Ako začať prikrmovať 6 mesačné plne kojené dieťa?

1akinom1
7. aug 2015

ahojte. Chcem sa spýtať, ako ste začali prikrmovať vaše detičky? Moja je plne kojená, máme ukončený 6 mesiac. Doktorka mi vravela, aby som prvých 5 dní dávala na obed malej uvarenú mrkvičku so zemiakom a hovädzím mäsom (hovädzie??? vraj má najviac vitamínov povedala). po piatich dňoch mám dávať na desiatu jabĺčko s banánom rozmixované (zase 5 dní) a potom večer ryžovú kašičku (zase 5 dní). a nakoniec už to vrj mám kombinovať všetko naraz v jeden deň. Je to podľa vás správne? ja som myslela, že mäso začnem až neskôr.... dakujem za vaše názory - rady 🙂

saskia24
7. aug 2015

my sme začali mäso od ukončeného šiesteho mesiaca, ale začali sme kuracími prsiami. A samozrejme najprv sme sa naučili jesť zeleninku, potom ovocie a až tak mäso. Podľa mňa po prvých piatich dňoch príkrmoch, začať dávať mäso je skoro. Ale nie som lekár takže neviem.

pribinak
7. aug 2015

Začni klasicky zeleninou, hlavne uvidis ako bude slečne v týchto horúčavách CHUTIT, pre mna bol dost dôležitý apetít môjho krpca, možno spapa len pár lyžičiek, dojčené bábätka si zvykajú na tuhú stravu dlhšie, teda aspon deti v mojom okoli

bajana
7. aug 2015

odporucam stranku kojeni.net, ja som cerpala z nej....nesla som podla rad tvojej dr....najprv zelenina jednodruhova, maso najskor po 2 tyzdnoch a ano, hovadzie je vhodne....az potom ovocie, kase, jogurty, atd.

luba41
7. aug 2015

základ http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/
http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokra...
mrkva, jablko, banán, kravské mlieko, vajíčko patria medzi velké alergeny..takže začni menej alergizujúcimi potravinami..zelená zelenina,cuketa, tekvica, ovocie práve zrejúce zo záhrady a pod..a s tým mäsom by som asi počkala..

siska53
7. aug 2015

Co lekar,to nazor.. Nam kazali zacinat mrkvou 3dni,nasledne zemiak 3 dni,pridavat cukinu ci tekvicu atd.. Maso az kdesi po 3tyzdnoch a hovadzie dr.vravela,ze nie,ma prilis vela bielkovin,co pre oblicky,ktore sa vyvijaju,nie je dobre.
Odporucala morcacie,kuracie(domace),kralika,jahnacie a maximalne telacie.
Kazdu novu potravinu skusat 3dni,aby keby daco,si lahko odhalila,z coho to vzniklo.
Postupne s apridava brokolica,kalerab,por,kukurica,cvikla, jasne aj ryza,bezvajecne cestoviny,pseno (daktori odporucaju pseno ako prvy prikrm), baklazan,pohanka,quinoy,kukuricna kasa... Kazali mi davat aj kvapku oleja kvalitneho alebo lyzicku masla.
Z vajicka sa dava najskor len uvareny zltok. Bielok az po roku.
Ziadna sol,ci koreniny,ziaden tvaroh a veci z neho kvoli oblickam (cize pribinaky a spol.).
Jaaj a ovsenne vlocky mozes a i cervenu sosovicu,ta nezduva.
Ovocie na desiatu asi po 2-3tyzdnoch (jablko,hruska,banan,marhula,broskyna,avokado, slivka bez supy samozrejme.
Ja som vystriedala dve pediatricky a pri porovnani odporucani mozem povedat,ze sa zhodli,boli len nepatrne rozdiely.

mimik79
7. aug 2015

no maso na zaciatok urcite nie, este som nepocula ze by dr tak radila, mrkvicku tri dni, ked to bude ok, skusit zemiacik a potom napr tekvicku, cuketu, kalerab... vela o tom sa da vygooglit alebo je tu aj skupinka https://www.modrykonik.sk/group/1880/detail/, velmi dobre rady aj ako zacat aj potom dalej atd

cannella
7. aug 2015

Nechce sa mi to citat vsetko, ale zasad je, najskor zelenina, kazdy novy druh aspon 3 dni, aby si zistila, ci nema alergiu, ked bude vsetka zelenina, tak maso (hovadzie, telacie, kralicie, kuracie a apod.), postupne jej zaved po zelenine aj ovocie na desiatu, potom lepok, zltko

lauricka
7. aug 2015

informacii ako podavat prikrmy je v brozurach, knihach a na internete nespocetne mnozstvo. Mozete si vybrat. Odporucania pediatricky su trochu nestandardne. Spravidla sa zacina zeleninou. Potom sa pridava ovocie. Su aj tabulky, kde je zoznam potravin a k tomu je v ktorom mesiaci sa konkretna potravina zacina podavat. Zacina sa len ochutnavanim, napr. kavova lyzicka alebo podla dietata, ze kolko mu zachuti. Prve tri dni napr. mrkva, ked toleruje, tak pridat na dalsie tri dni napr zemiak a tak. Vhodne je podavat na desiatu alebo obed, aby pripadnu reakciu clovek zaznamenal (aby to nebolo vecer na noc - tie nove potraviny). Je mozne zacat aj kasou, ryzovou, potom ovsenou a dalsimi druhmi. Ja som zacala kasou ryzovou a potom dala ovsenu, kvoli lepku. A hned nato zeleninu. Ovocie sa odporuca neskor, kludne aj mesiac po, aby si vraj dieta zvyklo na chut zeleniny. Ovocie je chutnejsie, tak aby tu zeleninu neodmietalo. Maso sa nezaraduje hned, to nemusite davat hned. Ja si mylim, ze kludne mozete urobit podla seba, nemusite ist povinne podla lekarky...

kikakik18
7. aug 2015

Skús www.prikrmy.sk 🙂

ukulela
7. aug 2015

@1akinom1 - pohladaj tu na fore, je dost tem o prikrnoch. v zasadade: moj maly. plne kojeny, zacinali sme tiez od 6 m. prve dva tyzdne len zeleninu (vzdy jeden druh 3 dni a potom dalsi novy druh) mrkvy/zemiak/cukina/batat/... potom ovocie, jabko, banan, postupe rozne kombinacie. maso som davala az po mesiaci. zacinaal som kuracim a telacim. po mesiaci tiez lepok a zltok.
doktorku bysom nepocuvla, maso hned nezavadzaôa, na neteje kopa tabuliek, ktorezobrazuju, kedy co zavadzat - ja som isla podla tejto tabulky http://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat... a nemali sme ziadny problem.