Ako naučiť dieťa jesť pevnú stravu?

lenkacee
3. aug 2020

Ahojte maminy, mam 9 mesacneho syna, ktory zatial papa iba rozmixovane prikrmy. Pevnu stravu ako pecivo alebo ovocie, pripadne nerozmixovane casti nevie spracovat. Odhryzne to ale potom ho napne a vsetko vyvrati. Mate nejake tipy ako mu pomoct naucit sa to alebo to xhce len cas a pride na to sam? Vdaka 🙂

brezza
3. aug 2020

@lenkacee moj ma rok a pol a stale to trva. Ale skusam stale, tak uz robi pokroky. Zje aj chlebik nakrajany na kusky aj male kusky v jedle. Postupne pridavaj male kusky do jedla. Napriklad pridaj do rozmixovaneho male cestoviny ako su pismenka. To je makke, tak s tym nebude mat problem. Postupne uvarenu zeleninu nemixuj, ale len roztlacaj. Skusaj mu davat do ruk kusky jedla ako chlebik, mozno chrumky, piskot, banan. Moj to najskor vsetko hadzal na zem, ale postupne si zvykol. Zeleninu surovu, ale este stale nechce celu.
Neboj nebudes mu do skoly balit mixer, este je maly😃

lenkacee
autor
3. aug 2020

@brezza 😁😁 snad nebudem. On si aj odhryzne z toho chleba alebo ovocia, ale problem asi je ze nevie ako dalej, zacne ho napinat a vsetko vyvrati

brezza
3. aug 2020

@lenkacee ano poznam, mne uz tolkokrat cely obed vyvratil. Treba len skusat po kuskoch aby si zvykol pohryzt jedlo.

nikpa
3. aug 2020

@lenkacee z rozmixovanej stravy treba prejst na rozpucenu, teda aby v nej ešte neboli veľké kusky ale aby nebola tekuta ako z mixéru. A postupne menej a menej pučit. Pridávať pečivo, kukuričné, spaldove chrumky a pod. Na tom sa syn naučil odkusovat a prežuvat. Treba zapajat žuvacie svaly, su dôležité neskôr vo vyvoji reči a iných veciach.

lenkacee
autor
3. aug 2020

@nikpa hej to si uvedomujem ze je to dolezite. Takze u vas boli dobre na ucenie sa chrumky? Skusim. Okrem toho ale mam strach aj ja, ze sa mi tymi kuskami zacne dusit 😐

lula313
3. aug 2020

Nechaj to na ňom, u nás to slo pozvoľna, že som prestala mixovat kase zo zrn a nikdy sa mi dcéra nicim nedrhla a potom už tolerovala stále vacsie a vacsie kusky a ukazovala som jej, že musí zúbkami kusat a ona má napodobnovala

nikpa
3. aug 2020

@lenkacee a nie je problém hlavne tam ze sa bojíš aby sa nezadrhol a odďaľuješ to? 😀 Je to prirodzené, určite to časom pôjde.

janulik270
3. aug 2020

Znama pracuje v skolke deti od 2,5r a viac maju problem zjest jedlo.Dovod rodicia im mixovali a to je chyba nikdy nemixovat jedlo pretoze dieta sa nauci a tak ma problem prehltnut .Mam 2 deti a od prikrmov popucim prikrm ziadne mixovanie

cherry19811
3. aug 2020

Ja mam doma to iste a to uz bude mat teraz 11 mesiacov
@janulik270 lahko sa hovori, kym nezazijes. Mam 4 deti. Trom som nemixovala a nemali problem. Tento stvrty je exemplar sam o sebe. Keby som mu nemixovala tak nic nezje a vygrca este aj zlc. Aj keby som cokolvek robila, a akokolvek sa snazila kusok nezje. Hned ho napina a zvracia . Cize nie vzdy je to o tom, ze mamina mixovala lebo chcela. Ale dakedy sa musime prisposobit dietatu a proste inak to nejde ako v nasom pripade

jankazsa
4. aug 2020

@lenkacee ahoj ,tých chrumiek sa neboj, on si ich v ústach rozpustí a prehltne. My sme dostali od gastroenterológa super tip: treba dávať prstami malinké kúsky povedzme pečiva medzi líce a ďasno. Spustí sa tým žuvaci pohyb. Bude to trvať dlho, u nás to trvalo niekoľko mesiacov,ale postupne sa syn naučil jesť väčšie kúsky pevnej stravy. Má 2 r,je pevnú stravu,hoci stále sa mu stáva,že nepozuje poriadne a vyvracia sa,lebo mu veľké kúsky jedla zostanú v krku. Ale už teraz hodnotim jeho stravovanie ako veľký pokrok, lebo to bolo veľmi zle.

andreatytler
4. aug 2020

@lenkacee Nasmu vsetko mixujem lebo inac ho napina na vracanie ale on velmi chce jest to co my jeme. Vzdy je pri mne ked jem v obyvacke na gauci ako pes a prosika pohladom a nacahuje sa za tanierom. Takze ja zacnem s tuhou stravou tak ze to dam na moj tanier a to ho bude motivovat aj ked ho bude z toho napinat. Skus nieco podobne ak aj tvoj chce jest z vasich tanierov.

zdencaaaa
4. aug 2020

Hlavne jedla som dcerke mixovala do troch rokov, ano do troch rokov. Ak som chcela aby zjedla aspon jedno normalne jedlo denne tak som ho musela rozmixovat inak mi vracala, dusila sa. V troch rokoch jej vyberali nosne mandle, boli velmi zvacsene a potom sa to pomaly zlepsovalo. Zje vsetko i ked jej to dost trva ale uz nemixujem.

makova333
4. aug 2020

Nkkdy som detom nemixovala, zacinali sme popucenou stravou, najskor velmi popucenou a postupne som pucila jedlo na hrubsie az presli na tuhu stravu. Skus najemno popucit a postupne men konzistenciu.

panelacikova
4. aug 2020

@lenkacee nijak. vydržať. moja do 1,5 roka jedla len mixované, z tuhého okamžite zvracala. Dokonca mala aj vo veku 2 roky zvracacie príhody. A potom pomaličky, postupne sa naučila. Chce to len pevné nervy a čas. Dnes má 10 a zje všetko, čo nezje ju 🙄😀 Ešte podotknem, že mala aj reflux a nie raz sa mi takmer pridusila pevnou stravou, takže ja som bola v tomto opatrnejšia a snažila som sa to už len vydržať. No - a prešlo to.

lenkacee
autor
4. aug 2020

@cherry19811 vdaka za nazor aj podporu. Presne tak, kazde dieta je ine, ci sa to tyka vyvoja, jedenia ci spania. Kde jedno nema s nicim problem, pri inom to chce vela trpezlivosti a skusania. Darmo sa povie toto nerob tamto nerob.. Ked je raz mama zufala spravi cokolvek aby dieta prospievalo a jedlo. Ci zapne rozpravku, robi sasoviny alebo mixuje jedlo. Ale to pochopia len zainteresovane maminy. Bodaj by sme vsetky mali deti co papaju jedna radost 😉

lenkacee
autor
4. aug 2020

@andreatytler moj je taky isty, nacahuje sa chce, len ked uz pride k jedeniu skor len olizne a hra sa s tym, pripadne ak odkusne po chvili vracia.. Ale treba skusat. A byt trpezlivy asi

lenkacee
autor
4. aug 2020

@jankazsa vdaka za tip urcite vyskusam 🙂

lenkacee
autor
4. aug 2020

@nikpa samozrejme, mam to stale ako fobiu ze sa mi zacne dusit, hlavne ked som s nim sama.. Ale nastastie ked mu aj zabehlo nikdy som nestratila duchapritomnost a prevratila ho na ruku a buchla medzi lopatky.. Ale snazim sa ponukat mu tu pevnu stravu.. Bud sa len hra alebo odkusne a vyvrati 🙈

a_da99
4. aug 2020

@lenkacee 9m je ešte pohoda, potrebuje len čas. Ako už baby písali, dobre sú tie chrumky a banan, pripadne rožok. Neboj sa, ale samozrejme ho stále sleduj. Moja do cca 13m zjedla tiež viac-menej len úplne kašovitú stravu, prvé normálne jedlo ktoré prijala bol vyvar 👌 takze určite doporučujem skúšať najmä polievky, niektoré deti ich vyslovene preferujú, moja ma 17m a palacinky alebo ryžu s mäsom by som do nej nedostala, každý deň poriadna porcia polievky a ako druhé zemiakové/zeleninové pyre a nejaké soté, alebo mleté mäso so šťavou, pripadne miluje prívarky. Hold každé dieťa ma iné preferencie, ani niekedy ani nie tak chuťové, ako konzistencne 😂😅

brendaa
4. aug 2020

@lenkacee drzim palce, chce to cas, neponahlaj sa a neboj, nauci sa.

janulik270
4. aug 2020

@cherry19811 tak potom uz len trpezlivost,cas a postupne pridavat jedla popucene

zdencaaaa
4. aug 2020

Baby klud, v 18 si jedlo pomixuju sami :D to som si stale hovorila ja :D