Kedy prestať mixovať jedlo?

18. dec 2022

Ahojte, dcérka má 14m a stále jej vyhovuje mixované jedlo- mame twistshake a v ňom mixujeme pre ňu obed. Ovocie zje čerstvé ale len najemno postrúhane, s jogurtom, tvarohom alebo kašou problém nemá. No len to ze dokedy ju budem musieť kŕmiť všetko lyžicou, a kedy by som jej podľa vás mohla dávať väčšie kusy? Oni my sme to už skúšali a často, zelenina naparena a pokrájana na hranolky aby to vedela chytiť, alebo aj ovocie, vsetko hádže po zemi a síce trochu to olizne ale rozhadze to.. Pecivo a tvrdý syr/uhorka tiež, nakrájam chlebík a trosku si dá ale rozhodne sa nezasyti čiže musím dokŕmiť lyžicou.. Kedy vaše deti začali jest aspoň ze pästickami? Alebo ako sa v tomto posunúť?

klarissa25
18. dec 2022

14 mesacna by už mala vedieť normálne papať...ja som nikdy nemixovala max pucila s vidličkou... Naš od roka papa normálne stravu s nami...

evica17
18. dec 2022

Starší už asi v 10 m jedol popucene, vidličkou tak trošku a aj chlebík na kocky a nemal problém jesť nepomixovane. A mladší, 11 mesačný všetko nemixnute vypluje. Jediné kde nem.problem sú vločky ovsené , a tink všetko ako tvoja,že vyplýva,či chlieb či iné. No neviem ako ho to naučiť aby zjedol pekne

petamich
18. dec 2022

nemyslim si, ze na to existuje univerzalna odpoved 🤷‍♀️ nas maly mal asi 8 mesiacov, ked som mu zacala davat (aj) nemixovane veci napr. cucoriedky, maliny a jahody miloval, v tej dobe nejako som mixovala uz len omacku a prilohu nie a takto postupne sme na to isli, plus minus od roka je stravu ako my a nemixovala som uz davnejsie pred tym, teraz bude mat 1.5 roka, je sam, ked sa mu chce resp. kombinacia aj ho krmim aj je sam, na polievky nemam nervy a tie mu davam len ja, lebo ma nebavi umyvat pol kuchyne

niektore deti su skor ready ine nie, nezje ti ani pecivo, chrumky, piskoty? pripadne zacni tak, ze omacka a k tomu ryza alebo popucene zemiaky, znama doteraz seka sekacikom vsetko, lebo vacsie kusky nechce

autor
18. dec 2022

@petamich pečivo chrumky a piskotky zje, takto v ruke keď ma kus týchto veci tak zje a ozuzle, ale toto vravím ze to nieje na zasytenie a bol by hladný. Vždy ho musím potom lyžicou dokrmit, ci obed, kaša, ovocie, vsetko mixovane/struhane..

petamich
18. dec 2022

tak skus postupne napr. rozmixovane maso + omacku a kuskus/ryzu/bulgur ako kusky, do polievky hod slovensku ryzu alebo inu "mini-cestovinu", nech si pomaly zvyka, zemiaky len popuc, vyskusaj bobulove ovocie a uvidis, kazdopadne nepoznam dospeleho cloveka, ktory by stale jedol mixovane a nejedol sam (teraz nemyslim po operacii alebo so zlomenymi rukami), skor ci neslor sa to naozaj 99% deti nauci 🙂

cyberk
18. dec 2022

@petamich normalne si mu dala celu bobulu cucoriedky alebo jahodu a on si ju pekne hryzkal a zjedol? Kolko mal vtedy zubkov prosim? Ja mam dost respekt voci tomuto ale tiez by som rada uz zacala menej mixovat 😇

jexica
18. dec 2022

od roka deti jedia co my 😊

petamich
18. dec 2022

@cyberk jahody som mu davala na 1/4 (alebo aj viac, ked boli mega) a cucoriedky/maliny cele hadzal 🥴 viaceri mi vraveli, ze cucoriedka by sa mala nozom popucit, ja som to nerobila ale teda on bol fakt jedak to moje dieta, sme zacali s prikrmami a on o tyzden uz jedol 100g plus, tak ci to bolo tym, ze som mala pocit, ze mozem 😄 ak sa obavas, tak skus cucoriedky najskor tak, ze ju splostis nozikom, fuha zuby asi len tipnem, podla mna okolo 8 (1,2 hore aj dolu)

cyberk
18. dec 2022

@petamich dakujem vyskusam 🍀 moja tiez krasne papa od zaciatku ale teda uz pri kuskoch chleba ked som davala tak som trpla (a stale trpnem 🤣) ci sa nezadusi 🙈 🙏 tak skusim teda tu cucoriedku najprv nozom popucit :D zrovna dnes mali akciu v lidl tak mame doma velke balenie😅

amelie2017
18. dec 2022

Dcere som mixovala asi do roka, potom len pucila. Mladsi syn - srotovnik, ukradol z taniera vsetko, co videl. Ma 17 mesiacov a zje chlieb s korkou, ktoru som dcere doteraz odkrajovala, jablko chrume cele ako nic, 5 rocnej ho krajam..naozaj zalezi od dietata. Skusaj mu zo zaciatku len pucit a pridavaj vacsie kusky. Ak obaja nevyskusata, nezistite. Ale 14 mesacne dieta by uz malo mat aj tuhu stravu.

zorkahorka
18. dec 2022

Nemal rok, ked uz papal velke kusy. Ja som mu dala do ruky rozok a zul ho sam. Vsetko som mu davala v celustvosti. Papal maličké paradajky, male jahody, mensie hrozno bez kostok. Mozno ma teraz obdobie,ze vsetjo hadze na zem...

bluemoon24
18. dec 2022

U nas jsem malemu mixovala na jemno asi do 7m, pak jsem zacala pridavat nemixovane veci i mixovanemu, napr. testoviny jsem jen nakrajela a prilila omacku, atd. Ted ma maly 11m a nechavam ho jist samotneho (zatim krome obedu a jogurtu) - chleba nakrajeny na kosticky, ale i cely pulkrajic s maslem, cely rohlik, tycinky z DM, chleba s natierkou, palacinky, hrozno, cucoriedky, jablko, atd. prvni mesic cca skoncily 3/4 na zemi a ted mu z ruky vypadne fakt malo (zavisi samozrejme na povrchu, napr. banan mu klouze a tak toho popada vice). Nejtezsi pro neho bylo aby se to naucil uchopit a trefit se s tim do pusy, aniz by to pustil. To, co spadlo na zem, jsem mu uz zpatky nedavala, ale to co zustalo na nem/stolicce jsem mu vzdycky dala nazpet. Nemysli si, nebylo to vzdycky ruzove, vetsinou jsem pak uklizela treba 20 minut a chtela jsem se na to vykaslat. U nas to funguje tak, ze dokud normalne ji, tak ho nechavam, kdyz zacne jidlo schvalne shazovat na zem, tak konci. Vidlicka a lzicka u nas zatim moc nejsou v kurzu, vsechno patla rukama, ale myslim si, ze na to, ze ma 11m mu to jde dobre.

bluemoon24
18. dec 2022

@cyberk cucoriedky popuc nozem nebo vidlickou, maji totiz super tvar na to, aby ucpaly dychaci cesty, stejne jako hrozno, to krajim na mesicky 🙂

patka06
18. dec 2022

Ideálne ani nezačať mixovať - len popučiť vidličkou od prvých príkrmov
Od pol roka /samostatne sedela/ som dávala na tanier kúsky, ktoré si dcéra brala rukami a dávala do úst. Tým pádom už jej nevadili ani väčšie kúsky pri kŕmení

hlubik
18. dec 2022

nikdy som nemixovala

marianarem
18. dec 2022

Moj jedol mixovane do takych 14-15m a potom sa od toho proste sam odstavil. Jedneho dna sa rozhodol, ze to uz do ust neda a bolo. Predtym som skusala pridavat mensie kusky do mixovaneho, z toho ho len napinalo. Tuhe tak ako tvoj - tam kusok keksika, kusok.zemiaku, par cestovin, trochu peciva, ale nie tolko, aby bol najedeny. Po tom odmietnuti mixovaneho som mu uz davala iba tuhu stravu, ale zo zaciatku len tak zobal a dokrmovala som mliekom. Poatupne zobal stale viac, az to nebolo zobanie, ale najedenie a mlieko uz nebolo treba. U nas to islo takto prirodzene, nechala som tomu volny priebeh. Ale viem, ze nie u kazdeho to dopadne takto, niekto sa fixuje na mixovane, niekto ma mlieko a neda sa toho zbavit. Je to ozaj individualne.

nikpa
18. dec 2022

Dovtedy bude jesť mixovane dokedy jej to budeš dávat. Ona sama ti asi nepovie, že mama už mi nemixuj. To sú veci ktoré musíš dieťa naučiť a niekedy to trvá a chce to trpezlivosť. Proste jej stále ponúkaj a ponúkaj, od mixovaneho sa prechádza k popučenemu vidličkou a potom až na kúsky. V jej veku už mala dávno normálne žuť, musí trénovať žuvacie svaly, má to súvis s rečou, všetko so všetkým súvisí. Keď dnes hodí na zem, aj zajtra, pozajtra možno zje, musí si zvyknúť a pomaly sa naučí.

deti95060810
18. dec 2022

žiadnu inú diagn. nemáte? len tento problém? pýtam sa slušne normálne, lebo my sme si tým prešli a to nebolo len mix. jedlo...

autor
18. dec 2022

@deti95060810 nerozumiem vám teraz

autor
18. dec 2022

A ženy ktore píšete ze vaše deti už jedia to co vy, to chápem, ale zaujíma ma, ze akým spôsobom to jedia- dávate im to vy na lyzici/vidlicke alebo naložite im na Tanierik a necháte nech sa v tom brlaju a jedia samé rukami? Lebo jasne ze ročne dieťa ešte neje priborom..

patka06
18. dec 2022

Ročná mala svoju lyžičku tou sa krmila sama a ja som ju pomedzi to kŕmila druhou lyžičkou .... postupne menej a menej .
čo malo kusy napr. ovocie, zelenina, chlieb a pod. jedla sama rukami

autor
18. dec 2022

Takto, uz dávno jej dávam na Tanierik pred ňu napr. uhorkove hranolky, tvrdý syr narezem ako hranolky nech si to chytí a Zuzle, chlebík nakrájam na kostičky a natriem ich len maslom jemne alebo Lucinou, ale všetko vždy skončí na zemi alebo vo vlasoch, na stene atď.. Úprimne ja viem ze to treba skúšať a pokračovať ale nie vždy mám to odhodlanie a trpezlivosť, ked viem ze potom budem umývať pol kuchyne.. Vždy sedím pri nej, jem snou, ale tie kusy robia problém.. Mam pocit ze už by sa mala posunúť ďalej, ale asi hlavne aj ja sa musím posunúť ďalej a skúšať skúšať..

majlo1234
18. dec 2022

Syn bude mat 16 mesiacov a su jedla, ktore zje nepomixovane(ryza s masom, chlieb, rozna surova zelenina a ovocie), ale naprikld polievky mixujem, lebo inak to nezje. Nechavam ho krmit sa, kym sa krmim ja, a potom ho dotlacim ja, sam toho vela nezje totiz😃 Je to na tebe, a na nej, ako rychlo sa presuniete na normalnu stravu. Urcite do 18tky nebude jest mixovanu, neboj😊

cervenaruza123
18. dec 2022

Ja som robila tak, ze som dcerke od isteho casu prestala mixovat, ale som len popucila. Dala som jej par lyzic a ked nechcela, tak som zmixovala a dala zase. Casom si stale viac a viac zvykla na nemixovane a na stale vacsie kusky. Po roku som jej davala to co nam vlastne, akurat som menej solila a korenila, my sme si dochutili na tanieri. Jej som davku popucila, nam nie.

cervenaruza123
18. dec 2022

A co sa tyka samostatneho jedenia, do asi roka a pol mala vzdy zaujem jest sama. Nechavali sme ju. Bol vzdy neporiadok, ale malo to svoj efekt, potom zacala tak silovne jest, az sa vsetci cudovali. Teraz bude mat 2 roky, paradoxne sa pri jedeni niekedy menej zaspini ako ked ju krmim ja 😀 . Akurat ju to uz az tak nebavi a casto vyslovene chce, aby som ju krmila.

ildiko36
18. dec 2022

Moje deti uz ako 8mes vsetko zjedli,nic som nemixovala len roztlacala s vydlickou, ako 10mes už zacali jesť sami s rukou a ako 11mes uz sa ucili jesť samy s príborom

natalala
18. dec 2022

Ja som mixovala prikrm mozno prvy mesiac, potom som jej iba pucila alebo rozmixovala tak napol, ze tam mala hrudky+ dostavala napr varenu zeleninu do ruky. Ja som je davala do ruky velmi skoro, aby sa s jedlom zoznamovala, tiez aj pohadzala kade tade, ale to deti okolo roka robia.

kiki234
19. dec 2022

Kazde dieta je ine. Dcerke som uz v 10m nemixivala lebo zjedla aj kusky ale mala uz v tedy 8 zubov. Krpec ma teraz 13m a stale mixujem lebo kusky nechce, aj ked akusam stale. Ma 6 zubkov. Teda 4 poriadne a 2 vysli teraz. Neexistuje ziadna tabulka na to. Ak chce rozmuxovane dala by som mu, podstatne je aby papal. A pride cas aj na kusky aj na vsetko ine.

lienka.7
19. dec 2022

Na mixované jedlo je uz veliký, ale asi mu to vyhovuje. Pokial ty neprestanes, on sa sťažovať nebude. Cize je to na tebe.

cyberk
19. dec 2022

@bluemoon24 dakujem 😇 ved toto ze som nedavno citala ze zomrel 3r chlapcek ked jedol hrozno 😩