza "do 3 rokov len a len umele". citala som anglicke materialy, kde po 1.roku uz klasicke kravske v pohode uvadzali, ze sa da...ze traviaci system dietatka je na to zrely, resp. mal by byt. Nie som pediater ani gastroenteorolog 😀 a riesila som to preto, ze moja dcera, ktoru som v 14 mesiacoch zo zdravotneho hladiska musela odstavit 😢 - odmietala cokolvek praskove, vyskusala som snad vsetky dostupne UM, co poznam, vsetko odmietla. Vtedy mi moja pediatricka povedala, ze tak radsej nech dam cca 2dcl plnotucneho kravskeho denne, plus samozrejme vela jogurtov, kyslomliecnych vyrobkov a tak.
A ona nikdy nechcela mlieko teple, ale vzdy zasadne len rovno z chladnicky 🙂

a dcera je zdrava ako buk, prvu chorobu v zivote vobec mala teraz pred mesiacom 😉

dida81
25. feb 2012

@lucia456 my sme zacali takým mliečkom az nedávno, čiže po druhom roku.... Vo vareni som po roku použivala už normálne,ale rano pil len nestle od 2 roka. 😀 /predtým Bebu/
Moj nazor je, že pre vas je este skoro.... 😉

lucia456
autor
25. feb 2012

A ktoré je podľa Vás vhodnejšie? Mám kupovať mlieko z automatu, alebo račej sáčkové mlieko. A je teda lepšie plnotučné, alebo polotučné.............

alecka
25. feb 2012

@lucia456 ja automatove nepouzivam, je "surove ", neupravene, tak to radsej neriskujem. a teraz v tomto veku , 10mes., zatial polotucne

evuliatko_tn
4. apr 2012

@lucia456 urcite nie z automatu, je surove..

koniarova
4. apr 2012

@lucia456 Za menšie zlo považujem sáčkové, plnotučné. Ja, ale odporúčam aj tak radšej UM. 😉 Aspoň do 2 rokov.

pancake
4. apr 2012

@lucia456 mne doktorka hovorila, že ak z automatu (alebo sáčkové) tak treba prevariť. a ak krabicové (trvanlivé) tak prevárať nemusím.

katren
4. apr 2012

@lucia456 mne tiez vraveli ako @pancake 😉
Dominicka je tiez od roka, proste sme dopili poslednu krabicu UM a dalsiu som nekupila....presli sme rovno na plnotucne mlieko....a trvanlive je iba pasterizovane, cize prevarene.....ine nie je

cillikat
4. apr 2012

ja si myslim, ze do roka by dieta nemalo pit normalne kravske mlieko, nema dostatocne zrely traviaci trakt a po roku je to na Tvojom zvazeni, moja dcerka bude mat v maji dva roky a je ciastocne aj dojcena (popri syncekovi) a aj pije UM, normane som jej este nedavala, len do varenia pouzivam normalne, ale aj to opatrne.... 🙂

zvedavamt
4. apr 2012

... uvidite same, ak zacne mat dieta krce, kasel,sopel, tak to bolo priskoro.
My sme davali od 1.5r domace kozie - prevarene min 20 min, pomohlo malej aj na ekzem. Pila ho do 4r. Kravske jej stale slabo travi, moc ju zahlienuje a robi jej krce ak to prezenie.
Bezne do varenia pouzivame rastlinne, naj ma kokosove,ale aj ryzove alebo kukuricne je fajn.
Na doplnenie vapnika do kosti je vhodnejsie ako mlieko - mak, orechy, fazula.

dmoravska
4. apr 2012

Damy keby som tuto temu neskolila detske sestricky asi vam neviem odpovedat.. Poradenske centrum vyziva deti a pediatri absolutne nedoporucuju kravske mlieko do roka a do 3 rokov len do varenia. Umele mlieko je vlastne kravske mlieko upravene pre babatka tak, ze je lahko stravitelne, ma pridane vitaminy. Kravske mlieko je pre deti do 3 rokov tazsie stravitelne, deti do roka dokonca nevedia do organizmu vstrebat vapnik ktory je v kravskom mlieku a kravske mlieko ma tolko bielkovin, ze nadmerne zatazuje oblicky.

Co sa tyka argumentu financii, ak si porovnate kolko mlieka viete spravit z krabice umeleho mlieka, zistite ze to nie je az taka palka.. A dojcenie sa doporucuje kvoli imunite co najdlhsie. Hawk 🙂

mandragora22
4. apr 2012

ja som skusala davat mliecko v cca 15 mesiacoch, ale nerobilo malej dobre, tak som to prerusila. potom som kupovala sackove a prevarala, natrapila som sa s tym, ako blba, nechcela mi to pit. napokon mi pediatricka poradila tiez plnotucne krabicove, lebo ono je uz dostatocne upravene tak, aby dieta nepojedlo kadejake sprostosti, ake sa vyskytuju v surovom a navyse, je uz spracovane, netreba prevarat. dnes ma 2 roky a kombinujem, raz plnot.krabicove, inokedy umele. podla toho, nakolko ju potrebujem naliat vodou - kedze cistej vody mi pije mizerne malo. ak potrebujem do nej dostat viac vody, dam umele a znizim pocet odmeriek, ma vlastne mliekom ochutenu vodu. ak ju potrebujem hlavne zasytit, dam plnotucne krabicove a ma plne brusko 🙂 a poznam matky, ktore v pohodke davaju od 6 mesiacov krabicove mliecko a maju uz velke deti a deti su zdrave, ja neverim v tie recicky... navyse to, ako uvadza
@margarita tiez suhlasim s tym nazorom, ze to hlavne u nas sa propaguju tieto reci, pretoze biznis je biznis a preco nepodporit vyrobcov UM a ich predaj, ze? 😠 😠

ilona3
4. apr 2012

@lucia456 ja by som s tym kravskym mliekom pockala minimalne do roka, alebo do 1,5 roka. je pravda ze v minulosti deti (dnesne my mamy) pili kravske a nic im (nam) nebolo, ale ako pisali baby vyssie v minulosti aj kravy zili "zdravsie". dnes ked ma kazdy druhy clovek na nieco alergiu by som to neriskovala, lebo si to mozes neskor vycitat. navyse znova suhlasim s tym co je napisane uz vyssie, ze UM je vlastne kravske mlieko (povodne urcene malym kravam) upravene pre malych ludi 😀
ak ma byt dovodom na kravske mlieko nedostatok financii, ty vies sama najlepsie co si mozes dovolit. ale ak ma byt dovodom presviedcanie rodiny tak kasli na nich a nechaj malej dalej UM.
ak zacnes davat kravske (nech to bude kedykolvek) tak detom sa urcite odporuca sackove ( doma prevarit) a hlavne plnotucne. 🙂

koniarova
5. apr 2012

@lucia456 Lucka a prečo chceš vlastne dávať kravské?Dôvodom sú financie, alebo nesúhlas s UM?

zajaciq
5. apr 2012

@dmoravska aky je rozdiel medzi kravskym mliekom co sa pouziva do varenia a tym, ktory je urceny na pitie? je to predsa ta ista krabica, je rovnako tepelne upravene (UHT) ... ? Ja sa mu vyhybam aj vo vareni, pouzijem radsej alternativu - nie vzdy sa da..- a dojcim. Naozaj by som rada vediet, ze preco sa do varenia "moze" pouzivat... ja mam taky interny pocit, ze je to len kvoli tomu, ze v slovenskej kuchyni sa jednoducho pridava takmer vsade (kase, privarky, sladke jedla, nakypy, omacky, atd.) a pediatri a vobec zdravotnicky personal o tom vie velke prd a vie zopakovat len to, co sa nauci od farma reprezentantov, to co si napisala ty, to co vsetci vieme (kazein, zatazovanie obliciek, nevstrebatelnost vapnika a zeleza). dakujem za odpoved

moniciak
5. apr 2012

Tak ja dávam Sunár aj krupicu z neho robím a od vyše roka občas robíme puding z kravského... Na melej naozaj nechcem šetriť a keď už sa nekojíme tak nech má aspoň ten Sunár 🙂 Ale zas je to tvoje die´tatko tvoja vec nikto by ťa nemal odsudzovať alebo považovať za zlú matku... Pozri aj tu na modrom koni je veľa dojčiacich nedojčiacich, takých čo začali s kravským skôr alebo neskôr... Je to na tebe 🙂

dmoravska
5. apr 2012

@zajaciq ak kravske mlieko nepouzivas ani do varenia, robis to idealne. Do 1 roka urcite kravske nie. Od roka by deti stale mali denne pit 1/2 mlieka - dojcenie alebo nahradne podla veku dietata. Do varenia som spomenula len preto, lebo maloktore maminky ked robia napr zemiakovu kasu pre celu rodinu a maju napr 1,5 rocne dieta - budu tam davat umele mlieko - rasej daju kravske. Ale na druhej strane kolko tej kase dieta zje.. To nie je az tak kriticke. Horsie to je s krupicovymi kasami ktore sa robia s mliekom a je to prazdna zatazujuca energia bez vitaminov..doporucujem hotove kase ktore sa len riedia s vodou, maju rozne chute a vitaminy

zajaciq
5. apr 2012

@dmoravska a aky ma vyznam (nutricny ci iny) konzumovat kravske mlieko po 3. roku zivota , pre deti a dospelych (v akejkolvek forme) ?

mummy01
5. apr 2012

@lucia456 preco chces davat silou mocou kravske???Taketo temy tu uz boli,maminy ja vas nechapem.....nikoho neodsudzujem len nechapem.Radsej ziadne mlieko pre babo ako kravske sackove ci krabicove.....To ze dietatku ublizite nebudete vidiet hned ale za par mesiacov a mozno aj rokov.Kam sa tak strasne ponahlate ze neviete aspon do 3 rokov vydrzat a davat detickam to co im neublizi?!

monickapd
5. apr 2012

@mummy01 a ako ublizi rocnemu-dvoj rocnemu dietatku kravske mlieko? 😀 keby ste mali dodrziavat vsetko co nam ublizuje, nejete, ani nepijete..nie len deti, ani Vy maminy.. 😉 moje deti piju aj jedia vsetko co chcu-chcem 🙂 ale vsetko v spravny cas a v spravnej forme 🙂