2,5 ročná nejedáčka - ako zvrátiť tento problém?

20. apr 2021

Ahojte. uz som zufala z dcery. strasne vymysla, zeleninu do nej nedostanem, okrem papriky, aj ovocie bieda-obcas mandarinka a ovocne kapsicky, inak nechce. zeleninove jedla odmieta, papa furt to iste dokola, cize pecivo, masko s ryzou/zemiakmi, a jogurty. a kedze mame obrovsky problem s kakanim (zadrziava a potom ju zapecie), musim to nejako zvratit. da sa take dieta prevychovat? akym sposobom? uz skusam robit tak, ze ak nechce co jej dam, nedostane nic. ale to potom na mna muz so svokrou pozeraju ako na vraha, ze dietatu nedam jest a oni samozrejme jej daju presne to, co by nemala..je to zle riesenie? alebo dajte rady, ako na to 🙏

elizabet173
20. apr 2021

sama si si aj odpovedala. Prečo by tvoja dcéra jedla ovocie a zeleninu, keď jej dá tvoj muž a svokra to, čo chce? Ona vie, že to nakoniec dosiahne. Pomôže iba svokre dať stopku a mužovi vysvetliť aj pomocou odbornej literatúry že tým, že máte na dieťa každý iný vplyv mu ubližujete. Dieťa je zmätené, lebo ty to skúšaš, čiže neplatí to vždy, takže to ani nemá zmysel. Okrem toho veľmi dôležitý je príklad, a budete mať vy dvaja na raňajky na tanieri dajme tomu chlieb, šunky, syr alebo nejakú nátierku a k tomu nakrájanú čerstvú zeleninu, k obedu ak je to možné vždy misku šalátu, ovocie každý deň čerstvé napr. na desiatu, sem tam v koláči, kompót....dieťa sa pridá. Ak bude počuť, ako niekto povie na brokolicu, špenát, zeleninový šalát fuj, vidieť, že dospelí tlačia parížsky šalát a za tým čokoládovú tyčinku, pôjde to ťažko. Takže najprv prevychovať dospelých, až potom dieťa. Rešpektovať, že niektoré jedlo môže odmietať, ale malo by ich byť pár, nie väčšina a hlavne, ak odmietne, nenahrádzať ho jedlom iným. Veľa detí sa rozje v škôlke preto, lebo zistia veľmi rýchlo, že im nikto nedá náhradné jedlo.

autor
20. apr 2021

@elizabet173 vlastne ano, sama sebe by som napisala presne to co ty. a plne si to uvedomujem. ja sa snazim ist prikladom, aj dcere stale ponukam a skusam, a ked pride otazka od muza ze ci nieco jedla a poviem ze nie lebo nechce, tak ja som hrozna matka, lebo nedam dietatu jest. Muz prave svoje stravovanie nemieni menit aj ked sam vidi, ze takto to nejde, no napriklad svokre proste nevysvetlim (celkovo s tym vydobijanim- ja nedovolim, ona ano-a mne potom dieta vyvadza, to uz nieje len o jedle).
dakujem za nazor, utvrdila si ma v tom, ze rozmyslam dobre, len ta prax je bohuzial tazsia...

elizabet173
20. apr 2021

bývate so svokrou? Ak bude mať dieťa problém vyprázdniť sa, pošli muža aj svokru s dcérou k lekárovi.

didi2102
20. apr 2021

Tak ja mám 2r9m nejedka,otras skúšala som rôzne metódy a jediné čo zabralo je u nás - nepoužívať metódu hladovania,nedostanes nič iné pretože synovi sa stiahne žalúdok a na prežitie potrebuje menej a menej jedla, na večeru mal aspoň malý chlebík vo vajci,potom chcel čokoládový croasan , ok veď zjedol kúsok chlebíka,varím polievky až 3 😄😄 vývar hoci mäso nechce tak mikro 3kusky aspoň,Hraškova s haluskami,parková ale mikroparky,vždy po večeri mu dám misku chrumiek,alebo jogurt ja to volám na roztiahnutir brucha nech ma ráno pocit hladu atď syn začal jesť aspoň kuuusok viac ale len kúsok no zje už všetko,skúšajú čučoriedky hrozno prekroj na menšie,jahody áno kúp pochutiny ak je to v možnostiach,má rada 3jedla? Nerieš var dookola,rozťahuje bruško

didi2102
20. apr 2021

A to že ti zadržiava nieje problém s jedením ale hľadaj inde problém,piť viac menej čistú vodu a veľa hoci môj pije hrozné malo no nutim,nakrajaj zeleninu pár chery paradajok na póly,tenučké kolieska uhorky a na štvrtky nechaj aj celý deň na stole,čo ja by som dala keby muchytila ryža s mäsom,jogurty začal jesť až teraz,do teraz žiadny ani syry no lepší sa to

autor
20. apr 2021

@elizabet173 nebyvame nastastie 🙏 mame dvojdom a oddelene byvanie ale dcera je u nich casto. proste svokra neveri, ze to, co jej dava, jej neprospieva. ved ja len vela citam a to co jej da jej nemoze uskodit..

autor
20. apr 2021

@didi2102 ano, zadrziavanie je psychicky problem, ona sa proste boji lebo ju to boli, no prave v tom vidim problem so stravou, ze keby som tu dokazala zmenit, islo by to mozno vsetko lahsie.pretoze ona nema v strave vlakninu.. a taktiez davam cistu vodu a nutim a pripominam, ale proste nasilu do nej nenalejem, su dni kedy vypije ozaj malinko.

och ja verim v zmenu v skolke, ak nastupi..

didi2102
20. apr 2021

Dávaš probiotiká ? Aj nie kúp,dávaj a teraz tie čučoriedky jahody maliny to majú deti radi,má rada mandarínky tak jej ich kupuj melón ešte aj cukrový

didi2102
20. apr 2021

Ešte ma napadlo kup psylium či ako sa to volá,je to mega vláknina, primiesaj lyžičku do jogurtu

elizabet173
20. apr 2021

svokre by som ju púšťala minimálne, ak, tak len s tebou. Odhaduješ to správne, chýba jej vláknina a tekutiny. Môže sa v škôlke rozjesť, ale môže to skončiť aj tak, že si ráno doma niečo dá a vydrží bez až kým po ňu neprídeš. V prvom rade musí byť presvedčený tvoj muž o tom, čo ej pre dcérku dobré, inak sa nepohneš z miesta. Zober ho so sebou k lekárke, nech mu to objasní, daj mu prečítať túto diskusiu.

janinah
21. apr 2021

Dve z mojich troch detí mali problém s nejedením a mohla som sa aj rozkrájať,skúsila som ozaj všetko,s odstupom času si myslím,ž eich genetika im nedovolila niektoré veci jesť.Syn má 15r. a doteraz nezje nijaké ovocie ,zo zeleniny máličko 3 druhy aj to musí byť uvarené.Bol aj problém s tvrdou stolicou,poriešili sme vločkovými kašami,slivkovou vodou sladenou a občasným podávaníím Duphalacu z lekárne. Veľký problém nastal keď začínal so školkou,to prestal jesť úplne,vškolke nezjedol vôbec nič.Mal aj anémiu.Nemyslím si,že u vás pomôže nátlak typu-nič ti nedám jesť,kým nezješ ovocie ani prevýchova manžela,skôr treba ísť cestou zjedz navarené jedlo hoc aj bez zeleniny,menej chleba a pečiva,vela tekutín a skúšať nové napr. jablkovú detskú výživu,nie rovno jablko jej nútiť.K tomu po porade s pediatrom niečo na zmäkčenie stolice.

janinah
21. apr 2021

@elizabet173 u nás tvoje rady nefungovali vôbec,bolo to presne naopak...mohla som mať kopec zeleniny na tanieri,syn odmietol ochutnať,dala som mu jednu čerešnu z kompotu na jeho tanier a okamžite odmietol celú porciu ,lebo sa jej dotklo ovocie,v školke prestal jesť úplne ,žiadne rozjedenie sa,lebo bol hladný....ono sa dobre radí ,ale ak to niekto nezažil....

evkamotka
21. apr 2021

U nas zase ta skolka pomohla. Ma ovela aktivnejsi program tak je hladny plus vidi jest aj ostatnych. Maju tam pestru stravu, takze nech by aj doma jedol "nespravne", skolka to dost zachrani. Kazde dieta je ine.
Vam odporucam poriesit stravovanie so svokrou a manzelom a doplnkovo viac tekutin, psylium a z ovocia robit take vesele taniere-zvieratka, tvaricky

jane982
21. apr 2021

Tiez mam nejedaka, ale ona zje zo všetkého, ale malo. Nám pomáha veľmi sirup Pediakid na chuť do jedla, dostane ráno lyžičku a už len v pravidelných časoch dávam jesť. Desiatu a olovrant nejak neriešim, koľko zje, dám pred ňu ovocie, chlebík so šunkou a zeleninou a bud jej pomôžem, alebo zje sama. Ale na hlavných jedlách trvám, aby zjedla a snažím sa tak po troške roztahovat žalúdok, niekedy sa nám darí viac, niekedy menej 😀

puertorico
21. apr 2021

Aj môj malý bol taký. My sme bývali so svokrovcami kde sa varilo to isté, a keď nastúpil do škôlky nič nezjedol lebo skoro všetko bolo nové. ale naučil sa, dokonca teraz, keď je už veľký tak občas chodí na duplu

puertorico
21. apr 2021

tým chcem povedať že keď začne chodiť do škôlky, určite sa tam naučí papať

basska_b
21. apr 2021

Mam dve kamarátky, ktoré majú taký istý problém s 2.5 ročnými deťmi a čím väčšie cirkusy a nervy robia okolo jedla, tým menej ti ich experti jedia. Pomohlo im ukľudnit sa, prestať to riešiť... ponúknuť, keď nechce, neprejavit sklamanie. Jesť pred nimi, ukazovať, aké je to dobré a prirodzene spolu pri stole stolovat. Určite zachovávať 3x jedlo v pravidelnom čase. Nedávať nič pomedzi to zobkat, nechať dobre vybehať vonku. Niekedy si dieťa takto ventiluje stres, kamarátka chodila do práce a on bol doma s babkou. Akonáhle začal home office, začal zasa jesť. Je možné, že tie deti aj z niečoho boli brucho a preto sa stravy boja

marianarem
21. apr 2021

Neda sa nejako vpasovat vlaknina do toho, co uz jedava? Pecivo grahamove, chlebik celozrnny, ryza celozrnna. Aj cestoviny dostat take a na mnohych to skoro nevidno. Alebo ak ma rada kolac, babovku, tak pridat do cesta struhane jeblko, mrkvu...ja som rozmyslala, ako by mi maly zjedol spenat a nasla som recept na sladke spenatove mafiny. Neverila by som, ale chutovo su dobre a maly si ich aj sam pyta.

autor
21. apr 2021

dakujem kazdej jednej z vas za nazory a skusenosti. mna by ani tak netrapilo ze nepapa az tak zdravo, len keby sme nemali ten problem s kakanim..my uz placeme s nou ked vidime ako sa trapi. vsetky rady ako na zapchu u dietata ovladam odpredu aj odzadu, napriklad slivkovu stavu ochutna a viac do nej nedostanem, aj vsetko ostayne co by pomohlo. nechcem uz riesit iba dosledky, ale chcem tomu predchadzat. este teda probiotika vyskusame.
napriklad teraz rano dostala kasu, zjedla dve mini lyzicku a uz cirkus, ze staci 🤦‍♀️🤷‍♀️

fiafia
21. apr 2021

Moja ma 4 a ešte sa to nezlepšilo. U nás je najhoršie,že ani neokostuje nič nove. Zeleninu neje, z ovocia len jablko. Jogurt, kaše, mlieko ani omilom. Maslo a nátierky? To isto. Ma rada polievka a čisté prílohy. Skúšali sme kadečo no ona to nezje.KO ma v poriadku. Ja stále dúfam,ze sa to raz zmeni

elizabet173
21. apr 2021

@janinah ja som predsa nepisala, ze je to univerzalny recept pre vsetkych nejedakov, ani som nepisala, ze sa v skolke urcite rozje. Naopak, v poslednych dnoch tu je viac takychto diskusii a vsade som pisala, aby sa neupinali maminy na to, ze sa deti v skolke rozjedia, mozu a nemusia. Moze sa stat, ze tam nebudu jest vobec. Nie som ani za vyhladovanie, ale ked inokedy dieta zje maso s ryzou, alebo jogurt, tak urcite nedovolim muzovi, ani svokre, aby jej dal miesto toho horalku. Treba jej ponukat to, co zje, pomaly postupne pridavat dalsie jedla, respektovat, ze niektote skratka neznasa a nezmeni sa to, ale urcite jej nedavat to, co si vyberie ona, lebo je to zjavne nejaka maskrta.

elizabet173
21. apr 2021

@fiafia inak vo veku 3-5 rokov spekuluje s jedlom minimalne polovica deti

fiafia
21. apr 2021

@elizabet173 keby to bolo len teraZ. My to máme takmer od roku kde ochorela a dosť vracala, vtedy zrovna po jogurte. Nejako si to asi spojila s jedlom a od vtedy nezje ani to čo predtým jedla. Nám škôlka nepomohla a nepomohlo ani prosenie,kričanie,vydieranie,podplácanie proste nič. Už som to vzdala, je aspoň niečo a dúfam,že z toho vyrastie

elizabet173
21. apr 2021

@fiafia isla si na to zlymi metodami, prosenie, vydieranie, kricanie, podplacanie, vsetko NIE. Ak ma spojene jedlo s neprijemnym zazitkom, je to ovela, ovela tazsie, ako ked dieta neje z nejakeho ineho dovodu. Niekedy vyborne funguje ignoracia, nerozpravat nikdy o jedle v pritomnosti dietata, neriesit, ze je zdrave, dobre, bude mat z neho silu, nerozpravat dalsim clenom rodiny, ci zjedlo a kolko, skratka nic. Nalozit sebe aj dietatu, sadnut si oproti a zacat jest. Rozpravat sa o tom, co budeme robit, co sme vcera videli a pod. Potom sa spytat, ci si neprosi, ci nechce ani ochutnat, ak povie nie, jedlo odlozit. Ziadne chystanie ineho jedla. Samozrejme, ak dieta oblubuje jogurt a zje ho napr. na ranajky s rozkom, dat jej ak ten, aj styri krat do tyzdna, v ostatne dni dat na ranajky nieco ine. Ale ak sa toho nedotkne, nedavat nahradu. Dieta potrebuje aj pocit, ze sa same rozhodne, ci to bude jest alebo nie. No nesmie zazit, ze si nahnevana, ze to nezjedlo, nic nehovorit, maximalne, ze asi nie je hladna a mozno to zje inokedy, dalej sa k tomu nevracat

fiafia
21. apr 2021

@elizabet173 toto aplikujeme posledný rok, možno viac. No ona to jednoducho nezje.aj o hlade vydrží, tvrdohlavá je dosť 😊 vždy je polievka to 9 z 10tich zje a hlavne jedlo to vždy zje prílohu. Ja by som skôr chcela aby aspoň okostovala. Napr nikdy nejedla iné ako chleba a rožok, sladké jedlá neexistuje. Ovocie vôbec a to bývame v rodinnom dome,že keby chcela ma zo všetkého. no na druhej strane nieje ani na čokoládu a podobne mlsky a pije len čistú vodu.

elizabet173
21. apr 2021

@fiafia veď ten výber nie je až taký zlý, do polievok môžeš prepašovať čokoľvek, možno máš strach, že jej budú chýbať bielkoviny, keď zje len prílohu, snaž sa ich dať čo najviac do tých polievok, aj keď rastlinné, ak mäso nechce. Zje jogurt, tvaroh, acidko, mlieko, syry? Sladké jedlá ak neje, to by som brala ako plus, nie ako mínus, to k životu vôbec nepotrebuje. Aj bez toho ovocia sa dá prežiť, zeleninu zje?

fiafia
22. apr 2021

@elizabet173zeleninu neje. Z polievky zje len stavu a zemiaky,alebo mixovanu hraskovu a brokolicovu má rada.maso neje Max na pizzi raz za čas. Jogurt nejedla od roku, mlieko, maslo, acidko,tvaroh vôbec. Jedine čo zje mliečne je trojuholníkovy syr, parenicu a syrové nite. Celkom biedna strava. Niekedy ma to tak zožiera. Neviem čo robiť aby aspoň začala ochutnávať. bojím sa zdr následkov v budúcnosti z takejto jednoduchej stravy 😩

jane982
22. apr 2021

@fiafia a ved do tej mixované polievky sa dá všeličo prepašovať 🙂 kúsok mrkvy, zeleru úplne v pohode 🙂