Dieťa nechce v škôlke jesť

vejula
16. sep 2013

Dobry deň. Chcem sa spytať ako riešiť tento problem. Synček nastupil do škôlky. Dnes mi pani učitelka povedala, že nič nepapa, že oni nemôžu pripustiť aby tam dieťa 8 hodín hladovalo. Synček ma škôlku rad, zapaja sa. PReto ho tam nechavam na obed spavať, lebo v tomto mu škôlka skutočne pomohla, kedže doma sme mali so spankom problem a v škôlke spava uplne ukažkovo. Dokonca aj večer chodí spavať do 21 hodiny čo sa doma nikdy nestavalo pokial spal aj na obed. Preblem je teda jedine s tym papkanim a vraj ak nezačne papať, tak si ho budem musieť bravať domov pred obedom, aby sa doma napapal. Mne by to v podstate nerobilo žiaden problem, len mi je to zas luto kvôli tomu spanku, lebo viem, že doma sa tak pekne nevyspinka ako v škôlke - tam zrejme zapôsobil ten kolektiv a davova psychoza, že všetky detičky idu do postielky tak aj on. Mate nejaky tip ako na synčeka aby začal v škôlke papavať? Doma jedava, ale je pravda, že nie hocičo, že ma určite jedla, ktoré zje a nove veci mi moc nechce. čo s tym?

moon1979
16. sep 2013

ani môj sa ničoho v škôlke nedotkne ☹ doteraz som ho brávala len na pol dňa, no plánujem už na celý ... lenže ked nebude od rána nič jesť ... no neviem ... on odmieta, že bude jesť doma ... ☹

vejula
autor
16. sep 2013

@moon1979 no ja som bola taka ista v synčekovom veku, tiež swom v škôlke nič nejedavala, resp. tiež som mala len zopar jedal, ktoré som jedavala dookola a nove som odmietala, a ked na nanutili niečo zjesť, tak som to vyzvracala. A jednoducho vyrastla som z toho a som uplne v pohode. Ale tak ja uplne chapem tie učitelky, tiež z toho niesom nadšena že tam nič neje.... Neviem ako ho priviesť k tomu aby sa to zmenilo

danim
16. sep 2013

@vejula synovi sa v skolke evidentne paci... pohovorila by som si s nim... v tom zmysle, ze nech zje len cistu ryzu, alebo ciste zemiaky.. a pod.. to co chce- budu mu to zo zaciatku akceptovat ( daj o tom info aj ucke )- s tym, ze ked nebude nic jest, tak tam nebude moct chodit ( nebudu ho tam chciet ).. lebo ochorie na brusko 😉 ( mal by to tak chapat zjednodusene )... . bez jedla tam fakt nemoze byt. synovi ak sa tam paci- tak zacne konat 🙂 je pravda, ze ak teraz nastupil, tak presli este len 2 tyz - a to je malo.. zmeni sa to.. ale dohovor mu.. proste partnersky rozhovor, medzi vami... mne to tak vzdy s detmi funguje-- ze pokecame, dohodneme sa na niecom a to plati 😉 drzim palce

vejula
autor
16. sep 2013

@danim dakujem za radu 🙂 vyskušam, len on je velky baran, na neho vydieranie neplati absolutne. Je schopny byť cely den doma, ak mu poviem, že ak toto nezje nikam nepôjde 😔 Proste on ma už od pohladu k niektorym jedlam blok. Minuly tyžden mi hovoril, že v škôlke grckal do zachodika... Potom mi pani učitelka vysvetlila, že on negrckal, ale chodil tam vypluvať jedlo z ust a splachoval ho 🤐

danim
16. sep 2013

@vejula tiez mam doma jedno dieta s "tvrdou hlavou " 😀 ... preto este dodam, ze ta chapem.. no skus ten rozhovor stale viest tak, aby dieta necitilo--- bud, alebo... ( trest )... ale ako dohodu.. vzdy dohodu vas 2 rovnocennych partnerov,, aby citil, ze mu chces pomoct, aby mu v skolke bolo fajn. V rozhovore by som mu len neutralne jednou vetou oznamila, ze vypluvat jedlo do zachoda sa nepatri ( a viac by som tomu nevenovala pozornost - lebo ta on s tym zacne este vydietat-- putat si svoju pozornost )
to nechce zjest ani cistu ryzu ? ved doma nieco jedol nie ?
v skolke je este ozaj len velmi kratko na nejake "zavery"... a ak zje len cast obeda, co jemu vyhovuje, bude to ok.. postupne sa rozje..

danim
16. sep 2013

@vejula vacsinou ten "stadovy efekt" zaposobi aj v jedle.. preto si myslim, ze decko len tvrda hlava.. a o 2 tyz bude pekne aj jest s nimi 😉

hori
16. sep 2013

no babenky, tak tuto temu budem sledovat... lebo presne nas problem... doma som varievala pomerne dost dokola to iste, mala nic nove do ust nevlozi a tak ma v skolke velmi obmedzene mozosti... ja mam vyhodu, ze mi tam vypije aspon mlieko...
na desiatu tam mavaju chlebik s natierkami a moja absolutne nijaku nelubi, aj doma je ochotna zjest len s maslom a dzemom, darmo sunky a syry ukazujem... citala som dobry nazor, ze ucitelky tie natierky z chlebika oskrabu a potom to dieta zje ako suchy chlebik, uz som to nasim uckam aj tak navrhla, ci to zaberie neviem.
a tiez sa spolieham, ze ked uvidi jest ostatnych, dostane chut aj ona... vraj to zabera tak po mesiaci chodenia do skolky...

janinah
16. sep 2013

je tu už o tom téma,ak chceš,tak si nájdi.....

vejula
autor
16. sep 2013

ilo
@danim vieš on zje aj ryžu aj zemiaky, ale jemu zrejme stačí, že je to na jednom tanieri s ttym masom a už mu to pride akože špinavé.... 😖

@janinah dala by si mi link prosim?

saurian
16. sep 2013

@vejula
ahoj
my sme mali tento problem so starsimked pred rokom nastupil do skolky, chodil na cely den. 5 tyzdnov tam vobec nic nezjedol, a navyse sa nechal "obsluzit" pri obliekani aj vyzliekani. ale inak sa pekne zapajal, s detmi si rozumel. doma jedol normalne.
boli sme u pediatricky, prediskutovali sme co a ake vitaminy mu doplnat, co sledovat (moc, stolicu, spravanie, unavu, spanok...) a hlavne dbat na to aby vela pil. rano som do neho natlacila dva chleby, ked prisiel zo skolky normalny obed. povedala ze ak nebude mat zdravotny problem (to sme sledovali na tom moci, stolici...) tak mu to neuskodi, ked doma je a hlavne pije pocas dna. navyse sme este boli u psychologicky - mala rozpoznat ci ide o tazsi adaptacny proces alebo vaznejsi problem. asi po troch tyzdnoch bol ochotny sa obliekat a vyzliekat, po piatich tyzdnoch zacal aj jest - najprv olovrant, potom aj nieco z obeda, do dvoch mesiacoch to bolo o.k. tolko nasa skusenost.

vejula
autor
16. sep 2013

@saurian dakujem za povzbudenie 🙂 Dobry napad s tou pediatričkou... Zrejme sa s nou skontaktujem a popytam sa aky ma na to nazor.. JA si osobne tiež nemyslim, že by mu niečo hrozilo počas tych 7 hodín pokial mimo nich papa.... Pije aj v škôlke

katy1979
16. sep 2013

@vejula s tym nic. Jedine cas a bud si zvykne a nauci sa alebo nie. Mne dieta v skolke nejedlo rok. Potom ako tak a nieco aspon zjedol.

snnam
16. sep 2013

Ahoj, no tak toto bol aj náš problém, keď mi pred 3-mi rokmi nastúpil syn o škôlky. nič nezjedol, ale nebol jediný, tak pani učitelky vymysleli, že ich budu odmenovať nalepkami alebo rôznymi obrazkami a zabralo to, po čase nalepky skončili a detičky papali pekne a čo sa tyka tých chlebíkov s nátierkou tak viem, že malinke detičky okabatili tak že im chlebik otočili tou natretou stranou nadol, neviem ako potom vyzerali ale vraj aj to pomohlo.

lulka12
16. sep 2013

No naša malá začala chodiť do MŠ v januári a pomaly doteraz neje.... Prvé dva mesiace nič , len suchý chlieb a čaj. Potom začala s prílohami a sem tam to čo jej zachutilo...
U nej to bol skôr štrajk , lebo škôlku moc nemusela ☹ ☹ ☹ .
Ja som nechcela aby ju nútili, lebo si môjho Kozorožca poznám a viem ,že to má len opačný efekt...
Pani učiteľky boli zlaté a podľa všetkého tento problém u detí ovládajú a nerobili mi problémy s tým aby som dieťa brala pred spánkom...
Práveže im záležalo aby sa čo najskôr adaptovala a za každý spapaný zemiak ju vychválili. Dcérka je urastená a nič jej to neubralo na váhe...
Chodili sme pre ňu o 14:30 aby doma jedla teplé jedlo , ktoré má rada...
Až teraz sa situácia začala zlepšovať , lebo je v triede s väčšími a asi ich napodobňuje...
Aj naša lekárka o situácii vedela a povedala. " Že dieťa sa nevyhladuje a má pud sebazáchovy..." 😀 😀 😀
Je to o trpezlivosti... aj učiteliek aj rodičov.... , ale tiež som mala na začiatku starosti a aj tu som písala...
https://www.modrykonik.sk/forum/mame-doma-skolkara-3-5-rokov/odmietanie-jedla-v-skolke-2/

vejula
autor
16. sep 2013

@katy1979 a riešili to s tebou nejako učitelky?

janickacrazy
16. sep 2013

@vejula Ahoj, pridávam sa do klubu, moj malý takisto v školke nezje absolútne nič, doma zje to, čo má rád, čiže hlavne maso, polievky v pohode, aj zemiaky, ryžu, v školke absolútne nič, ani ranajky, ani obed. Zatiaľ ho dávam do školky len na pol dna práve pre tento problém. No učiteľka mi povedala, že si mám chodiť pre obed s obedárom a dať mu to doma, nech si zvyká....doma mi tú stravu zo školky bohužiaľ vobec nezje....chce len to, čo uvarím ja. 😀 Som z toho tiež trochen na prášky, ale dúfam, že si zvykne....hlavne som rada, že nie sme v tom jediní...

vejula
autor
16. sep 2013

@lulka12 ja tiež maleho berem o 14.30. a tiež si myslim, že sa maly nevyhladuje, aj som to učitelkam naznačila, ale ony su v tomto dosť razne, že oni si to nemôžu dovoliť mať tam dieťa 7 hodin hladne... Tak fakt neviem čo im na to povedať. Jedina ak snad fakt vyžiadať stanovisko pediatričky, dufať, že bude mať rovnaky nazor ako ja, a potom nim argumentovať... Tiež nechcem aby ho nutili jesť, lebo to je podla mna kontraproduktivne

janickacrazy
16. sep 2013

@vejula No tie vaše učiteľky sú dosť zaujímavé, oni si nemožu dovoliť....moj syn ked som raz nebola celé dva dni doma a staral sa onho moj muž, tak za dva dni nezjedol nič, len mlieko a to mal skoro 3 roky vtedy.....a to proste bola jeho forma protestu....no ja si tiež myslím, že naše učiteľky sa s mojím ešte "zapotia"....ale tak dúfam, že si zvykne časom....nanho davová psychoza akosi nezaberá....on mi povie všetky detičky papajú....a on ani za pána.... 😠

katy1979
16. sep 2013

@vejula no akurat informativne ci jedol ci nie. nutit sme ho nemohli. Doporucili mi doma nedohanat cely den ani sme to nerobili. Doma dostal olovrant a veceru a tym to haslo. Neubudlo z neho ani mu nic nechybalo.

hajajanka
16. sep 2013

@vejula Aj my sme mali tento problem. Syn nastupil do skolky tento september a odmietal tam jest (on si u cudzich ludi nevezme, ani sladkosti, to ma v povahe). Vysvetlili sme to ucitelke, ze takyto je problem a ze mozno bude chvilu trvat, kym zacne jest. Ani po tyzdni nic nejedol a ucitelka nam vysvetlila, ze ho nebude moct mat v triede cely den, lebo nechce, aby hladoval a pripadne odpadol od hladu. Mali sme so synom pohovor s tym, ze ked nezacne papat, tak do skolky nemoze chodit. Toto zabralo, lebo on sa do skolky tesi a ako jedini odchadzame odtial s placom, pretoze sa chce hrat az do vecera 🙂 Takze si to zobral k srdcu a zje aspon polovicu obeda a dokonca uz aj cely chlebik na desiatu a ranajky. Snad sa to casom vsetko znormalizuje a bude jest tak, ako je doma.

janickacrazy
19. sep 2013

@vejula Ahoj ako pokračujete s papaním či nepapaním? No moj dnes zjedol v školke 3 lyžičky polievky tak otváram šampus 😀 Dúfam, že sa to bude zlepšovať.

vejula
autor
19. sep 2013

@janickacrazy tak supiš. Mna teda učitelky prehovorili aby som ho brala na obed a v škôlke mu jedlo odhlasila. Prišla som dnes o 12 a p. učitelka mi povedala, že ked všetkym doniesli tanieriky a jemu nie, že sa začal sťažovať, že aj on chce papkať 😀 😀 tak bola kucharku poprosiť aby mu nabrala. Tak vraj zjedol aj z polievky čosi aj z druheho 😅 Nechapem 🤐 Všetko naopak 😝

janickacrazy
20. sep 2013

@vejula No to je dobrá finta 😀 Musím to odporučiť aj našim kuchárkam a učiteľkám 😀 No tie decká sú proste tvrdohlavé, moj sa ma každý den ráno pýta, či musí v školke jesť a tak mu hovorím nie nemusíš, ale mohol by si, ak budeš chcieť....lebo moj je taký, že ked dačo musí tak to just robiť nebude...sú to nezbedy

katka1981
20. sep 2013

@vejula, porozpravaj sa s nim. Pokial sa mu vs kolke paci, skus mu vysvetlit, ze sa o neho bojis aj pani ucitelky a ze ak nezacne papat, bude musiet byt doma. Mozno je to psychika, ze si na skolku este len zvyka. Vela deticiek je takych.

pralinka25
20. sep 2013

ahojte. tiez mame tento problem.
moj maly je jedak dobry doma zje vsetko a aj pomerne dost. aj apriek tomu ze je primerane a skor viac ako menej je chudy same kosti. no a v skolke nechce jest nic. tiez nezje ani kusok. a kedze on doma papal ako mal tak mu to chyba. ma krce v bruchu len nechape ze to je prave kvoli hladu. skolku ma rad ale ked uz je hladny len mrnci lebo mu neni dobre ale nevie pochopit preco. darmo mu to vysvetlujem. neviem ako bude vyzerat ked nebude jedavat to uz asi totalne ako z koncentraku. lebo uz teraz nema od toho daleko. no a on teda ani nepije. to nepil nikdy aj doma ho musim nahanat. v skolke ho tiez nahanaju. takze to bude zaujimave. ja ho bravam domov poobede ale nedam mu doma obed. dam ho spat a dam mu az olovrant. ja viem ze je to hrozne ale za chvilku bude chodit na cely den potrebujem aby to pochopil a aby nemal vidinu toho ze nemusi lebo doma bude mat. no je to tazke dfam ze sa to upravi

janickacrazy
24. okt 2013

ahojte baby ako to u vás vyzerá s jedením po dlhšom čase? u nás bolo super asi týžden, ked ho jedna učiteľka v školke krmila tak pekne zjedol všetko....lenže raz ho nakrmila niečím, čo nemá rád a odvtedy znovu nechce jesť VOBEC NIC ☹ nezje ani chlebík na ranajky ani obed absolútne vobec.....teraz v oktobri mal 3 roky a ja som si myslela, že od novembra alebo od decembra nastúpim do práce....lenže učiteľka mi povedala, že ked takto nepapá tak na celý den mi ho nezoberú do školky.....dokonca mi povedala, že mu mám odhlásiť obedy ked nič nezje....myslíte, že je takýto postup normálny? mne sa to veľmi nepozdáva 😒