Čím dokrmovat 3 měsíčního syna?

terezkazv
24. aug 2012

Zdravím Vás všechny a žádám o radu. Jsem prvorodička a mám syna, který má čerstvě 3 měsíce. Jsem zastánce kojení co to jde, ale bohužel se to už nedá zvládnout. Náš malý je na svuj věk o dost popředu, co se týká chování i velikosti. Na poslední poradně co jsme měli čerstvě po 2. měsíci už váží okolo 6 kg (narodil se 3520g). Doktorka je z něj hotová, že je už ve všem tak o měsíc vždy napřed. Bohužel možná u kvuli toho celkem dost papá. Poslední 2 týdny si dost žádá mlíčko i co dvě hodiny a já už asi nestíhám vytvářet tolik mlíčka co si žádá. Jsou to už 3 dny a 2 noci, co stále pláče a chce papat, ale já už tolik mlíčka nemám. Manžel už má syna z bývalého manželství, takže jsme zkoušeli všechno ( či není chorý, nebolí ho bříško atd. ) ale usoudili jsme že je prostě hladný. Dáváme mu i kojecnou vodičku proti smedu v tomto teple a fen. čaj, jak nám doporučila naše doktorka, takže snedný není, ale asi hladný. Neumíte mi poradit, co bych mu mohla dát, aspoň před spaním na noc, aby se to moje chuďátko vyspalo a stále jen neplakalo. Je už z toho sám úplně vyčerpaný a zeleninové kašičky mi řekla doktorka, že muže až od 4. měsíce. Nemám okolo sebe ani rodinu, protože žiju zde na Slovesnku, takže mi moc neporadí. Uvažovala jsem o nějakých kašičkách od Sunárku, co si myslíte ? Děkuji Terka

igiana
24. aug 2012

@terezkazv ahoj, prikladala si ho tie 3 dni kazdu hodinu? Ak ano, a ak Ti aj napriek tomu nestupla tvorba mlieka, tak mu skus po vecernom kojeni dat este po lyzickach alebo zo striekacky umele mlieko a uvidis, ci prestane plakat. Ak neprestane, tak ma iny problem. Skus si objednat senovku grecku, su to nejake kapsule, to poradila laktacna poradkyna na zvysenie tvorby mlieka.

terezkazv
autor
24. aug 2012

No přikládám ho tak co hodinku, on si vždy tak 10-15 min popije, ale potom zase začne platak, protože mu už mlíčko nejde. Dávám mu už z obou, ale dokáže je za 10 min obě vycupapat, že i když já zkusím či mu stříká mlíčko, tak nic. Jdeme příští týden na poradnu, tak to proberu s doktorkou a kuknu i na tu senovku, ale nevím co mu dát aspoň ať nehladuje celý víkend a vyspíme se oba aspoň trošku. A mlíčkojaké značky je dobré ?

sarinka123
24. aug 2012

Ja viem, ze sa Vam moj nazor pacit nebude, mala som ten isty problem, kojenie nestačilo, prsniky prázdne, pediatricka mi povedala, ze pred spanim mam dat umele mlieko, je sytejsie. Kupila som v krabici Nutrilon a dieta spinkalo z neho 8 hodin. Nadranom oddychnuta som kojila. Malinka chcela aj prsnik, aj flasku, jej bolo jedno. V nemocnici davali mliecko detom striekackou.

sarinka123
24. aug 2012

@terezkazv A netrap sa ! Ked je mliecka malo, a ty si verim z toho vycerpana, daj umele. Mne srdce trhalo, ked mala bola hladna a mala som malo mlieka plakala. Furt sa s tym kojenim narobia veci, Ved ked to nejde, tak treba pomoct inak. Zbytocne je matka stresovana, vycerpana a dieta hladne. Moja mala klop klop ani raz nebola chora a susedka na dojcene dieta 2 roky a stale je chorlave, soplave. Netrap sa, hlavu hore.

jaannuusskkaa
24. aug 2012

ja som malapodobne problemy nestihala som krmit mliecko odchadzalo nestihalo sa tvorit tak som presla na denne kojenie a nocne umele mlicko....takto sme isli mesiac potom sme nakoniec presli uplne na UM od 4 mesiaca vdaka UM spinkame krasnych 10-11 hodin vkuse...kasicky a prikrmy by som 3 mesacnemu este nedavala este pockaj mesiac.....ale na noc by som davala aspon UM mne sa cez noc aspon trochu nahromadilo mliecko a potom cez den v pohode azkym uplne neodislo....

sarinka123
24. aug 2012

@jaannuusskkaa Aj moja z toho umelého spala spokojnucka hodiny. Oddychnuta mama, vesela mama a babatko to vycitilo tiez. Furt tie debilne otazky pocuvam dodnes: " kojis este ?" a to ma uz 2 roky ...

jaannuusskkaa
24. aug 2012

@sarinka123 ach jaaaj tak tych poznamok a pohladov som si uzila aj ja dost ale nikto nevidel ako som sa trapila uz v nemocke s kojenim vela dni som preplakala co som uz fakt nevladala a ked nastupilo umele nemozem si vynachvalit.....spokojnost z mojej aj drobcovej strany :D a nech si hovoria ostatny co chcu :D

kkl82
24. aug 2012

ahoj terka 😉 skus kojit vzdy iba z jedneho prsnika - takto sa ti zvysi tvorba a do dvoch hodin sa v tom druhom urcite vytvori dost mlieka. tiez sa v tomto pripade babo napije viac zadneho mliecka, ktore je sytejsie a tak je dlhsie syty. moj bubo mal v 2 mesiacoch tiez 6 kg, takze sme si tym presli aj my. to co prezivas, je typicke pre rastovy spurt. proste, babo chce viac a ty nemas. nevzdavaj to, nedokrmuj, len pekne prikladaj vzdy, ked chce - aj ked sa ti zda, ze je prsnik prazdny. a urcite nezacinaj s prikrmami (ani kasickami), babo do 17-teho tyzdna nema vyvinute oblicky, takze by si mu viac uskodila...
pre zvysenie tvorby si mozes davat ovsene vlocky na ranajky a pit pocas dna hroznovy dzus alebo must od matysaka - urcite odporucam 😎

sarinka123
24. aug 2012

@jaannuusskkaa som rada, ze aspon jedna mamicka - ty, to chape. Ako keby som vsetko co si napisala o sebe. Moja mama sa uz na mna urevanu, vynervacenu nemohla pozerat. Povedala mi: ty si mala sunar, ked to neslo. Dokonca ma obdivovala za moju oddanost. A hrozna ulava prisla, ked mala dopila flasku mlieka, este sa usmiala a tak odkvacla jej slastne odvacla hlava. A stale som hovorila mamine: mami, ona stale spinka a mamina: Vsak bola chuderka hladna, konecne sa najedla. A zazrankyne do kojenia ma odsudzovali, radili, Vsak to poznas 🙂

strapco13
24. aug 2012

@terezkazv skontaktuj sa osobne s laktacnpou poradkynou www.mamila.sk ...skontroluje dojcenie, ukaze ti ako zefektivnit dojcenie, ukaze postupy ako zvysit tvorbu mliecka ak treba
http://dojcenie.webnode.sk/postupy/protokol-na-... skus postupy co su tu uvedene
pri dojceni je dolezite aby najdprv dopil jeden prsnik a az potom preloz na druhy prsnik, pouziva sa pri tom technika stlacania prsnika http://dojcenie.webnode.sk/postupy/stlacanie-pr...
nakolko ti takto krasne pribera, tak je malo pravdepodobne, ze by si mala malo mlieka 😉
su tepla..nespokojnost moze byt aj z toho, a pozor na feniklovy caj, niektore deti naduva a su preto nespokojne, a dojcene dieta nepotrebuje ine tekutiny ako materske mlieko
v horucavach je normalne kojit aj kazdu hodku ..dojcenim dieta prijima aj tekutiny, dojcenie nie je len o strave
tuhu stravu najskor od ukonceneho 4. mesiaca, cize ani asicky nic, traviaci trakt na to nie je pripraveny..celkovo sa doporucuje vylicne dojcit do 6. mesiaca a potom postupne pridavat prikrmy do 2 rokov POPRI dojceniu /cie nie namiesto dojcenia/ a potom dojcit tak dlho ako to matke a dietatku vyhovuje

jaannuusskkaa
24. aug 2012

@sarinka123 jasneee poznam....moja mamca sice nevidela co prezivam ani som jej to nehovorila lebo moja mamca ma nie vzdy chape a ked som povedala ze davam umele tak tiez otazky preco naco ved vydrz s kojenim.....ale to ze umele devala aj mne to si nevsimla.....hlavne ze mna buzerovala ze mam kojit....neviem ved maly dostaval 3 mesiace mliecko v pohode aspon nemusim s nim zapasit o to aby uz presiel na ine mlieko 🙂jaaa som spokojna a iny nech si myslia co chcuuuu :D

terezkazv
autor
24. aug 2012

děkuji vám za rada, spojila jsem se i se sestrou a společně jsme usoudily, že pokud se to přes víkend nezlepší, zkusím mu dát UM aspoň na noc. Nechci se kojení vzdát, ale když malý přes noc nepospinká ani 3 hodiny a přes den tak hodinku, je dost i na mě. Manžel je navíc až do konce víkendu v práci tak jsem tu na to sama. Ani jedna babička, teta nikdo. Dávala jsem mu vždy jen z jednoho prsníku, ale teď mu dávám i z druhého, jelikož se malý začne po 5 min kojení vztekat a když zkusím i já, či je v prsu něco nebo ne, nekápne už skoro ani kapka, tak mu dávám druhé. Takže by si i to zadné měl potáhnou, jestli tam teda ještě nějaké mám. Je mi ho úplně líto, jak v kuse pláče, má ospalé červené očka a já mu neumím dát své mléčko ☹ a navíc jsem z toho už taky dost vyčerpaná. Takže asi po víkendu uvidím a když tak zkusím na večer aspoň to UM a budu si užívat pohledy všech co zjistí že ho přikrmuji. 😠 Možná až si trošku oba odpočineme, budu mít trošku víc mlíčka. 😒

A jakou značku doporučujete ? Maličký se narodil 21.05.2012

děkuji vám i za to, že mé hned všechny neodsoudíte za to, že nevyčkávám měsíc, ale když je malý hladný, asi ani tak dlouho čekat nejde

terezkazv
autor
24. aug 2012

@sarinka123 je to pravda. I já bych kojila co by to šlo. Vždy jsem i tvrdila, že kojit budu co to pujde, je to super, pohodlé, vždy připravené, lacné a pro malé to nejlepší. Ale i ségra mi říkala, že na co chceš čekat a doufat, že bude líp, když malý je hladný teď ? Necháš ho plakat hladného den, týden, či jak dlouho ? Já jsem byla kojena do 14. měsícu a myslela jsem že to bude v rodině, ale myslím, že při dnešní době, mamina o mléko muže přijít tak rychlo, že se ani nenaděje. Děkuji za podporu 🙂

terezkazv
autor
24. aug 2012

@strapco13 Určitě zkusím všehno co to pujde, chci kojit dál, je to úžasný pocit a pohlazení na duši, jak se malý nacucne a kuká na mě, ale momentálně na mě nacucnutý každou hodinu a když se pustí pláče stejně hlady . Ale děkuji za rady, kojení se chci uržet i když možná na noc mu UM asi dám a uvidím co bude dál. Možná se mi vrátí zpět, až si odpočinu a malý nebude v kuse plakat. Až do teď nabíral krásně a mlíčka jsem měla na rozdávání, ale za týden jak udeřilo a nemám skoro nic 😖

adrianal
24. aug 2012

@terezkazv moja mala ked mala tiez ale tri mesiace večer my vypila mlieko z oboch a stále ešte pítala tak som jej večer začala dávať nutrilon a potom neskôr som predávala do mliecka kasu a robila som jej večer taku redsiu a pila ju cez trojrychlostny avent cumlik takze som uz kojila len nadránom a cez den

mia551
24. aug 2012

@terezkazv preco naozaj neskusis kontaktovat najprv laktacnu poradkynu... pre UM sa mozes rozhodnut vzdy... a este ma napadlo - ty pijes dost tekutin...? u mna sa nedostatok tekutin v horucavach prejavuje v prvom rade vzdy ako znizenie tvorby mlieka... skus naozaj viacej pit (aj 2-3 litre vody denne), uvidis, ci to nepomoze, u mna sa to prejavi na tvorbe mlieka tak do 4 hodin...

boska79
24. aug 2012

co najcastejsie prilkladat, ziadna voda, ziadna flasa, tvorenie mlieka sa zvysi. Vela pi, kontakt koza na kozu... dufam ze to este par mesiacov aspon potiahnete

strapco13
24. aug 2012

@terezkazv tym ze das UM tak tvoje telo nezisti, ze ma tvorit viac mlieka...ak treba dokrmovat /laktacna poradkyna to zisti ci tfreba alebo nie/ tak sa da dokrmovat priamo na prsniku a tak stimulujes svoju tvorbu
http://dojcenie.webnode.sk/postupy/dokrmovanie-...
skus si podporit laktaciu..bylinky /senovka grecka, benedikt lekarsky/ alebo liek s ucinnou latkou domperidon /na predpis lacnejsie Costi, na volnopredaj drhsie motylium/ ..na tej stranke co som dala klink najdses aj uzivanie

sarinka123
24. aug 2012

@terezkazv mne este lekarka povedala: Mamicka, Ved vy ste cela unavena, ako sa Vam ma tvoriť dostatok mlieka ? Kludne mu dajte UM a pospite si, oddychnite. A ked som jej povedala, ze nemam ani cas sa poriadne najesť, ze za den zjem jeden rohlik s pribinackom, tak mi povedala, aby som sa aspon na nov netrapila s kojenim. Mliecko skus kupit Nutrilon hypoalergenne. Nutrilon HA, ja som davala normalny Nutrilon, ale ja tvoje dieta nepoznám, skus najskor ten HA.

sarinka123
24. aug 2012

@terezkazv A ked sa vzteka, tak ma malo mliecka.

sarinka123
24. aug 2012

@terezkazv A este posledne: neverím žiadnej mamičke, ktora musi kazdu chvilku prikladat dieta k prsniku, ze jej kojenie robi radosť a slastny pocit. Skor ich to uz unavuje.

kkl82
24. aug 2012

@sarinka123 @jaannuusskkaa ja vas tiez plne chapem, ked chcete kludne dokrmujte aj um. len treba mat na pamati, ze ak sa dokrmuje um, tak sa tvori menej mliecka a aj nadalej bude. ak je niektora maminka odhodlana kojit, treba skusit prekonat laktacne krizy. ak sa rozhodne, ze nechce, tak nech to nerobi. je to rozhodnutie kazdej maminy. len mi pride scestne, ze niekto pyta radu a potom ju ani neodskusa, lebo je pohodlnejsie dokrmovat. ved aj ine to tak robia. tak sakra, bud chcem alebo nie. treba si to ujasnit a podla toho sa zariadit.

sarinka123
24. aug 2012

@kkl82 Ved ona to este chce skusat vikend, to mas plne 3 dni a 3 noci, takze do pondelka bude chuda riadne nevyspata a vycerpana. Ja ju chapem, nehnevaj sa na mna. Stale som prikladala nehla sa par dni z postele, pila vody, bola som s babatkom len telo na telo. Netvorilo sa mi ho tolko. Ľahko sa to hovorí mamickam, co maju mlieko ako smotanu a este ju aj zamrazuju. Aj pre dieta to iste neni prijemne, ked sa nemoze dostatocne napapat. Preto je nervozne, mamicka píše, ze sa mu chce aj spinkat, ja tiez nezaspim hladna. Teraz ma mala rok a pol, ani raz nebola chora a nikto uz nerieši, ze som svoje babo dokrmovala aj umelym mliekom. Praveze ked som sa dobre vyspala cez noc, Ramp som mala plne prsia. Ale mamicka, nech si sama rozhodne, je to jej babatko a nikto ju do nicoho nútiť nemoze. Ja ju len plne chapem a preto nato UM som napisala, ze ja som si oddychla a babo bolo spokojne.

betunka39
24. aug 2012

Je to tazke, ale treba to vydrzat. Citala som po porode v nemocnici v prirucke o dojceni, ze pri dojceni prichadza ku trom krizam. Prva je hned po porode, kym sa dostavi mliecko, druha je asi o tri tyzdne a tretia prichadza v tretom mesiaci, kedy ma skoro kazda mamicka pocit, ze ma malo mliecka. Aj ja svoju malu teraz casto kojim, aj kazdu hodinu ju prikladam ak treba, cez den mi tiez spi niekedy len 20 minut, ale viem to , lebo som to zazila pri poslednych dvoch synoch. Kojila som ich do roka, lebo som tie krizy vydrzala. Pri prvych dvooch detoch mi nemal kto poradit, tak som to ukoncila presne v tretom mesiaci, lebo boli stale hladne.Teraz viem ,ze to bola chyba. Na podporu tvorby mlieka je dobry caj od Leros Bio caj pre kojici matky. Pije sa 3x denne, dobre je aj nealko pivo, alebo Radler. To len obcas, ale aj to pomaha. A hlavne syta strava, aby sa to prenieslo do mlieka. Ked sa ja poriadne nenajem ,tak aj mala je castejsie hladna.
Ale ak to inak nepojde, tak treba skusit na noc to umele mliecko. drzim palce.

sarinka123
24. aug 2012

@kkl82 ale aj s tvojim názorom súhlasím.

kkl82
24. aug 2012

@sarinka123 jasne, ved aj mne mnohokrat napadlo, ze dam na noc UM. jedna kriza bola taka zla, ze som tym chcela uplne seknut a plne prejst na um. maly sa mi prisal a po dvoch sekundach s revom pustil a to sa opakovalo snad stokrat za den. mlieka bolo dost, len on nie a nie sa napit. skusala som aj flasku a detto. ked cez den spal, tak max pol hodinky a aj to len po vytrvalom placi. trvalo to vyse dvoch tyzdnov, takmer vobec pocas dna nejedol, v noci cuckal tak max. minutku a od unavy zaspal. potom sa nejak umudril a zas sa rozbehol. akurat, ze odvtedy nechce pit inak ako po leziacky a preferuje jednu stranu. trochu ma to obmedzuje, lebo napr. vonku ho nenakojim. v lepsom pripade so sebou vlacim deku a lahneme do travy. nie je to vobec idealna situacia. ale naucilo ma to jedno, ze v prvom rade mam ja byt v klude a nestresovat. viac ako 3 hodinky v kuse som nespala uz od februara, co sa maly narodil. tiez nemam nikoho, kto by mi s malym pomohol, babicky daleko, manzel chodi domov pred siedmou, co je uz cas kupania. boli dni, ked som sa k ranajkam dostala o tretej poobede. treba pevne nervy a vyuzivat kazdu volnejsiu minutku na oddych. treba sa dobre najest a prijimat dost tekutin. ak je pevna vola, treba to skusit. (vidis, netrvrdim, ze sa to da, ale ze to treba skusit 😉).

andrejka1974
24. aug 2012

ahoj moja dcerka musela byt dokrmovana od 3 tyzdnov , nepriberala na vahe , najprv sme davali len vecer umele mliecko, ale postupne sme presli na umele uplne od 2 a pol mesiaca je len na umelom mliecku chuti jewj a je spokojna teraz ma 4 a pol mesiaca a cez den papa kazde 3 hodinky a to vypije 120 ml a v noci prespi 4-5 hodin a to vypije 150 ml my este , ani teraz prikrmy nemame, lekarka nam odporucila az od 5 mesiaca

sarinka123
24. aug 2012

@kkl82 ja toto zavidim, ja som asi taku pevnu volu nemala. Ja som z toho plakavala, trápila sa. Tiez som s rodinou a manželom natom podobne ako ty. Som sama s dcerkou, vsetci daleko, muz pride podvecer. Ale za vsetky mamicky poviem, ze len my zeny sme take odhodlane, chlap by taketo veci nikdy nezvladol. Staci, ked sa len jednu noc muz zle vyspi, kvoli komarom. Uz je nebohy cely den 🙂) my zeny vydrzime ovela viac.

terezkazv
autor
25. aug 2012

Vidím, že se tu rozjela velká debata, což mě těší a motivuje 🙂 Sanžím se maličkého pŕikládat co hodinku, pokud zrovna neusne. No včera mi zaspal až o 21:45 hod do té doby v kuse plakal až mi zaspal na prsníku. Čekala jsem na manžela až příjde z práce do 23 hod, chvilku jsme si popovídali (ráno zase fičel do práce) ještě spolu povečeřeli a před 24hod jak jsem šla spát, se malý vzbudil a nespal až do 5:30. Stále jsem ho přikládala a snažila mu dát papít snad už i v mikrospánku, ale zaspal na 10 min a to isté dookola. Od samé zoufalosti mě už popadal pláč, až jsme se šli v 5 hodin koukat na pohádky a potom mi na chvilku usnul. Naspal od té doby, do teď asi 2 hodiny a tak po 15 min a zaspal mi až teď. Myslím, že dnes i v noci jsem měla celkem dost mlíčka oproti předešlým dnum, ale nejhorší je ta unava. Snažím se vypít teda aspoň ty 2 l vody a jíst 6 denně, ale je to dost těžké, když malý stále pláče a žádá si pozornost, chystat si ještě dostatek jídla. Už se těším až manžel dojde z práce a nebudu na to vše sama, protože je to o nervy. Sice se snažím spát, když spinká malý, ale spánek po 15min není nic moc. Napadlo mě, ještě skočit v pondělí k doktorce, možná nám poradí i ona a nebo potom ty laktační poradkyně, mám jednu i v porodnici, kde jsem rodila. Určitě bych se už ráda vyspala a nutká mě to dát mu UM, ale bavila jsem se se ségrou, že jestli s tím začnu, určitě to znamená začátek konce s kojením, což bych nerada. Příští týden nás navíc čeká první očkování do obou nožiček, takže si myslím, že to nejhorší mě teprve čeká ☹ a manžel máá noční, takže v noci jsem tu sama a přes den se on musí vyspat aby zvládal zase na noc. No řeknu vám, že kdyby se na mě malý aspoň občas za den neusmál a nepřitulili bychom se k sobě, asi bych už rezignavala. Ale ten jeho úsměv mě drží nad vodou. 🙂

mia551
25. aug 2012

@terezkazv ak je malý teraz taký zlý, podľa mňa môžeš očkovanie kľudne odložiť o mesiac... skús sa o tom s dr. porozprávať. ja by som to na tvojom mieste určite odložila, malý môže mať vysoké teploty a ešte aj problém s mliečkom do toho... do mesiaca sa problém s mliečkom určite nejakým smerom pohne, zaočkujte až potom... 😉