Je tento jedálniček pre 2,5-ročné dieťa v poriadku?

9. aug 2024

Ahojte napíšem vám jedálniček za dva dni aby ste mali obraz a v tomto duchu dcéra jedáva stále len sa to samozrejme obmieňa. Zaujímalo by ma či by ste niečo zmenili. Máme problém že jej stolica vyzerá ako kôpka tvrdých malých kamienkov

Po zobudení: 180ml UM
Raňajky: biely hollandia jogurt + ovsené vločky
Obed: slepačí vývar, zubáč, zemiaková kaša, čerstvá zelenina
Olovrant: ríbezle a jablko
Večera: zubáč, zemiaková kaša, čerstvá zelenina
Pred spaním: 90ml UM

Po zobudení: 180ml UM
Raňajky: špaldová kaša s karobom a lieskovcovym maslom
Obed: cesnaková polievka, šošovicová zeleninový prívarok a zemiaky
Olovrant: slivky a hruška
Večera: cestoviny s cuketovou omáčkou a syrom
Pred spaním: 90ml UM

Pije čistú vodu, podľa mňa dostatok. Sladké nejedava

lius
9. aug 2024

Skusala si mu uz vyradit UM? Mozno to je dovod, ze tazsie kaka

autor
9. aug 2024

@lius neskúšala ale toto UM má od narodenia. Z krvi nebola zistená intolerancia na laktózu ani abkm

januska12323
9. aug 2024

Umelé mlieko už nepotrebuje. Koľko pije? Lebo mlieko je potravina.

autor
9. aug 2024

@januska12323 viem že uz nepotrebuje z hľadiska výživy, ale večer ju to upokojí. A ráno ho pýta skôr ako rozlepi oči. Keď to neškodí, rušiť to nechcem.
Vypije cca liter vody +-

lasona
9. aug 2024

Ja len ticho závidím ze ti to zje takéto zdravé jedlá...môj je strašne slabý jedak...

autor
9. aug 2024

@lasona aj ona vie štrajkovať a mať menšiu chuť do jedla. Nezdravé jej ale ani neponúkam

lentilka46
9. aug 2024

Skus jej dat miesto umeleho mlieka obycajne, 3,5%. Mozno to ma len zauzivany zvyk. Akonahle moje deti zacali mat plnohodnotnu stravu pocas celeho dna, um som vyradila a vecer im do flase davala obycajne mlieko. Ako 2,5rocne uz ani flasu nemali, pili normalne z pohara, jedli to,co my.

autor
9. aug 2024

@lentilka46 to zas si myslím, že umelé mlieko je natom nutrične oveľa lepšie ako 3,5% klasické.
Má to určite už len ako zvyk, to je pravda

luccija
9. aug 2024

Pekný jedálniček, skús aj grahamovy rožok, ale chlieb lepší
Ovocie je aj so šupkou?

luccija
9. aug 2024

Umelé by som nerušila

autor
9. aug 2024

@luccija máva aj pečivo, len tieto dva dni zrovna nie. Ale máva buď na raňajky alebo na večeru niekedy. Chlieb pečieme doma celozrnny a máva ho buď s nejakou pomazánkou čo spravím, alebo s lučinou a k tomu vždy zeleninu.
Ovocie má niekedy so šupkou, niekedy bez, podľa toho ako si vypýta

autor
9. aug 2024

Zdá sa mi že má dosť vlákniny, aj dosť pije, dosť zdravých tukov atď. Ma velmi rada vločky, strukoviny, zeleninu, ovocie.. Aj tak je ale tá stolica taká aká je.

januska12323
9. aug 2024

Nemôže mať alergiu na niečo zo stravy?

iwesska
9. aug 2024

Moje deti v tomto veku uz nemali na ranajky mlieko + dalsie ranajky. Vela mliecneho podla mna ma a zapeka to.

autor
9. aug 2024

@januska12323 robili jej krvné testy na abkm, laktózu, lepok, sóju, obilniny, vajce, histamin... Všetko negatívne

autor
9. aug 2024

@iwesska práveže má denne teda 270ml mlieka a + občas niečo v strave. V jej veku by podľa odporúčaní mala mať 300ml mlieka denne kvôli vapniku (jogurt sa 100ml ráta ako 150ml mlieka a syr 30g ako 100ml mlieka). Čiže to nemá nejak prekročené drasticky. Nemá každý deň mlieko aj v strave a keby to na týždeň spriemerujem tak je cca na tom čísle 300ml.
Ono aj na gastre nám lekárka povedala že mlieko vynechávať nemusí

patka06
9. aug 2024

Pridala by som tekutiny, pre 2,5 ročné dieťa najmä v tomto teple je 1 l na deň málo
Mala by vypiť min. 100 - 120 ml na kg svojej váhy.

lentilka46
9. aug 2024

Plne suhlasim, ze umele je nutricne lepsie ako 3,5%. Ale dokedy jej chces davat umele? Myslim, ze je na to uz velka, ved uz ma plnohodnotnu stravu. Ale to je len moj nazor, kazda mama si aj tak urobime podla seba 🙂

autor
9. aug 2024

@patka06 ale aj vypije toľko, má necelych 13kg čiže 1300-1560. Keď sa tam zarata aj voda zo stravy (napr kašu jej varím v 200ml vode, polievku tiež zje plný tanier, aj to umelé mlieko je robené do vody atď). Moč má úplne svetlucky a cika často a veľa

autor
9. aug 2024

@lentilka46 tak asi kým si ho bude pýtať. Za 3,5% jej ho meniť nechcem, keďže umelé je lepšie. Keď ho už nebude chcieť piť denne ale povedzme raz za čas k jedlu kde sa mlieko hodí, tak to už jej nalejem to 3,5% do pohára. Teraz ale ani také jedlá nejedava (napr ja pijem mlieko k sulancom s makom, alebo parenym buchtam atď ale ona sladké jedlá nechce)

autor
9. aug 2024

Nešťastná som z toho, lebo mám pocit, že všetko má správne v tej strave, nebojujem s ňou aby zjedla zdravé jedlá. Nezdravé ozaj minimálne papa. Aj dosť pije, aj má veľa pohybu a aj tak to je takto.
Že nemajú takýto problém ani deti čo zjedia veľa sladkého, nemajú radi ovocie ani zeleninu atď

duppka13
9. aug 2024

A tu tvrdu stolicu ma tak kazdy den? Ako dlho? Ja mojej 2.5 rocnej uz nedavam UM ale plnotucne bio mlieko cerstve, iba vecer pred spanim a okrem toho cely den pije strasne vela vody, aj dva litre denne, stale si pyta vodu. Zeleninu cerstvu nechce tak jej robim aspon polievky zeleninove. Ovocie ma kazdy den ale nechce supku. Neviem ti poradit, mozno skus to mlieko umele uz vysadit. A moja ma teda 22kg 🙈 vyska 106

patka06
9. aug 2024

UM mlieko sa nepočíta do pitného režimu, ani kašu by som nepočítala
Polievka, šťavnaté ovocie a zelenia sa počíta.
Skús tej vody pridať a ponúkni jej aj melón alebo uhorku.

pralinka86
9. aug 2024

A nemoze mat vela, ze vela vlakniny... Ale tazko povedat, neviem ake su porcie a co vsetko vseobecne je..
Mozes si tu viac precitat
https://horecka.sk/pre-rodicov-malych-deti/

autor
9. aug 2024

@duppka13 každý deň a dlho, od vždy, od prvých narodenín cca
Fiiiha paradnu vahu má teda a aká je vysoká ? Moja má 97cm

autor
9. aug 2024

@patka06 skúsim jej viac vody núkať ale ozaj sa.mi toto nezdá lebo cika ozaj že často a vždy veľmi svetlo. Keby jej chýbajú tekutiny asi by bol ten moc tmavší.
Jedáva aj uhorku, skoro denne. Aj melón má rada.

duppka13
9. aug 2024

106 cm, ako obcas ma aj ona take bobky ale to je tak raz za mesiac a nejak to neskumam ze preco ked je to vynimocne ale ak to ma stale pytala si sa aj pediatricky? Ja pecivo davam obycajne z obchodu ale malo lebo to nechce jest

autor
9. aug 2024

@pralinka86 áno toto som riešila tiež a ak zje tej vlákniny viac tak sa to ešte zhorší alebo ju zapecie úplne. Ale možno jej má aj tak celkovo až priveľa. Keby je na nej, tak by jedla fazuľu, vločky, celozrnny chlieb a bobuľové ovocie dokola celé dni.

zoja1234
9. aug 2024

@autorka, uz vyrad umele mlieko, bohate staci len vecer pred spanim cca 150ml plnotucne mlieko ciste.. A rano uz vobec by som nedavala mlieko, radsej bohatsie ranajky nech zje..
.

autor
9. aug 2024

@zoja1234 umelé mlieko nechcem nahrádzať plnotucnym kravskym. To je ťažšie stráviteľné a nutrične veľmi slabé v porovnaní s umelým mliekom.