Kto dával bábätku piť kravské mlieko od 4 - 7 mesiaca?

karolinka1991
9. dec 2016

Ahojte maminky,

v prvom rade Vas poprosim o relevantne prispevky,ktore odpovedaju na moju otazku.

Chcem pocut VYLUCNE skusenosti mamiciek,ktore davali dietatku pit kravske mlieko namiesto umeleho mlieka od 4.-7. mesiaca a nepotrebujem mat zaspamovanu diskusiu prispevkami,ako treba kravske mlieko dat az po roku,pripadne po troch,lebo inak dietatu ublizujete,ako to tu byva divnym zvykom. Kazdy ma na to svoj nazor,tak budme taktne a respektujme to.

Ja sama som bola od 2. m na kravskom mlieku,kedze mama stratila mlieko - nemam ziadne alergie,choroby,nic,som uuuplne zdrava A NEMAM POCIT,ZE BY MI MAMA UBLIZILA.Preto, ak ten pocit mate Vy,ventilujte si ho prosim mimo tejto diskusie.

Zaujima ma:
- ci ste mali s kravskym mliekom dobru/zlu skusenost v tomto veku?
- ako babo reagovalo - chcelo pit kravske mlieko?
- ked najprv nechcelo,ako dlho ste to skusali,kym ste sa pripadne vratili spat k umelemu?
- ci nebanujete,ze ste presli na kravske mlieko z umeleho?
- ci Vase babatko z kravskeho prospievalo?
- ci ste davali plnotucne alebo polotucne?
- a ci z obchodu alebo mliecneho automatu?

Dakujem krasne za vsetky relevantne odpovede ❤ a ospravedlnujem sa pripadne za tie mamicky,ktore tu nedaju sancu mat diskusiu bez ustipacnych komentov 😠

sunnytt
9. dec 2016

Ahoj, mám známu. zostala tehotná nečakae, stalo sa. bohužial bez financii :( dieta si chcela napriek tomu nechať, kedze bola uz vo vyššom veku nemala dostatok svojho mlieka a dieta krmila od mala len kravským mliekom, polotučným ( samozrejem prevareným). dieta nemalo žiadny problém s pitím mlieka, teraz ma dieta 7 rokov, ziadne alergie, je zdrave, čiperné trochu hyperaktívne 🙂 neviem ake mas dovody ty na mlieko ale zdravsie je urcite umelé, aj ked velmi drahé. kravské ale nemusí kazdemu dietatku sadnut rovnako, skus sa poradit s lekarkou.

katussska24
9. dec 2016

ahoj, neviem ci to bude relevatna odpoved... ale skusim 🙂 Som toho nazoru, ze urobit podobnu vec je velky risk. Preco ? Traviaci system sa uplne zbytocne zatazi, navyse babatko moze reagovat aj velmi zle... je to taka strela do neznama. Urcite su deti, ktore to znesu a stoleruju uz v tomto veku, co vsak sposobis z dlhodobeho hladiska nikdy nevies.... (alergie, traviace problemy... ).
Ak Ti mozem poradit, skus sa spojit s gastroenerologom, s kt prediskutujes tuto otazku - s niekym, komu veris. Popripade, nech Ti zodpovie otazky preco ESTE NIE kravske mlieko ... a urob si vlastny nazor. KEdy, ci ano, ci nie...
Dieta este "dozrieva" aj po prichode na svet, postupne sa jeho telo "uci pracovat" - tvorit si vlastne protilatky a stravit aj problematickejsiu potravu ... (z inehu sudku - napr 2r ma zdrave dieta len "polovicu imunity dospelaka" ...) pomale zavadzanie roznorodej stravy ma preto svoj vyznam a pockat zato podla mna stoji .... dieta o nic nepride, skor naopak.

Kazdopadne ...pre mna je cosi podobne cire blaznovstvo, ty si vsak spravis podla seba, to je mi jasne. NEchaj si vsak tvoje otazky vysvetlit od odbornika - lekara - ako pisem vyssie. Potom si sprav vlastny nazor a rozhodni sa. Kazda Ti moze napisat svoju skusenost, nie je to vsak objektivny pohlad, kedze kazde dieta reaguje inak .... to co je pre niekoho rutina je pre ineho extrem a balans medzi zivotom a smrtou..neprehanam. Naozaj ta skala "zazitkov" je farebna...KAzda mamina si hlada tu svoju najspravnejsiu cestu, kazda cesta je ina a originalna...no vzdy plati 2x meraj, raz rez 🙂

samarra
9. dec 2016

Ahoj, ja mam sice skusenost len dvakrat, no mozno pomoze. Prvykrat som dala v stvrtom mesiaci cca 200 ml prevarene mlieko z automatu, mala bola cisto kojena, ale jeden vecer som jednoducho nemala mlieko, mala sa z prsa nacucala, no po chvili sa s placom otacala a prso nechcela, aj ked bola hladná. Tak som dala flasu. Reakcia ziadna. Vypila, nie cele a nic jej nebolo. Druhykrat som dala tiez prevarene z automatu s ovsenymi vlockami, tiez bez reakcie. Materske sa nakoniec rozbehlo, takze uz som nedavala.
Kamoska, ktora kojila mesiac, dava pravidelne od 1/2 roka prevarene z automatu a tiez bez reakcie. Mala ho pije, ma 2,5 a prospieva.
Vsetko dobre prajem🙂

katussska24
9. dec 2016

a este jeden "dotaz". cokolvek sa rozhodnes zavadzat, zavadzaj postupne tj ma zac.napr 40ml, potom dokrm zvycajnou stravou. a postupne navysuj ked nevidis zmeny na stolici, zvracanie, zmeny spravania, ekzem na kozi atd.

kvetulienka253
9. dec 2016

V pôrodnici som bola s kockou, čo svojmu prvému skúšala dávať kravské od 5.mes. Nedopadlo to dobre vraj. Bolievalo ho bruško. Ide o to, či mu sadne. Alergiu má na vajíčko, ale to s mliekom asi nesúvisí

sonica
9. dec 2016

treba najskôr vyskusat napr. vecer trochu, uvidis co to spravi 😉
my sme mali potvrdene od mudry ze mlieko aj lepok su v poriadku, testy negativne a kedze mala nebola bohvieaky jedlik, tak sme cca v 10tom mesiaci skusili plnotucne a z 80ml sme zrazu presli na 160ml a malej chutilo, problem ziaden, a nie je dodnes... 😉
ale treba s rozumom a opatrne 🙂

eeerickal1
9. dec 2016

Ja som mlieko mala ale neter je od 3 mesiacov na kravskom prevarenom a v pohode. Tiež sa na začiatku báli ako zareaguje ale nebolo jej nič oni skúšali asi polotučné najskôr už neviem presne. Ale pre nich bolo nemysliteľné umelé lebo síce nie sú sociálny prípad ani nič také ale zasa nemali na to aby stále kupovali umelé tak skúsili toto a vyšlo to

khkt
9. dec 2016

Podobnú skúsenosť našťastie nemám, ani nikto v mojom okolí, ale keďže som lekárka, nedá mi nenapísať. Nejde ani to tak často skloňované alergie, ale hlavne o to, že kravské mlieko má iné zloženie bielkovín ako materské mlieko a niektoré bielkoviny z neupraveného kravského mlieka dojča nevie spracovať a vylučujú sa obličkami. Obličky sa takto ale nadmerne zaťažujú, čo ich ovplyvní na celý život. Toto obdobie prvého roka je veľmi podstatné aj preto, že sa počas neho môže meniť aktivita niektorých génov metyláciou- v skratke pôsobenie nejakého podnetu buď aktivuje, alebo "vyradí z činnosti" niektoré gény. Preto je napríklad potrebné, aby bábätko bolo s mamou a nie v dojčenskom ústave, aby sa s ním veľa rozprávalo a podobne, ovplyvňuje to samotné gény a tak dieťa ovplyvní na celý život. Podobne je to so stravou počas prvého roka. Ak budete preťažovať dlhodobo obličky dojčaťa, môže sa to prejaviť ako hypertenzia, obezita, metabolický syndróm v strednom veku. Ale to sú veci, ktoré naša spoločnosť pokladá za "normálne." Takže naše mamky a babky môžu s kľudným svedomím povedať: Veď ty si pil mlieko zo sáčku od dvoch mesiacov a nič ti nie je..."

zdena12345
9. dec 2016

ja teda nie az tak skoro ale zacali sme asi v roku a bolo to tak, ze sme zmenili um na to od roka. Maly mal od narodenia problematicke travenie a to um od roka mu nesedelo, tak sme skusali viacere a potom sup obycajne kravske a hadajte, brusko nebolelo🙂 kupujeme najcastejsie polotucne ale ak je dobra cena aj plnotucne
inak sme mu asi nejak od 9-10m (neviem presne) davali vecer aj kozie, ked sme mali k dispozicii, cize nie uplne pravidelne ale tak 2-3 dni v tyzdni a to bolo tiez dobre. prvy a druhy krat ho tusim prehnalo, ale potom uz dobre.

nika028
9. dec 2016

Ahoj ja som svojmu dávala kravské mlieko cca od 4-5 mes. Bolo to na odporúčanie staršieho detského lekára na pohotovosti. Mávali sme veľké problémy s bruškom. Niekoľko krat sme skončili na pohotovosti koli bolestiam a tomu že sa nevládal vykakať každá umela výživa ho zapiekla. Vyskúšali sme niekoľko umelých mliečok keďže som už od 3 tyž.nevedela kojit. Ten pan doktor mi odporučil plnotučne kravské mlieko , ale len to v sáčkoch to sme ešte nemali len tieto v krabiciach riediť vodou 1:1 a prevárať samozrejme.A od vtedy sme mali vetčši pokoj.Aj ked sme museli naštevovať gastroenterologičku koli tomu že tym ze maval tieto problemy s kakanim sa nam predlžili črievka.A kde tu sme boli na liečikoch.Ale teraz ma 13 rokov je z neho 168 cm chalanisko a nema žiadne problémy . Zje všetko čo pred nim neutečie.

ukulela
9. dec 2016

@khkt velka vdaka za fundovany nazor. snad mamickam pomoze.
ja osobme mlieko od roka. domace. ale nepije - jedava kašu. od 7-8 mesiacov biely jogurt, neskor kyslu smotanu do jedla. tvaroh tiez od roka, kvoli tomu, aby som nepretazovala oblicky, kym su nezrele.

majulino
9. dec 2016

Ahoj, sestra dala najmladšej v 3 mesiacoch, žiaľ mala má reflux takže tak či tak musela kupovať bebu ar. Sesterská svojmu dala keď mal 4 mesiace dávala 3,5 prevarene riešené s troškou vody. Neskôr neriedene z automatu. Jej syn má teraz 5 rokov a je úplne zdravý

lucinka511
9. dec 2016

@karolinka1991 znama davala malej asi od 3 m kravske mlieko.teraz ma 11 rokov...No dost z neho priberala ako babatko a aj batola a je taka pevnesia..mala caste sople.Je zdava akurat ma epilepsiu.

lucinka511
9. dec 2016

@khkt ja sachcem opytat ako je to s umelym mliekom potom .lebo to zlozenie tuez niej
@khkt

lucinka511
9. dec 2016

@khkt ja sa chcem opytat umele ako to je s umelym mliekom.lebo zasa umele mlieko je umele vyraabane z modifikivanych prisad a soje kt tiez by sa nemala davat vobec pit detom.nakolko ovplyvnuje hormony...A vela deti ma z neho tiuez traviace problemy.tak co je lepsie umele alebo kravske??

ukulela
9. dec 2016

@lucinka511 um sa tiez robi s kravskeho, ale zlozenie sa upravuje, aby bolo vhodne pre dieta.
ja sa sotoznujem s nazorom, ze niekedy sa nedalo inac. resp 10 detom sa nemusi stat nic, ale 11temu sa mozu poskodit oblicky. pride sa na to v dospelosti a to si uz nikto z rodiny nespoji napr s tym, ze dieta prepchavali tvarohom od pol roka, resp plnotucnym mliekom. alergia moze byt len jeden z mnohych dosledkov.
soja v umelom mlieku?ktorom?

indiankaindi
9. dec 2016

@karolinka1991 Ahoj, tak ja som dcére dávala kravské mlieko asi od 6 mesiacov. Veľmi skoro som ja stratila mlieko a umelé mlieko malej nesadlo. Skúšali sme asi všetky umelé mlieka, také, čo sa dajú kúpiť, aj také, čo sú na predpis, ale nič nepomohlo, všetky druhy malá vracala. Vždy to bolo tak, že prvýkrát dobre, ale druhá fľaša už šla von. Nepomohlo ani dlhšie skúšanie, bolo trápenie dieťaťa. Boli sme aj na vyšetreniach, na gastre aj na všetkom možnom, ale nič nikde nenašli. Bolo to hrozné, najhorší bol sunar, ten vyvrátila prakticky okamžite a asi 3x viac ako vypila. Najdlhšie (asi 3x) pila France Lait. Ale potom aj to šlo von. Nakoniec som sa naštvala a dala som jej kravské. Prevarené, plnotučné. Od tej chvíle nevracala ani raz a začala prospievať. Ako "krkavčia mater" tej doby som jej od 5 mesiacov dávala dokonca piškóty a rožok, teda hrozný lepok, ktorý dnes odporúčajú podávať čo najskôr, ale vtedy bola hranica 2 roky. Myslím, že inštinkt matky je najdôležitejší a tie reči o tom, že umelé mlieko je pre dieťa to pravé netreba počúvať. Nie som bio matka ani nič podobné, ale už len fakt, že ide o niečo umelé znamená, že kravské mlieko to nahradí lepšie a efektívnejšie. Toľko môj názor.
Ale aby som odpovedala na tvoje otázky, skúsenosť sme teda mali výbornú, lepšiu, ako s akýmkoľvek umelým mliekom. Malá to pila dobre, nemala s tým žiadny problém. K umelému mlieku sme sa už nikdy nevrátili a nikdy to neoľutujem. Ľutujem len to, že som jej to kravské mlieko nedala skôr. Ako som písala, malá prospievala, hlavne asi preto, že nevyvrátila všetko, čo do seba dostala. No a v tom čase mliečne automaty neboli, čiže to bolo klasické mlieko z obchodu. Malá nemala a nemá žiadne zdravotné problémy, je síce mierna alergička, ale veľmi silná alergička som aj ja a aj manžel má alergiu, takže tam to bolo viac ako jasné. No a myslím si, mojim laickým názorom, že to pričasté vracanie pri tých umelých mliekach spôsobilo, že malá má dosť citlivý žalúdok. Čím je staršia, tým je to lepšie, ale napríklad ako menšia sa dokázala povracať už aj z toho, ak niekto povedal, že niečo zapácha. Ona reagovala okamžite tým, že ju naplo, prípadne sa povracala. Dnes má takmer 8 rokov, je aktívna, veľmi šikovná a talentovaná a v pohode 🙂

khkt
9. dec 2016

@lucinka511 Umelé mlieka, ktoré sú na trhu, sú vyrobené z KRAVSKÉHO mlieka s upravenými pomermi bielkovín, aby sa čo najviac blížili zloženiu materského mlieka. Nepridáva sa do nich sója. Existujú dojčenské mlieka vyrobené zo sóje, ale tie majú prísnu indikáciu pre deti, ktoré nemôžu piť ani upravené kravské mlieko.

jankalukasova
9. dec 2016

moja mamina mne... keďže som sama tehotná, tak som sa s ňou veľa bavila na túto tému... presne mi ho začala dávať od 4. mesaica, lebo sunar ma vraj strašne zapekal a boli to prerevané a prebolené noci... Alergie nemám žiadne ani som nikdy nemala.

karolinka1991
autor
9. dec 2016

Klobúk dole pred všetkými maminkami, ktoré pochopili, že mám záujem o "nefundované" názory zo života, nie z učebnice medicíny, či názory podložené províziami. Tie "fundované" názory nám doteraz skôr ublížili ako pomohli a myslím,že každá matka, ktorá sa o túto tému seriózne zaujíma, pozná oficiálne stanovisko, "fundované" názory, preto som hneď v úvode prosila, aby tu tieto neodznievali. Keby som mala záujem o takéto názory, dám názov témy "Prečo nedávať dieťaťu piť kravské mlieko skôr ako sa odporúča?" Bohužiaľ tí fundovaní buď nevedia čítať alebo majú nutnosť sa vyjadrovať aj tam, kde o ich názor nestoja.

zdena12345, nika028, indiankaindi - podobná skúsenosť, malú som nemohla bohužial kojiť, vyskúšali sme už asi 4 umelé mlieka a jedno väčšie svinstvo ako druhé, zo všetkého ju bolí bruško alebo vracká, príkrmy ju zapekajú a pod. Tiež som počula, že pár mamičiek, ktoré mali takéto problémy, dalo kravské a "zázrakom" boli problémy preč, preto som založila túto diskusiu. Nehovorím, že kravské je v dnešnej dobe nejaká výhra, myslím kvalitou, ale tie umelé sra...ky sú podľa mňa ešte horšie. Keď si z toho cucnem, až ma napína, nehovoriac o tom strašnom smrade. A nika028, aj mojej mame povedala pediatrička, že vďaka Bohu, že mi dala kravské a nie umelé.

womankc
9. dec 2016

@karolinka1991 kravské z automatu prevarené je úplne iné ako v krabici . Ja osobne som dávala malému domáce kozie mlieko 👍

lucianka222
9. dec 2016

@karolinka1991 Ahoj. Krstne dcéry boli na kravskom mliecku čerstvom od kravicky - prevarenom samozrejme od 4 mesiaca a bez problémov doteraz, teraz im je 2 a 4 rocky. Nemajú alergie ani iné ťažkosti. Ja osobné som bola odhovana na kravskom mlieku os príchodu z pôrodnice a nic mi nie je. Prajem všetko dobré 😉

kaja73
9. dec 2016

@karolinka1991 este mozno skus porozmyslat nad kozim..da sa kupit susene 100%,alebo aj susene v podobe UM pre babatka..popripade cerstve priamo od domacej kozy-ale v zime je to problem.....kozie ma blizsie zlozenie mat.mlieku...

jaruskatt
9. dec 2016

Ja som dávala/dávam kozie mliečko 🙂
Cca od 1/2 roka. Najprv som ho po troške prídávala do Sunaru a keď ho malý toleroval, nijak mu nevadilo, dávala som ho viac a viac. Keď nemám kozie, dávam kravské.
Malý pil kozie mlieko do 3 rokov, a občas si ešte vypýta (bude mať 3,5r.). Nakoľko má kozie svoju špecifickú chuť, dávala som mu na "vylepšenie" 1 odmerku Sunaru 😉

mamutka
9. dec 2016

Ja som ako dieťa dostávala zavčasu kravské mlieko a teraz tu čítam, ze to môže viesť k problémom s oblickami. Ďakujem, konečne si spájam niektoré veci. Ja som mlieko znenavidela, mne keby dal niekto teraz pohár do ruky, pozvraciam sa. Všeobecne mávam po mliečnych veciach tráviace problémy a alergií tiež mám dosť. To môže byt aj niečím iným vyvolané, neviem. Takže to je pohľad odrasteneho človeka 🙂 ak by som nemohla kojit, tak po týchto mojich skúsenostiach by som dávala radšej to UM :/ aspoň nejakú dobu. Alebo skúsiť kozie?

petuska2110
9. dec 2016

Z vlastnej skúsenosti môjmu malému som dávala kravské až okolo roku moc ho nechcel piť ale keď vypil veľmi rýchlo bol hladný to ním skôr len prebehlo a nič z toho nemal len sa precikaval .
Babylov mlieko umelé stojí okolo 4e niečo plus sa dá dať na neho zľava takže racej by som riešila lacnejšiu variantu umelého mlieka ako kravského. Náš bude mať za pár dní 3roky stále pije ráno večer umelé mlieko babylov a nechce sa ho vzdať ani vymeniť za kravské 😂 ale už ho oducame keďže už je velkac . A poznám deti čo vyrástli na kravskom a boli stále chorý a podobne. Do roka by som dávala um potom až prejsť na kravské toľko môj názor. Ako som písala babylov stojí do 5e plus zľava sa dá dať a keby kupujete plnotučné mlieko alebo z automatu vychádza to narovnako mám odskúšané 😉

ukulela
9. dec 2016

@karolinka1991 ok, nikto ta techcel urazit. moj chlap od narodenia sunarovy, potom velmi rychlo na kravskom. v puberte sa mu prejavila oblickova diagnoza. roky prisna dieta,hrozilo mu zlyhanie obliciek. nikto to nedal do spojitosti s mliekom, ale ani nevyvratil .... mozno je on ten jeden z 10tich, na ktorom sa prejavilo pretazenie obliciek tazsie stravitelnymi kravskymi bielkovinami v skorom veku.
hovoria, ze kozie je pre dieta stravitelnejsie, ako kravske. o tom si premyslala?

karolinka1991
autor
9. dec 2016

@petuska2110 Ahoj,Babylove Bio sme skusali ako posledne.Musim priznat,ze chut a vona bola najnormalnejsia,ale mala nam z neho zacala strasne vrackavat,co predtym nerobila.Tiez som don vkladala velke nadeje,lebo ocividne nemaju prioritu c.1 zarabat za kazdu cenu,no bohuzial nam nesadlo ☹

karolinka1991
autor
9. dec 2016

@ukulela dakujem za tip ❤ mozno tu o chvilku uvidis zalozenu temu kravske vs kozie mlieko 😅

khkt
9. dec 2016

@karolinka1991 Keď človek odmieta počuť názor z druhej strany, svedčí to o jeho nedostatočnej zrelosti. Ja som ťa neurazila a tak si vyprosím komentáre typu, že neviem čítať. Je to tvoje dieťa, ty si za neho zodpovedná.