Anti - feniklový čaj

ibajeho
20. apr 2012

Chcem oslovit mamicky, ktorych deti taktiez reaguju na feniklovy caj naopak nez by mali - teda este vacsie nafukovanie a problemy si ulavit. Ake cajiky teda svojim ratolestiam davate? Ja mam trojmesacneho synceka a prevarenu vodu mi uz ani pit nechce a navyse voda je prilis tazka na taky maly zaludocek. Dakujem za vsetky rady vopred 🙂

sabiatko
20. apr 2012

ja ked som pila feniklovy caj, tak s tym mal maly tiez problemy. ale my zas od malicka ficime na vode, ktoru lubi a pije jej vela, tak sme ine neskusali...

atunko
20. apr 2012

my sme mali dokonca od feniklového čaju zelenú stolicu a neustále krče v brušku...neviem od kolkého mesiaca Hipp granulovaný ponúka ovocné čajíky, no hneď od začiatku ako sa len dalo sme ich pili.Najradšej máme jablčkovo-medovkový🙂

fordikford
20. apr 2012

ak ma maly problem z vetrami tak treba uvarit slaby rascovy čajik ja som tak robila my sme pili len vodu čaje hipp nechcela ani chalani a teraz už pije aj čaje ale nesmu byt sladene len čiste 🙂 a samozrejme vodu z vodovodu 🙂

ibajeho
autor
20. apr 2012

Ano dakujem ale tie kupovane ovocne cajiky obsahuju vela cukru a toho sa obavam aby sa mi nenaucil na sladke ked este sme ani papat nezacali. Ach jo, dilema totok 😠

mt1986
20. apr 2012

Ahojte 🙂 znama robila pre drobca ked mal hnačky takéto babské recepty Mrkvový odvar: 250 mg mrkvy (nie príliš mladej) rozvarte v 500 ml vody (asi 30 min.) Rozvarenú mrkvu rozmixujte spolu s vodou, v ktorej sa varila, dolejte do objemu 500 ml a preceďte. Slaďte výlučne glukopurom (2 čajové lyžičky na 500 ml tekutiny).
Ryžový odvar: 1 polievk. lyžicu bielej (lúpanej) ryže rozvarte v 500 ml vody. Poriadne rozmixujte, preceďte a dolejte do objemu 500 ml. Slaďte veľmi mierne, a to glukopurom (2 čajové lyžičky na 500 ml tekutiny).
Banánový nápoj: V ochladenej prevarenej vode alebo v slabšom čiernom čaji (nie v ovocnom) rozmixujte banán (asi 250g banánu v 500 ml). Použite zrelé banány s mäkkou, sýtožltou šupkou a hnedými bodkami. Banány sú rýchlym zdrojom energie a draslíka, ktorý sa pri hnačkách stráca vo zvýšenej miere stolicou. Sú ľahko stráviteľné, majú dostatok vlákniny a v črevách sa správajú inteligentne – sú schopné pohyb čreva upraviť v oboch smeroch (pri hnačkách rýchly pohyb čriev spomaľujú, pri zápche ho spolu s dostatočným príjmom tekutín zlepšujú).

Keď malinkého naduvalo, tak mu podávala mu espumisan a cvičila nožičkami po par hodinách sa maličký vyprdkal 🙂

Čaje - granulované mu vôbec nedávala, bo jej laktačná sestra hovorila, že to má práve opačný efekt... no uvidíme keď to budem riešiť ja, ale jej to zaručene pomohlo 😎

shinelove
20. apr 2012

ahoj ibajeho,
taky isty problem sme aj my mali z fenikloveho caju..skus mu dat jemnunko zriedeny dzus Hipp jablko-hrozno s docenskou vodou, alebo kamilkovy caj pre dojcata...moja 6m. princezna je ina 'zaludarka' a to jej pomahalo 😉
taktiez sem-tam esuimisan je ok. drzim palce 😎

ibajeho
autor
20. apr 2012

@mt1986
Dakujem za rady, no ja som sa vylucne pytala len na to co davat malemu pit namiesto vody respektive fenikloveho caju. on totiz nema problemy s kakanim a na prdiky pouzivame espumisan a myslim ze dost pomaha. Len slo o to ze popri UM musi nieco pit a voda je pre neho tazka a nechuti mu a co sa tyka fenikloveho caju tak ho strasne nafukuje takze tak 🙂 ale urcite tvoje recepty vyuzijem v buducnosti 😝

mt1986
20. apr 2012

Prepáč zle som pochopila oatázku 😅 no ale aj mňa by to zaujímalo - ešte som sa nad touto otázkou ani nazamýšľala - uvidíme či budem dojčiť alebo nie... ak nie tak si rada prečítam nejaké rady 😉

majka1981
20. apr 2012

@ibajeho 3 mesacne babo nepotrebuje caj a ani vodu. Mliecko staci uplne.
iba ak sa jedna o liek, tak caj ano, ale nie kazdodenne davat cat. Doveruj svojmu dietatu a nedavaj mu to, co Ti nechce.
Pitny rezim sa zavadza resp meni az vtedy, ked dieta zacina s prikrmom.

ibajeho
autor
20. apr 2012

@majka1981
Ale on je na UM cize pije kazde 4hodiny a medzi tym by podla mna mohol dostavat aspon dva glgy niecoho od smadu. Jasne ze kebyze kojim tak mu MM staci aj od smadu aj hladu ale takto...Inak by asi nevyrabali tie caje co sa mozu uz od dvoch tyzdnov. Ale tolko len moj nazor no 🙂

simi251
20. apr 2012

@ibajeho Mozes este skusit harmancekovy cajik. Ale preco si myslis ze cista voda je na zaludok tazsia ako akykolvek caj? Voda by fakt bola najlepsia.

ibajeho
autor
20. apr 2012

@simi251
Niekto mi to vravel ze voda je tazka ale tak tiez som ja na to reagovala stylom ze aj caj je z vody tak nechapem tej logike, tak preto som aj vytvorila tuto temu nech sa viac o tom dozviem 🙂

katka1981
20. apr 2012

@ibajeho, neviem co je na tom pravdy, ale toto som pocula viackrat ale podla mna to hovoria nase mamy, nie? Kedysi si to asi mysleli ludia 🙂 feniklovy caj nie je vhodny pre deticky s refluxom, lebo zvysuje kyselinu, uz som pocula aj ze je vhodny az po mesiaci a ze kamilkovy je silnejsi alergen. Ale lahko sa to da otestovat, alergia na kamilky sa prejavi vyrazkami v oblasti genitalii. A vraj najlepsia je voda, u mojej dcerky urcite, tak sa aspon tvari 🙂

mirka285
20. apr 2012

@ibajeho kup v lekarni obycajny detsky caj...

mt1986
20. apr 2012

vynašla som dokument od pani dr.: čiže voda... a detské čaje
Tekutiny v prvom roku života

Prvý polrok

Prvých 6 mesiacov je ideálne dieťa výlučne dojčiť. Potreba mlieka v prvých dňoch po narodení je 15-20 ml /dávku, v priebehu mesiaca rýchlo stúpa, a to až do množstva 80-90 ml /dávku, resp. 150-180 ml /kg /deň. O tom, či dieťa pije dosť, sa môžeme orientačne presvedčiť skúškou dojčenia (aspoň 3x za deň) a z hodnotenia jeho celkového zdravotného stavu. Množstvo vypitého mlieka by nemalo presiahnuť 1 liter za deň. Ak je toto množstvo dlhodobejšie väčšie, je to signál, že dieťa je pripravené na nemliečny príkrm (okolo 5.-6. mesiaca). Podávanie čaju alebo iných tekutín (okrem mlieka) nie je pre zdravých novorodencov a dojčatá (kým nedostávajú nemliečny príkrm) v miernom klimatickom pásme potrebné. Iba v letných horúčavách, v zime v prekúrených bytoch, v čase horúčkovitých alebo hnačkových ochorení, kedy rastú nároky na príjem tekutín, je najvhodnejšie podávať im pomedzi dojčenie (resp. dojčenské mlieko) čistú vlažnú prevarenú vodu. Dojčeným deťom lyžičkou, z pohárika alebo striekačkou (nie z cumľa). Podávať možno aj detské bylinkové čaje (mäta, fenikel, mat. dúška, medovka, baza čierna, šalvia). Dôležité je ich obmieňať a podávať skôr len príležitostne. Aj bylinkové čaje môžu niekedy spôsobiť problémy (nafukovanie, alergie). V rastlinkách môžu byť prítomné škodliviny z prostredia, niekedy sa môže pripliesť aj rastlina zdraviu nebezpečná. Treba dbať aj na správnosť ich uskladnenia, pretože môžu byť zdrojom plesní a bakteriálnej infekcie (salmonela). Keď sa už rozhodnete pre čaj, mal by byť vlažný, nesladený, alebo len mierne osladený glukopurom. Nadmerné sladenie vyvoláva väčší smäd a nechutenstvo, neskôr kazivosť zubov a obezitu. Granulované čaje nie sú vhodné. Čierny čaj sa neodporúča, pretože obsahuje teín (látku príbuznú kofeínu) a bráni vstrebávaniu železa z čreva. Jeho pravidelná konzumácia môže byť jednou z príčin chudokrvnosti a zápchy. Nemali by ho piť deti do 3 rokov (okrem prípadu hnačky). Ovocné čaje nie sú vhodné - pre vysoký obsah prídavných látok, kyseliny citrónovej, farbív a podobne môžu dráždiť stenu žalúdka a alergizovať.

Druhý polrok

V druhom polroku je denný príjem tekutín prijatých v podobe jedla i nápojov u detí do 10 kg: 100-120 ml /kg /deň. Ak sa rozhodnete podávať aj ovocné alebo zeleninové šťavy (jablková, hrušková, hroznová, mrkvová), rieďte ich zo začiatku v pomere 1:5 (1 diel šťavy a 5 dielov prevarenej vody), po 1. roku 1:2 až 1:1 a podávajte len v množstve do 150 ml denne. Melónová šťava sa neriedi. Od 5. mesiaca začnite dieťa učiť piť z pohárika.

ibajeho
autor
21. apr 2012

@mirka285
Kupila som a nakoniec som zistila ze aj ten obsahuje fenikel 😖

estterka
21. apr 2012

@ibajeho alnatura detsky caj v sackoch, cukor urcite neobsahuje a dal by sa spravit slabulinky tie granulovane okolo caju ledva isli,ja by som nad nimi vobec nerozmyslala.
a ked je voda tazka,caj s cim robis? 😕 ak ti nechce vodu,mozno nepotrebuje pit mimo UM. nie kazde dieta je rovnake.

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
exupery
21. apr 2012

@ibajeho nasa mala tiez podobne znasanie feniklu,este vacsie problemy s bruskom,pila len mlieko,dieta do pol roka nemusi nic ine okrem mlieka,ani caj ani vodu,tekutiny sa pridavaju az k prikrmom....ja som jej davala cistu vodu,a ostalo jej to dodnes,nechce ani dzusy,ani caje,ani tie vselijake sladke hnusy a ja som taaaak rada...

exupery
21. apr 2012

@ibajeho no tie caje vyrabaju aby ich predali...nie preto,zeby to dieta malo pit,je jedno ci kojene alebo na umelom,staci mlieko...tazka voda neexistuje 😉
Ak teda chces nejaky caj su detske Bio ,alebo mozes daj cierny ale to len akoze zafarbit vodu...

sladkasue
21. apr 2012

@ibajeho neviem o akom caje hovoris, ci hovoris o granulovanom, sackovom alebo o caji, ktory si spravis doma! ja som si v potravinach kupila fenikel(korenie) a dala a malu lyzicku do pohara a zaliala horucou vodou a nechala chvilu vyluhovat... vyskusaj toto 🙂

a co sa tyka tej vody... voda je lepsia ako caj(teda zalezi aky caj robis - lebo v mnohych - medialne prezentovanych je pridany cukor - sami to pisu na obaloch, ze nemas nechavat flasu s cajom na "hranie"

ibajeho
autor
21. apr 2012

No vidim ze sa tu dost nazory aj lisia tak teda neviem , asi sa priklonim kvacsine 😅

desmodka
21. apr 2012

aj my sme mali problem pri feniklovom caji, ale iba pri tom granulovanovam, ked sme dali vyvarene "korenie" tak nam pomahal