3-ročný syn nechce v škôlke jesť

11. sep 2024

Ahojte môj 3 ročný syn nastúpil do škôlky nechce vôbec nič jesť, zatvorí ústa otočí hlavu a nič nechce, učiteľka mi dnes povedala ci by sa nedalo chodiť pre neho o 10;00 vraj je jediný co nič nezje..
No od budúceho týždňa tam mal už spať, keďže už nastupujem do práce..neviem co spraviť..
Podľa mňa od stresu nepapa keďže predtým zjedol všetko není vyberavy v jedle..
Ako ste to riešili? Nemám tu nikoho kto by mi pomohol keďže bývame od rodiny 100 km
Ďakujem

patka06
11. sep 2024

Poprosila by som učiteľku, aby sa k nemu správala ako k deťom, ktoré jedia. Posadiť ku stolu a nechať, nekŕmiť, nepripomínať, že má jesť a pod.
Určite by som nechodila o pre neho skôr.
Postupne si zvykne, v škôlke funguje davová psychóza - všetci jedia bude aj on.

beata_k
11. sep 2024

Radsej by som pocuvla ucitelku. Zle sa adaptoval. Ak nebude jest, vylucia ho.

patka06
11. sep 2024

@beata_k Dnes je v škôlke 8. deň - hovoriť o zlej adaptácii je predčasné.
Skôr by som povedala, že to nezvláda učiteľka, nie dieťa.

hederamonstera
11. sep 2024

Ani moj jeden tyzden neje a druhy opat je a strieda to, neriesim to, preco sa z toho robi take halo?

beata_k
11. sep 2024

@patka06 Ty vies o ucitelke ako to zvlada? Skor ucitelka je ta, ktora vidi a vie posudit situaciu. Vidi, ci je dieta vystresovane. U takeho davova psychoza nefunguje. Potom je najlepsie zacat adaptaciu nanovo, postupne na par hodin denne.

mravenek
AMBASÁDORKA
11. sep 2024

rovnako ani u nás - takto sme začínali, postupovali len so suchým chlebom a vodou, postupne suchá ryža, cestoviny a dnes zje už viac. aj keď striedavo oblačno. Ale za to vďačíme len a len prístupu učiteliek, keď je vôľa a chuť z ich strany, tak sa to dá pekne vyriešiť podľa mňa. Aj nám hrozilo, že na obed bude chodiť domov, ale nemala byť pri kom...takže vôbec neviem ako by sme toto riešili. Našťastie sa to upratalo, držím palce 🙂

mravenek
AMBASÁDORKA
11. sep 2024

@beata_k je to podľa mňa najmä o prístupe učiteliek a o chuti "bojovať". My sme mali rovnaký problém a vyriešili ho práve ony. Postupným a láskavým prístupom. Keď sa chce, tak sa dá. A bojovali sme veru dlho...

beata_k
11. sep 2024

@mravenek To, ale neznamena, ze ta ucitlka sa nesnazi. Ako pisem. Ta ucitelka tam je, vidi ako dieta reaguje. Vidi ho aj v triede. Hadam ma dost skusenosti na posudenie, co je pre konkretne dieta najlepsie.

lenka2710
11. sep 2024

Ani moja nejedla, ale ona zas bola od začiatku slabý jedak! Koľkokrát mala ústa ako sysel, všetko napchate v lícach a nie a nie prehltnúť! Potom ju zas napinalo, no cele zle! Ale povedala som učitelke, nech ju nenúti, keď nechce tak nechce! Postupne si zvykla a aj učiteľky! Keď zjedla polievku, druhé nechcela, alebo naopak
Každe dieťa je ine, napríklad mladší zasa hnačkoval prvé dni, kamoskina sa nemohla vykakat, tvoj neje!

3petka
11. sep 2024

určite nepolaviť. To sú prvé dni, si to predstavuje učiteľa veľmi jednoducho a chce sa zbaviť príťaže. Keď bude hladný spapá a pomaly si navykne, určite to nie je jej prvé dieťa také. Skús sa s ním aj ty doma porozprvávať nech aspoň trošku spapá.

patka06
11. sep 2024

@beata_k Usúdila som to z popisu autorky, že navrhla, aby pre dieťa chodila o 10.00, ani nie pred obedom.
Z toho mi vyplýva, že sa ho chce zbaviť a nie mu pomôcť sa adaptovať.
Úplne súhlasím s @mravenek

mravenek
AMBASÁDORKA
11. sep 2024

@beata_k ale je to podľa mňa krátka doba na to, aby povedala príďte si pre dieťa o desiatej? a zamestnávateľovi poviem čo? 🙂 aj u nás bolo povedané, že ak nebude dobre, tak musíme pre ňu chodiť na obed, ani to neviem ako by som riešila. Som vďačná za prístup našich učiteliek, lebo ten boj nebol že osem dní ale trvá dodnes. Niekedy je lepšie niekedy horšie...

beata_k
11. sep 2024

@mravenek Len vo velkej skolke nie je priestor na take nieco. Mozno mala skolka na dedine. Skolka si nemoze divolit mat tam dieta, ktore neje. Take vylucia.

mravenek
AMBASÁDORKA
11. sep 2024

@beata_k to beriem, naša je naozaj malá škôlka, len podľa mňa je takýchto detí veľa, ktoré nepapajú...počúvam to kade tade a posielať každého domov? to tiež nie je riešenie

autor
11. sep 2024

@beata_k sme v školka vo veľkom meste nie na dedine

danielahamar
11. sep 2024

Mňa zaujal ten čas, že o 10🫣🤔🙄, to akože prečo

patka06
11. sep 2024

@beata_k V našej škôlke 20 a viac detí v triede, nikoho nevylúčili, za zo, že nejedol.
Je to vždy o prístupe a učiteľkách.

autor
11. sep 2024

@danielahamar povedala ze keď nepapa a plače

beata_k
11. sep 2024

@patka06 Nepoznam tu ucitelku, ani dieta. Ale je najjednoduchsie to hodit na ucitelku, ze sa nesnazi. Treba sa na vec pozriet aj z ineho uhla. Ona tam ma x deti. To sa neda tak, ze len jednemu sa venovat ved ostatne sa najedia same.

autor
11. sep 2024

@patka06 ešte som to ani ja nepočula msm dve staršie detí a teda oni tiež plakali a nejedli a učiteľky ich zvládli nepovedali mi nikdy aby som chodila o 10 pre nich

patka06
11. sep 2024

@beata_k Presne o to ide, brať to dieťa ako ostatné. Nevnucovať mu jedlo.
Beriem to tak, že učiteľka by v tomto prípade mala byť tá rozumná a zvládnuť 3 ročné dieťa.

beata_k
11. sep 2024

@patka06 Su deti a deti. Vacsina to zvladne, ale su aj deti, ktore to jednoducho nedavaju. Je to pre ne nezvladnutelny stres. Nie je na tom nic zle, len to je jednoducho tak. Ona je s tym dietatom a vidi, ze tam len place a nic neje. A ano, su aj matky, ktore museli dat vypoved lebo az tak zle to bolo. Ale hovorim, nie som tam, neviem. Len to take...ukazat prstom na ucitelku a hotovo.

danielahamar
11. sep 2024

Neviem sa vžiť do situácie, čo by som robila, ale ešte by som skúsila debatu s učiteľkou, skrz jedla hlavne

patka06
11. sep 2024

@beata_k Súhlasím, mne sa nepáči, že berie dieťaťu šancu sa adaptovať a hneď posiela domov.
Chápala by som, ak by stav trval 1-2 mesiace, ale 8 dní??

kavasmliekom
11. sep 2024

@beata_k pre odmietanie jedla ho nevylúčia, preboha, to by bola poloprazdna škôlka.
Adaptácia u nás je tri mesiace. Deti nejedia, plaču, pocikávajú sa. Záleží na učiteľke, ako sa k tomu postaví.
Keď chodí domov o 12tej, tak sa naje doma. Nezomrie od hladu. A postupne si zvykne. Mozno ho nútia. Nech si ho nevšíma, nepozerá na neho. Nech ho nedrží zbytočne pri stole kým niečo nezje. Nechce, nech sedí, kým do jedia ostatní a pokračovať v činnosti.

beata_k
11. sep 2024

@patka06 Niekde je adaptacny proces aj 3 mesiace. V nasej MS napr. Deti tam chodia najprv na 2 hodiny, potom 3, atd. Mozno skusa tuto metodu. Ja chapem autorku, ze jej praca ponahla, ale tu tazko radit, co je pre dieta najlepsie. Ci tlacit na dieta, ci zvolnit tempo.

beata_k
11. sep 2024

@kavasmliekom Ale vylucia. Nie hned, ale ano deje sa to.

patka06
11. sep 2024

@beata_k tak v našej sa našťastie chodilo od 1. dňa na celý deň.

beata_k
11. sep 2024

@patka06 Tak to samozrejme aj u nas od preveho dna. Ale u deti, ktore to zvladaju. Ze 10-15 minut rano poplacu, ale potom normalne funguju. Na deti, ktore to nezvladaju sa ide pomaly. Nikomu neprospeje dieta, ktore tam reve cely den kazdy den.

cafelatte
11. sep 2024

Ale áno ak dieťa nepapa, skratia mu pobyt na pol dna do 12tej. Neexist aby bolo dieťa od 7 do 16 bez jedla.