2,5 ročný syn odmieta akékoľvek ovocie a zeleninu

27. mar 2022

Ahojte baby, budem rada za každú Vašu skúsenosť, už som nešťastná. Syn bude mať koncom leta 3 roky a absolútne nechce žiadnu zeleninu ani ovocie. Takisto mnoho iných potravín,ako šunky,syry,nátierky. Napríklad taká klasika, chlebík s nátierkou,šunkou a syrom, k tomu skúšam papriku, uhorku,reďkovku, má úplny odpor, až sa napína a vrieska ako divý, neprehltne ani jedno sústo. Pečivo väčšinou chce len suché. V obchode vypytuje, doma natreté hodí na zem. Skúšala som kadečo,jednohubky, dávať mu len kúsočky,nijaký úspech.Keď bol menší, vo veku kedy len deti objavujú iné jedlo ako mlieko, rád skúšal-jablčko, uhorku,mrkvičku..Keď mal rok aj niečo si sám vzal jablko z ovocnej misy a hrýzol. Teraz to vníma ako niečo hnusné,darmo všelijako vysvetľujem, my s mužom stále pred ním jeme-ovocie aj zeleninu.
Napríklad minulé leto si nedal nič ani zo sezónneho ovocia, boli sme na samozbere jahôd nadšení že ako si dá, utekal pred nimi doslova. Strážil sa u babky, hovorila nám ako utekal pred banánom s vreskotom,keď mu ponúkla. Ovocie zje jedine kupované-kapsičky,prípadne v sklených pohárikoch. Tak som ho skúsila oklamať, rozmixovala som čerstvé a dala do toho poharika,to zjedol. Inak zeleninu v polievkach zje v pohode,často robím vývar, strukovinové husté s koreňovou zeleninou . Asi dva týždne dozadu som mala úspech keď zjedol jahody zamaskované v palacinke. Z jedla obľubuje toho veľa,rôzne druhy mäsa,pyré,ryžu, polievky,zeleninu mrazenú s mäsom ako-tak zje.Len to čerstvé,ako keby sme ho týrali,také scény vie robiť v byte. Katastrofa. Bojím sa , čo bude v škôlke, tam často dávajú rôzne pečivá s nátierkami aj zeleninou..ak máte ešte nejakú radu, rada vyskúšam,ďakujem

bbebe
27. mar 2022

ja sa len pripnem. ja to mam doma este horsie. nejze mi nic. suchy rozok a suche cestoviny. chrumky, tycinky. niiic nechce a tiez robi cirkus. takze ja neporadim :(

bbebe
27. mar 2022

moja ma rok a pol

bolarazjedna
27. mar 2022

Ja skúsenosti nemám, ešte len čakám bábo. Ale nedávno som počúvala prednášku psychológa práve na túto tému a radil : neriešiť to. Keď nechce, tak nechce, vyrastie z toho, jeho dieťa tiež malo obdobie, keď jedol výlučne iba cestoviny, bez oblohy, všetko ostatné bolo fuj. Dieťaťu to neublíži, dobre, extra zdravé to není, ale nebude to trvať večne, ako on povedal, teraz ma syn 29 rokov a je v dobrej kondícii a zje všetko. Keď budeš na neho tlačiť, len zvýšiš odpor proti daným potravinám. Sama si vymenovala kopu veci, ktoré zje, dokonca aj zeleninu v polievke, podla mňa to neni také hrozné.
Takže nerieš, možno o rok sám ochutna redkovku, ktorú vidí, že máš na tanieri.

nikpa
27. mar 2022

Náš 4 ročný nikdy neprehltol nič iné ako šalát dôkladne zamaskovaný v rožku, čiže tak, že ho nie je absolútne vidieť 🤦 čokoľvek iné sa mu takto snažím prepašovať do jedla, zistí to, len s tým šalátom som ,, úspešná,, Z ovocia len banány a jablko tak 1 týždenne a to ho s ním musím rozhanat. Rovnako zelenina vo varenom, ako mäso na hrášku, ryža s kukuricou, všetko povybera do posledného kúska. Ale záhada, že v škôlke sa mi ani raz nesťažovali, že niečo nezjedol. Doma som to už vzdala, nemá to zmysel. Vždy mu síce ponúknem aj k jedlu napr. cviklu, broskyne, papriku ale nikdy si nič nedá. Snáď z toho vyrastie ...

abbey1
27. mar 2022

Ponúkať, ponúkať, ponúkať a hlavne ísť príkladom. Deti od nás odkukajú viac než si myslíme.
Nekupovať a nemať doma, čo nechcem, aby deti jedli. Kúpiť a držať doma to, čo chcem, aby jedli, čo je pre ne dobré a zdravé. Najlepšie je tomu predchádzať. Keď raz dieťa naučíme, že môže žiť na suchom pečive a cestovinách, či len kupovaných prikrmoch, ťažšie sa bude na iné učiť.
Ale nič nerobiť násilím. Ponúknem, chce, zje. Nechce, nezje. Kľudne ponúknem inú alternatívu, ale zasa niečo zdravie, výživné. Dobrovoľne sa to dieťa nevyhladuje k smrti. Chce to čas, trpezlivosť a príklad doma.

svetlana16
27. mar 2022

Máme to doma podobne... Napne ho hneď... Krasne všetko jedol ovocie aj zeleninu, potom prišiel raz zlom a žiadne ovocie, zelenina, zemiaková kaša nič.... Postupne sa naučil jesť v škôlke, keď videl aj ostatné deti (nezje stále toho veľa, ale pribudla zemiaková kaša, jablko, banán, maliny, jahody a zeleninu zje iba mrkvu v polievke a cesnakom mu môžem natriet chlieb.... Ale oklamem ho jedine tak, že rozmixujem zeleninu v polievke a urobim krémovu polievku - brokolicovú alebo komplet zeleninu a to si potom pýta aj duplu 😅 a niekedy ho uplatim dam mu tam vajíčko alebo parky 😅).. Príde zlom a "rozje sa" 🙂 na tanieri to môže vidieť aj každý deň, raz ochutna a spapa všetko 😉 ale nenutit, vybuduje si ešte väčší odpor potom k tomu

amelie2017
28. mar 2022

Moja dcera ako rocna zjedla vsetko. Ovocie milovala. Vsetky druhy, co sme jej dali, zjedla. Brikolicu a cuketu by jedla na kila. Potom jej zacali rast ocne zuby. Jedla len biely jogurt, banan, bolonske cestoviny a obcas vyvar s rezancami, ale aj ten sme museli cedit, nemohla tam plavat ani jedna mrkvicka. Takto sme fungovali vyse roka. Nepomohlo ponukat, nepomohli hladovky, nic. Ked mala nieco cez 2 roky, trosku sa rozjedla. Uz zjedla tak 50% ponukanych veci. Teraz ma 4, surovu zeleninu mi nezje, brokolicu, karfiol, cuketu podla nalady, skor nie. Ale ovocie je na kila. Vsetky druhy a z vareneho zje vsetko. Aj veci, ktore sa cudujeme, ze ako dieta zje. Ryby doslova miluje. Ale napr. pizzu nezje ani za svet. Netrap sa tolko kvoli jedlu. Hlavne neponukaj nezdrave nahrady, aby aspon nieco zjedol.

jaskolka
28. mar 2022

Ja som ako dieťa nenávidela zeleninu. Akúkoľvek. Z obložených chlebík ov ci žemlí som vyberala každý kúsok papriky, a nedajbože uhorky, paradajku ledva ledva som dala. Ovocie len pokrájané aj to len pár druhov.
A dodnes nemám rada uhorky a papriku,karfiol hrôza,z cvikly sa mi robí mdlo.
Nehovorím, že je to dobre, ale bohužiaľ nie každému to chuti. A dieťa nasilu proste nezje, dospelý sa zaprie a napcha to, ale dieťa...
Proste počkaj, možno postupne sa to zmení, alebo skrátka bude "zeleninový odporca".
Nenut ho nasilu, lebo odpor sa mu len zvýši, alebo skus nejaké ovocné misy, na aranžované kúsky...

kingstonka
28. mar 2022

Môj syn do 2,5 roka jedol zeleninu a ovocie úplne v pohode. Potom mal nejakú virozu a od vtedy sme do neho nedostali nič. Celá rodina normálne zeleninu jeme, jeho starsia sestra nemá absolútny problém. Nepomáhalo prosenie ani už pomaly vydieranie, doslova ho zo zeleniny napína. Tak jedine krémové zeleninové polievky a inak maskovana zelenina. Lámať sa to začalo až po 10! narodeninách. Konečne zje zeleniny už viac.

stannkal
28. mar 2022

moja dcera, 2 a stvrt roka, tiez prakticky neje zeleninu. Citala som viacero knih o vyvoji deti a vraj to je normalne, z evolucneho pohladu, ze deti maju odpor k zelenine a celkovo aj k inym novym jedlam. Jedine co mozes spravit je ist prikladom, ziadne nutenie ani prehovaranie, vzdy len ponuknut, dat na tanier ale nenutit a nekomentovat, ked tak jedine trochu posmelit aby ochutnali. Dolezity je ten pristup, uz som videla aj mamicku co za chlapcom behala s bananom a snazila sa mu ho doslova narvat do ust, no necudo ak ma potom odpor k ovociu - nehovorim ze to ty tak robis to len ako priklad. Ale chapem, pre mna je to tiez frustrujuce ze mala nezje zeleninu, bojim sa ci ma potom dostatok zivin. Treba skusit byt aj trochu kreativny, mojej napr vadi ked su kusky, aj malicke, zeleniny v polievke ale akonahle ju rozmixujem tak si trochu da, takze niekedy to mozno neni len v tej chuti ale aj tej konzistencii. Najlepsie je skratka skusat, ale nic nesilit.

zorkahorka
3. apr 2022

Myslim,ze je to v tomto veku asi normalne. Niekedy deti vela odkukaju od inych deti.nemate medzi znamymi deti,ktore zeleninu a ovocie jedia? Moj mladsi tuez fo roka vsetko ochutnaval,teraz mi ovocie bojkotuje.narocky davam jest ovocie starsiemu,lebo ho mladsi velmi napodobnuje a celkom to funguje