Kedy začať dávať sladkosti?

lenkastefanovic
24. apr 2014

prosim zdiela tu niekto rovnaky nazor ako ja ked nechcem dovolit davat sladkosti (cokolada, gumove cukriky, ...) mojej 15 mesacnej dcere aspon do 2 rokov (povodne do 3 rokov) aj ked sa moje okolie a najblizsia rodina tomu cuduje? keksiky, jogurtiky, piskotky, cajiky a stavicky dostava... dakujem za nazory L

astonka
24. apr 2014

ja sa s tebou uplne stotožnujem 🙂

didulienka11
24. apr 2014

Plne ta chapem. My sme nedavali do 3 kokov okrem keksicku (bebe, DM atd) nic. Cele nase okolie na mna pozeralo, ako keby som sa zblaznila, ale bolo mi to dost jedno ;) Postupne som vsetkych naucila, nech na sviatky nenosia malemu ziadne sladkosti, lebo to skonci aj tak mimo maleho :D Teraz bude mat 4 a kusok cokoladky mal asi tak 5 krat, cukriky gumene tiez par kuskov a nemienim zavadzat ani teraz ;) Ja som vzdy hovorila: "Zi a nechaj zit" ;) ja nikomu nerozpravam, ze nie je normalny, ked dava malemu dietatu sladkosti (je to na kazdom rodicovi ako to zvazi), tak nech to nehovoria ani na mna, zato, ze sa tomu branim ;) Pevne nervy prajem!!!!

rora
24. apr 2014

ja som kedysi mala plán ako ty.... no kazit mi to zacala rodina... kinder čokoládka sem, kinder čokoládka tam.... a potom jasne ze mi doma malá zacala odmietat "obycajne" veci ako suchy marina keks alebo piskota... ked vedela ze moze dostat cokoladu.... neviem co je to za blby zvyk u ludí.... Ak sa ti dá, tak daj zoznam tebou povolenych vecí co mozu dietatu kupit a ze vsetko ostatne sa bude vyhadzovat, tak nech si to rozmyslia.

pipka
24. apr 2014

mas zjavne prve dieta, ze? 😀
aj ja som mala podobne nazory pri prvom...ale pockaj pri druhom aj kazdom dalsom ta to prejde 😅 😀 budes rada, ze budes mat cas ist na zachod..a nie riesit, ci zjedol cokoladku alebo nie ...to ako nic v zlom 😉 to len z praxe 😅
ale drzim palce, mozno budes uspesnejsia 😀
ale osobne si myslim, ze ak zje dieta dostatok ovocia a zeleniny, k tomu jogurty a pod. tak v primeranom mnozstve jedna cokoladka nie je az taky problem 😉

gabiiika21
24. apr 2014

Úplne súhlasím s Tvojim názorom, nejem to ja tak určite sa budem snažiť to ustrážiť aj u malého. Je mi nanič z toho keď vydim ako sa deti napchávajú sladkostami. Sladkosti tohto druhu naše telo nepotrebuje...práve naopak nám ho niči. Samozrejme sa to nedá úplne ustrážiť a okolie to nie vždy rešpektuje.

monicm
24. apr 2014

úplne súhlasím s pipka,najmä s tou časťou,že ak dieťa zje dostatok ovocia,zeleniny,stravuje sa normálne,tak čokoládka raz za čas neuškodí,ideálne je naučiť sa vyberať takú,čo je kvalitná,naučiť na to aj okolie a je po probléme.ale ak si chceš stáť za svojim,tak ich nauč,čo majú kupovať a myslím si,že to budú rešpektovať.veľakrát stačí len slušne povedať,čo by bolo vhodné,ked už chcú spraviť radosť a budú spokojné obe strany.aj ty,aj rodina a dokonca aj dieťa.

kkristin
24. apr 2014

Ja nedavam sladke a kedze ma ako matku respektuju ani nikto iny mu nedava...dostava ovocie obcas keksik a nezmeni sa to ani pri dalsom dietati....je to o zivotnom postoji doma ziadne kinderka a gunove cukriky nemame.

csenibaba
24. apr 2014

Ahoj ,úplne súhlasim s stym co pisala PIPKA!Môj 19 mesacny syn jedáva sladkosti ,lebo jednoducho neviem zabránit tomu aby nejedol!Ako mu mám vysvetlit ze ty nesmies jest ked ostatnè deti(dcèrka,synovcia atd)jedia!Uz to ani neriesim ale to som si vsimla ze ked cely den má pred sebou napr.cukrik tak sa tomu ani nedotkne ale ked je shovany a nájde tak sa s tym napcháva!

stefka33
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bosoriak
24. apr 2014

Ja uz som to vzdala, ked su deti u babky same, tak nech si jedia co chcu 😀 Pri prvej dcere som tiez nedavala cokoladu ani sladkosti hadam do 2 rokov. Mladsia uz na tom bola lepsie. Teraz mame pravidlo, ze 2 sladkosti denne a za podmienky, ze zjedia ranajky, obed veceru. Celkom to funguje, obcas zhresime, obcas nedame ani tie 2 sladkosti, kedze zacina sezona ovocia a aj zabudnu.

Mna by hlavne nebavilo zakazovat furt, ved pre nas je napr. leto aj o tom, ze ideme spolu na zmrzlinu a mame z toho radost, tak preco to znasilnovat? Ja zboznujem cokoladu, takze tiez nemozem cakat, ze deti ju jest nebudu. Ale samozrejme, nech si kazdy robi, co uzna za najvhodnejsie. Som vsak presvedcena, ze od jednej kinder-cokolady este ziadne dieta neutrpelo vazne nasledky precukrenia organizmu 🙂

liz_lemon
24. apr 2014

Moj syn bude mat 2 roky, a tiez este nejedol ziadnu sladkost, ja si myslim ze je to tak spravne, lebo sladkosti nic telu nedavaju, a nechapem ludi, ktori doslova pchaju detom cokolady od utleho veku, napr. Mame v rodine chlapceka, ktory nema ani rok a veselo do neho tlacia zele v cokolade, pritom take male dieta si to ani nepyta, ludia si neuvedomuju, ze tym detom len skodia

inffinity
24. apr 2014

My sme dcerce nedavali, cokoladu jsem nedovolila dlouho a do dnes ji ma omezenou vzdy se prijde zeptat jestli si muze dat..u nas maji sladkosti pravidla 😉 a myslim ze je to ok, neuznavam nazor ze jak mam vysvetlit ze moje dite nemuze kdyz ostatni ano...no normalne dcerka je rozumna vysvetlila sem ji ze ovoce a zelenina je dulezitejsi nez sladkosti chape to a rozumi tomu ..je to chaba omluva ze nemuzu nedat kdyz ostatni maji... nase dostava sladke ale povim to i takto kdyby sme nic doma nemeli a ona obcas neco nepotkala ani to extra nevyzaduje ale k tomu je vedena od mala..

guinevre
24. apr 2014

Uplne s tebou suhlasim. Ani dospeli ludia by nemali tolko papat sladkosti, hlavne nie tie z obchodu, to si asi nikto ani neuvedomuje ze chpa do seba to najhorise ☹ Na zasoby cukru ovocie celkom staci.

siska53
24. apr 2014

Uplne ta chapem. Ja som,sice pri druhom,trosku,ustupila a okolo 21.m uz dostavala ochutnavat,ale naozaj len,kusok ochutnavat.
trvaj,si na svojom a nevsimaj si blbe reci. Ty si mama,je to,tvoje dieta. Ved o nic nepride.
Ja aj teraz vydelujem,mala ma 2roky a dostane vzdy len,trosku (napr. pol palicky z kindercokolady,maly kusok,z,cokoladky,1keksik,tie,co sa ku kave davaju a pod.) aj synovi kedysi a aj,jej teraz poviem-si mala,tak,maly kusok. A je,spokojna.

Syn ma 4,tomu,dovolim,o nieco viac. Ale mame mieru,ktoru nemienim,prekrocit.

sophie32
24. apr 2014

Ja mam 15 mesacne dvojicky. Tiez im nedavam sladke. Len ovocie, suche kekse pre deti max. Obcas vianocka a pod. Tiez im nechcem davat cokolady a podobne veci este...este sa toho najedia dost. Rodina vie, ze si neprajem, aby im nosili sladkosti a respektuju to. Radsej prinesu nejaku malu hracku alebo ovocie, ale sladkosti nie 🙂

ariesi
24. apr 2014

ani ja taketo sladkosti netolerujem a ked mu aj svokra nieco da, okamzite do vezmem. davam mu susene slivky, hrozienka (umyte), doma napeciem zdravu mnamku a to moze papat. a ostatni sa budu musiet naucit to respektovat. ale zas, je mi jasne, ze vsetko neustrazim, ide mi len o to, aby si nezvykol ladovat sa sladkymi umelymi blbostami.

bianca
24. apr 2014

babky to vyriesia za teba

belllinka
24. apr 2014

Plne s tebou súhlasím. To ako stravuješ dieťa do 2-3 rokov mu dáva základ zdravia a návykov stravovania na celý život. Čiže ja chcem tiež asi do takého veku vydržať úplne bez sladkostí a potom trochu popustiť.

ejuska79
24. apr 2014

uplne suhlasim, ja im dam minimalne, chodia do skolky a jasliciek, tak v piatok im vzdy dovolim nieco sladke, co si vyberu v obchode, za to ze vydrzali, ako odmenu, vacsinou si vyberu kinderko... len bohuzial, moje zelanie, nedavat im viac, nerespektuje nikto a uz som to tisic krat prizvukovala aj mojej mame, aj sestre- to su take hlavne napchavacky sladkym...jasne ze pistia, hlavne starsia, ze chce cukrik, cokoladku atd....je to vecny boj...

jasminet
24. apr 2014

ja teda nechcem mudrovat, ale aby ste neboli prekvapene az sa vase deti dostanu k cokolade. tiez som pri prvej bola tak uzkostliva, nedovolila som, ani cuchnut a ked sa v 2,5r mala prvy krat dostala ku kusku cokolady, uz sa nezastavila doteraz. pri synovi som bola tolerantnejsia, v roku ochutnaval zo svojej narodeninovej torty, obcas mu mala nieco podstrci, ale malokedy (aby sa nemusela delit) a aj on vie, ze kokoladka je mnam - mam doma dva srsne cokoladove.
obaja jedia kopec ovocia, normalne varene domace jedlo, takze jednu sladkost denne dostanu. 😀 😉

gromkaver
24. apr 2014

ahoj, suhlasim s pipka 🙂. Moj prvy syn ma 4 roky a do dvoch rokov papal vsetko nesolene a iba piskotiky. ked aj dostal ochutnat kinderku-odmietol. mal ale rad susene ovocie a bola som rada, ze jedava zdravo,. lebo je atopik. Pri druhom somplanovala rovnako, ze aspon do dvoch rokov nic. sladke, ale neda sa. Maly ma 16,5m a poviem ti pravdu, jedava uz aj cerealky. Cokoladku kinder ochutnal, lebo ju starsi pred nim jedol. Takze to mu nedavam, ale ked vidi jest starsieho, tak chce aj on 🙂 ... ale urcite by som mu culriky nedala. v podstate, ked si to to dieta nepyta, tak mu stacia piskotky, keksiky, tycinky 🙂 .... pokial si tak ale presvedcena, tak urcite nedaj na druhych a uvidis, pri druhom to bude ine 🙂

sissy27
24. apr 2014

ženy a vy ste tiež do troch rokov nemali v ústach čokoládu či cukrík?? 😅 a je vám niečo? 😅

ichbinich
24. apr 2014

Syna som nechala ochutnat cokoladu, kedr mal vyse roka, dceru zhruba v roku. Syn si niekedy pyta nieco sladke, tak ak mame doma (najma po mikulasovi alebo teraz po Velkej noci), tak mu kusok dovolim. Ako polovicu kindervajca, 5 lentiliek a pod. Dcera si jedneho mikulasa nasla aj odbalila sdama, a uz ho bastila pod stolom 😉 😀 Tak som jej nechala malinky kusok v ruke a ostatne som zjedla ja 😀
Inak sa som skor za to, ze viem, kolko coho moje dieta poje, aj sladkeho, ako by malo doslova zrat vsetko sladke, co vidi, napriklad na navsteve, alebo si potom za prve vreckove kupit iba sladke hovadiny a prejest sa nimi, az mu bude zle.
Takze, pekne pestru stravu, rodine to vysvetli, nech mu ako sladkost kupia keksik podla tvojho vyberu, a vsetko s mierou 😉 😀

0silvia0
24. apr 2014

čím dlhšie vydržíš, tým lepšie pre tvoje dieťa. Môj syn bol prvorodený a široko-ďaleko a v okolí žiadne dieťa okrem neho. Takže všetky babky, tetky, príbuzní mu nosili sladkosti, hoci som sa veľmi snažila to kontrolovať, ale akosi sa nedalo - nechcela som bojovať s celou rodinou, bolo mi to hlúpe. Samozrejme že som kontrolovala čo zje, ale bez sladkostí nebol...
Druhorodená dcéra mala ekzém, takže ona mala od lekára vyslovený zákaz jesť sladkosti, čokolády atď. Všetci jej to zasa nosili, ale tu som už bola prísna vzhľadom na jej zdravotný stav. Pretože zdravotný stav a škaredé ekzémy musí riešiť rodič a nie tetky, ktoré sa chcú zavďačiť sladkosťou.
Zhrnutie je asi takéto: syn doteraz obľubuje sladkosti, musím mu kontrolovať príjem sladkostí a jeho stravovanie je týmto dosť ovplyvnené. Dcéra nepotrebuje často jesť sladké, má oveľa lepšie stravovacie návyky, hoci už ekzém nemá a nemusí sa kontrolovať a vôbec nie je prieberčivá, nakoľko pri diéte kedysi mohla jesť len nekorenené, plané jedlá.
Takže odporúčam regulovať príjem sladkostí, poprípade požiadať rodinu aby miesto sladkostí priniesli ovocie, jogurty atď. Dnes by som úplne inak reagovala na rodinu, ktorá ľutovala moju dcéru že chúďatko malé, mama jej nedá čokoládu 😖

atreyu
24. apr 2014

Dávam cca od roka...čokoládu veľmi nemusí, lízatka zbožňuje...ak má chuť sám si opýta, ak má dosť nedoje, ak nemá chuť tak nezje aj keby bol pred ním balík sladkostí...ovocie a zeleninu miluje...ja naozaj nevidím dovod prečo dieťatu odopierať...držím sa jediného pravidla, sladkosti áno, ale až po jedle...

marthuska
24. apr 2014

@sissy27 nieze by mi nieco bolo, len mam navyk na sladke a to sa odzrkadlilo na mojich zuboch

miminaaa
24. apr 2014

Mám takmer dvojročného syna a sladkosti typu čokolády, gumené cukríky, lízanky, tyčinky, plnené kekse (okrem piškót a sušienok) sú pre neho tabu a ešte sa to veru nechystám zmeniť. Radšej mu dám ovocie, ktoré má veľmi rád. Keďže maškrty nepozná, aspoň ich nevypytuje a ani v obchode nevyvádza, keď ich tam vidí.🙂

stanulienkat
24. apr 2014

Nedavaj,moja skoro dvojrocna nedostava a zije. Nezakazujem,no a ked jej niekto da cokoladu,nechuti jej a hned vypluva. Myslim,ze v zivote sa este takych humusov napapa az az. Teraz na velku noc som po dlhom case jedla kinder vajce a bola som prekvapena,ze ake hnusne je. Podla mna ta receptura je ina ako sme boli zvyknuti pred par rokmi. Uz nenajdes pomaly kvalitnu a chutnu cokadu. Samy stuzeny tuk a lecitin. Fuuuj. Si matka a chvalabohu jedna z rozumnych,tak im to vysvetli.

ivet1371
24. apr 2014

ja dam ked sa naje nevidim na tom nič.a lepšie je ked sa nezakazuje a neni vzacne ked sa nahodou dostane k niečomu sladkemu.moj aj teraz dostal plne dve tašky sladkosti a jedine čo vybral s kinder vajičok hračky.mame položene a vobec ho to nelaka.a poznam deti čo zakazuju rodičia a ked im niekto da sladkost tak by zjedli kopec.moj pride a zoberie si jablčko 🙂 🙂 🙂

mamcomam
24. apr 2014

No aj aj poznám skôr to, že deti čo im striktne zakazujú, potom u cudzích by zjedli až im oči pučí, ja som dlho nedávala, ale máme doma miesto kde je sladké, satršiemu dávam aj niečo sladké do školy, ale nejako tam nechodia vyjedať, zas jedávajú so mnou veľa zdravého, domáce ovocie zeleninu a našťastie sú skôr na maso, to robím morčacie, alebo bryndzové halušky 😀