Moje 3,5-ročné dieťa nechce jesť

4. okt 2022

maminy, u nás je to boj kto z koho, a ja pomaly cítim, že strácam nervy. Dcéra je odmalička na jedlo tvrdohlavá. Ja som tiež spravila chybu, že som jej asi do 2,5 roka všetko mixovala, lebo ak tam boli čo len maličké kúsky, tak spustila desný rev a nechcela jesť. Okrem toho však jedla aj kúsky ovocia, chlebík, z bežného obeda si vybrala aspoň to, čo jej chutilo, ale vždy niečo zjedla. Sladkosti sme jej nedávali vôbec. Minulý rok sa to však seklo, začala odmietať aj mixované, aj normálne jedlo. Nenútila som ju, ani by to nemalo zmysel, pretože ak niečo nechcela a ja som ju chcela motivovať aby aspoň ochutnala, len si to napchala do líca a držala to tam. Tak som skrátka dala jedlo na tanier, tu máš, chceš - jedz, nechceš - nejedz. Došlo to až do bodu, kedy zje len chlieb, ovocie, jogurt, cestoviny na sladko, kašu, puding, pizzu (to čo je na vrchu si dá preč, len cesto) a ochutenú ryžu, samozrejme sladkosti a slané by jedla stále. Už som sa naštvala, že takto to ďalej nejde, veď predsa nemôže jesť stále len somariny, aký to bude mať dopad na zdravie. Tak som sa zaťala, že dostane len pravidelné jedlo, nič okrem toho... a na plnej čiare prehrávam, lebo to dieťa nezje nič. Skúšala som ignorovať, motivovať, ukazovať že všetci jeme to isté, vie, že nič iné nedostane, dokonca som ju skúsila aj podplatiť, že ak zje dostane sladkosť.... NIČ! Ona je schopná vydržať celý deň, pritom hovorí, že je hladná, ale nezje. Už som ju aj poslala spať bez večere, ale to je zas len trest pre mňa, lebo sa potom celú noc budila s mrnčaním, čo bola hladná, čiže ani ja som sa nevyspala. Čiže večer jej musím dať aspoň niečo, aby sme sa vyspali. Ja už som zúfalá, neviem čo robiť, ozaj už vyskúšam hocijakú radu 😨

elizabet173
4. okt 2022

prepáč, ale ideš z extrému do extrému. Na jednej strane jej mixuješ do 2.5 roka, čo je nonsens, na druhej strane nemáš trpezlivosť keď dáš pred ňu päť krát denne jedlo, zješ, zješ, nezješ, nezješ a okrem toho nič. Dáš jej na večeru to, čo chce, aby v noci nemrnčala, aký to má potom zmysel? Ako dlho si vydržala dať jej päť krát denne bežné jedlo a okrem toho nič? Deň? Dva? Nevyspíte sa nikto, ale je lepšie vydržať zo dva týždne mrnčanie, alebo sa v tom máchať ešte päť rokov? Tvoje dieťa je na jednej strane zmätené, lebo raz tak, raz tak a na druhej si veľmi dobre uvedomuje, že je stredobodom pozornosti, lebo sa okolo jedla točí celý deň celá rodina a užíva si to. Vie, že jej večer aj tak dáš to, čo bude chcieť. Nechala by som to dva, tri mesiace tak, nech zje to, čo jej chutí a to, čo chce, jedlu by som nevenovala žiadnu pozornosť, nerozprávala o ňom pred ňou vôbec. Bolo by fajn, keby ste potom išli na pár dní, ideálne týždeň do hotela a tam si skutočne vyberať nebude. Bude jesť to, čo pred ňu predložíš, ináč bude skutočne hladná a zase by som to nijako nekomentovala. Tu by skutočne platilo zješ, zješ, nezješ, nezješ, odchádzame z jedálne, na izbe nebude ani jedna piškóta, ani kúsok ovocia, iba voda. Samozrejme, že jej vyberieš bežné jedlá typu kuracie mäso, ryža, vývar, špagety a pod. nie špenát, ktorý v živote nevidela. Po príchode domov v tom pokračovať, chce to len dôslednosť, trpezlivosť a ukázať jej, že sa na ňu nehneváš, že ju máš rada bez ohľadu na to, či jedlo zje, nezje, alebo ani vôbec neochutná, ale že to, čo bude jesť, určuješ ty, nie ona.

marzuz89
4. okt 2022

@elizabet173 presne, absolutne do bodky s tebou suhlasim. Je to velmi o nedoslednosti a chybajucej trpezlivosti. Pekne spisane, teema sa moze uzavriet ❤️

elizabet173
4. okt 2022

@marzuz89 ďakujem ❤

gabika128
4. okt 2022

Súhlasím s komentárom vyššie. To dieťa je z teba úplne zmätené. Na môjho zaberá, že mu naložím na tanier, ja si tiež sadnem k stolu a jem. Po pár minútach ohrnania nosa si sadne a tiež je. Kebyže polavím , tak je iba suché cestoviny, suchý chleba, sladkosti. (Toto rád skúša na babky a tie to povolila). U nás sa proste je ryža s omáčkou, cestoviny s omáčkou, chlebík natretý.... Ešte ti napíšem, že tu žiadne dieťa od hladu dlhé dlhé roky neumrelo, takže kľud, uvoľni sa, skús pripravovať jedlo aj s ňou a hlavne vydrž.

autor
4. okt 2022

Nebudete mi veriť, ale presne toto robím. Jedenie hlúpostí počas dňa som zarazila 3 mesiace dozadu, presne pre toto, lebo som videla, že prečo by jedla normálne jedlo, keď sa dotlačí niečím iným, tu drobnosť, tam drobnosť a bolo. Vie, čo má na tanieri, keď varím ukazujem jej. Navarené jedlo jeme všetci spolu, iba ona sedí. Výnimočne ochutná, ale okrem vyššie spomenutých vecí nezje. Aj počas dňa mi povie že je hladná, ja poviem že tam má napr ryžu s mäskom, nič iné nemáme. Keď pýta sladkosti, takisto nemáme, ja keď mám chuť sa schovávam ako zlodej. Ak jej dám chlebík, tak sa snažím ponúkať vždy s niečím, so salámou, k tomu paprika, rajčiny, snažím sa to obmieňať. Salámu dá dole a zje len suchý chleba, prílohy sa ani nedotkne. Nerobíme z toho cirkus, nemá z trucu žiadnu pozornosť, len jej poviem, že ak nechce, nemusí to jesť, ale nič iné nedostane. Ovocie alebo jogurt má na desiatu/olovrant. S tou večerou si lámem hlavu každý deň, čo jej dať, aby to zjedla a aby to bolo ako tak poriadne jedlo. Noci mi fakt vadia, ona sa nevyspí tak je urevaná, ja sa nevyspím tak som nervózna, ešte tým zobudí aj mladšieho a všetci nevyspatí to nie je žiadna výhra. Už sme mali doma tak že sme 2 týždne poriadne nespali a bolo to peklo (nebolo to vtedy kvôli nej), cez deň dospať nemôžem. Môžem to teda skúsiť, ponúknuť varené jedlo aj na večeru a keď ho nebude chcieť pôjde spať, snáď to pár dní prežijeme...Fakt keby to robím týždeň, tak si poviem, že to nie je dosť času, ale takto to funguje už dlhšie...

elizabet173
4. okt 2022

ale problém je práve v tom, že to nerobíš dôsledne, zbytočne sa snažíš tri mesiace, keď ti dieťa počas dňa nechce jesť a vie, že večer jej dáš aj tak to, čo chce ona. Takže vôbec presne to nerobíš. Chápem ťa, že to máš ťažké, keď máš ešte mladšie dieťa, práve preto bolo zbytočné zaoberať sa tým tri mesiace, muž mal v lete dovolenku, nejaký týždeň dva by ste sa v spaní nejako prestriedali, ale dieťa by pochopilo. Takto ste mu len ukázali, že ak bude dostatočne vytrvalé, večer dostane to, čo chce, lebo mama sa bojí toho, že bude v noci mrnčať od hladu.

marzuz89
4. okt 2022

@autorka este doplnim, lebo precitala som si znova. Cize ona od 2,5r, kedy si prestala mixovat (uz aj toto, ze si robila, je naozaj prejav chybajucej doslednosti, postupnosti, vytrvalosti) potom rok jedla len kase, sladke cestoviny, puding, pizzu.. Coze hluposti, a ziadne plnohodnotne jedlo. Nie, ze by kasa ci ostatne bola hlupost, ale nie je to v zmysle hlavneho normalneho jedla, nejedla polievky, nejedla maso, prilohy, nejedla nic "normalne", len sladke a slane. Ako si ju naucila, tak teraz je. Preco si zufala z nej? Ved ona len berie vyhody, ktore doteraz mala, a obedu sa nedotkne, lebo mama da vecer kasu, puding. Aj my to mame s jedlom narocne, ale su jasne pravidla, od babatka rovnake. Jedno sladke jedlo za den. Jedno, zvysne su normalne, varene obedy zje, je to narocne, ale zje. Keby som nebola taka zasadova, tak je iba piskoty. A to je to, co sa deje u vas. Naozaj sa pozri v prvom rade na svoj pristup, nie na dceru. Bude ta to stat vela energie, ale dcerka musi pochopit, ze takto nie.

gabika128
5. okt 2022

Na chlebík jej natri nátierku, môže si skúšať natrieť aj sama. Palacinky robím s pridaním červenej šošovice do cesta, natriem tvarohom, čiže celkom výživné sú, tiež ti môže pomáhať robiť, miešať, natierať, krájať. Polievky zeleninové krémové s krutonikmi, zeleninové placky zeleninové halušky.... Jednoducho nepolav, schudla nejako rapídne za tie posledne mesiace? V škôlke alebo v kolektíve sa veľa detí rozje. S kamarátmi na chate mi malý jedol všetko, až mu bolo zle 😂. Hlavne nech necíti tlak z jedla, deti to využívajú, cítia, že rodičia sú z toho nervózni. Koľko má mladší? U nás pomáha aj keď vidí, že sestra je bez problémov.

autor
5. okt 2022

@marzuz89 ja som naozaj vtedy nemyslela, že to mixovanie sa ukáže ako tak zlé (bola to väčšinou zelenina na štýl polievky), ako vravím, učili sme ju popri tom jesť aj normálnu tuhú stravu s nami a zjedla aspoň čo-to. Preto keď to mixované začala odmietať, myslela som, že teda nabehneme plne na normálne jedlo, čakala som, že sa rozje, ponúkala som stále. Do toho sa narodil mladší, to som bola rada že jej vôbec stihnem niečo nachystať, až som si uvedomila, že to je celé zle a takto to predsa s tým stravovaním nejde. Nuž čo, človek si až spätne uvedomí, že spravil blbosť, teraz to musíme vydržať...

autor
5. okt 2022

@gabika128 práveže sa snažím ju aj zapojiť do prípravy jedla, niekedy ju to zaujme, inokedy nie. Motivujem ju aj mladším, ten s kúskami jedla nemá problém, niekedy keď sa jedlom doslova napcháva tak jej ukazujem ako mu chutí, či neskúsi aj ona. No nie :/