3 ročná dcérka nechce papať ovocie a ani zeleninu

katka123456
4. dec 2012

Ahojte. Poraďte mi prosím ako na malú, keď mi nechce papať ovocie, ani zeleninu. A ešte sa chcem opýtať, kedy dávate trojročným ovocie a zeleninu vy? Na desiatu, či medzi jedlami? Lebo moja malá na raňajky veľa nespapá, tak sa naje až na desiatu. Potom mi už ovocie nechce, lebo je sýta. Ďakujem vám za rady.

anjelicek26
4. dec 2012

@katka123456 - do müsli na ranajky, k desiate zeleninku, k olovrantu zasa ovocie a k veceri zeleninu... u nas to patri ku jedlu ako priloha... moje deti by dokazali jest z ovocia a zeleniny. Na druhej strane - maly neje vobec ziadne mliecne vyrobky, nepije mlieko, pecivu tiez moc neda 😝 Proste neje zase ine veci, co by v jeho veku do jedalnicka patrili. Ja som prestala porovnavat. Ponukam aj co nema rad stale, ale uz nestresujem, ked nezje. Pokial ti mala prospieva, tak to neries, prikladaj na tanier k normalnemu jedlu, ponukaj, mozno sa chyti, a ak nie, tak nie. Nespapa ti ani ovocnu vyzivku? Mliecny kokteil s cerstvym ovocim? Zmrzlinu - dren z ovocia? Ako jej to ovocie servirujes? My vzdy malicku vidlicku do ruky a ovocie na kocky, ich to bavi... Drzim palec 🙂 Ale no stres, pokial prospieva, tak jej to asi nechyba...

tulka3
4. dec 2012

A doteraz ju tiez nejedavala? Mala k tomu odpor uz od zaciatku, teda ked ste zacalli s prikrmami, ci je to nejaky novy stav? Je pravda, ze niektore deti to jednoducho nechcu, mame suseda, ktory ma 5 rokov a ovocie do neho nedostanes ani parom volov. Co je zvlastne, ved je to sladke a sladke ma rad, ale ovocie ani nahodou. Ja som davala vzdy na desiatu a olovrant ovocie a zeleninu k obedu ako prilohu, pripadne teda priamo ako sucast obeda. a ku pecivu so sunkou ci masielkom vzdy nejaka zeleninka, aby to brali ako samozrejmu sucast jedla. a co je dolezite ist prikladom, aby aj vas videla ze to bezne tak jete, ze k chlebiku ci rozteku to proste patri a ovocie dat namiesto sladkosti, ak ich jedava. ked jej bude chybat sladke, aj ovocie s radostou spapa 😉

alena0305
4. dec 2012

Tak jej skús dať na raňajky iba jogurt - z toho by nemala byť taká najedená. Mne syn (5rokov) jedáva ráno jogurt a potom na desiatu ovocie - napr. plátky jablka a banánu + bebe keksy alebo zopar piškót. V škôlke majú projekt "zdravá škôlka" - krájajú im ovocie alebo zeleninu medzi jedlami.

m.i.r.i
4. dec 2012

moj veru tiez neublizi zelenine..ale ovocie miluje skoro vsetko..ale to je uz od prvych prikrmov..ked som zacala mrkvickou, zemiacikom, klasika..tak mi nic nechcel jest..domace varene vobec, chytil sa len na tie hotove prikrmy, myslim tym tu tcistu mrkvu v sklicku napriklad..to slo ako tak..ja som s ovocim a vyzivami zacala az neskor, mozno 2 mesiace po zacati prikrmov a ani to nejako slavne neslo..sli mu kase a cestoviny a take veci..a doteraz je to tak..vzdy na ranajky dostaval chlebik a k nemu paradajku, papriku, redkvicku..ale nic..z poiievky mi doteraz vybera vsetku zeleninu, spapa akukolvek polievku s cestovinou, ale zemiaky nijako..tiez som trosku na nervy z toho, lebo aj ja pred nim stale jem salaty, paradajky, redkvicky, jarene cibulky.on sa niekedy pozrie, ze chce ochutnat, strci do pusy a ze nie, nedobre..ale ovocie papa ukazkovo..kedze stale este nejedava sladkosti a skoro ich vobec nepozna ( s vynimkou sladsich jedal v skolke, ktore ale aj tak moc neje), tak si kazde rano hned pyta hroznno, uz pol hodiny jablcko, papa hrusky, mandarinky, v lete objedal vsetky kricky s cernicami, cucoriedkami, malinami...miluje slivky a rozne druhy suseneho ovocia..a vyzivky akekolvek, aj od babky domace uplne nesladene...tak som rada, ze aspon to..ale zeleninu do neho nedostanem..a robim ako tu bolo spominane, stale ponukam a ponukam..na niektore som zvolila finty..napriklad na chlieb mu rozotriem rano paradajku, normalne vlastne ta stava so semiankami sa tam pekne rozotrie, pokvapkam olivovym olejom a on tu chut ma rad..ma rad aj paradajkove omacky na cestoviny napriklad..ale to uz nie je ono..tiez casto mixujeme omacky, vtedy mu tam mrkva ani cibula nevadi..zemiaky mi zje iba pecene..skusila som to minule,ci to nezaberie, lebo kasa nic, na kocky v polievke nic..varene nic..ale pecene take tensie skoro ako hranolky tak aspon to..ale zemiaky neriesim az tak velmi, lebo on miluje cestoviny aj ryzu, tak co, ze zemiakom neulizi..niektore omacky z baklazanu, cukety a tak tiez rozmixujem a dam na cestoviny a tak to zje..ale so surovou zeleninou vela neporiesim..len stale dokola ponukam..uz som skusala aj na tenierik robit z tej zeleniny motyliky a zirafky a proste pekne naaranzovat.tak pacilo sa mu to, ale do ust nedal nic.

lujza123
4. dec 2012

@katka123456 skús nejaký zábavný spôsob..nechaj ju nech si ošúpe mandarínku, banán možno ju bude baviť ju jest. Alebo jednohubky, teraz sa to uz tazko zhana take tie vlajocky ci co to bolo, ovocie nakrajas na kusky , kazdy napichnes na tu vlajocku...alebo nechaj misku nakrajaneho ovocia cely den po ruke kdesi..pripadne uplacaj..ked si da ovocie dostane piskotu.
Zeleninu ponukaj viac druhov k jedlu, pokial nechce surovu skus varenu kukuricu alebo hrasok to deti lubia

U nas na vsetky potraviny ktore nechce jest (a to je teda poriadny zoznam) davam zo spagetami. Spagety zje s cimkolvek, aj stiplave hlavne ze su to spagety. Takze mavame spagety s mixovanou zeleninou, fazulou, syrom...

sendy182
4. dec 2012

@katka123456 sladké jablčko aspoň mesiačik.......4 kolieska banánu......2 mesiačiky madarinky atď ponúkaj jej a daj si aj ty............zeleniku aspoň uvarenú v polievke domäkka alebo aj prepasírovanú.............určite príde na chuť ....a čo kompóty a detskú výživu má rada.............ponúkaj no nenúť 🙂

katka123456
autor
4. dec 2012

ďakujem za odpovede.
@m.i.r.i s tou zeleninou u nás úplne rovnako. Dokonca už dokáže vyňuchať zeleninu aj v omáčkach a potom mi to nezje. Polievky tiež podobne. Kedysi jej to nevadilo. Surovú zeleninu nechcela jesť nikdy. Dokonca ani nátierky, napr. maslo s najemno natretou surovou mrkvičkou. Skúšala som už naozaj všeličo. A čo sa ovocia týka. Nikdy ho nejako extra nezbožňovala, no dala si aspoň čosi. Ale mám pocit, že je to tým, že viac papá na desiatu. Lebo, keďže menej zje na raňajky (zje tak polovičku jogurtu), tak mi nedá ju držať do obeda iba na ovocí. Tak jej dám na desiatu vždy niečo viac. A potom už na ovocie nemá moc chuť.

@anjelicek26 nechcem ju porovnávať, skôr sa nejako inšpirovať, niečo vymyslieť 🙂 . Mrzí ma, že jej ovocie a zelenina nechutia, lebo podľa krv. výsledkov jej chýbajú vitamíny.

janinah
4. dec 2012

môj 7 r. syn nezje žiadne ovocie ani zeleninu,skúšala som už asi všetko...a žije 😉 občas na radu lekárky mu dávam vitamín z lekárne

ewisam
4. dec 2012

@katka123456 no ja si myslim, ze trojrocne, vie uz povedat kedy je hladne a ked nechce netreba ju nutit. Skusat ponukat ovocie k jedlu. Moj syn pokial chcem aby jedol musi jedlo mat polievkovu formu, ak nema neje. Alebo ak ma k masku a zemiakom kompot, zje aj masko a zemiaky, samostatne neexistuje.

Mozno ma len take obdobie, kazdopadne aj doma preferujem, vyhybat sa chrumkam a sladkostiam

katka123456
autor
4. dec 2012

@janinah aj nám poradila lekárka vitamíny z lekárne.

@sendy182 kompóty nezje vôbec výživu len občas.

napr. dnes to bolo u nás takto. ráno mala cereálne guličky s mliekom. Zjedla čosi, no nie veľa. Na desiatu si vypýtala párku, tak som jej ju dala. Celé doobedie mala vedľa seba pomaranč nakrájaný na tanieriku, no zobla len dva krát. Ostal mi tu teda skoro celý. Pred spaním mala zeleninovú polievku (zeleninu som jej skúsila pomixovať) s haluštičkami, no hneď ako to opačila, vyhlásila, že ona takéto neľúbi a nechcela. Vždy k obedu dostane nejaký šalátik, no nikdy neopačí viac než jednu, dve lyžičky.

sendy182
4. dec 2012

@katka123456 no ako si pekne vypýtala párku 😀 ...........skús naeké vitamíny z lekárne.....napr. sirup pikovit ten je s bečkom.......poraď sa...........zatiaľ nakrátko...........sladkosti papá rada?.............moje deti majú radi kompót i detskú výživu trošička ohriatu........nechcú studený ani jogurt 😀 😀 😀 😀 ........ponúkaj ak nechce nechaj neprinútiš možno jej to fakt nechutí 😉