21 mesačná dcérka odmieta jesť

sandeman
8. feb 2014

Mám 21mesačnú dcérku nikdy nemala problém s jedením,mávala pravidelnú stravu 5x do dňa plus mliečko,velmi som bola rada ze je taky papkáč.V jedálničku mala bielkoviny,strukoviny,vlákninu...no proste všetko čo take dieťatko potrebuje. No ale pred pár mesiacmi sa to zmenilo ☹ neviem čo sa mohlo stať,nechce mi vôbec jest varene jedlo jedine suche rozky,chlieb,vianočku...,momente ako zbada ze nieco je natrete na chlebiku tak uz to do úst neda,myslela som si že to je zo zubkov lebo ešte stale jej rastú ale neviem. Už som zúfalá vyskúšala som všetko aj doktorke som volala ale ona povedala ze je to normalne ma take obdobie nech vela pije a nech je suche,ale neviem ci je to normalne.Zo suchej stravy ma tvrdú stolicu tazko kaka...Mám ešte syna ale snim som takýto problem nemala on zas nemal dno 😀 . Mamičky nevedeli by ste mi poradiť?kde robím chybu? čo mám robiť? Ďakujem

katrinka8
8. feb 2014

@sandeman - ahoj, my sme si takymto niecim presli, len s tym rozdielom, ze sme nikdy nemali to obdobie "predtym", ktore opisujes. Nasa dcerka proste odmietala jest takmer vsetko do cca roka a pol, potom bola ochotna akceptovat par druhov potravin. Teraz ma 3,5 roka a je stale velmi slaby jedak. Chybu nerobis nikde 😉 Skutocne je to len obdobie, jedlo jej ponukaj, ale nevynucuj. Nenut ju papat nasilu, chce to len trpezlivost, trpezlivost a trpezlivost. Nic ine sa robit neda, deticky maju rozne obdobia. Viem, o com hovorim, je to sice velmi tazke, ale ver mi, nepomozes si tym, ze sa budes zbytocne trapit. Ja som sa trapila rok, kym som si definitivne nepovedala, ze naozaj s tym nic neurobim a ze jednoducho je taka povaha. Ty mas zrejme aspon istotu, ze je to len obdobie, ktore prejde. Kym prospieva, nechudne, je to v poriadku. Ako povedala nasa pediatricka + moja sesternica - tiez pediatricka - dole krkom jej to jedlo proste natlacit nemozes. Snaz sa ponukat zdrave potraviny k tym, ktore je ochotna zjest (tie "suche"), ona sa urcite "chyti". U nas, napr. nezaberalo nechat malu vyhladovat a dat jej potom papat, doteraz potrebuje velmi malo na zasytenie. Jej by nevadilo ani keby tyzden nejedela (obrazne povedane). A este jedna vec, zdrave dieta sa dobrovolne nevyhladuje - cize ked bude hladna, bude aj jest, mozes teda este vyskusat, ze jej proste nedas to "suche", ale normalne jedlo. Ak odmietne, nedas jej nic ine - cize to, co ona chce - ale budes len ponukat to normalne jedlo 😉 Skus, u nas to nezabralo ale. Nechat dieta cely den - doslova - bez jedla som srdce nemala, lebo nasa radsej nejedla nic, ako by mala jest nieco, co nechcela... Teraz ale nemyslim, ze som jej dala nahradne sladkosti alebo daco podobne. Zjedla proste 2-3 lyzicky jedla, ktore sme pripravili, a dost. Zatala dasna a koniec... O piti ani nehovorim. Kym bola kojena, tak sa asi dojedla mlieckom, ale ked uz nebola, tak casto veru bola "o hlade"...

sandeman
autor
8. feb 2014

@katrinka8 dakujem za tvoju reakciu aspon trosku si ma ukludnila.Vyskušala som uz aj to ze som jej nedala " to suche" 🙂 no bolo to kto s koho ,hmm ako si pisala nemala som to srdce ju uplne vyhladovat no neviem ci by sa najedla....sladke jej nedavam jedine ked nieco napeciem to pravdaze neodmietne 🙂 zaujimave nezje ani sladke jedla jedine sulance .Neviem uvidime dúfam ze ju to prejde...

katrinka8
8. feb 2014

@sandeman - no, ja to poznam, take trapenie kvoli jedlu, tak sa viem do Teba vcitit. Ale naozaj sa s tym neda nic urobit - len proste pockat, kym ju to prejde. Netrap sa tym, lebo si jednak nepomozes a jednak budes zbytocne v strese. Trpezlivost je je jedine, co potrebujes v tejto chvili. A pevne nervy 😉

siska53
8. feb 2014

@sandeman urcite nenut,my sme mali v rodine,viacerych nejedakov vratane mna,vsetci sme sa rozjedli..dokonca muzova sestra teraz drzi dietu,potrebuje schudnut. Tiez sa rodicia natrapili s nami..
inak vraj po 18.m klesa apetit u deti. Neviem,potvrdit,synovi trosku klesol po 2.roku a dcere skor stupol po 19.m,len ona bola slabsi papkac dovtedy..teraz za mesiac pribrala kilo! Co sa este v zivote nestalo,kilo pribrala,najskor za 3-6mesiacov..
takze neboj,klud a ziadne nahrady typu sladkosti,nech aapon nieco je. Radsej par lyziciek,niecoho poriadneho. Moja rada.

meluela
8. feb 2014

@sandeman ahoj, tiez mam nejedaka ... tiez je skor na taketo suche mukove veci (najlepsie doma upecene), ale ma rad aj surovu zeleninu (paprika), mrkva, ovocie. Casom sa to meni, zachutilo mu mäso co predtym nechcel, prestali mu chutit veci ktore mu predtym chutili (niekedy sa to meni aj z tyzdna na tyzden), stale je vyberavy ale v poslednej dobe stale pyta nieco jest a je to v ohromnych mnozstvach ... co je dost stresujuca kombinacia kedze takmer nic nie je ochotny zjest :D Ale uz sa to da ako-tak regulovat a v tejto faze uz mozem byt aj tvrdsia a nechat vyhladovat do dalsieho jedla ked sa mu nepaci ponuknute. No ale je to tazke, pocuvat potom 2-3 hodiny to rozculovanie. Drzim palce.

kiwi82
9. feb 2014

ahoj, ak má výsledky krvi dobré a prospieva, asi s tým nič neurobíš, my sa takto trápime od 11 mesiacov veku, teraz má 3,5 roka a má len zopár jedál ktoré zje.

sandeman
autor
9. feb 2014

@kiwi82 ahoj,nebola som snou na krvi,ale asi skocim zajtra do poradne a vyziadam si odbery,dakujem za typ 🙂

sandeman
autor
9. feb 2014

@katrinka8
@siska53
@meluela dievcata dakujem,dnes spapala hustu hovadziu polievku skoro plnu misku tak som stastna ako blcha 😀 ... viete je to pre mna nieco nove pri synovi som to nepoznala toho som musela skor obmedzovat aby tolko nejedol a s malou tiez nebol problem mala vyvazenu stravu.Prestudovala som internet ked som zacala dokrmovat lebo cela nasa rodina su astmatici a alergici 😖 viem ze sa tomu krpana nevyhne ale chcela som dosiahnut aby to mala miernejsie pri synovi som sa poucila.No ale co uz snad sa to zmeni 🙂