Dvojročný syn nechce sám jesť

barborkark
4. sep 2016

Ahojte mamičky, mám pocit, že som jediná s týmto problémom lebo nikto v okolí to nezažil.
Syn bude mať 2r o tri tyzdne a nechce sám jest. Nechce si vziat do ruky ani rozok ani nic ine, nechce sa ani pokusit jest lyzickou ani odhryznut si nechce. Kazdy moj pokus je sprevadzany nenormalnym revom, vreskom, plačom, kaslanim az sa ide zájsť.
Neviem ako nanho. Nechapem preco ma s tym taky problem a uz naozaj neviem cim ho motivovat. Ked ho krmim zje vzdy vsetko.
Stretli ste sa s tym niekto? Vdaka za kazdu radu

erickatt
4. sep 2016

Možno sa nechce zašpiniť..

erickatt
4. sep 2016

Nech skúsi krmit teba..

andrejta
4. sep 2016

@barborkark ja ti sice nepomozem, ale nie si v tom sama. Moj ide zajtra do skolky a detto - mama mi da. Som zvedava, ci tam neumre od hladu. A to nie ze by to nezvladol, jemu sa nechce zababrat si ruky od masloveho chleba. Napriklad. Hadam ich to casom prejde 🙂

natalushka
4. sep 2016

Ani nas maly sam neje🙂 ma 25mesiacov..mal obdobie,ked aj chcel sam,ale ja som ho akosi nepodporovala..a potom prisli ine zaujmym.az teraz posledne dva tyzdne sa zasa dostal do modu JA SAM..tak skusa sam jest..ale teiz ho to dlho nebavi..da si par lyziciek a tvrdi,ze ma dost..a ked ho dokrmim zje vsetko..pohodlny chlap🙂a asi aj trocha moja vina,ze som ho v tom skor nepodporila..ale vidim ze sa chyta uz,tak to neriesim..snad kym pojde do skolky to dotiahneme k dokonalosti🙂

tinapa
4. sep 2016

Ja viem len jedno. Musí to chcieť SÁM. Nie nútiť..počkaj pár týždňov, mesiac, hlavne prestaň ho "motivovať", zrejme si ho skôr demotivovala svojim prehnaným chcením. Možno.. Každé dieťa je iné..ukľudni sa.

barborkark
autor
4. sep 2016

@andrejta
@erickatt kks baby fakt nie som sama? Neverim 🙂 myslim si ze to je asi ten problem ze sa nechce zaspinit a asi aj to ze je pohodlny. Nic si sam nezobere ani za svet, fakt nikdy nic. Andrejka a do skolky vam ho vzali aj ked sa nevie alebo teda nechce sam najest? Ja neviem uz co robit, len co ma vidi ze chcem od neho aby si vzal sam, zacne vreskot a nenormalny plač a rev.

glorikarebeka
4. sep 2016

@barborkark tak mu davaj papat ved neni az taky zas velky,vzdy lepsie ako keby ti nechcel jest a neboj sa on sa nauci,aj moja takto sa najlepsie najedla lebo keby som ju nechala papat samu tak nezje nic a trva to pol dna,od 3 rokov ako zacala chodit do skolky tak papa sama a fakt sa s nim nenervac,je to zbtocne pre teba a aj pre neho, predstav si,ze by ti nechcel jest lebo to je ovela horsie,varis a nenapapa sa

barborkark
autor
4. sep 2016

@natalushka nas ked bol mladsi aj drzal tie kukuricne chrumky v ruke ale vzdy len chvilku ozuzlal a pustil na zem. Ja som ho nejak nenutila, nestrkala som mu sprostosti do ruky, ja som bola rada ze sa naje co mu navarim. Myslela som si ze ked bude starsi cca ked bude mat rok tak to pride prirodzene ale nie. Ani nechce opakovat, ako ine deti ze vidia rodicov tak opakuju. Chutia mu arasidove chrumky ale ked mu ich vysypem na tanierik a poviem vezmi si a spapkaj, tak chyti nervy, jačí a uteka prec. Minule aj par chrumiek vzal do ruky ale len ich dal naspat do sacka alebo ich polozil na gauc jak kocky jednu vedla druhej 🙂
Baby fakt mi odlahlo ze nie som jedina lebo v mojom okoli ani v rodine sa s tymto nikto nestretol.

priora
4. sep 2016

Moj maly donedavna sam nejedol ani pokrajany chlebik ani jogurt nic.,, vzdy povedal mama, mama. A vobec som to neriesila naco aj nakrmim a je.,, aj tak vzdy papame spolu ale uz papa sam aj zobere rozok do ruky

tehula2016
4. sep 2016

Moja ma 4,5 a tento problem stale pretrvava..ona okrem toho,ze nechce takmer nic jest,aj to malo chce aby som jej davala..trva to uz 4 roky..ked vidim ostatne maminy,ktore maju aj 3 deti a za 5 minut vsetko zjedia sami..u nas sa cely den toci len okolo jedla,je to porod zakazdym..nervy som uz davno stratila..sama si jedlo nevypyta,nikdy mi nepovedala, ze je hladna..ma obmedzeny vyber jedal a ked uz aj nieco zje,to preto ze jej davam ja..😩😩😩..

barborkark
autor
4. sep 2016

@glorikarebeka ja viem, presne toto je aj moj nazor, som rada ze sa naje, ze zje vsetko co navarim. Keby nechcel jest to by bola fakt ina kava. Len ja sa bojim ze ak toto bude trvat aj o rok, tak mi ho nevezmu do skolky. Lebo to vsade pisu ze sa musi aspon ako tak vediet najest.

glorikarebeka
4. sep 2016

@barborkark rok je este dlha doba,uzivaj si maleho,kazde dieta je ine.

andrejta
4. sep 2016

@barborkark nastastie sa do skolky nerobia vstupne testy 😀, ale tak hadam sa inspiruje od ostatnych deti

barborkark
autor
4. sep 2016

@andrejta 😀 😀 tak to ano, ale ja by som sa bála, že mi ho vylúčia 😀 viem že rozmyslam strasne dopredu, ale fakt on je hrozny nervák, už len čo som sa natrápila aby si sám držal fľašu to bol horor. A ďaľší problém, že nechce piť mlieko ani čaj z ničoho iného len z dojčenskej fľaše. Ani z pohárika s náustkom, ani z pohára, ani so slamkou, proste nič nič, len tá fľaša.

andrejta
4. sep 2016

@barborkark to preeejde. Mna vsetci upokojuju, ze sa to zlepsi a ze nebude jedine decko v skole, co robi take oracie. Este mate rok cas, tak hlavne klud 😉

andrejta
4. sep 2016

@barborkark ale to nic nemeni na tom, ze mam zo zajtrajska a z celej skolky stres jak hovado 😲

barborkark
autor
4. sep 2016

Mna zas tak vsetci neupokojuju preto mi to asi uz prerastlo cez hlavu 🙂 vsetci len riesia ze je divny a neviem co. Ukludnili ste ma zienky :-* 🙂 velka vdaka

andrejta
4. sep 2016

@barborkark pisem ako tatar, ale pre mna bolo podstatnejsie zbavit sa plienky, co sa mi podarilo vcelku rychlo a beznehodovo

andrejta
4. sep 2016

@barborkark to co za ludi mas okolo seba? Nejaki odbornici istotne

veriiii
4. sep 2016

@barborkark v tomto veku to nic nie je nezvycajne ... aj u 3 rocnych..neboj, casom zacne..moja ked zacala skolku ocakavala ze ju tam budu krmit.naucila sa..netreba tlacit ,sama vidis ze je z toho len konflikt ..

papricka33
4. sep 2016

@barborkark ono teraz je na začiatok samostatného jedenia už neskoro. Neviem, kedy si mu dala do rúčky prvýkrát lyžičku, kedy začal jesť pevnú stravu, ale vhodné je poskytnúť to dieťaťu hneď ako o dokáže uchopiť cielene predmet a manipulovať s ním. Prvé mäkké finger foods sa ponúkajú už pred 1.rokom. Mamičky sa tomu často vyhýbaj, chcú mať pekné čisté babatko aj okolie 🙂 Ale je to chyba. V správnom veku treba dietatu nechať možnosť manipulovať s ruckami, chytať, rozoberať, nakladať, vykladat, presypat... aj ked po nich ostane neporiadok. Ten cas sa uz nikdy nevráti a deti sa jednoduchou manipuláciou s predmetmi rozvíjajú v mnohých kompetenciách(na tomto principe je postavená pedagogika Montessori. Tam si 2 r. deti začínajú už naberat samé polievku z misy do taniera 😉... ale teraz je to už jedno. Nenúť ho k ničomu. Aby neprestal jesť úplne. Keď ho krmis poloz mu tam peknú farebnú lyžičku. Ak má obľúbenú hračku, skúste ju kŕmiť spolu... Nech je to o zábave, nestresuj sa ty, nebude v strese ani malý a postupne začne. Skús mu zaradiť takéto"naberacie" aktivity aj ako hru. Napr. na podnos mu nasyp trochu ryže, daj mu tam lyžicu, odmerku na sirup, misku... Ukáž mu raz, ako to má do misky, nakladať a nechaj ho. Ak ho to začne baviť, neruš ho, nekomentuj, len opodiaľ sleduj. Ak by začal rozsypat (náročky) jemne ho zase usmerni ako sa to robí správne a zase ho nechaj... Ak rozsype náhodou neruš ho. Demotivujes ho. Môj drobec pri takejto zabavke vydrží aj 40 minút 😉 V tomto veku je to u detí veľmi obľúbené. Vylepšiť to môžeš aj tak, že do veľkého zavaraninoveho sklíčka dáš velky lievik. Malý môže sypať ryžu do lievika a sledovať ako putuje do skla 😉

tajka1986
4. sep 2016

@barborkark moja bude mat 3a pol a tiez nerada papa sama. Ked ju krmim,zje vsetko. Ked ma jest sama,da 2lyzicky a povie ze uz nevladze. Chodila do skolky a tam musela sama jest,velmi mi schudla,kedze dostala do seba par lyzic alebo hryzov. Musela som opat pristupit ku krmeniu. Raz ja,raz ona. Nedalo sa inak. Na vysku 107cm mala len 13kg,teraz po 2mesiacoch nastupuje opat do skolky a ma 18kg. Som zvedava co bude. Podrastla tak dufam ze ked bude vidiet ostatnych,spapa nieco.

barborkark
autor
4. sep 2016

@papricka33 je to urcite aj moja chyba, to mi je jasne. Pisala som aj vyssie ze si drzal parkrat aj kukuric.chrumku a pod. Ked mal cca 7.mesiacov. Ale on ju len tak ozuzlal vzdy a zahodil. A nekladla som na to nejaky doraz kedze som nechcela aby sa mi naucil jest taketo somariny ale normalne varene jedlo. Pre mna bolo dolezitejsie je zje co som navarila ale nikdy by ma nenapadlo ze sa stane toto. Myslela som si ze cim bude starsi tym bude chciet sam jest, ze to pride prirodzene. Keby mam druhe dieta, robila by som veci inak to je jasne.

barborkark
autor
4. sep 2016

@andrejta no odbornikov. Niektori mi radia nechat ho vyhladovat. No mne to proste neda. Nechcem mu to jedlo sprotiviť a vyrabat tu sceny, pretoze kazdy moj pokus o samostatne jedenie koncí hroznym revom a vreskom. Tazke aj podla mna treba ist na neho pomaly a nerobit tu sceny.

barborkark
autor
4. sep 2016

@tajka1986 toho sa aj ja bojim. Ze bude aj v skolke tvrdohlavec a bude tam hladovat a chudnut. No snad sa to zmeni, drzim aj vam palce

barborkark
autor
4. sep 2016

@tehula2016 no je to na nervy toto, inak co pocuvam tak baby su asi trosku slabsie papkacky ako chalani ale samozrejme ze je to individualne. Drzim palce aby sa to nejak urovnalo a mala zacala viac papkat. Pre mna vzdy bol zaklad hlavne aby bol maly najedeny 🙂 preto sa bojim robit nejake radikalne riesenia aby som mu to jedlo nesprotivila

monikaparson
4. sep 2016

Všetky deti, čo robia niečo ináč sú divné. S tým sa treba zmieriť a neriešiť to. Úprimne, dať mu polievku a čakať. Ja som si napr. nemohla dovoliť dať jej na raňajky chlieb a ísť si niečo robiť, lebo by to hodila psom a nevedela by som, čo zjedla, teraz (má 2 roky) už to neriešim, hodíš, nezješ ty. Podľa mňa je veľký problém, že vie, že ty ho nakŕmiš, áno sú ozaj deti, čo to samé nespravia, veď na čo. Aj u nás je to tak, že ona nechce, ale keď jej dám ja, tak zje všetko.

siska53
4. sep 2016

@barborkark ono sa to este moze za rok zmenit.
Pozri,nasi sice sami jedavali a jedia doma v pohode,ale nasa mala,ked nastupila do skolky,tak tam.odmietala jest i pit. V sukromnej ju krmili,ale v statnej neboli velmi ochotni,no co viem,teraz ju obcas nakrmia.
Uvidime,ako to bude tento rok. Pritom.doma je samostante a uz dlhsiu dobu (skoro 2 roky)pouziva vidlicku a noz - sice este stale neobratne,ale lepsi sa, pritom v skolke ti mali vraj pouzivaju len lyzicu...
Ono vela deti sa necha strhnut davom - v dobrom i v zlom,cize aj tvoj,ked uvidi,ze nema na vyber,tak sa mozno rozhodne jest sam, vela deti sa tam.naucilo jest take jedla,co by doma v zivote nezjedli..

Mozno skuste,nech on krmi napr.plysakov,zahrajte sa na kuchynku,na servirovanie.. Prip.ti moze v kuchyni aj akoze pomoct-,pribor,servitky...mozno sa chyti.

vonava007
5. sep 2016

@barborkark a malicky uz rozprava?

salome51
5. sep 2016

@barborkark môj syn má 2 roky a 6 mesiacov. Sám síce je už dávnejšie ale veľmi mu pri jedení vadí aj najmenšia špinka či už maslo na prstoch alebo zašpinené ústa od zemiakov či olievky. Takže musí mať pri sebe vlhčené obrúsky aby sa mohol poutierať. Myslím si že preto tvoj syn dám nechce jesť lebo sa nechce zamazať a keď ho kŕmiš ty je to poidlnejšie. Treba len skúšať, aleb vždy keď v nejakej rozprávke či reklame deti alebo niekto je sám povedať:"pozri, aj tento chlapček je(papá) sám."