Extremná nejedáčka prosím o pomoc a rady

laura_222
5. nov 2019

Ahojte baby,

dcéra má 2 roky a mesiac meria 85 cm váha 9,7 kg. Od narodenia je slabý jedák, vždy ked som doktorku prosila o odber krvi výsledky boli OK. Všetko v norme. Je stále menšia oproti rovesníkom ideme s ňou v decembri na endokrinológiu. Posledný mesiac ma však extrémne nechutenstvo. Toto je jej jedálniček: 4 krat denne 100 ml mlieka ( nutrilon alergy care 2) Alergiu na BKM nemá potrvdenú ale od malička mala tráciace potiaťže a hnačky a vyhadzovala sa toto, jedine toto mlieko bolo OK a iné už nevypije ( skúšala som Sunar, Bebu, Hipp aj kravské nevypije nič). Ranajky dva krát si odhryzne z chleba, obed 2-3 lyžice zemiakovej kaše so šťavou alebo cestovín, večera detto 2-3 lyžice niečoho. medzi tým si odhryzne z jablka alebo banánu. Proste čokoľvek jej dám nezje viac ako 3 lyžice jedla. Nejedáva ani sladkosti a ked odhryzne si dva krát a vráti to. Bola dnes u pediatričky predpísala jej nutridrinky fortini ale nechce ich vypiť pluje to von. Snažím sa ju nenútiť do jedla vždy sa dohodneme že aspoň jednu lyžičku ochutná a ked jej nechutí viac ju nenútim. Ponúkam jej jedlo často, kúsok syra, uhorku, jablko. Vždy si len odhryzne. Nepomáha ani ked ju zapojím do prípravy jedla, pomôže síce zaujme ju to ale potom to nezje Nechať vyhladovať tiež nie ona fakt celý deň nemusí nič jesť to už som skúšala tiež. V decembri ideme aj na gastro ale čo s ňou do vtedy.. Máte niečo osvedčené na podoru apetítu? Mali sme taky jahodový sirup z lekárne ale nepomohol. Inak je živá až moc 🙂 veselá..

Ďakujem zan každú radu

pelian
5. nov 2019

@laura_222 tak mne príde, že je zdravá, že len jej proste tak nechutí, niektoré deti si tým prejdú a potom dobiehajú, skúšala si, že keď zje viac dať niečo špeciálne niečo čo má fakt rada?

bobula46
5. nov 2019

@laura_222 ahoj, skús nasadiť b komplex, podporuje chuť do jedla. A ešte sa opýtam, ako ti papá? Ty ju kŕmiš alebo ona sama? Môj syn mal taký problém keď začal 16 mesiac. Nechcel nič zjesť, dovtedy papal, síce len svoje obľúbené.
Jeden raz som mu dala tanierik, lyžicu a začal papať sám. Odvtedy spapá všetko, dokonca aj také čo predtým úplne neznášal. Samozrejme polievky ho krmim ja, ale druhú lyžicu si drží v ruke.
Nutridrink daj do striekačky od nurofenu a dávať aspoň trošku. To naozaj pomáha. Ja som ich ako malá tiež pila. A daj jej napríklad ráno keď sa zobudí, na obed keď ide spinkať a večer po troške. Povedať že sú to liečiky. U nás sa nemaznáme s liekmi, musí sa. Napríklad teraz mu tak dávam slivkovú šťavu (na zápchu), tiež mu nechutí, ale keď poviem že to je liečik tak vypije a dám mu zapiť. Alebo ešte tu bol taký nápad kedysi, že dať do poldecáka a pripiť si s dieťaťom a vypiť.
A skús napríklad dodržiavať každé tri hodiny a medzi tým nič, iba vodu/mlieko/sirup. S jedenim ju nenaháňaj, vždy nech si pekne sadne a papá. U nás zaberá plyšák na stole ktorého syn kŕmi a ja jeho. Naozaj by som také odkusovačky neriešila. Veď nemusí zjesť celý banán, ale napríklad nakramájaj jed šesť koliesok a povedz nech spapá sama. Ja viem že všetko bude špinavé, ale aspoň nebude mať prázdny žalúdok.

laura_222
autor
5. nov 2019

@pelian áno je to možné len teda ten posledný mesiac je to fakt zle, no jediné čím sa dá uplatiť je kinderko.. ale tak to ked jej dám zalepí sa čokoládou a potom už do konca d§a väčšinou nič nezje.. preto len fakt výnimočne ho dostane

laura_222
autor
5. nov 2019

@bobula46 práve že ona vždy chcela papať samá, dovolila som vôbec mi nevadilo že všetko bolo špinavé, s lyžičkou sa vedela najesť úplne sama ked mala rok a nejaké drobné, teraz v dvoch vie sama jesť s vidličkou a nenarobí ani extra neporiadok.. Ten nudridrink skúsim teda ako píšeš ako liek, to tiež vie že musí. Plyšakov kŕmime aj my s nimi zje možno 5 lyžíc ked ma dobrý deň. Skúsim ešte dodržať tie intervaly presne že 3 hodiny naozaj nič nedostane.. dakujem za rady

simona92101
5. nov 2019

@laura_222 mozem sa spytat,preco papa tolko mlieka?ked by sa mlieko nechalo len napr.2x za den pred spanim tak by nezjedla?podla mna ten nutrilon jej zatazi zaludok a preto viac nechce

laura_222
autor
5. nov 2019

@simona92101 ani neviem ked tak malo je myslela aom ze aspon to mlieko nech si da. Myslite ze jej mam zrusit mlieko a dat len pred spaním vecer napriklad? Ze by to pomohlo?

simona92101
5. nov 2019

@laura_222 len ma to tak napadlo,lebo ked som prechadzala na UM,tak nutrilon bol velmi tazky a doslova malej zabetonoval zaludok,tazko z neho aj kakala.ze mozno by stacilo ozaj len cojaviem pred ovednym spankom a pred vecernym a medzitym plnohodnotna strava,ak je nieco co jej chuti tak ponuknut.popripade,ak sa pred jedlom nalieva cajom ci vodou,mozno ponuknut pitie az potom,ze ci nema zaludok zaliaty..ale su aj deticky ktore papaju minimum..na gastro vysetreni ste neboli?

lija22
5. nov 2019

nutridrinky davam detom do kakaa. ak mas coko chut skus priliat do mliecka, daj najprv za lyzicu a suhlasim zebkompkex, pyridoxin aj nejake probiotika. napr infantdophilus su praskove, bez chuti, mozu do mlieka. radim ako mama autistu, kt jedaval len suche rozky. casom som si zvykla, mnohe deti ozaj inak citia/necitia hlad. Ked som toprestala riesit syn nastastie zacal jest. Verim, ze aj uvas sa to upravi

simona92101
5. nov 2019

@lija22 kolegynina 8 r dcera dodnes jedava bud suchy roztek alebo urcitu znacku spagiet s kecupom 🤷‍♀️

laura_222
autor
5. nov 2019

@simona92101 ideme v decembri tak uvidime

lija22
5. nov 2019

@simona92101 chudatko, ale snad z toho vyrastie

laura_222
autor
5. nov 2019

@lija22 dakujem skusim urcite doplnky co pisete, len si chcem byt ista ze je v poriadku preto gastro a endokrinológia a ked dopadnú vysetrenia dobre viac to nebudem riesit nech je ako chce

laura_222
autor
5. nov 2019

@simona92101 Ach Jaj...no uvidime ci nasej nieco najdu na gastre ale dufam ze nie a bude proste len taky typ dieťaťa

marion09
5. nov 2019

Znížiť dávku mlieka,keď oleje žalúdok mliekom tak jasné že sa jej don iné nevmesti

simona92101
5. nov 2019

@laura_222 my sa s malou tiez chystame,kam idete a ako dlho ste cakali na termin?

danielak84
5. nov 2019

Ahoj.Ja som s tym bojovala tiez.Moj syn do roka velky jedak,od roka nic nechcel.Doslova zil na pol rozku denne.Vsetky vysetrenia mal v norme aj tak ma to trapilo.Obcas si zobol z obeda,obcas hryz bananu a podobne.Este toto leto,uz mal 3 roky,vazil malinko cez 10kg.Postupne sa rozpapal,aj ked stale toho nezje vela ale je to lepsie.Zacal chodit do skolky a aj tam pekne jedava.Minuly tyzden som ho vazila a uz ma 13,5kg tak sa z toho tesim.Vsetko chce cas.Viem ze ta to trapi ale neboj,aj tvoja babulka sa rozpapa.

laura_222
autor
5. nov 2019

@simona92101 malej detska lekárka je aj gastroenterológ cize ona ju vysetri a urobi odbery

laura_222
autor
5. nov 2019

@marion09 skusim dakujem

laura_222
autor
5. nov 2019

@danielak84 dakujem pekne za povzbudivé slova snad mas pravdu 😘

laura_222
autor
5. nov 2019

@simona92101 dnes nas objednala na december 16.12

simona92101
5. nov 2019

@laura_222 aj u nas su dlhe cakacie doby 😞 snad to dobre dopadne

simsalabim
5. nov 2019

@laura_222 moja mladsia bola podobna. V 2 rokoch nemala ani 9kg (porodna vaha skoro 4kg). Vzdy bola take drobatko, etericka vila, do skoly sla s obleckom v.104 🤦‍♀️ Jedlo som jej ponukala vsetko, ked nieco zjedla, tocila som to dokola. Napr. z rizota vyjedla zelenu fazulku a trochu ryze, ostatne pretriedila ako popoluska - tak som jej na tanier davala viac fazulky. Lubila cestoviny - postupne som do nich zamiesala omacku (zmixovany kuraci perkelt). Do sucheho rozka som vydlabala otvor a nieco tam vlozila.... potom sa jej nieco zunovalo a hladali sme ine... Krvny obrax, endokrinologia vzdy v poriadku. Len proste nejedak. Ostalo jej to dodnes. Ma 14, meria 150cm, vazi 32kg 🤦‍♀️ Najmensia z triedy....

malinajahoda
5. nov 2019

@laura_222 mňa tiež napadlo, že ti vypije dosť mlieka. Skus dať 2 fľašky po 100ml a možno ti spapá viac jedla.

danusiatko
6. nov 2019

@laura_222 ahoj, aj ja mam doma nejedacku
Gastro ok krvny obraz zatial ok
B komplex nepomohol
Ked som jej chcela zrusit mliecko na obed, tak sa zatla, ze sme skoncili na infuziach, proste nejedacka, takze to mliecko u nas nepomohlo ( vypije za den max 3dc) rano naobed vecer max 100ml
Ma jedno oblubene jedlo cisty kuraci vyvar s rezankami, inak neviem
Sladkosti a slane raz hryzne, vobec ju to nelaka, nema o to zaujem, bbbrumik raz v zivote mu odhryzla ucho, to bolo jej max zo sladkosti
Ovocie max hryz jablko
Zelenina, maso detto
Neviem z coho zije, asi z vyvaru
Rohlik centimeter za den
Sem tam sucha ryza 2-3 lyzicky

Vraj z toho vyrastu, trapi ma to dost, ale ked sa neda, tak sa neda
Varim vsetko mozne, ale nakoniec to zjem ja.
Ani jogurt ju nenadchol, ani puding ci krupica.
Skusala som chodit papat ku kamaratke, ma rovnako stareho syna(1r 7m), ani neochutnala a on spapa vsetko co pred nim neutecie, ziadna inspiracia, co uz
U nas to zacalo od 3m ale to tu nebudem rozoberat

Drzme si palce a hlavne nech ti gastro a ostatne vysetrenia dopadnu dobre

karollka21
6. nov 2019

povzbudim ta trosku, moja dcera dosiahla vahu 10kg presne na tretie narodeniny. Mala som podobne problemy ako ty, akurat nasej "bralo" aspon ovocie a zelenina, aspon tym som ju "stopkala". Teraz ma 6.5 roka a nejakych 17 kg pri vyske 106 cm. Verim, ze z toho vyrastiete a bude dobre.

laura_222
autor
6. nov 2019

@simsalabim mozno aj nasa bude proste taka. Dakujem, vsetko dobre prajem 🙂

laura_222
autor
6. nov 2019

@danusiatko aj nasa ma rada kurací vyvar z toho zje aj 9 lyzic. Rekord 😂 krupica puding u nas bez úspechu napína ju z toho... Dufam teda ze gastro aj endokrinológia dopadnú dobre a potom to uz fakt viac nebudem riesit nech papa ako chce lebo toto je fakt o nervy

danusiatko
31. dec 2019

@laura_222 ahoj, ako ste dopadli po vysetreniach

lapersefona
31. dec 2019

@laura_222 ahoj, ako dieťa som bola taká istá, hlad som nepociťovala. Niektoré deti sú proste také, niekomu chutí až veľmi jesť a niekomu menej. Aspoň nebude tučná :D
Ja som brala Pangaminy, pichali mi B12 a nič mi nepomohlo. Proste som bola taký typ.

A moje dieťa to isté. Ma pár obľúbených jedál. A nenútim ho. Tiež je sucháň, skôr rastie do výšky ako do váhy. Ale nechcem ho vláčiť po vyšetreniach. Priberá síce, ale veľmi pomaličky. Veľa sa hýbe a menej papá.

Ešte si pamätám, jak ma moja mama nútila zjesť všetko a som musela sedieť aj hodinu za stolom a často krát som to jedlo vyvracala, lebo ma nútila jesť.

lapersefona
31. dec 2019

@laura_222 skús napríklad uvariť cestoviny také Spirelli kolienka s hladkým tvarohom a trošku slaninky. Možno, že sa chytí