Poradte mi, alebo podelte sa so svojimi skusenostami ako zavadzat lepok. Dcera ma sest mesiacov a je kojena. Na obed uz papa zeleninku. Potom jej chcem pridat mäsko a potom ovocie. Ale neviem co s lepkom. Co je najvhodnejsie? Ake mnozstvo? A kedy?
lepok u dojčených detí sa má zavádzať medzi 4 a 6m...ja som svojej dala žužlať koniec rožka...potom po 6m som už dávala malej striedku z chleba s klasickým maslom na raňajky...samozrejme začali sme zeleninou 😉
@kekypetra Ja som zacala s lepkom asi dva tyzdne po zaciatkoch s prikrmami - vo forme bezvajecnych cestovin. Prosto k zelenine a k masku som hodila do hrnca aj par bezvajecnych cestovin a cele som to potom mixla. A kedze som zacala prikrmovat tyzden dva predtym ako Eli dovrsila polrok, tak k lepku sa prvykrat dostala tesne po polroku 🙂
a kedy sa zavadza lepok u nedojcenych babatiek?
Čítam a študujem stále dokola otázku okolo zavádzania lepku a stále mi to asi nie je jasné. Momentálne máme 6,5 mesiaca a asi 3 týždne prikrmujeme na obed zeleninkou. Ešte pred dovŕšením 6.mesiaca som malému dávala ožužlávať rožok. Teraz neviem či už by som mala zaviesť lepok a akou formou, čo mu vlastne dať papkať? Zavariť do zeleninových kašičiek cestovinky? Či ryžu? Vlastne ani neviem čo a koľko lepku obsahuje. Vie niekto poradiť?
@moonlighting ciastocne dojcene deti co najskor (take, co su okrem dojcenia dokrmovane UM), nie vsak pred ukoncenym 4. mesiacom, aby sa stihla vyuzit ochrana dojcenia, plne dojcene a nedojcene medzi 6.-7. mesiacom, staci napr. do zeleninovej kase zavarit krupicu, ak este dieta nie je prikrmovane, tak dat zuzlat korku chleba a pod., resp. trochu krupice vo vode povarenej podat napr. 🙂
@kikuleenka Ďakujem za reakciu, sme plne dojčení, takže dneska skúsime krupičku, idem si ju hneď namočiť, prípadne môžem už zavariť aj cestovinky (bezvaječné) alebo ešte niečo iné? Inak som tu niekde čítala že krupička je ťažká na žalúdok, čokoľvek čítam tak všetko na dvojito - v jednom článku je to vhodné v druhom je to nevhodné, preto som zo všetkého taká paf.
Môžeš do polievky alebo keď varíš zaleninu zavariť trošku krupice, bezvaječných cestovín, ja pridávam ovsené vločky. Môžeš uvariť kašičku z ovsených vločiek, trošku chlebíka. Myslím, že ani nejde o to, čo koľko lepku obsahuje, ale že ho vôbec obsahujú - jačmeň, pšenica, raž, ovos. Bezlepkové sú : pšeno, ryža, zemiaky, kukurica.
Keď odcitujem jednu zo súčasných príručiek ako zavádzať príkrmy: "Lepok - glutén by mal byť podľa súčasných poznatkov do jedálnička zdravých detí zavádzaný hneď po prvých príkrmoch. Zavedenie gluténu ešte počas dojčenia redukuje riziko celiakie, resp. výrazne odďaľuje jej začiatok."
To ale zas neznamená, že hneď musí zjesť pol rožka. Stačí, že ten lepok po troške prijíma a zvyká si naň. Piškóty sa mi pri dcére veľmi neosvedčili, jednak sa mi zdajú veľmi sladké, obsahujú vajíčka, čo môže byť u niekoho problém - vaječný bielok a potom mala obdobie, keď nechcela nič okrem piškót.
@moonlighting presne ako pise @katkasav, ja napr. kupujem celozrnny kuskus, ten len zalejem vriacou vodou a pridam zeleninovo-masovemu jedlu, dam podla toho, ake ma prave odbobie, ak je menej tak len trosku, ak je rozpapana, tak viac 🙂, kedze je to drobne, netreba ani mixovat, krupicu zavaram do takych privarkovych jedal - spenat, zelena fazulka, tekvica a v podstate to vsetko robim tak, ako ma napadne a co sa mi ako kombinacia pozdava 🙂
http://dojcenie.webnode.sk/zo-zivota-s-babatkom/zavadzanie-lepku-u-vylucne-dojceneho-dietata/