Dávate deťom neprevarené kozie mlieko?

3. apr 2023

Dávate deťom neprevarene kozie mlieko? Môžem také dávať 5rocnej?

lenuska9999
3. apr 2023

Kupujem z obchodu, je už pasterizovane , čiže neprevaram. Čerstvé by som prevarila

januarova
3. apr 2023

Prečo ho aspoň neprevaris? Prevarene v pohode..
Neprevarene môže spôsobiť hnačky, nasa generácia už nie je zvyknutá na takéto surové mlieka....

tenerifka
3. apr 2023

davala som cerstve z Overeneho zdroja (z miestnej kozej farmy), ale doma som ho pasterizovala-zahriala na cca 75ºC.

jamimo
3. apr 2023

ja by som nedávala, dnes už sa človek môže nakaziť aj z produktov zvieraťa...
https://vedanadosah.cvtisr.sk/priroda/biologia/...

diewcatqoo
3. apr 2023

Spominam si, ze ked som bola mala, dala mi susedka, ktora chovala kozy, napit suroveho kozieho mlieka (cerstvo vydojeneho) a potom som z neho blinkala ako snad nikdy v zivote. Odvtedy som sa nedotkla nicoho, co by mohlo mat v sebe kozie mlieko. Prosim, nesposob dietatu traumu a skus to mlieko najprv ponuknut prevarene. A ak trvas na cerstvom, ponukni mu ho az neskor, ked uz prevarene znesie v pohode.

autor
3. apr 2023

Ide o to, že istá blízka staršia osoba z rodiny chová 2 kozy v domácom chove. Ten chov je mimo mesta a dediny na samote. Chodievame tam pravidelne a viem ze tam je počas roka aj veľký výskyt kliešťov. No a tá osoba chodieva k nám často na návštevy a hovorí ze bude malej (5rocnej) dávať piť toto mlieko (lebo je strašne zdravé a tak). Som toho názoru že nebudem riskovať encefalitidu a podobne. Či zase preháňam?

anjelicek26
3. apr 2023

Skor ta lysterioza, salmoneloza, boh vie ci nie aj borelioza... urcite prevarit...

jamimo
3. apr 2023

nie nepreháňaš, stačí povedať, ďakujem nie neprosím, alebo neprajem si aby moje dieťa konzumovalo nepasterizované produkty. Bodka, koniec debaty. Prostredie, neprostredie, tie kliešte na tých zvieratách sú.

cecilia29
3. apr 2023

Pasterizujem aj od našich vlastných kôz. A.este aj deti som.zaockovala. Lebo deti maju častejšie kliešťov ako naše kozy

cecilia29
3. apr 2023

@anjelicek26 borelioza neprechádza do mlieka

anna777115
3. apr 2023

@cecilia29 Ale, encefalitída prechádza do mlieka a prenašač, môže byť kliešť.

cecilia29
3. apr 2023

@anna777115 to áno, písala som ze aj deťom pasterizujem aj ich ockujem

breznica
3. apr 2023

@cecilia29 mojej známej mamina sa nakazila boreliozou práve takto zo surového mlieka, tak neviem🤷‍♀️

cecilia29
3. apr 2023

@breznica a ako vie? Borelioza je bakteriálna a cez mlieko neprechádza. Známa mohla mať kliešťa o ktorom netušila

simca06022011
3. apr 2023

nie nedavam, davala som dcere domace mlieko kozie a prevarala som ho. Detto prevaram aj kravske. Aj teraz... aj vzdy. Aj pre nas, aj pre dceru. A kto vie ciby vobec dcera to mlieko chcela, ono je dost citit, ak na to nie je zvyknuta.. vela deti to nevypije.

simca06022011
3. apr 2023

@breznica @cecilia29 alebo nemusela mat ani kliesta, mohlo ju hocico ustipnut

breznica
3. apr 2023

@cecilia29 ja neviem,to je ich verzia. O encefalitide viem na 100%,že sa dá chytiť aj z výrobkov, lebo ju mal môj brat

cecilia29
3. apr 2023

@breznica ano , encef. prejde aj cez materské mlieko. Je virusova Ale borelioza nehrozí

nikpa
3. apr 2023

Nie, v žiadnom prípade. Ani ja by som také nevypila, nie to ešte pre dieťa. Samozrejme, že je kozie mlieko zdravé ale určite by som ho upravila pred pitím. Encefalitídu asi chytiť nechcete...

mojmirova
3. apr 2023

Syn mal niečo vyse roka, ked sme mu zacali kvoli ekzemu davat kozie mlieko - poradili nam, ze je to dobre na pokozku, ked to deti piju. Mlieko bolo z kozej farmy z overeneho chovu. Mlieko sme najprv prevarali, lebo sme sa bali kadejakych parazitov a tak, ale potom nam chovatel povedal, ze kozie mlieko prevaranim straca na kvalite a aj chuti, ze sa " meni na vodu", tak laicky povedane. 🙂 Tak sme to riskli, pilo nam eocne dieta neprevarene kozie mlieko a tu je, zije, nic mu nebolo. Takato je nasa skusenost. Preto by som sa nebala dat 5 rocnemu dietatu kozie mlieko. Ale iba obcas. Alergologicka nam totiz povedala, ze nadmerna konzumacia kozieho mieka u deti poskodzuje stitnu zlazu, ci co to bolo....

nevenka
4. apr 2023

@cecilia29 ani kliesta mat nemusela, moju mamu daco na ture ustiplo pred rokmi a mala boreliozu.

simca06022011
4. apr 2023

@mojmirova nehnevaj sa, riskli ste to ale ten risk je velmi vysoky. A chovatel je dobry tlk... kozy su hadam najvacsi prenasac encefalitidy, lebo ich klieste maju velmi oblubuju. Tam ziadny "overeny chov", "kozia farma" atd nepomozu... ak netestuje kazde jedno mlieko co nadoji, o com u nas pochybujem... vacsinou sa im ani nechce nosit sem-tam vzorky nikam. A nie to odniest a cakat na v ysledky kym mlieko predaju.
Taketo nazory hadam ani nepropagovat, lebo este to niekto vezme ako "pravidlo".

cecilia29
4. apr 2023

Ja predávam mlieko cez oficiálny predaj mlieka z dvora. Vzorky na encef. Idu max 2x do roka. Nemá to výpovednú lehotu o mlieku , iba pre mňa, že ak by sa to vyskytlo tak môžem rátať s tým ze je tu oblasť s nakazenými kliešťami. Ja kozam dávam pripravok proti kliešťom, to ich dosť chráni a kliešte na nich prakticky nie sú. Ale není to stopercentne. Aj napriek tomu ze mam vlastný chov, kontrolovaný chov - zapojila.som sa aj do projektu zisťovania kvality mlieka a brali mi vzorky každý týždeň , používam pripravky proti kliešťom tak deťom pasterizujem. Muž pije surové. Mlieko na 72 st. si zachová veľa cenných látok

mojmirova
4. apr 2023