Ako prejsť na tuhú stravu u ročnej dcéry?

julienka
26. aug 2011

Maminy, potrebovala by som poradiť, ako zaviesť kúskovitú stravu u dcérky... Máme síce už rok, ale doteraz sme boli bez zuba a každý tuhší a väčší kúsok potravy ju napínal. Skúsila som jej dať dnes na mäkko uvarenú kocočku zemiačika, trošku sa s ňou pohrala, aj popapala. No keď sme boli pri tretej, znova ju začalo napínať. Prosím Vás, poraďte mi, ako prejsť na tuhú, nie kašovitú stravu. Za každú radu budem veľmi vďačná! 😵

kaselka
26. aug 2011

Ahoj, my sme boli tiež dosť dlho bez zúbkov a mali a trošku máme podobný problém. Ja to riešim tak, že tvrdšie potraviny (ako zemiak, jablko, mrkva) jej stále sekám na menšie kúsočky a postupne s pribúdajúcimi zúbkami budem kúsky zväčšovať, aby to nebola taká náhla zmena a mohla si na to, že musí aj žuť zvyknúť. Napr. drobné cestoviny, ryžu už nemixujem vôbec. Výhodou je, že mám na prípravu stravy detský parný hrniec spolu s mixérom, ktorý má pulzný chod, teda pokiaľ nechcem kašu gombík len na chvíľu zvrtnem a mám kúsky väčšie, keď ho podržím dlhšie tak menšie, alebo ju nemixujem vôbec a potraviny nakrájam na želané kúsky ešte pred varením a už len papá. 😉 Tak neviem, či som trocha pomohla...

usiko
26. aug 2011

no, my mame podobny problem, alex ma iba dva dolne zuby a 10 mesiacov rec...ak jej dam kusocky, tak sa nimi ide zadusit,,,,,takze pockam na horne zubky a zacnem...asi tiez tak ze namiesto mixovania zacnem len pucit, potom nhrubsie pucit a porom krajat, alebo catst pomixujem, cast nakrajam a zmiesam....ze by mala kremove a v tom kusky.......ale asi som ti nepomohla.....

tosomja
26. aug 2011

Moja má 8 zúbkov a stále problém s kúskami, napr. zemiak skoro rozvarené spapá v pohode - ak jej dávam ochutnávať z nášho taniera, akonáhle ju posadím a začnem krmiť, tak zje dve tri lyžičky a už sa začne otáčať, nadavuje ju, vypľúva to. Tak isto s mäsom, či zeleninou. Strácam trpezlivosť, ale tým nič nevyriešim...viem.
Robím to tak, že jej to trošku rozmixujem, má tam sem tam kúsok. Nikdy mi nejedla úplne mixované jedlá, ale nechápem, prečo máme problém s kúskami. Takže môžte poradiť aj nám, ako s tým bojovať.

evuliatko74
29. aug 2011

@julienka
My mame rovnaky problem. Drobec ma sice uz 5 zubkov, no stale ho napina. Skusam mu jedlo pucit a nie mixovat. Len mäsko pomixujem, to mu totiz nejde vobec v kuskoch jest. No a teketo polomixovane a polopucene mi dakedy zje a dakedy ani to nie. A pritom je dobry jedak, chuti mu vsetko, no len pomixivane.
Zaujimave je, ze ovocie si vie aj sam odhryznut (banan, broskyna, marhula, nektarinka), tak skus mozno aj ty zacat s ovocim.

julienka
autor
29. aug 2011

@kaselka
@usiko
v paráku robám aj ja, tiež som skúšala mixnúť len chvíľku, ale nezaberalo. teraz už druhý deň papáme popučené, takže to beriem za malý úspech 🙂 chvíľami to papá krásne, potom ju trošku napne, dáme pauzu, znovu papáme, zapíjame čajíkom a takto pomaličky skúšame... asi ide naozaj len o trpezlivosť a hlavne asi musí prísť ten správny čas pre dieťatko....

rosienka
29. aug 2011

myslim, ze si si tou poslednou vetou aj odpovedala...neboj, ona prejde sama na kusocky, ked bude mat viac zubkou, zatial puc a obcas ponukni väcsi kusok, trebars taky, ktory môze drzat a hryzkat

lillianx
30. aug 2011

no my mame uz 13 mesiacov, zubov davno osem a aj tak malu napina, ked jej dam nejaku stravu s vacsimi kuskami. ale napriklad, zemiak, ryzu s mojho taniera kludne. ovocie si odkusne tiez bez problemov, rybku popucenu (kvoli kostiam preberam) bez problemov. ale napr. ak dam kasu z masa a zeleniny a do toho nepomixujem ryzu, tak nechce a naduva ju, alebo vypluva. a teraz celkovo nechce nic co pre nu uvarim. len maliny, cucoriedky, hrozno, jogurty, rozok so syrom...co to z mojho taniera. ziadne masko a to sme anemicky. ach jaj

kaselka
31. aug 2011

@lillianx troška od danej témy, ale veľa železa obsahujú aj sušené marhule, ďalej figy, šošovica, mrlík a láskavec (ak si to ešte nepočula tak to sú obilniny)

adriana7
31. aug 2011

@lillianx , veľmi mi to pripomína našu najmenšiu s tým vypľúvaním 😀 dodnes jej mixujem akože zeleninový príkrm, ale napr. zrelé broskyne bez šupy papá ako veľká, odhrýza si a ja mám za chvíľku v ruke len kôstku 🙂, ak ti nechce papať mäso, kôli železu ju nútiť nemusíš, vstrebateľnosť aj tak nie je nič moc, skús napr. aj zavarené marhule s ryžou (akože nákyp), prípadne trošku mixovaného bieleho tofu do toho (to s vanilkou chutí ako tvaroh) a železa habakuk 😉
a ešte železo z rastlinných zdrojov je veľmi dobre vstrebateľné s kvapkou oleja a surové, mixnuté napr. s varenými obilninami, veď poskúšajte