3-ročné dieťa nechce nič jesť

3. sep 2024

Ahojte už som zúfalá malá má 3 roky a nezje mi takmer nič. Nič čo navarím nechce ani len vyskúšať. Spravím ryžu s masom pýta si len ryžu ani omáčku mi nevyskúša. Zemiaky nechce papať len cestoviny samé taktiež bez omáčky. Zje len kurací vývar iné polievky taktiež nechce ani len skúsiť. Proste nič žiadne hlavné jedlá. Začala chodiť do škôlky tam mi učiteľky vraveli že nič nechce papať. Všetko zje len samé na raňajky len chlebík s maslom, parky alebo chlieb na vajci a šunku žiadne pomazanky. Ovocie tiež nechce nové skúšať len jablka a banány. Som z nej fakt už zúfalá neviem ani ako ju mám donútiť skúsiť niečo nové. Mali ste niektorá takúto situáciu? Pomohlo niečo? Mňa to už strašne trápi bojím sa že sa jej môže niečo stať. Nevyzerá že by bola podvýživená a krvné testy má zatiaľ dobré.

biglovemom
3. sep 2024

Toto pozna vela matiek.
Varim co zje,v skolke vela x neje nevadi..skusa aj nove asi od 5rokov.

ivik4
3. sep 2024

Hej moj syn
Nenavidel jedlo, on ani ten chlieb ci sunku nezjedol. Vsetko bolo fuj a testy tiez ok.
Musel z toho len vyrast 💁‍♀️
Niekedy v 5-6rokoch bolo lepsie. Vela veci nezje ani teraz ked ma uz 9, no neda sa to porovnat.

anjelicek26
3. sep 2024

Tak rob vyvar s rôznymi cestovinami a zeleninou, rob ryžu a zemiaky a mäso a proste jej nedávaj omáčku, ja by som to ako žiadnu drámu nevidela, ked yje len jablka a banany taj daj nejaké ovocné cucacie taštičky alebo ráno zriadený ovocný džús, nič jej chýbať nebude.. trochu sa musí prispôsobiť aj rodič. Ja tiež nejem všetko a to dodnes...

dankabetka
3. sep 2024

Ahoj, moj syn prestal jest ked mal po 1,5 roku....uz ma 8 a povedat, ze sa to zlepsilo sa neda, radu nemam...vlastne mam, len neviem ci ju budes chciet aplikovat.... Ja som prestala okolo 5 roku riesit jeho stravu...uplne.... Najprv som vysvetlovala, potom prosila, presviedcala, uplacala, dokonca uz na konci zurila a aj som mu povedala, ze sa moze pobalit a odist z domu 😂..vtedy som bola zuriva..a po tomto vystupe som rezignovala... Prospieva, rastie, v skole je velmi sikovny a ze zje jeden rozok s nicim za cely den je mi uz akosi jedno...polievky nejedol nikdy, vyvar ked sa dobre vyspi, a este jednu polievku zvlada a to je hraskova, inak nic...pomazanku nezjedol nikdy, maslo tak isto, maso tak raz mesacne 😅 ak sa asi pomyli, on bol divne dieta uz pri prikrmoch..vsetci kasicky a nas len rozok...kasu nezjedol.... Co mi robi radost tak zje ovocie ( okrem bananu, figy, kiwi ), zeleninu uvarenu nikdy, surovu sem tam : kalerab, listky kapusty, uhorky a cibulove vyhonky, sunku ziadnu a jeden druh syra, ak je iny uz nechce... Mame 7 jedal co zje na 100% a tie varim ked sme doma alebo ide k babkam na prazdniny- tie mu varia, nech sa im naje...hotovo... Ked mu nechuti co mame, zrube do seba suchy rozok...
V skolke ucitelka hovorila, ze tak zatate dieta si nepama... Nevadi 😅
V skolskej jedalni odsedi obed a ide do druziny... Nevadi 😅 ....
Cakam na pubertu.... A ak nie potom uz nech sa stravuje v dospelosti ako chce...rozky snad budu piect stale ....ja som rezignovana....na margo toho celeho mam aj mladsieho syna a ten zje vsetko 😂....asi som nepomohla, ale snad ta potesi aspon to, ze aj taketo deti su....😇

ina2405
3. sep 2024

Veľa detí toto robí, že len čisté cestoviny, ryža a pod., napriek tomu, že rodičia varia pestro a ponúkajú. Mne sa sťažovala učiteľka pri druhom synovi, že prečo som ho nenaučila jesť všetko. Ja som jej na to povedala, že ma to mrzí, snažím sa a že či by mi ona ako učiteľka so 40 ročnou praxou nevedela povedať, ako ho to mám naučiť. Na to nič nepovedala. Po pol roku hlásila, že už jedáva lepšie.
Nemám radu.

jumama
3. sep 2024

Ja mam uz pubertiacku a nepotesim ta, moc sa jej vyberavost vekom nezmenila. Nasa patri medzi ludi, ktori senzoricky vsetko velmi vnimaju - ma to tak vela autistov, ze im vela veci vadi vonou, strukturou, chutou. Do urcitej miery ju chapem, mne niektore veci nechutia doteraz a ako dieta som bola velmi vyberava tiez. V podstate az na vyske som prvy krat v zivote skusila niektore veci.

Dcera v skolke lubila akurat tak krupicovu kasu, cistu ryzu a z chlebov zjedla vzdy len korku, neboli jej ochotni dat cisty, niektorych chlebov s pomazankou sa ani nechytila, ani tie korky nezjedla. Takze som to riesila tak, ze som davala rano ranajky doma. Aj pani ucitelky musia mat len trpezlivost a ponukat, ale nevnucovat, nekrmit nasilu. Popros ich o to.

U nas mi s dcerou pomahalo respektovat, ze chce mat oddelene veci - mozno si zozen taky oddeleny tanierik, alebo jej daj v malych mistickach jedlo, v jednej misticke zvlast das ryzu, daslej maso na kocky, ciste bez stavy, do dalsej jeden druh zeleniny.
Nenutit, pvzbudzovat: Mozno to aspon ochutnas niekedy, nemusis to cele zjest...
Skus vypozorovat, aku konzistenciu jedla ma rada - niektore deti nemaju rady mixovane, niektore nemaju rady tvrde, chrumkave. Co nema rada to jej nedavaj, ak preferuje napr. kasu,ked zavadzas nieco nove, pokus sa to zaviest ako kasu.
Niektore deti preferuju aj urcity tvar jedla - napriklad kolecka, kocky - tak jej vsetko krajaj na koliecka alebo kocky, trebars aj vykrajovackami...
Ovocie sa nam podarilo zavadzat tak, ze som jej robila ovocne tanieriky s obrazkom.
Tiez ju nauc na biely jogurt alebo napr. niektore deti maju radi kecup ako doplnok, do ktoreho si tie kusky jedla macaju a to potom zase vies vyuzit - jogurt alebo kecup t dieta povazuje za bezpecne jedlo, cize mu skusis k tomu pridat nieco nove, co si zase bude do toho jogurtu macat.
Ak dieta nieco lubi zmier sa s tym, ze jemu monotonna strava nevadi, kludne mu to pripravuj kazdy den.
Nove veci pridavaj raz za cas, netlac na pilu. Ked to aj dieta nezie na prvy raz, povies: Nevadi, aspon si to skusil a vies ako to chuti, mozno na buduce ti to bude chutit viac.

A to najdolezitejsie: Obrn sa proti poznamkam okolia. U nas strasne svokra aj svagrovci mudrovali, bola by dceru vseliako salila, ze je to co je nieco ine a nas vzdy zvozila, ze malo robime preto, aby jedla pestro. A ked potom svagrovci ozaj mali este viac vyberaveho maleho, tak presne ako my, poto sa s tym zmierili. Niekedy si ludia myslia, ze teba ako mamu to netrapi, ale to nevedia, kolko milion pokusov si urobila, a ze taketo deti miesto toho, ze by zjedli, co im vadi, radsej sa vyhladuju a tri dni jest nebudu...

U nas, ak ma v niecom stresovitejsie obdobie, vzdy zacne aj v jedle byt viac restriktivna, ked prejde stres - pisomky v skole alebo nejaka nepohoda medzi spoluziakmi, tak zase sa uvolni aj v jedeni a nekontroluje az tolko.

Je to pre mamu vzdy velke trapenie, pretoze citi tu obrovsku zodpovednost.

tiika
3. sep 2024

Moja ma 3,5 roka. V 1.roku som jedlo prestala riešiť. Hovorila som si, že od hladu neumrie a zje čo jej chuti, alebo čo mame. Ponúkam stále všetko, zo všetkého jej naložím a ona sama rozhodne, čo chce. veľmi sa neprisposobujem, len obcas jej dam na vyber. Ak nezje, lebo nie je hladná, balím a beriem so sebou na vychádzku. Žiadne take, že kúpim niečo iné, nejaké sladkosti namiesto raňajok, obeda.
V podstate teraz zje toho vela a postupne pridáva i take veci, ktoré dva roky odmietala.
Jedine v com na ňu tlacim - i to s mierou - je aspoň ochutnať.

ikonica
3. sep 2024

Hehe to akoby si o mojej starsej dcere pisala. Do bodky 😁 chodi treti rok do skolky a uz co to aj ochutnala... Ale zeby mi tam z nej urobili jedaka, to nemozem povedat...

maranta_leuconeura
3. sep 2024

Ja som bola rovnaka, napinalo ma, smrdelo mi to. Az neskor mi zistili potravinove intolerancie. Organizmus nie je hlupy, neprijme to, co ti moze uskodit. Plus doteraz vadi mi aj urcita konzistencia, struktura. Aj teraz, v dospelosti sa mi stane, ze zacnem jest, dam jedno susto, viem, ze je zle, dam este druhe a uz nedokazem pokracovat, lebo mi to smrdi/nechuti/vadi. Urcite nebudem do seba tlacit nieco nasilu, len preto, ze to stalo peniaze alebo ze sa to ocakava. Radsej som hladna ako potom vracat 🤷

monika4487
3. sep 2024

@maranta_leuconeura presne akoby o mne ste napisali

basulaak
3. sep 2024

Moj 3r neznasa natierky, maslo a skusat cokolvek nove. Maso zje len ako rezen alebo bolognske spagety s masovou omackou. Ma asi 7 jedal co zje a tie tocim dookola. Ale neriesim a vysoky je riadne aj stavany a silny. Nevyzera, zeby mu nieco chybalo. Ja uz len mavam rukom s usmevom. V puberte mi potom aj hrnce zozerie ako chlapcov poznam. 😅🤣

kikusenka1
3. sep 2024

Môjmu synovi padli dva roky a odvtedy bojujeme co sa jedla týka. Pozrie co je na obed a stačí 😂 ani nechutná. Knedla absolútne , zemiaky niekedy, polievky nikdy a nikde... ma par jedal ktoré zje a hotovo