6 mesačný synček nechce zeleninový príkrm

anjelik87
17. apr 2013

Maminky maleho som zacala prikrmovat pred vyse tyzdnom. 5 dni som mu pekne varila najskor mrkvicku a tak pekne zaradom ako sa ma. Len on to vobec nechce papat. Vobec mu to nechuti. Tak na druhy den som vyskusala zemiak najprv len tak potom aj s mrkvou a zasa nechcel. Na 3.den som skusila ci nezje brokolicu ci mu viac nezachuti ale ano tu necjcel ani costu ani s mrkvou ziadnu. Tak na 5. den po tiez neuspesnom prikrme som mu dala banan ci mi vnestihala davat. Tak odvtedy sme uz skusili surovu mrkvu, jablko a ten banan a to je jedine cp mi spapa. Vcera som mu dala aj jablko so zemiakom tak trocha zjedol ale nic moc. Myslela som si ze ho oklamem ale nie. Viete mi nieco poradit prosim? Viem ze s tym ovocim dom spravila chybu ale tak dokedy bude odmietat zeleninu? Nemam mu teraz dat nic papat? Dakujem za kazdu radu!

carodejnica
17. apr 2013

@anjelik87
Môj má 8 mesiacov a odmieta príkrm doteraz, takže je vlastne stále len dojčený. Ale príkrm samozrejme stále ponúkam, aspoň pooblizuje lyžičku... raz sa to zlomí.Aj dcérka mi začala papať lepšie až po roku, a ešte lepšie až teraz. 🙂

Pozri si toto odporúčanie z Mamily - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

iv01
17. apr 2013

Mne tiez nechce zeleninu papkat, ale zase lubi chlebik, tak striedam hryz chlebika s lyzickou zeleniny, a s tou lyzickou trochu klamem, lebo drobcovi ukazem chlebik a ked nan otvori pusu,tak sup tam so zeleninou, ale mame uz 8m, tak chlebik mozeme.

bodka70
17. apr 2013

@anjelik87 , treba by veľmi trpezlivý a stále núkať, nedávať však nasilu. Ja som toto trochu zanedbala pri mladšej dcérke, tiež odmietala zeleninu, tak som jej potom dávala iné - jedla ovocie, neskôr ľúbila mäso, cestoviny, ryžu, zemiak odmietala. Nie je to určite len kvôli tomu, ale fakt je, že doteraz nezje takmer žiadnu zeleninu a to má 9 rokov!!! 😒

Pri mladšom synovi som si povedala, že to tak ľahko nevzdám, tiež odmietal mrkvu, ale trpezlivo som núkala, stále vypľúval. "Chytil" sa po 2 týždňoch, zrazu mu to zachutilo a potom už zjedol aj ostatnú zeleninu. Ja by som na tvojom mieste vynechala sladký banán a ponúkala ostatné , ja som napr. dala jablčko a k tomu trošku mrkvy a potom postupne pridávala mrkvy viac. Takisto niektorým deťom vadí konzistencia jedla, skús na začiatok vymixovať zeleninu do hladka, niektorým deťom (aj mojemu) vadia hrudky a kúsky na začiatku. Neskôr môžeš pučiť či mixovať na hrubšie. radšej nech zje len trošku zeleniny a zvyšok mlieka, v tomto veku nie je nutné, aby jedol kvantá príkrmu, sú deti, čo sú plne kojené aj pomaly do roka, lebo odmietajú príkrmy a prežili to v zdraví 🙂. Radšej mlieko, ako zeleninu nahrádzať iným príkrmom, lebo inak si zvykne (ako moja dcérka), že zeleninu nemusím papať, veď keď budem dostatočne dlho odmietať, mamka mi dá niečo iné. 😝

katy1979
17. apr 2013

My sme sa chytili az po roku. Dovtedy to bola bieda. Velakrat zjedol akurat kasu vecer a inac nic. Musis byt trpezliva zmeni sa to.

marcelatje
17. apr 2013

@anjelik87 týždeň je strašne krátka doba, deti jedlo len ochutnávajú nemajú sa z neho najesť. Poradila by som dávať jeden druh aspoň 3 dni kvôli alergii ak by sa objavila aby si vedela z čoho. Treba viac trpezlivosti, lebo skúšať každý deň niečo iné len aby zjedol nie je dobrý systém. Doteraz pil len mliečko a potrebuje čas aby si zvykol na niečo iné. My jeme 3 týždne, ale je to asi skôr hra. Na jeden krát mi zje cca 50 ml, niekedy menej inokedy viac. Ale na začiatku to bolo len pár lyžíc. Niektoré deti si zvykajú dlhšie ako písali maminy už predo mnou. Takže čo poradiť? Skúšať, skúšať skúšať ......a áno banán zatiaľ vynechať 🙂 najprv zelenina, mäsko, žĺtok a banánik až potom 😉

jamabe
17. apr 2013

@anjelik87 Ja som začala s dcérkou ako ty - v 6 mesiacoch mrkva, potom zemiak, tekvica atď. Ale presne, keď som jej začala dávať ovocie a večer kaše, tak sa sekla a nechcela zeleninu. Trvalo to hádam mesiac, čo žila na ovocí a kašiach (a materskom mlieku) a pohoda. Ale potom som si povedala, že musí jesť aj zeleninu a aj mäsko, tak som začala do ovocia tú zeleninu po troške pridávať. Rôzne kombinácie - ale papala. Postupne ubúdalo v dávke ovocia a bolo viac zeleniny a aj mäska a postupne sme už jedli normálne. Ovocie na desiatu a olovrant, mäso so zeleninou na obed. Doteraz je výborný papkáč. (Ale asi si radšej zaklopem, aby ju to neprešlo! 😉 )

anjelik87
autor
17. apr 2013

@carodejnica dakujem precitala som si aj ine clanky teraz z mamily a asi maju pravdu ze sa nema riadit ziadnymi zadafami a pravidlami dakujem pomohlo mi to velmi 🙂

reanda
17. apr 2013

@anjelik87 podla mna to, ci dietatu bude chutit zelenina, alebo nie, nie je sposobene tym, co mu zacnes prve davat.. ze banan je sladky? ved aj mrkva je sladka.. kazdy clovek je iny typ a preferuje iny druh potravin.. ak tvoje dieta nie je zeleninove, tak ho to nenaucis.. ak mu chuti banan, tak by som mu dala banan.. u deti je ale dobre zacinat s prikrmami sposobom, ze mu das kusok, najlepsie do ruky, nech zuzla a nech sa len zo zaciatku zoznamuje s tou chutou a nie ho tym nakrmit lyzickou az po oci, ako nahrada mlieka.. ja som dcere tiez zacala skoro hned davat aj ovocie, aj banan a neodmieta zeleninu, zje vsetko.. samozrejme, ze ponukat treba prirodzene, zdrave potraviny, nie umele prichucovane, prisladzane hovadinky 🙂 😉

katie555
17. apr 2013

@anjelik87 ja mam presne ten isty 'problem' ale zatial to nejako za problem nepovazujem a neriesim. Mala bude mat 6 mesiasov v piatok, od minulej soboty som jej zacala davat prikrmy. Zemiak vobec nie pocas 2 dni, potom 2 dni mrkva, dnes bude mrkva..
Ja som by som idealne chcela baby led weaning, este ked jej dam kusok tak hra sa okusuje ale vypluje. Ked dam pomiagane s mliekom, mlieko odsaje a mrkvu vypluje..
Ale co mi zje bez problemov je baby rice.. to je davam doobeda..
Ako nie si sama, ale podla mna je to postupne, este casu dost, len treba trpezlivost 😀 😀

josenka
17. apr 2013

@anjelik87 Ahoj, presne ako my. Trvalo tri týždne, kým mi ako tak začal jesť. A to som naozaj začala až po ukončenom 6. mesiaci. Neboj, on sa rozbehne, chce to čas. Ovocie som začala až po ukončenom 7. mesiaci, ale pokiaľ to nie je banán, tak tomu tiež moc nedá. Zato kojíme sa často. Ale už to neriešim, skúsim, keď nechce, nechám tak, veď on na to príde. 🙂

anjelik87
autor
17. apr 2013

@reanda dakujem za mudru odpoved prichadzam na to ze to je ptavda 🙂 citala som aj clanky nq mamila.sk a tam tiez tak pisu len ako potom s maskom? Dam mu ho do bananu? 🙂

anjelik87
autor
17. apr 2013

@josenka a maso ako davas?

josenka
17. apr 2013

@anjelik87 Zaradila som mu ho po dvoch týždňoch skúšania zeleniny, mám domáce kuracie a zajačie. uvarila som ho, rozmixovala, dala do tých kociek na ľad a každý deň vyberám podľa potreby.

josenka
17. apr 2013

@anjelik87 Ozaj, a u nás sa to "zlomilo" pri tekvici hokkaido, tá je taká sladkastá. Alebo aj maslová tekvica, no a chutí mu aj cvikla a mixovaný zelený hrášok.

aliza
17. apr 2013

@reanda tak s tym nesuhlasim, dieta sa nerodi zeleninove-nezeleninove, to je podla mna riadna hlupost. Vsetko zalezi na rodicovi, on zavadza prikrmy, on uci dieta jest. Vacsina rodicov zacina kupovanymi detskymi vyzivami, kasami a podobnymi hlupostami, takze sa niet co cudovat, ze dieta odmieta zeleninu. Banan predsa nie je jedlo. Nesuhlasim, ze treba davat banan ako prikrm. Potom neskor co? Nie kazde dieta z ovocia prejde na zeleninu, praveze vacsina potom odmieta zeleninu.
@anjelik87 prikrmy nefunguju tak, ze jeden den dam jedno a ak nechuti, tak druhy den druhe! zemiak s mrkvou treba davat niekolko dni, proste skusat. Pre dieta je to totalne nova chut, tak sa necuduj, ze ti hned nezje plnu misku. Prikrmy su o lyzickach, nie o normalnom jedeni. Vzdat to po tyzdni 😖 ....no neviem, takto sa asi daleko nedostanete. Chce to trpezlivost a skusat, skusat a skusat. Ak nezacne so zeleninou teraz, tak co bude dalej? co mu budes davat jest? ty si zodpovedna za vybudovanie stravovacich navykov, nie maly. On sa chute este len uci, nepozna sladku-kyslu-slanu chut, takze nemoze uprednostnovat iba jednu z nich, pokial mu to ty nedas ochutnat. Ak budes davat iba zeleninu, dieta si na tu chut zvykne a bude ti ju neskor pekne papat. Ale ak zacnes miesat a ponukat sladke, tak si moze dieta vybrat prave to sladke lebo je to chutnejsie a potom sa so zeleninou budete uz len trapit a vlastne celkovo s prikrmami.

reanda
17. apr 2013

@aliza a podla mna je hlupost, ze mozes cloveka naucit, co mu ma chutit 😉 .. ze sladka chut je najlepsia? no ja mam napr. ovela radsej slanu a vzdy, uz ako male decko, by som si radsej vybrala pecene kuracie stehno, ako zakusok a to do mna dzgali krupicu a kakavko uz hadam v porodnici 😀
ze banan nie je jedlo? a co to je? 😕 .. dieta sa inak zoznamuje s chutami uz v maternici, kostuje plodovu vodu, ktora chuti podla toho , cim sa krmis ty

@anjelik87 s masom, ako so vsetkym ostatnym, dam ochutnat a ked nechce, nezje.. maso nie je take zivotne dolezite, ako sa to snazia napr. niektori pediatri prezentovat, existuje predsa spusta zdravych a prospievajucich cisto vegetarianskych deti 🙂 , mam styri priklady z rodiny.. takze netreba stresovat, ak dieta nezje seskrat do tyzdna masovy prikrm

susisus
17. apr 2013

Moja dcerka ma teraz 3,5 roka. Zeleninove prikrmy uplne odignorovala, bola len na mlieku a az ked som jej dala maso, tak zacala jest a dodnes zeleninu do ust neda. Len maso. Takze si z toho nic nerob. A je zdrava ako repa, okrem sopla este nebola chora, napriek tomu ze neje ovocie a zeleninu. Dietatko vie co potrebuje 😉

aliza
17. apr 2013

@reanda a ty jes namiesto obeda banan? 😀 Banan je ovocie, na desiatu, olovrant, nie je to hlavne jedlo. ANo, da sa naucit na zeleninu, ak neponukas nic ine. Ako som pisala, dieta nepozna chute, tym ich ucime my. Jasne, ze skor ci neskor bude detom nieco chutit viac a nieco menej, to je normalne, ale nie, ze dieta vobec nechce ziadnu zeleninu, to je chyba rodicov a prikrmovania. Ak sa zacne spravne, nema dieta preco omietat zeleninu. mam to odskusane na oboch detoch a zelenina je ich najoblubenejsie jedlo. Dcera bude mat 8 a stale je zeleninu, maly takisto. a urcite to nie je tym, ze sa narodili ako 'zeleninove' deti 😀

matozazzo
17. apr 2013

@anjelik87 Juuuj, strasne si pokombinovala... ak ti odmieta, pockaj este. Prvu som zacala prikrmovat asi ako 6,5 mesacnu, skoro 7, bez problemov, pri druhej som bola netrpezlivejsia a zacala som uz v 6m, ale robila to iste... tak som pockala tyzden, opat skusila, nechcela a o dalsie 3 ci 4 dni zrazu ochutnala a chutilo jej. Len vydrz, netlac a urcite nekombinuj, my sme sli mrkvicka - po asi 4 dnoch k tomu zemiak, zase po dalsich 4-5 dnoch k tomu napr. brokolica, stale som k tomu, co mi uz papala, primiesala na zaciatok len trosicku, ked nechutilo, davala som dalej to co chcela, staci malo, ved kojis (alebo dokrmujes), zaludok si na to musi zvyknut. 🙂

aliza
17. apr 2013

@susisus mna by len zaujimalo, ake vitaminy a mineraly ma z toho masa 😒 a ako ich vlastne doplnate. to, ze je v 3 rokoch zdrava neznamena, ze dlhodoby nedostatok vitaminov a mineralov sa neodzrkadli na jej zdravi v neskorsom veku. Ak to ty povazujes za spravne, tak to respektujem, ale nepis, ze je normalne, ked dieta neje ziadnu zeleninu a ovocie. Dieta absolutne nevie, co potrebuje, papa to, na co ho naucime.

reanda
17. apr 2013

@aliza sestmesacne dieta ma hlavne jedlo mlieko 🙂 vsetko ostatne je len na doplnenie a zvykanie si, takze je uplne jedno, ci je to banan alebo nieco ine..
inak koncim diskusiu, lebo sa rozchadzame v zakladnom nazore, podla teba sa dieta narodi ako prazdna schranka, ktora nic nevie, ani to, co jej chuti, podla mna to vie velmi dobre, takze aj tak by sme sa nikde nedostali

aliza
17. apr 2013

@reanda s tym suhlasim, ze mlieko je v tom veku hlavnym 'jedlom', ale pokial viem, prikrm sa zavadza na obed, medzi davkami mlieka a ma neskor nahradit najprv obed, preto ten banan nepovazujem za stastnu volbu.
A to by ma velmi zaujimalo, ako ty vies, ze dieta sa uz s chutou na nieco rodi 😕. Moj syn bol na specialnom UM, ktore chutilo ako krmivo pre zvierata, nedalo sa to ani ochutnat, take to bolo nechutne a on to pil s takou laskou lebo nic ine nepoznal. takze ma nepresvedcis, ze dieta sa narodi napriklad s chutou na sladke 😝. Dieta musi najprv vyskusat chute a az potom zisti, co mu chuti, dopredu to nema ako vediet a preto zalezi na tom, co mu davame uz od zaciatku, 6 mesacne dieta predsa nejde same do ladnicky si vybrat podla chute, ze? ale ak ochutna prilis skoro rozne chute, tak samozrejme, ze si vyberie sladsiu chut, to je prirodzene, ziadna predispozicia tam nie je. A nemozes predsa babo porovnavat s dospelym, s tym, co ty jes a co ti chuti....tvoje dieta nie je ty a stravovanie v tom veku ma byt hlavne o zdravi, nie o chutiach. Tu raz jedna mamicka pisala, ze jej deti jednoducho lubia sladke .....ze vlastne ona lubi sladke a nevie si bez toho zivot predstavit a tak to dava aj detom a mysli si, ze deti su 'po nej' , ze lubia sladke😕. No nie su, proste len jedia vela sladkeho, aj ako normalne jedlo a tak si na to zvykli, cukor je obycajne navykovy. ta mamicka dokonca tvrdila, ze biely cukor je zdravy! takze takto sa tvoria chute a stravovacie navyky.

susisus
17. apr 2013

@aliza ja netvrdim ze je spravne nejest zeleninu a ovocie, bola by som stastna keby aspon nieco papala (aj ked musim povedat ze teraz uz sem tam spapa kiwi alebo kus banana), ja sama som sa koli tomu natrapila a vynervovala. Len som tym chcela povedat, ze pri niektorych detoch nic nepomoze - nebudu to jest, ale netreba to brat tragicky, nic strasne sa nestane 🙂

reanda
17. apr 2013

@aliza pre dojcene deti je do dvoch rokov zakladnou zlozkou stravy mlieko, ziadny prikrm ho nenahradza, iba doplna.. ako budu prikrmy pocas dna rozvrhnute a z coho budu zlozene, zalezi uz iba na matke, ako to zariadi, ale nejak na tom svet nestoji.. a kazda matka robi tak, ako je sama zvyknuta, alebo ako si mysli, ze je to pre dieta najlepsie a najzdravsie, ale nazorov na zdravu stravu je x a neda sa povedat, ktora je ta spravna 🙂 ci ovocie rano, ci na obed, ci vecer, kedy zelenina, kedy kasa.. myslim, ze sa staci zhodnut na tom, ze banan je lepsi ako cukrovy keksik 🙂
stravovanie v kazdom veku ma byt aj o zdravi aj o chuti
kazdy clovek je iny a to aj v stravovani, su napr. typy bielkovinove, ktorym chuti a celkovo prospieva viac masita strava, su ludia, ktori prirodzene uprednostnuju skor sacharidy a tak podobne, toto je vrodene a kazdy clovek by mal pocuvat tento svoj vnutorny 'hlas', ktory mu radi, lebo to, co cloveku prirodzene viac chuti, tak to aj jeho telu prospieva.. preto deti nie je dobre nutit napr. jest maso, pit mlieko, ak k tomu maju vyslovene odpor, len preto, lebo nejaka teoria o zdravej vyzive tvrdi, ze je to pre vyvin cloveka nepostradatelne..
samozrejme, pisem tu o potravinach prirodzenych, nie o hovadinach vyrobenych clovekom, rafinovanom cukre, potravinach prifarbovanych, prichucovanych a podobne, ktore su vyrabane so zamerom, aby chutili viac ako potraviny normalne a aby sa na nich stali konzumenti zavisli

kikinka91
24. máj 2023

@jamabe prosím vás ako ste to miešali ? Mám presne ten istý problém odmieta masovozeleninove prikrmy 🙈že mám dať jablko a do toho zemiak alebo mrkvu ?

jamabe
24. máj 2023

@kikinka91 uf, to uz bolo davno.. Ale ano, tak nejako.. Pridala som k masu a zelenine aj ovocie.. Postupne, som ovocia davala menej, zvykla si. Ved aj my jeme kuracie prsia na ananase a je to v pohode 😁.