Môj 5,5-ročný syn odmieta v škôlke jedlo

kvadrinkaaa
6. nov 2022

Som zúfalá. 5 a pol ročný syn odmieta jedlo v skolke. Dohodli sme sa, ze raňajky bude mat doma a tam spapa aspon obed, keďže doma mu vsetko chuti a papa pekne. Ale ma uz od večera stres kvoli jedlu v skolke a nechce raňajky ani doma. Vyzera to, ze ma stres úzkosť a tym padom stiahnutý zaludok ale neviem co sa deje…začalo to dnom, ked mali fasirky, cesnakovú omacku a švédske pagáče. Smrdelo mu to a naplo ho pár krat na vracanie. Od vtedy nic nechce a každý den mame takýto boj. Doma vsetko spapa. Uz to trva mesiac a žiadna zmena. 😢 Nevie mi vysvetlit co sa deje. V kolektíve je obľúbený a predchádzajúce roky nebol nikdy problém s jedlom.

mirkava
6. nov 2022

@kvadrinkaaa nenudili ho ucitelky zjesť tu fasirku? Možno ma stres z toho, že ho budú nútiť zjesť niečo čo mu nebude chutiť. Porozprávala by som sa s učiteľkou , ak mu nevhutinech neje. Stres opadne 😉

kvadrinkaaa
autor
6. nov 2022

@mirkava Ano, nútili. Porozprávali sme sa a uz ho nenútia ale aj tak. Ide to veľmi pomaly, zje dve tri lyžičky polievky a druhého sa ani nedotkne. V piatok zjedol celu polievku, to bol úspech. Najviac ma stresuje, ze ani rano nechce dat noc do pusy a napína ho.

marianarem
6. nov 2022

@kvadrinkaaa Mohla nanho aj liezt nejaka viroza, a tak ho mohlo napnut kvoli tomu. Telo si to niekedy zapamata a vytvori sa takato averzia. Casom to ustupi.
No mech je to z cohokolvek, podla mna by mal byt teraz prvy krok to, ze v skolke teda jest nemusi (mozno bude treba dohodnut s ucitelkami). Aby sa odbural stres a aby si v klude dal aspon tie ranajky. Casom to povoli.

ku_uk
6. nov 2022

A po príchode zo škôlky čo papa, ako reaguje na jedlo?

kvadrinkaaa
autor
6. nov 2022

@ku_uk je hladny, ked prideme domov. S jedlom nema problém doma. Spapa vsetko, co mu dam.

danieli
6. nov 2022

Tak ak by som ho bravala domov v case obeda, obed v skolke by som ani neriesila, ak nie tak by som mu nabalila z domu a nejaky cas to robila takto, skusila so synom dohodu, ze az pojde napr do skoly tam uz bude papat skolske a dovtedy pokojne nosila, su deti s roznymi alergiami a jedlo si nosia, neviem ako u vas, u nas by to nikto neriesil, v podstate by som si kvoli jedlu nerobila ziadne velke starosti, urobili v skolke chybu podla mna s tym nutenim, tak by som im teraz nosila obedariky, nech je hlavne napapany, vytvoril si nejaky blok, netlacila by som, iba postupne rozpustila, vekom dieta dozreje, v skole bude ina strava, drzim palce

matullienka
6. nov 2022

@kvadrinkaaa bohužiaľ len čas nech doma spapa a v škôlke zatiaľ nechaj naňho. Viem ako sa cítiš naša teda ešte len do škôlky začala chodiť ale prvých 6 týždňov nejedla vôbec nič

ku_uk
6. nov 2022

@kvadrinkaaa netlac na neho, moja kamoska mala podobny scenár s dcérkou 4 ročnou. Boli u psychológa atd, lebo s jedlom prišlo aj strach ísť na veľkú potrebu…a vyriešilo sa to tak, že učiteľky proste “nenútili” jesť jedlo to skolky, kamarátka balila jedlo z domu do obedarika, po čase začala jesť aj jedlo zo skolky. Neviem čo majú take detičky v hlave, čo sa im nepaci, držím vám palce

Možno si vyžaduje aj pozornosť tým štrajkovanim, ako kamarátkyna dcerka…

stevvvka
6. nov 2022

Mali sme v skolke nejedaka, absolutne sa nicoho nedotkol, asi mesiac, hoci bol hladny. Preslo to zo dna na den, aj duplu si vypytal..

kvadrinkaaa
autor
6. nov 2022

@ku_uk Dakujem ♥️ Veru, neviem, co ma v hlavičke, ale trápi ma, ze hladuje.

kvadrinkaaa
autor
6. nov 2022

@stevvvka to je povzbudenie pre mna. Dakujem

laurita285
6. nov 2022

Ja som bola takýto nejedák na prvom stupni na ZŠ, učiteľky ma nútili džgať to jedlo za každú cenu a medzičasom prešlo 20 rokov a stále mám problém s jedením... čiže tým chcem povedať, že mesiac je krátka doba...

Rovnako aj môj muž, v škôlke mu nanútili piť mlieko z pohára, z čoho sa on dogrcal a odvtedy nič mliečne neje.

kvadrinkaaa
autor
6. nov 2022

@danieli nemozem ho brat v čase obeda, lebo pracujeme s mužom na opacne zmeny a chyba nam tam hodinka, ze by ho nemal kto postrážiť. Uz mi ucitelka hovorila, ze ak to bude dlhodobo robit (nejesť), tak mozem mu nosit jedlo, ale potrebujem od lekára potvrdenie. Ale keďže ani raňajky nechce doma, lebo ma uz stres , tak si myslim, ze nebude jest ani moje jedlo ale mozno sa mylim

kvadrinkaaa
autor
6. nov 2022

@laurita285 to verim, uz som vela krat pocula, ze si clovek nejaky blok odniesol zo skolky navždy

stevvvka
6. nov 2022

@kvadrinkaaa daj tomu este cas, len ho nenut, povedz mu, ze ma na vyber, moze zjest, nemusi, ako chce.
On od hladz neumrie, neboj, niektorym detom ozaj staci ako vrabcekom, tu hrasok, tam koliesko mrkvy. Hlavne aby pil. Ponukat mu vodu casto. Caj.

A ak sa do konca novembra nezmeni nic, zacala by som od decembra s tym vlastnym jedlom z domz, mozete ho aj spolu pripravit, nabalit, zapajaj ho do vyberu, co by si prosil zajtta.. Nic nasilu. Vela stastia.

kvadrinkaaa
autor
6. nov 2022

@stevvvka Dakujem moc aj za povzbudenie aj za radu

miadi
6. nov 2022

A nemozes mu zabalit ? U nas v skolke a skolach deti maju jedlo co si donesu v obedakoch., popripade moze rodic booknut wrap ci pizzu . . Nejake rozky s pomazankou jogurt ovocie atd mu nemozes zabalit ? On Mozno ked tam mà stres varene ti nezje. Ale taku snack by mohol .

matullienka
6. nov 2022

@miadi nie v každej škôlke to umožňujú, u nás sa to napríklad nedá.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamusa123456789
11. nov 2022

@danieli ale deti z rôznymi alergiami majú papier od odborníka ze majú alergie a môžu si nosiť vlastne jedlo, lebo v škôlke to potrebujú keby mali kontrolu z hygieny

danieli
12. nov 2022

@mamusa123456789 myslim, ze aj obvodny lekar so srdcom na mieste by vedel vystavit doklad o potrebe nosit jedlo z domu na prekonanie psychickej bariery, vsetko sa da ak je zaujem

mamusa123456789
13. nov 2022

@danieli záujem je aj od pediatra, ale neberú to, vyžadujú od odborníka, prešla som si tým takže viem o com píšem... Od pediatricky mi to brali dočasne a len na veci ktoré vyslovene nemohla (napríklad namiesto mlieka ktoré mali ostatný sme jej nosili čaj) a až potom ako sme mali od odborníka sme začali nosiť všetko svoje