Čím začať prikrmovať 4 mesačnú dcéru?

jjankaa30
15. dec 2010

Chcem sa len opýtať, ako ste začali vy prikrmovať svoje ratolesti... Moja dcérka bude mať zajtra 4 mesiace, dnes som jej spravila tú nestlé banánovú kašičku, zjedla z nej len trošku a bolo vidno, že chce mliečko, ktorého spapala ako obvykle. Zajtra to chcem vyskúšať s výživkou a piškótami... Čo ste začali dávať vašim bábätkám ako prvé? A ako im to šlo?

zuzub
15. dec 2010

určite by som nezačínala výživkou s piškotami, ale skôr zeleninka, mrkvička, prípadne zemiačky.ale určite by som v 4.mesiaci svoje bábo ešte neprikrmovla.pokiaľ je kojená tak od ukončeného 6.mesiaca ak je na UM tak od ukončeného 5.mesiaca.nie je sa kam s príkrmom ponáhľať 😉

sakura77
15. dec 2010

aj ja urcite so zeleninkou,babo si rychlo zvykne na chut sladkeho a potom ti nebude chciet 😉 ja som pri oboch zacinala s mrkvickou-kristianko zbastil skoro vsetko na prvy sup,Sofi ochutnala,vyplula,nechcela,tak som skusila o dva tyzdne a uz v pohode spapala 😉 piskoty vobec nie,lepok je este prilis na taky maly zaludocek,takze prvy mesiac len zelenina,potom pridat masko,ked ti po mesiaci bude dobre papat rozne druhy zeleninky-je tu vela tem,ze ake moze-tak az potom by som dala ovocne veci 😉

janica81
15. dec 2010

nooo presne ako zuzub...zacala by som varenou mrkvickou, zemiacik... a piskoty (teda mucne veci) sa odporucaju az v 7.mesiaci....radsej si to nastuduj 🙂 a ak kojis do 6.mesiaca len materske ml.

evickapooh
15. dec 2010

suhlasim na 100 percent s zuzub , jja som zacala prikrmovat po 6 mesiaci hoci boli na UM niet kam sa ponahlat

desmodka
15. dec 2010

neni to nejako skoro na prikrm??? ako je to tvoja vec, ale nie je sa kam ponahlat a piskoty urcite nie, pekne zeleninou treba zacat http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=zaciname... (je tam aj o nedojcenych detoch)

maryanna
15. dec 2010

prečo začať piškótami?? zdravá výživa dojčiat ti niečo hovorí? začína sa zeleninou, po mesiaci ovocie, potom neskôr od 8meho kaša.....a piškóty pokojne až po roku...v takom malom veku jej nič nedajú
skús si niečo o tom prečítať na nete, aby si potom neľutovala
www.kojeni.net v sekcii príkrmy

magua
15. dec 2010

ak ste na UM odporuca sa prikrmovat od ukonceneho 5.mesiaca a ak kojis, tak o mesiac neskor... my sme zacinali takto... prvych 5 dni - uvarena mrkvicka, dalsich 5 dni - zemiacik, potom 5 dni mrkva so zemiakom a potom polievocky - ale len zeleninka, taka ktora nenafukuje, zemiacik na zahustenie a po tyzdni sme pridali aj masko, varene zltko... a az potom ovocie - banan, slovenske jablcko... presnidavky... kase...
Na zaciatku malicka spapala len 2-3 lyzicky, musi si zvyknut na chut... a teraz uz spapa vsetko, co nespapa ju.
Kamaratka chcela tiez malu prikrmovat vo 4 mesiaci, ale mala jej to odmietla... takze pokracuju v kojeni. Bolo to na nu este skoro...

ela2710
16. dec 2010

@jjankaa30 ahoj, ja si myslim, ze piskoty nielen babu nic nedaju ale su pren aj tazsie stravitelne, moje babo papa bebu a nie materske mlieko, neviem ako je to s tvojim, my davame zatial bylinkivy cajik HIPP a od 4.mesiaca planujeme detske vyzivky, ktore su od 4.mesiaca - rozne spenatove a mrkvickove - redsie aby sa dali laho stravit a samozrejme aj zdrave. skus pokukat v obchode, na vyzivach mas napisane od kolkeho mesiaca su a nebudes mat problem najst od 4.mesiaca 🙂

beruska.zuzanka
16. dec 2010

@jjankaa30 súhlasím s kočkami, Emka je na UM od 6t, MM došlo... 😔 ale k príkrmom...
začali sme na konci 5mesiaca mrkvičkou a inou zeleninkou(zemiak, kaleráb, paštrnák, karfiol, brokolica, špenátik) spočiatku kým si zvykla na chuť a na lyžičku a všetko spapala tak 3 lyžičky, potom už aj 50-100g, ale to až tak po 3t, potom mala zas nejakú "osobnostnú krízu" 😀 a nebola kamoška zo zeleninkou... po cca 3t-mesiaci sme zaradili mäsko a asi o 3t-mesiac ovocko... naozaj sa nie je kde ponáhľať... detičky majú aj chvíľky, kedy jesť nechcú vôbec, keď im idú zúbky, sú choré, alebo jednoducho nemajú chuť... pri príkrmoch treba podľa mňa hlavne veľa veľa trpezlivosti, kreativity a nie sa stresovať, koľko toho bábo spapá a vymýšľať mu obrazne povedané v 6m párku a čokoládu do ruky, hoci aj s tým som sa už stretla 🤐 🙄 😕

ako Ti tu jedna mamička odporúča výživky od 4m, áno, ale myslím si, že nie na každodenné jedenie, ja radšej malej varím doma a aj jej to viac chutí, výrobcovia síce deklarujú, že sú bio a neviem čo ešte, ale keď prečítaš zloženie, je v nich kadečo... nevravím, že malá neje aj zeleninové a ovocné príkrmy z pohárika ale zo 100% asi tak 35%...

evuliatko74
16. dec 2010

Neviem, či kojíš, alebo nie. Ale ako baby píšu: Ak kojíš, tak príkrmy až od ukončeného 6. mesiaca a ak ste na UM, tak od ukončeného 4. mesiaca.
A určite treba začať zeleninkou. Uvariť, pomixovať. Najprv mrkva, potom zemiačik, potom dalšie druhy - ktoré nie sú alergény a nenafukujú. Viem, že niektoré mamičky pridávajú do toho trochu mliečka, aby bábatko cítilo známu chuť a spapalo to... 🙂
Žiadna ovocná výživa, žiadne piškóty (lepok) - na to je ešte času dosť!!!

lublana1
16. dec 2010

...vyzivky a piskoty urcite nie!!! 😲 my sme zacali prikrmovat, ked maly dosiahol 5 mesiacov, sme na UM. tak ako baby uz pisali, najprv mrkvicka, potom zemiacik, potom pridavat ine druhy zeleniny, postupne, kazdy stvrty den novu zeleninku. po mesiaci pridat masko a ked ti uz bude pekne papat, tak az potom ovocne vyzivky, namiesto dopoludnajsieho mliecka. urcite nie s nimi zacinat... 🤐 my sme najprv spapali tak 2-3 lyzicky, postupne zvysovali davku a v priebehu cca 2 tyzdnov sme uplne vymenili obednajsie mliecko za zeleninku... uz takto papame zeleninku tri tyzdne a o chvilu uz zacneme aj s maskom, niekedy po vianociach, uvidime ako bude chutit... a ako pisala beruska.zuzanka hlavne veeela trpezlivosti... 😉

ikke
16. dec 2010

kedysi byvalo na klasickych piskotach napisane:

Nevhodne pre deti do 6 mesiacov!

uz to tam nepisu?
inak dufam, ze to s "piskotkami" bol bud vtip, alebo myslis nejake bezlepkove a pod. 😒 😔
klasicke piskoty nie su vhodne pre take male dieta jednak kvoli lepku v muke (ten je od 6 mesiacov) a tiez kvoli vajciam (vajecny bielok az po 1. roku)

pia22
16. dec 2010

Janka 1.ovocne instantne kase su sladene a s mnozstvom pridavkov na prvy prikrm absolutne nevhodne - je to chemicka bomba 2. piskoty obsahuju lepok a vela cukru - na prve prikrmy tiez isto nie 3. prve prikrmy sa podavaju v malom mnozstve a medzi terminom, nie ako nahrada mliecka, preto je logicke, ze tvoja malinka chce mliecko 4. zaciatok 4. mesiaca je na prikrmi velmi skoro, babätku dozrieva travenie kazdym dnom 5. na prve prikrmy je najvhodnejsia mrkvicka, zemiak, ryzova kasa, pomaly, postupne, nie je kam sa ponahlat. Porad sa s pediatrom, prip. si precitaj tu na MK temy o prikrmoch, najdes tu skvele rady, kym bude lepsi cas na zaciatok prikrmovania, budes mat prikrmy v malicku 😉

ivka1603
16. dec 2010

Ahoj....ak dávaš malej UM, tak môžeš začať dávať zeleninku od ukončeného 4.mesiaca.....teda mrkvu, zemiak, brokolicu, špenát, všetko ale rozmixované, nie celé kúsky.....potom po mesiaci začať dávať ovocie, teda jablko, hrušku, banán, tiež rozmixovať......Ak spapá málo zeleninky, doplniť mliečkom, ktoré papá inokedy.....Ja som začala dávať detské výživky s piškótami až od 7.mesiaca, aj to len raz denne a piškóty nedávam pravidelne každý deň, len občas... Takže pekne nabehnite na zeleninu, ovocie až po mesiaci !!!!

monuska342
17. dec 2010

ja som zacala od ukonceneho 4 mesiaca lebo maly je na UM a pediater to odporucil...zatial papame vsetko mrkvicku zemiacik sem tam aj kasicku...ale urcite nedavaj citrusove plody a nezacinaj ovocim 🙂 lebo by si zvykol na sladku chut 😉

rozik
17. dec 2010

Jani, mas tu same dobre rady.. 🙂 .treba zacat skor so zeleninkou az potom sladkym...no a dolezitu ulohu zohrava, ci kojis alebo davas UM..podla toho zacinas s novymi chutkami....s lepkom teda radsej naozaj pockaj az potom 6-7. mesiaci....az potom skus...
Ivka1603 robis jej tie vyzivy doma, ci kupujes hotove? S piskotami ma tusim teraz nove ovko, nie?

bambulkabambulkova
15. mar 2011

ahoj dneska sme boli v poradni mali ma 3mesiace a skoro 2tt ale je aj velky ma 7820g ...povedala doktorka ze mu mam dat uz papat pomallicky kupila som hipp ovocne prirkmy v skle co su javblka s banany a broskynou,potom zeleninovu zmes a karotka a jablky ktore mu mam dat prvu a kolko lyzic???a chcem sa opytat je na nich napisane id 4mesiacov to nevadii?a s fenykloveho cajiku mal krce ovplivnuje ttoto dako nie ze zaz bude mat krce napiste mi internu postu dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeem

zajo79
15. mar 2011

preco tak silou mocou chcete prikrmovat deti uz v 4mesiacoch? niektore ani to nie....

kam sa ponahlate???

azarijka
15. mar 2011

tento tyzden bol v telke rozhovor s jednou odbornickou ohladne celiakie.... a ta odporucila zaviest lepok medzi 4-7mesiacom, ale vo velmi velmi malych mnozstavach napr. len 1/4 piskoty.... inde som zas citala ze nieje ani tak dolezite kedy sa lepok v prikrmoch zavedie ale o to aby to zavadzanie bolo sprevadzane kojenim, bolo to vysvetlene ze MM ochranuje creva pred lepkom.... tak neviem je vela roznych nazorov 😕

isiss
15. mar 2011

bambulkabambulkova ..lepsie je zacat zeleninovymi kasami, lebo malemu zachuti sladka chut ovocia a bude ti odmietat zeleninku. ja som malej zacala davat v 3a pol mes. zeleninkove (sama som jej varila, podla mna su zdravsie 🙂 ) asi mesiac a pol som jej davala len zeleniku, potom uz aj banan.. a zeleninka jej stale chuti. uz davame aj s mäskom. Kamoska zacala s bananom a jablkom a mala ma uz 8 mes. a stale jej odmieta zeleninu. 😨