Aký pudingový prášok do jedného roka?

lusyke
28. nov 2013

Stretla som sa s receptom ktory je urceny pre deticky po prvych kasickach, tak na 7 az 9 m. Spomina sa v nom pudingovy prasok ktory sa uvari vo vode na kasu a zmiesa sa s ovocim. Zaujalo ma to lebo rada skusam pre malu nove veci. Ale niesom si ista aky pudingovy prasok ma autorka receptu na mysli, kedze klasicky puding obsahuje farbiva a aromy a to mi nepride velmi vhodne podavat tak malemu dietatu. Navyse prichute ako kakao a vanilka su asi fakt nevhodne. Aky sasok teda je vhodny? Existuje vobec pudingovy prasok ktory moze aj tak male dieta? Dakujem za odpovede.

monciciatko1
28. nov 2013

ahoj, mne nasa Dr povedala, ze malemu (vtedy mal 9 mes) mozem varit obyc zlaty klas

florio
28. nov 2013

No ak si dobre pamatam, tak zaklad pre puding aj zlaty klas je kukuricny skrob...a ten sa da kupit aj cisty v krabici, tusim takej modrej...ten by mal byt uplne bez prisad...

katka1981
28. nov 2013

@lusyke, ja som nepouzivala ziadny puding v tom case a mala si ho nepyta ani dodnes. Ja som robila celoozrnne kase instantne. Neobsahuju ziadne pridavne latky. Ale vo veku tvojej malej som lepok este nedavala, ale az od 9.mes tusim, ale asi to bola chyba. Teraz s ama davat lepok medzi 4.-7. mes.

katka1981
28. nov 2013

@lusyke, existuje aj gustin, to je cisty kukuricny skrob a su aj ine, nie je to puding, len kukuricny skrob, tak ako mas solamyl ale ten je zemiakovy. Dufam, ze som to nepoplietla 🙂

zita19
28. nov 2013
horseshoe
28. nov 2013

a preco kupovany pudingovy prasok? da sa urobit domaci vanilkovy puding - do horuceho mlieka (trebars rastlinneho napr. ryzoveho) pridas rozhabarkovany zltok a kukuricny alebo zemiakovy skrob rozmiesany v mlieku, varis do zhustnutia a miesas metlickou. A je to! a bez farbiv, ecok a pod. 😉

kikuleenka
28. nov 2013

@horseshoe tak ako pises a da sa aj bez skrobu, staci upiect vo vodnom kupeli v rure 🙂 pekne to stuhne 🙂

zita19
28. nov 2013

@horseshoe @kikuleenka
Ale @lusyke nechce varit puding. Ma to byt ovocny prikrm. Zlozenie voda, skrobovy prasok a ovocie. 😉

lusyke
autor
28. nov 2013

@zita19 @katka1981 dakujem skusim pozriet v obchode gustin. Aj ked mame v obci len Jednotu tak som zvedava ci tam nieco take najdem🙂 doma mam sice solamil ale ten mi pride menej vhodny.
@horseshoe zo zltka mi mala uz 2x prevracala cely den, takze to riskovat nebudem. Ale vdaka

katka1981
29. nov 2013

@lusyke, mozes jej dat aj nieco ine, nemusis dat zrovna kukuricny skrob, vies co su aj kase kukuricne, alebo kukuricno ryzove a ty uz pokojne davaj s lepkom. Teda uz si asi aj zacala davat. Ale chaem ze vymyslas aby mala co najpestrejsiu stravu. Ja som nad inym, prve 3 roky ani nerozmyslala 🙂 Hlavne potom striedaj masa aby mala kuracie co najmenej ak by nebolo domace. Vies co mi este napadlo, namiesto skrobu, nemozes pouzit banan? Ja som malej napr. robievala vzdy biely jogurt osladeny bananom. Sice neviem teraz ci uz moze jogurt, to si pozri na nete, ja osm tieto veci uz pozabudala.

lusyke
autor
29. nov 2013

@katka1981 ved ja uz jej jogurt davam treti den s kadejakym ovocim a zmiesam s napr. ovsenou kasou. Davam jej uz aj bezvajecne cestovinky. Taktiez striedam ovocie s kasami ako ryzova, ovsena, obilninova, na vecer davam rozne kase od Hipp na dobru noc.Chcela som skusit nieco ine. Prave v tom recepte na puding sa miesa ten pudingovy prasok s bananom a tusim sa tam spomina este nejake dalsie ovocie ako mango alebo take nieco. Ale myslim ze staci aj ten banan. Masko sme uz skusili kuracie, morcacie a teraz hovadzie ale mala nieje velmi na zeleninu a maso. Mam problem do nej dostat na obed par lyziciek.

katka1981
29. nov 2013

@lusyke, mango nedavaj, take ovocie najskor po roku. Ked tak skus avokado, niektori kazu az po roku, ale kludne mozes aj skor, napr. o 9. alebo 10.mes. mozes jej zamiesat s bananom. Neboj, zvykne si aj na masko, moja bola vzdy dobry papkac, ale bolo bezne ze v tom veku obed zjedla ozaj par lyziciek ved este ste len na zaciatku.

standu
29. nov 2013

@lusyke my sme na tom zhruba rovnako, masko zelenina velmi ee skor kase. velmi mi lubi kasu z namocenych bio susenych marhul, rozmixovane v horucej vode a do toho instantna nemliecna nesladena babylove kasa. pudingoidne zalezitosti velmi neriesim. alebo ma napada uvarit namiesto toho pudingu polentu??

lusyke
autor
29. nov 2013

@katka1981
@standu Tak som dnes poriesila problem so zeleninou a maskom. Mala miluje kukuricne a pohankove chrumky. Namacala som jej ich do kase z maska a zeleniny a ona to pekne spapkala. Konecne som na nu vymyslela fintu 🙂
Este budem musiet popozerat v obchode ci nieco neobjavim co by bolo pre malu vhodne...neviem kde by som zohnala taku polentu. U nas asi nie.

zita19
29. nov 2013

@lusyke Dostat instantnu polentu. Byva v tych sekciach kde maju zdrave potraviny. V nasej Bille ju maju, sice nie furt, ale pravidelne sa objavuje. A v bioobchodoch je vzdy. Ked kupis jeden balicek, budes mat na dlho. A ak uz moze lepeok da sa este pouzit kuskus. Nie vsade je ale v DM urcite, aj ta polenta tam byva.

lusyke
autor
29. nov 2013

@zita19 To v Jednote urcite nebude ale o dva tyzdne idem s malou ku doktorke do Ziliny tak skocim do DM. Mozno tam objavym toho viac. V Jednote toho vela na vyber nieje.

zita19
29. nov 2013

@lusyke Ako v nasej 😉 A ta je mestska, sidliskova 😠

katka1981
29. nov 2013

@lusyke, skus este pseno, ak ste nemali. Neboj ona si zvykne a zavisi aj od toho ako je prave vtedy hladna.

standu
29. nov 2013

@lusyke
@katka1981 ano, pseno je dobre, ale u nas tiez skor s ovocim;)) este lubi ovsene vlocky s jablkom, to ranajkujeme obe 😉 to s tymi chrumkami som skusala, ale prehliadla ma 😠

lusyke
autor
29. nov 2013

@katka1981 nasa moze byt hladna ako vlk a nezje len tak hoc co. Reve ako by ju z koze drali a ked jej ponuknem cicik tak vypije a je spokojna.
@zita19 na pocudovanie je v takej obecnej Jednote vacsi vyber ako v mestskej. Asi ze je v meste viac moznosti. U nas dostat naozaj vselico...ponozky, domace aj skolske potreby....aj podla toho co je za cas...na vsetkych svatych predavali aj kahance a teraz zacnu nieco vianocne.
@standu nasa ovsenu kasu miluje...tu Alnatura...ta je fakt dobra

standu
29. nov 2013

@lusyke ja ju varim. len vlocky a jablko. stipka hnedeho cukru. vlocky pouzivam len tie jemne alnatura;)

lusyke
autor
29. nov 2013

@standu skusala som do nej pridat uz vselico...banan, broskyne, marhule, jablko, hrusku, slivky...a teraz do nej pridavam aj zvolensky jogurt take 2 lyzicky a k tomu nejake to ovocie...za tym sa mala ide potrhat 🙂 a minule som aj nastruhala jablko a mrkvu. Je fakt dobra a chuti so vsetkym vyborne. Musim este pozriet co ine dostat v znacke Alnatura.

simca06022011
29. nov 2013

ked toto bolo u nas aktual, tak my sme zili na vsetkych obilninových kasach.. v bio shopoch ich maju milion druhov, dokonca som jej to ani nerobila s mliekom. Vlocky som uvarila vo vode s ovocim alebo hocicim... neskor uz som presla na tie instantne verzie... ovsene, psenove, pohankove, ryzove.. no kopec ich bolo, tak nejedla stale to iste 🙂 a nemusi sa robit s mliekom, takze podla mna aj mensie deti mozu 🙂 Puding som malej vobec nevarievala... ked tak u babky ale urcite sme to pred 1,5rokom nestihli (nevravim, ze to deti nesmu.. my sme to proste nestihli 🙂 )

ikika
29. nov 2013

@lusyke ahoj, s takymito receptami by som si nelamala hlavu na Tvojom mieste... pouzivanie skrobu by som sa snazila v kuchyni minimalizovat... na pudingy a rozne sladucke kasicky este bude casu, hlavne je, aby si malicka teraz zvykla na papkanie normalneho, zdraveho jedla - co najrozmanitejsej zeleninky, maska, ryze, zemiakov, obilnin, ovocia, mliecnych vyrobkov a ostatnych potrebnych jedal... co najzdravsie sa nauci stravovat teraz, v dospelosti akoby nasla... 🙂

Ked uz jej chces spravit radost nejakou dobrotkou ci ju viac zasytit, tak skus nechat cca. 20 min. v troske vody napucat detsku krupicu a tu zavar do vyzivky, ci uvareneho jablcka, ci hrusky, dopln banan prip. (banan by som vsak osobne davala az od roka)... a dobrotka je na svete... podla mna je vsak zbytocne do ovocia primiesavat nieco, ciste ovocie je prospesnejsie, ako mlsnotky... prip. do ovocia primiesat trosicku babylove kase (3-zrnna, 8-zrnna, ryzova, ... )... a mas to zdravsie, ako so skrobom... 😉

Hlavne, ja som zastancom pestrej, vyvazenej a zdravej stravy, hlavne co sa tyka vyzivovej hodnoty stravy, nie robit dietatu speciality, aby neskor nebolo velmi vyberave a narocne na stravovanie... do roka papala na obed len varenu zeleninku s varenym maskom a varenou prilohou - aj tak to bolo mixnute, prip. popucene, neskor kusky a mohla si sama brat... bez soli, cukru a dochucovadiel (ani len vnatky)... na desiatu ovocie, na olovrant jogurt (niekedy s ovocim, niekedy s bezmliecnou obilnou kasou), na veceru mliecna kasa... ranajky sa do jedalnicka zaraduju cca. v roku ako posledne.

Samozrejme, aby som nezavadzala, ze mi papa starsia mala vsetko, tak ma problem s jogurtami, nakolko sme mali par incidentov s tym, ze mala jogurt a potom z nejakeho dovodu zvracala (raz si napr. napchala kus jablcka cely do pusy a zacalo ju napinat a sup, "nestastie" na svete), odvtedy nechce jogurty... obcas oblizne, ale nic z toho, tak nenutim, snad, ked bude starsia, tak sa necha ukecat... 😉

Drzim palce a nech Ti mala krasne papa a rastie a robi iba radost. 🙂

lusyke
autor
29. nov 2013

@simca06022011 ale ja nechcem robit puding. Chcem ovocie na iny sposob ako s kasickami, vlockami, krupicou, detskymi keksami. Mna samu uz nebavi robit stale to iste dookola a chcem vyskusat nieco nove. To nieje puding...len sa tomu tak hovori. Vpodstate je to zahustene ovocie.

simca06022011
29. nov 2013

@lusyke tak potom to uvar na sposob lekvaru.. ostane to huste a nic do toho netreba 🙂 Alebo na sposob ovocnej polievky, to sa zahustuje obycajnou mukou 🙂

lusyke
autor
29. nov 2013

@ikika chcem skusat nove veci a ovocie s kasickami vsetkych druhov uz mame za sebou. A chcem aby si zvykla na vsetky chute tak preco nie aj taky kukuricny skrob...?
Co sa tyka toho vracania tak nam sa mala povracala 2x z vajecneho zltka a to vracala az kym nebolo vonku uplne vsetko. Odvtedy nam nechce papat masko a ani zeleninu...iba ovocie a kase. Ale dnes sa mi ju podarilo presvedcit s pohankovymi chrumkami ked som jej ich namacala do prikrmu.

katka1981
29. nov 2013

@lusyke, su detim, ktore do 2 rokoch nechcu nic len MM, dieta nutit do jedla, nema vyznam , ale ponukat mu len vyzivne a zdrave. Mas MM, nic tym nepokazis 🙂

ikika
30. nov 2013

@lusyke a ako si jej ten zltok ponukala? Niektorym detom je zltok na zaludok tazky - ako hovori nasa pediatricka, ktora odporuca zltok podavat 2x tyzdenne polovicku (nie 1x cely zltok), prave z tohto dovodu. Skus jej dat pauzu a o nejaky tyzden-dva jej skus ponuknut kusok zltka mixnuteho v prikrme znova... zakladom je, nenechat sa odradit, ponukat a skusat. 😉
Ak sa zvracanie bude opakovat, tak by som ho uz asi neponukala, no konzultovala by som to pre istotu s pediatrom.

Kazdopadne, ak odmieta masovo-zeleninovy prikrm, tak by som co najviac redukovala sladke chute v strave... to je jednoducho zaklad jedalnicka... deti nie su hlupe 😉 , vedia velmi dobre, co je dobre a co im chuti (sladke), takze netreba povolit, treba byt dosledny a dookola ponukat... 🙂
Kazdopadne, dietatko zozaciatku aj tak nespapa 180 ci 200 ml prikrmu, vsetko chce cas, doslednost a trpezlivost. Tak vam drzim palceky, nech pekne papka malicka. 🙂

Co sa tyka skrobu, nevidim dovod pouzivat ho v kuchyni... neni to nic, co by bolo nejake vyzivne, skrob je cisty sacharid, ktory sa stiepi priamo na glukozu - ako pise MUDr. Ruttkay v tomto clanku - http://dia.hnonline.sk/index.php?option=com_con... .

lusyke
autor
30. nov 2013

@ikika zltot som jej zasadne podavala iba polovicu a to iba raz tyzdenne. Asi 3x som jej ho dala a bolo vsetko ok. Potom odrazu asi 2 hodiny po obede zacala vracat a to nebolo len take grckanie. Vracala az do uplneho vycerpania a aj ked ju napinalo tak z nej uz nakoniec neslo nic. Nakoniec zaspala od unavy. O tyzden sa to opakovalo a zase po polovici zltka. Odvtedy jej uz nedavam, nebudem riskovat. Mam v plane jej ho ani nedat kym to neprekonzultujem s doktorkou. Ideme k nej o 2 tyzdne. Mala ma rada kukuricne a pohankove chrumky tak som jej obedik zacala namacat do chrumiek a spapa pekne. Co sa tyka mnozstva tak na veceru dostava do flasky kasicku a vypije tych 160ml co je uz pekne oproti zaciatkom. Na obed som to teraz trosku znizila ked si odvykla od zeleniny a maska aby jej nebolo odrazu tazko. Dnes mala 60ml + 7 pohankovych chrumiek. Sladke jej az tak nerobim..ked podavam ovocie tak ho niecim pririedim aby nebolo presladene. Ona nam uz papkala vsetko zaradom a potom prislo to nestastne vracanie a asi sa jej normalne jedlo zhnusilo. Nastastie som uz prisla na to ako na nu. Chrumky su proste mnamka. Rada papka aj chlebik a dala som jej ochutnat aj eidam syr. Ten sa jej tiez pozdaval a zje aj saotny biely jogurt bez nicoho. Takze problem so sladkym to nebude. Co sa tyka skrobu. Ked teda nie ten tak co navrhujes ty na zahustenie ovocia okrem kasi a krupice? Kazdy napad beriem.