Ako ho naučiť normálne jesť?

ladytt
2. júl 2013

Z mojej strany už zúfalstvo :/ Ja už naozaj neviem, čo robiť. Včera obed normálne zjedol a dnes ho z neho napína. Nerozumiem ako je toto možné, včera polievku zjedol úplne bez problémov, dnes ochutnal a že nechce, že iné mám doniesť, tak som doniesla druhé dal do úst a hneď ho naplo :( popritom to papáva inokedy normálne. To mám variť zas tretie? Ja už ani neviem, čo? Ani neviem ako sa zachovať, naozaj už takto nevládzem, variť stále. Od malička strašne zle je. Ako ho naučiť nevyberať a jesť, čo je navarené? Či je toto len ďalšia forma trucu?

cherry1981
2. júl 2013

Neviem kolko ma rokov, ale nasa ma 14 mesiacov a toto mi robi odkedy som ju zacala prikrmovat ma den ked pekne spapa a ma den ked sa len napina a nie raz sa jej podarilo aj pogrcat co sa mi napinala. A pritom je to to iste jedlo, ktore jej v jeden den chuti a druhy den ju z neho napina. A to som si hovorila, ze ved ju to prejde, ale nejako som si uz zvykla nato, ze z takmer vsetkeho ju napina,
Ale ked ju niecim zaujeme, ze nema cas rozmyslat nad "napinanim" tak cuduj sa svete, spapa vsetko pekne 😕 😅

janinah
2. júl 2013

nenaučíš,dve z mojich troch detí sú odmalička v jedle preberavé a to som robila asi všetko...neplatí veta,že ak bude hladné,tak zje všetko,moje by aj tri dni nejedli,ak dám niečo,čo nechcú..už to neriešim,sú zdravé,chyby na nich nevidno 😀

li_la
2. júl 2013

@ladytt No ja som môjmu na výber nikdy nedala. Buď zjedol alebo nie. Samozrejme, nie keď bol maličký, ale keď už normálne s nami jedával, a pokiaľ teda jedlo nemalo nejakú atypickejšiu chuť, aj keď zrovna kyslá kapusta mu chutí. Keď zje málo, tak iné nedostane. Trošku hladu nikomu neublížilo a keď sa poriadne nenaje, potom druhé jedlo vždy zje celé. Ale z jedla ho nenapína...

ichbinich
2. júl 2013

Po prve nevieme, kolko ma mesiacov/rokov. Po druhe byvaju jednoducho priebercive deti. Nepomoze ani vzor rodicov, ze jedia pestro a zdravo a vsetko, a casto ani vzor inych deti (napr. v skolke). Viem, o com pisem, mam taky pripad doma, aj ked nie tazky, ale priebercivy teda je 😉
Ked moj syn vymysla, ze nechce to, co je navarene, tak ma ako alternativu chleba s maslom. Lebo ja sa vzdy snazim varit to, co ma rad, alebo ked nieco nove, tak s niecim, co ma rad (napr. tam je mrkva alebo hrasok...). Alebo ak my mame nieco stiplave, tak moze jest ryzu, ktoru sme si aj tak k tomu uvarili. Tak zeleninu bude jest na druhy den, to uvarim nieco, co ma rad a zje mi.
Takze ja by som tretiu alternativu uz neponukala a nebezala varit nieco nove. Lebo potom sa stane, ze mu budes varit iba oblubene jedla, a on sa nauci, ze mu staci vymyslat a hned mu bezis spravit po 5-ty krat v tom istom tyzdni jeho oblubene jedlo.
Je nieco ine uvarit kompromis pre celu rodinu, alebo obmienat oblubene jedla. Dnes su zemiaky, lebo ich ma rad X, zajtra je ryza, lebo ju ma rad Y. Ale Y. sa nemoze dozadovat kazdy den zemiakov. Dufam, ze sa rozumieme 😉
Jasne, ze nenutit jest to, co vyslovene nema rad. Ak to jedol vcera a dnes strajkuje, tak to nie je preto, ze mu nechuti to jedlo. Tak mu povedz, ze bud to, co je na stole, alebo chleba s maslom (alebo nejaku inu, relativne fadnu alternativu).
Je to o nervy, ale skus to brat s kludom a nestresovat sa. Ktosi tu raz napisal, ze v Europe dieta pri stole od hladu neumrie, aj ked mame dojem, ze "nic neje".
Ponukat, ale nenutit, a nemat z toho nervy. Ked vymysla nad jedlom, ktore bezne jedava, oznamit s kludom, ze ma na vyber to, co je navarene, alebo teda chleba s maslom alebo pod. Nebezat v strese do kuchyne a zacat vymyslat nieco nove.
Pevne nervy!

petula8
2. júl 2013

ja mám 13 mesačnú dcérku a od troch mesiacov sme prechádzali na normálnu stravu. Zo začiatku som jej každý deň robila niečo iné jesť, aby skúsila všetky chute. A ak mi nechce jesť, čo momentálne teraz riešime tak naša alternatíva je banán, alebo pol chleba s maslom príp. nátierkou, paštékou a 250ml kakaa a segedín s knedľou. Vyskúšaj mu variť tak, aby každý deň jedol niečo iné. Držím palce

ladytt
autor
2. júl 2013

@cherry1981
@ichbinich Má 27 mesiacov.

jeinabe
2. júl 2013

@ladytt No my máme doma to isté, malý ma 2,5 roka a po roku sa všetko zmenilo, vôbec nejedáva mäso, ryžu, knedlík.....takisto ho stále napína, už som rozmýšľala, či nemá niečo s tráviacim systémom, ale oni si to podľa mňa sami vyvolávajú......už niekedy mi idú prasknúť nervy....ale zase on musí mať každý deň polievku, to zje aj 2 misky.....ja dúfam, že vo škôlke sa už konečne naučí normálne jesť, mňa už takisto nebaví variť 3 jedlá....a čakám a čakám, či vôbec už toto obdobie niekdy prejde... 😉

ladytt
autor
2. júl 2013

@jeinabe Môj tiež neje ryby, mäso, zeleninu iba v zeleninovej polievke tú zje väčšinou, ale keď spravím strukovinovú, raz ju zje raz nie. Nepapá ani zemiaky ani ryžu, cestoviny zje 3 krát do mesiaca. Ovocie len pomixované okrem melóna ten zje aj bez. raz za čas si dá rožok s lučinkou. A jogurty by jedol stále a kašičku samozrejme.

@ichbinich Bohužiaľ ani neviem, čo je jeho obľúbené jedlo, lebo on teda všetko tak, že raz zje potom zas nechce. Dokonca mi povie, že sprav palacinky a potom ich nechce. S tým chlebom to vyskúšam, lebo variť tretie už nemám ani chuť. Dnes išiel spať bez jedla, bohužiaľ som to s nervami nezvládla, z kúpelne som ho zaniesla rovno do spálne a dala ho spať bez všetkého, bez mlieka aj jedla.

@janinah Presne ani u nás neplatí veta nechať vyhladovať, čo mi stále opakuje moja doktorka, on je potom nervózny, ale jesť si nepýta.

ichbinich
2. júl 2013

@ladytt:
Moj sice jedaval minimalne mnozstva, ale ochutnaval vsetko. Hlavne mal rad ovocie. Potom v 13 mesiacoch sek a konec. Suchy chleba, suche zemiaky, z ovocia ostalo jablko a banan, ziadne maslo, lucina, jogurty...
Aj ked v 20 mesiacoch nastupoval do jasli, jedol im tam suchy chleba. Ale vedeli to, tak mu sice ponukli aj natrety, ale ked nechcel, dali mu suchy. A potom nejak postupne sa naucil, videl ostatne deti. Zrazu mi doma pytal maslo, potom za par dni syr, potom aj sunku. Takze v kolektive sa to trochu zlepsilo. Postupne som ho naucila aj na jogurty a mliecne vyrobky (bol dlho kojeny, a s tym zlomom v 13 mesiacoch bol aj konec s jogurtami a spol.).
Kedzetvoj syn ani nema vyrazne oblubene jedlo, je to tazke. Mozes fakt skusat iba veci, o ktorych vies, ze ich zvycajne zje 😉 Aj ked to mas loteriu.

Vyhladovat urcite nie je riesenie, to bude nezvladnutelny. Su deti, ktore poznas podla spravania sa, ze su hladne, aj ked este same nepovedia, ze maju hlad. Ale jednoducho su na nevydrzanie 😀

Mozes este skusit ponukat minibufet, svedske stoly. Ze bude mat male misky s nejakymi zdravymi malickostami: kusky melona, pripadne trochu ovocneho pyre, kusky na tvrdo uvareneho vajicka, kusok chleba (tam sa daju dobre obmienat rozne druhy), trochu zeleneho hrasku, mozno za hrst nesolenych orechov/orieskov/studenstkej zmesi a pod.. To mu daj dobre viditelne a dobre dosiahnutelne a povedz mu, ze si moze z tohto nieco mlsnut, ked bude mat chut. Tento trik pomaha u deti, co "nemaju cas" sa najest, ze si vzdy nieco zobnu. A tym, ze sa im ponukne relativne zdravy vyber, nemlsaju somariny, ale normalne jedlo. Mozes mu tam z casu nacas pridat nieco nove, alebo nieco, co zvycajne odmietne. A uvidis, mozno dokonca vyskusa aj takto.
Mozno, ked sa nebude citit pod tlakom a "sledovany" ako pri stole, nebude mat pozornost, ani pozitivnu, ani negativnu, tak zje aj veci, co by normalne pri stole nejedol. Jasne, ze to nie je alternativa za spolocne jedlo s celou rodinou. To je velmi dolezite, ze aspon raz za den si sadnu vsetci spolu a spolu sa najedia.
Aj ked je to tazke, skus to sama brat trochu menej stresovo. Proste ked nechce ani jedno, ani druhe, na vyber ma napr. ten chleba. Ale nieco aspon male by mal zjest, lebo ako sama pises, vyhladovat nefunguje a nie je dobre. Oni doktori sa mozno vyznaju v detskych chorobach, ale zvycajne nie v strave, prikrmoch a pod. Alebo trvaju na starych metodach, ktore su uz davno vyvratene... Takze ak sa ti nepozdava, co ti tvrdi lekarka, je mozne, ze tvoj cit ma pravdu a nie lekarka 😉

adkokatka
2. júl 2013

Tak na stastie ja taky problem nemam,ze by maly nejedol alebo ho napinalo... 🙂 Ale urcite by som mevarila niekolko druhov jedal len preto,ze nechce jest to co je navarene,nechces budes hladny a on si aj sam vypyta ....

andrejka1974
2. júl 2013

u mna nie je problem s jedlom, varim to co maju radi, ale ked vymysl;aju staci povedat bud to zjes alebo ides spat a ver mi radsej to zjedia 🙂 🙂 🙂 🙂a najmensej ma 14 mesiacov este stravu mixujem, kusky nechce , ale nikdy nemala problem mi zjest vsetko 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

simca06022011
2. júl 2013

@ladytt podla mna nestrersovat, nechce zacne mrncat... zobrat a nedat ine... dalsie jedlo nepomoze, bude dookola vymyslat... podla mna to prejde, moja mala take obdobie, ale uz zase je vsetko co jej dame okrem par veci, ktore nelubi.

petra8786
2. júl 2013

ja sa cchcem len pochvalit..moj syn je asi nauzasnejsi tomto...od kedy ho prikrmujem a len zeleninou a ovocim zatial..zje vsetko 🙂 a este ajduplu si vypyta.. a viete co ma najradsej ?? mladu cibulu si chyti do ruky a celu ju zje 🙂 a to ma len 8 mesiacov haha..alebo celu uhorku čerstvu aj višne...ma čudne chute ten moj syn 🙂

jeinabe
3. júl 2013

@ladytt No môj má aspoň zemiaky rád, má svoje obľúbené jedlá(aj ovocie papá a zeleninu tiež v polievke), ale napr.nechce mi jesť hneď ráno, až po určitom čase, dnes raňajky skončili s plačom, lebo začal neskutočne vymýšľať, nechcel buchtu, potom si vypýtal rožtek a potom ho nechcel.....ono je to ťažké, keď človek chce, aby sa dieťa najedlo, tak mu dá aj na výber, ale potom to už zneužíva....minule som mu nechala nakrájaný chlebík na stole a zjedol ho asi po hodine...zrazu pozerám a prázdny tanierik....asi mu to budem takto nechávať, nebudem si to všímať......ale takisto som už z toho zúfala, lebo nechcem ho nechať o hlade......

stanislavao
3. júl 2013

@ladytt tak dieta jest nenaucite. ked to nechce, tak to nechce a nema vyznam ho nutit. ked nechce, co je navarene, dajte mu chlieb. ked ho napina, tak to istotne nieje z trucu. moje deti tiez viacej potravin nezjedia, ako zjedia, cize musim rozmyslat, ze o varit. a co zje jeden, nezje druhy, cize aj 2-3 druhy jedla niekedy musim nachystat, aby boli najedeny vsetci.

prasiatko30
3. júl 2013

Ono je to tazke - my sme mali strajk asi pol roka dcera boli dni ked len pila mlieko s nesquikom a mozno 2 hryzy chleba - skusala som aj nedat mlieko a o nicom ale napr ja som jej ponukla to co bolo co jedli vsetci a ona mi to samozrejme nezjedla potom mlieko pomohlo az to ze som jej balila jedlo do skolky - ked zacala strajkovat mala nejakych22-23m a bol maj pokracovala cez cele leto a niekedy koncom septembra som sa dohodla s ucitelkou v skolke a zacala som jej nosit jedlo - a v skolke jedlo to co som ja navarila a bez problemov - doma este nejaku dobu strajkovala a nejedavala vela ale postupne sa to upravovalo ale aj tak rada vymysla pri jedle

ladytt
autor
3. júl 2013

@stanislavao Tak, ale prečo to jeden deň zje normálne a druhý ho z toho istého napína, ja potom naozaj neviem, čo variť. Nie je to také ľahké.

stanislavao
3. júl 2013

@ladytt no ja si stale myslim, ze horsi jedak, ako nas simonko neexistuje. ved druhy den mu teda nedavajte to, co mal vcera. a este sa mi sovedcilo, ze dat mu to redsie, ako vcera. napr zemiaky so stavou vcera ked zjedol take hustejsie a dnes to nechce, tak mu to necham redsie a potom to zje.

cassandra12345
1. jún 2024

Moja ma 11 mesiacov a ku všetkému len cestoviny. Ani zemiaky,ani pyré, ani ryzu,špenát a maso len pomixovane.tiez som z toho zufala niekedy.ze stále len omáčky a cestoviny. Niekedy to tiež robí, že jeden deň zo zjedla a druhý deň to nechce. Ale to málokedy. Aj som na začiatku robila tak že aj 3 rôzne jedla som jej navarila, ale to sa nedá. Mama stále že keď bude hladná, bude to jesť. Ale ma svoj režim… keď na obed okolo 12/1 nezje tak na večeru o pól 5 ma kasicku a pred spaním mlieko. Nemôžem jej aj mlieko vynechať pokým nespapa ten neskorý obed. Dochádzajú mi nápady čo variť, lebo dokola to iste. Nvm ako ju naučiť jesť ryžu a maso normálne….a iné. Ale rezne keď sme robili v trube kv malej, tak to zošrotovala 2 😳