Ako riešiť problém s papaním?

matula211
19. sep 2013

Ahojte mamičky...chcela by som od vás radu... Môj syn má čerstvo dva ročky a máme za posledné cca tri-štyri týždne problém so stravovaním...On všeobecne veľmi málo jedál lúbi, ale teraz sa mi to zdá už extrém...Poviem Vám napríklad jeho jedálniček: ráno mliečko cca 180-200 ml (nutrilon)...potom dlho dlho nechce nič, vyžaduje len keď tak suchý rožok (ten by najradšej jedol stále), keď mu ho niečím natrem, už aj letí preč...na obed zje len polievku a to len vývar...občas zeleninková...inú vôbec...potom zase dlho dlho nič...a na večeru do neho skúšam natlačiť aspoň jogurt, ale aj ten mi odmieta...A za posledné dni mi nechce nič iné jesť, len suchý rožok, vývar, mlieko a ako hovorím, občas jogurt...Skôr sme jedávali ešte aspoň výživy, dosť často aj jogurty, aj obedíky ( i keď si vyžadoval skôr také, čo mu idú ľahko do bruška - teda mäsko na šťave s ryžou, zemiakové pyré s mäskom, špenátik, atď).
Neviem, ako to napísať, ale ja mám pocit, že on hladný je a to koľko krát ako vlk...ale keď vidí lyžičku, že tam je nejaké jedlo a nie je to vývar, tak mi otočí hlavu a plače, že nechce...a pritom sú to jedlá, čo doteraz bežne jedával...Ja tomu nerozumiem...Mám taký pocit, ako keby mi nedôveroval, čo na tej lyžičke je alebo čo...No už som z toho zúfalá...trošku mi už aj pochudol, tak ak by to takto išlo ďalej, tak určite zbehnem k lekárke...ale ja si myslím, že nejde o nejaké nechutenstvo, keď ten vývar spapá aj dva taniere, lebo ho veľmi lúbi...no ale preboha veď dieťa v jeho veku nemôže jesť niekoľko týždňov, možno až mesiacov len vývar a suchý rožok...Prosím poraďte mi, ako ste motivovali svoje detičky k lepšiemu papaniu, lebo mne už dochádza fantázia a som z toho dosť zúfalá...☹

ingmiriama
19. sep 2013

@matula211 viem o čom hovoríš môjho som už dala na vyšetrenie či nieje chudokrvný alebo čo ale nič sa nepotvrdilo no my papáme pri tom čo ho baví tak sa stále kúpeme alebo varíme kávu inak do neho nedostanem nič ale vôbec nič ani to mlieko .... len moje cicíky a keby vedel že je to mlieko aj stým by už prestal on nechce mäsom teraz mi za celý deň zjedol pol párku, 5 lyžíc ryže s mäsom viac nie 20 piškót s čajom a večer cicík

brumka
19. sep 2013

skusit dake cestoviny, ako je natom zo zeleninou acertvym ovocim? mi sme si podobnym tiez presli trvalo to dlho ale videla som ze nieco jedla takze neumrela by hladom, krv dopadla dobre. sice ani teraz niesme velky papkaci ale daco zjeme len mliecne do nej nic nedostanem. skusit dako pekne servirovat na tanieri? neviem kusit rohlik nakrajat ako jednohubky, natiert niecim, koliesko salamky, zeleninku? alebo jasom kupila take formicky na volske oa, srdiecko,slieopocka a kvietok. este som zabudlamoja odvtedy nechce nic mliecne a dokoncaani sladke ze palacinky ani kolace

ichbinich
19. sep 2013

Moja prva rada: ked ti je vyvar, davaj mu vyvar...
Moj syn mal a stale ma tiez take narazove chute: par dni zemiaky, ale na ranajky, obed, veceru, potom by stale jedol len sunku alebo maso, potom by jedol iba jogurty, potom vajicka,... Jasne, ze sa ho snazim prehovorit na ine jedlo, ale ked nechce, tak dostane zemiaky, chleba s maslom, proste co ho prave drzi.
Vies, aky mal jedalnicek moj syn medzi 1 a 2 rokom? SUCHE pecivo, zemiaky, cestoviny, ryzu. Mrkvu, hrasok, kukuricu, sem-tam brokolicu a karfiol a spenat. Jablko a banan. Prosne gulicky. KONIEC. Ziaden jogurt, ziadne omacky, nic natriet na chleba... Prezil a dokonca ho to preslo. V jasliach sa pomaly naucil jest aj maslo a pod. na chlebe, ja som po pomaly naucila zase na jogurt a mliecne vyrobky... Je sice priebercivy doteraz, ale uz sa nedivim, ako moze zit na hrsti prosnych guliciek a suchom chlebe 😉
Urcite nanho netlac, to sa iba zhorsi. Ponukni mu aj desiatu a olovrant. 3 jedla su na aktivne male dieta prilis malo. Ak nic ine, aspon trochu mlieka (mozno iba 100ml). Zje z toho vyvaru aj zeleninu? Tak mas o starost menej.
Alebo chce jest sam? Skus mu nachystat nieco, co moze jest sam, a co ma rad, samozrejme. Ponukni mu "svedsky stol" a nech si berie sam pocas dna, ked ma chut. Mozno takto zje viac, ako keby mal pri tom sediet. Vela deti doslova "nema cas" jest 😉
Hlavne sa skus prestat stresovat. Hladom ti neumrie. Ako som napisala, ked zje vyvar, daj mu vyvar. Aj rano, na obed a vecer 😀 Je mozne, ze za dva dni bude pytat iba jogurt...
Vsetko dobre a pevne nervy!

terezka1947
19. sep 2013

@matula211 aj ja som nedavno riesila nieco podobne(?)....mala som pocit,ze ked ma zbadal s lyzickou,hned eeee....tak som kupila inu pestrofarebnu lyzicu..a dala som mu judo rucky....trosku sa s nou pohral.....a potom papal,aj so mnou,aj sam skusal....ale myslim,ze to ani nebolo tou lyzicou,skor nejakym prechodnym vymyslanim 😀 drzim ti palce,nech torychlo prejde.

matula211
autor
20. sep 2013

@brumka No my ovocie ani zeleninku v surovom stave ani počuť...tak preto som vždy dbala na to, aby aspoň ovocný jogurtík mal alebo výživu...podusenú zeleninku s mäskom na šťave ešte skôr spapal.. ale teraz mi ani tú ryžu s mäskom nechce...ale teda v polievočke spapá zeleninku, i keď vymýšla, že ju tam nechce, že chce iba rezančeky s polievkou, i tak mu tam vždy potajomky dám aj kúsok mrkvy alebo mäsko...takže je pravda, že v tom vývare má toho dosť, i zeleninku i mäsko, ale stále je to len polievka...inak je aktívny, hravý, občas zlý, ale to je raz dieťa🙂 Ja len chcem predísť tomu, aby mu volačo chýbalo, určite ako každá mamina...preto som sa trošku aj zlakla keď vážil skoro 15 kíl a teraz má necelých 14...a keď nechce papať, tak sa toho trošku obávam...☹

matula211
autor
20. sep 2013

Ďakujem za krásne príspevky, trošku ma to povzbudilo...zo začiatku som na malého tlačila, aby papal...i som nakričala...ale zistila som, že to nemá zmysel...bolo by dobré poznamenať, že ešte keď mal 9 mesiacov, boli sme riešený na alergologickom na na alergiu na BKM, ale tá sa nepotvrdila...ale kvôli ekzému sme nasadili probiotiká a nutrilon allergy care, ktorý nám v tejto kombinácii pekne zmizol...potom sme mali pol na pol, dve dávky obyčajného nutrilonu a dve dávky allergy care...a je pravda, že nedávno sme mali už len obyčajný nutrilon, tak neviem, či také nejaké nechutenstvo nepripisovať aj tomu...či tam ozaj nejaká alergia nebude a tým pádom nemá chuť papať...zmenili sme od včera znova mliečko na allergy care, tak budem dúfať, že sa to trošku upraví a začneme viac papať a trošku aj priberať...

brumka
20. sep 2013

@matula211 mne toto tiez robila mala ale po vymyslani co jest som sa nahnevala a dam tanier jec co je, jasne zesa snazim varit to co zje aj, ale musi jest co je lebo v skolke si nenavybera, a tiezsom sa bala lebo priberala pekne do ldlzky a potomsa to spomalilo ako rocna 10,5,2rocna 12,5 a 3rocna 13,5 a teraz mam 14,5-15 al e tiez medzi tym pochudla. aspon tak mi poradili zeskusat vymyslat aby jdlo vyzeralo atraktivne alebo davat co co je lebo neskor bude dietazametat s nami, ale ze keby bol velky pokles na ahe treba riesit s tvojim pripadom bysom to s lekarkou konzultovala. moja mama je strasne vyberava, ale mi uz mame aj iny vek takze u nas je to tak nezjes budes hladna alebo nikam nejdeme. ale hlavne nenutit a nedavat najavo ze nas to trapi, jasom to tiez tak riesila a mala si zo mna robila dobry den.

matula211
autor
20. sep 2013

@brumka To, že nikam nejdeme som už dlho skúšala...zo začiatku to zaberalo, pekne spapal a išli sme von...teraz to na neho už vôbec ale vôbec neplatí...ešte mi povie, že ne...nejdeme...aj som ho motivovala tým, že mu dám rohlíček, keď trošku spapá...ani to už neplatí...pozerali sme rozprávky pri papaní...aj to už som skúšala...no z ničoho nič všetko prestalo platiť...nič jednoducho nezaberá....no keby som videla, že ešte bude ďalej chudnúť, tak určite k lekárke pôjdem, to je jasné...ale keď to zatiaľ netrvá dajako dlho, tak by to asi ani ona neriešila..

brumka
20. sep 2013

@matula211 ja by som skusila mu dat jest a nepustila rozpravku ze len ked bude papat, a nechala by som ju tanier ja si uz nepamatam ako to j e s dvojrocnymi detmi, ale skusit bud niecim zaujat a ked nic nepomoze tak nechat bud zje nezje. jasom este skusala ze ku tanieru som dala maskrtu a ked jedla dostala odmenu, cez leto sa dalo u ans to bola zrzllina

matula211
autor
20. sep 2013

@brumka No veď to som skúšala s tými rozprávkami...aj som mu nechala jedlo na tanieri...aj odmenu slubovala...jednoducho už nič nezaberá☹(( preto som sem písala, či mi mamičky vedia dať ešte dajakú inšpiráciu🙂, mne už ozaj došla fantázia, ako dieťa nakŕmiť🙂

brumka
20. sep 2013

@matula211 tak uz neviem ako nakrmit, mozno ho nechat hladneho, len azse dat pozor na velky pokles vahy

matula211
autor
20. sep 2013

@brumka No veď i tak ďakujem...získala som nové inšpirácie, kúpime nové lyžičky, peknejšie prestierať, budeme sa stále vývarovať, aby aspoň volačo zjedol...a uvidíme, snáď to prejde...ale i tak veľká vďaka...mňa skôr možno podporilo aj to, že neni som jediná s týmto problémom...

macicek11
25. sep 2013

@matula211
@matula211 Presne nas pripad, s tym rozdielom, ze syn ma 19 mesiacov. U nas sa presne toto iste deje nejaky 3 tyzden, som z toho uz zufala. A ako pises, spapa mi len kuraci vyvar, to mu chuti neskutocne, ale papal by len suche rozky, lupacik a banany. Ked mu nesiem obed, az ocami röntgenuje tanier, a ked je nieco v tanieri co sa mu nepaci (poslednu dobu asi vsetko) tak ma zacne odtlacat rukou a ne dopapane. Prestal jest aj take jedla, co mal rad. Neviem co sa deje, neviem ci mam byt este trpezliva al ist k Dr?

lenkas01
25. sep 2013

baby, Mates to iste má 10 mesiacov, od 4 mi nechcel na obed mlieko ani vidiet, tak som mu dala prikrm, hned od zaciatku zjedol nie ten maly Hipp ale vacsi, na ranajky cely zvolensky alebo velky pribinacik (a aj to mu bolo niekedy malo) .... a cca 2 tyzdne do neho dostanem max. 5-6 lyziek jedla, aj to musi byt bud reklama alebo spievankovo aby som ho zaujala a rychlo do neho nahadzem aspon nieco. potom si uvedomi ze je a zacne si vyberat vsetko rukami z ust hucat ako pavian.. tak mu zarobim Mliko 180ml a to vypije a je to .. Na ranajky to iste zje ani nie polku zvolenskeho alebo velkeho pribinacika a koniec zacne vypluvat vyberat z ust a zas dam mu mlieko a vypije na olovrat zje aspon slabu polku bananu a vecer 210ml pudingu ... bola som aj u Dr. a povedala ze ho nemam nutit, ze to bude pravdepodobne zo zubov, lenze ani za pana si jej ani mne neda pozriet do ust ked mu chcem dat aspon prst do ust aby som zistila po hmate ci sa mu nieco tlaci zacne hryzt je to tazke kedze predne ma vsetky uz sa tlacia pravdepodobne stolicky :-/
vobec neviem co robit :-/ so Simonov som nemala vobec takyto problem on co som mu dala pekne spapal - teraz som v koncoch :-/

gloria9
22. dec 2013

@matula211 ahoj to iste som mala aj ja kupila som detskú stolicku taku malicku so zvieratkami malicky stolik posadila som ho pekne mu prestrela novy pohar novy tanierik pekne lyzicky a povedala som ideme papat najprv pozeral na mna vselijako ale potom sa rozdjedol tak ze jedol on sam najprv len zemiaky potom uz skusil zemiaky so stavou a postupne sme sa dostali do stadia v akom sme boli pred odmietaním musim poklopat klop klop

gloria9
22. dec 2013

@lenkas01 ahoj skus zasvietit s baterkou na strop na zem vsade zahrajte sa potom ho daj lahnut na zem a pozerajte sa na strop ako svietis a hravou formou vysvetli ze ideme teraz si zasvietit do pusinky mozno sa to podarí aby si zistila ci je to zubkami

gloria9
22. dec 2013

mamicky vyskusajte hroznovy cukor ten tiez pomaha na chut do jedla....