10 ročná dcéra nepociťuje hlad

alexandra2710
22. apr 2015

ahojte..chcela by som si vypocut nejake rady..alebo tipy na to..ako "donutit" dceru jest..vzdy mala nejaky ten problem s jedenim..vlastne od malinka..kedze /podla lekara to bola vraj pricina problemov/ pri porode sa napila zelenej plodovej vody..poslednu dobu je strasne malo..desiate nosi zo skoly domov..alebo ich vyhadzuje do kosa /to na nu bonzla spoluziacka/..na ranajky pyta max.pol rozka...nechcem si ani predstavit,ako jedla obedy v skole...z ktorych som ju uz odhlasila...a dnes napriklad...zjedla rano pol krajec chleba...desiatu celu doniesla domov..okolo 15,30 zjedla hrachovy privarok..a to porciu,ktoru zjedla i moja druha dcera,ktora ma rok a pol...potom sme sli na ihrisko..kde sa vylietala..clovek by povedal ze jej poriadne vyhladne...a vecera? po par lyzickach ryze v mlieku ju naplo a dost...ma niekto podobne trampoty? 😢

pribinak
22. apr 2015

Medzitym ani ziadne ovocie ci zelenina?

alexandra2710
autor
22. apr 2015

nie..nic..mala na desiatu hrusku...aj tu priniesla domov...pytala som sa jej,preco neje..ze cely den nemoze byt bez jedla..tak vraj nepocituje hlad 😔

jana_eyre
22. apr 2015

ja som bola taka cele detstvo a viem, ze mama zomna bola uplne na nervy o skolskych kucharkach, ani nehovorim - oni ma doslova neznasali :D.. do dnes nejako moc nejem, moje porcie su detske /hoci po dvoch porodoch to uz namne nevidno - skoda 😀/

do svojej 20tky som vyzerala podvizivene.. ale nikdy mi na ziaden problem neprisli, ja proste len nemam chut do jedla, najviac lubim rozok s maslom a to vlastne jem vacsinu svojho zivota.. /ale samozrejme odkedy som dospela, sama uz dbam aj na pestrost stravy/

no na tvojom mieste by som skusila vylucit zdravotny problem - ci nahodou nie je chudokrvna, vtedy ludia nemaju moc chut do jedla, alebo nema nejaky iny problem.. ak nie, skusila by som jej zvysit prisun vit. B, pretoze podporuje chut do jedla.. v kazdom pripade sa o tom porozpravaj s doktorkou.. a este ma napadlo, sladkosti je? pretoze napr. ja som si rada dopriala sladkost, ktora mi skor zaplnila zaludok ako ine jedlo a potom som uz nemala chut.. tak je to aj teraz, ale sladkosti si uz sama odopieram, uz nemusi mama :D

maaaria3
22. apr 2015

Pátrala by som po hlbšej príčine, prečo neje... jedlo úzko súvisí s prežívaním, s postojom k sebe samému... rozne trendy okolo, može ich už podprahovo vnímať.. ja som ako 10 ročná už trpela začínajúcimi znakmi puberty... s niečím to súvisiet bude, myslím však, že nie napitím sa plodovej vody... jedlo nemá rada ako také pre niečo
Alebo má pár obĺúbených potavín?....

pauli3
22. apr 2015

@alexandra2710
no to poznám. moja druhá dcéra bola a je taká. ranajky maločo, desiaty nosila domov. na obedy v škole ale chodí , hoci ja som momentálne doma. niekedy zje, niekedy nie, ona je aj dosť vyberavá. no momentálne má pri 160cm 39kg. doktorka na nu kuká ako na podviživené dieťa. ale inak je zdravá, nebyva ani chorá aj krvný obraz má v poriadku. ak aj tvoja nebýva chorá a nie je ani chudokrvná tak sa zbytočne nestresuj. ja som sa stresovala, vymýšlala všetko možné, skušala podobrotky, aj nasilu a k ničomu to neviedlo.zje to čo chce.čo nechce tak nie.
ponukaj jej hodne ovocia a zeleniny a pohyb vonku. ten dokáže zázraky. vyrad sladkosti. nestresuj ju jedlom, lebo sa to len zhorší. skuste spoločné stolovanie s krasne prestretým stolom a pekne naservirovane jedlo. to znamena ak bude napr. mäsko so zemiakmi tak k tomu krasne upravené zeleninové obloženie , šalátiky. u nas to zabralo, trochu sa rozjedla. 🙂

tykat
22. apr 2015

@alexandra2710 moje deti napr. neznasali na veceru cokolvek sladké mliečne (ryža v mlieku, krupica, kaša...) vždy ich napínalo. Ale jedli bud chlieb s nátierkou a so zeleninou, alebo napr. polievky, zeleninové a k tomu rožok, alebo jedlá ako granadír, špagety, zapekaný karfiol, brokolicu, halušky s tvarohom, zeleninové rizoto a šalát...Proste niečo nesladké. A porcie...dcera bola donedavna taký vrabec vychudnutý, zobla si niečo a stačilo, čím viac sme to riešili tým horšie. Prestala som riešiť, teraz v 15tich sa stravuje primerane, kopec zeleniny, ovocia, jogurty, syry, ryby...akurát s mäsom nie je kamarátka.. Syn je zas naopak šrotovník ale chudučký. Poje kvantum a nepriberie, keby som ja tolko zjedla tak neprejdem cez dvere.

dahra
22. apr 2015

Ha, čo sme sa my so sestrou doma napočúvali o jedle. Obe sme boli chudé, nechceli sme jesť, nechutilo nám. Ako 10ročná som mala 25kg. U nás ale bola príčina, že nás neustále nútili.O ničom sa nehovorilo, len o jedle, o tom aké sme chudé, ako nič nejeme. Len čo sme otvorili oči, už otázky, čo budeme a chceme jesť, piť, keď mama kričala "obed", sme ohrnali nosy - "zasa jedlo", olovrant detto, večera tiež... Čo je hlad som nepoznala, kým som nebola na SŠ. V jedle sme boli vyberavé. Nič nám nechutilo, všetko bolo mastné, nie chutné. Kvôli nám varili všetko nasladko - paradajková polievka sladká, špenát sladký, halušky s kapustou a cukrom, rezance s tvarohom a cukrom. Aj tak nič. Naše jedenie bolo neustále komentované: "zasa -ťamkáš- ako mačka, jedz -zajednádruhým-, čo spíš nad tým tanierom, nedriem, nemôžem sa na to pozerať" Boli sme v častom kontakte hlavne so starou mamou, kde neustále prízvukovala "ak si telo neopatríš, tak ťa duša nechá". Mala 4 vnúčatá, všetky s rovnakým problémom. Neustále vypekala, vynukovala nás a my len: teraz nie, už nevládzem, nie som hladná, som plná. Tie pocity napínania poznám, xkrát ma počas jedla naplo, najhoršie školské jedálne, stres, zovretý žalúdok, nebola som schopná prehltať. Naši nás nechávali sedieť nad tanierom. Aj tak sme nezjedli, potom nám ale dovolili kadečo, aby sme neboli hladné. No hroza, mne sa to potom časom upravilo, ale segra ostala na tom istom dodnes. Viac ako rozok s úsilím na ranajky nezje, proste má pocit, že ju rodrapí. Na obed polievku za varesku, druhé pár kuskov sote a nejaky zemiacik. Koláčik tam sem-tam jeden, lebo je to sýte. Má už aj dieťa, 34 rokov a stále je na váhe 48kg/168cm. Takže my sme mali psychický blok. Inak aj náš bratranec - má 23rokov, váži 55kg/175cm 🙂 Proste zlý stravovací systém. Ja som pri detoch nasadila systém- nechces, nenutim, ale nič iné nedostanes. Jedia ovela viac ovocia, netrepem cukor do kazdého jedla, od malicka normálne jedia. Zato sesterka vychováva syna rovnako - musis to zjest, vadenie sa pri jedle, ktoré mu nechutí ale potom zasa malý je vela sladkého, no chudučký je. Týmto som len chcela poukázať, ze príčinou môže byť aj kopa stresu okolo jedenia a vnútorné psychické problémy.

bonaqa2013
22. apr 2015

@pauli3 no moja má 9 rokov, 143cm a 36 kg. Lekár povedal že má nadváhu. No má takže asi budem zamykať špajzu..... Tiež nie som spokojná.....

pribinak
22. apr 2015

Co genetika? Ako vyzeráš ty a tvoj muz? Starí rodicia?

mimla
22. apr 2015

Akurát nedávno sme sa o tom s drahým bavili. Ako sme obaja neznášali desiate a olovranty, bol to pre nás zbytočný a nepotrebný chod. Nechceli sme sladké jedlá, ako buchty, ryžový nákyp a podobne. A ako mi liezlo na nervy, že ma mama nútila jesť tony Pangaminov denne. Mne bohato stačili fakt malé raňajky, na obed iba jeden chod a to malý a následne až večera. Nejaký chlieb s nátierkou. Moja mama si však dodnes myslí, že ak to neplávalo v litroch syčiaceho horúceho oleja, že to nie je jedlo. Čím viac štopala, tým viac mi to liezlo na nervy a nechcela som jesť. Stále len aká som chudá a zelená. V 16 tich som z toho štopania nabrala celkom slušný odpor k jedlu a krásne rozvinutú anorexiu. Moja anorexia dosiahla vrchol na strednej (žemla a dr. Pepper za celý deň) a skončila po nástupe do práce a samostatnom rozhodovaní, čo a akedy budem jesť. Dnes by slovo anorexia v súvislosti so mnou použíl málokto. Ale stále mám také podivné fóbie z jedla, kedy sa prechádzam po potravinách a nič nekupujem, pretože všetko sa mi zdá hnusné a nejedlé. Nemám pocit, že väčšina toho, čo tam je je skutočné jedlo. Nútením do jedla sa dosiahne len odpor. Viem aké je to ťažké aj z druhej strany, moje dieťa je tiež príšerný jedák. Dnes som skoro padla z nôh, keď si sám od seba vypýtal vajíčko. No tak som ho urobila, na čo sa rozreval, že on chcel praženicu z toho čokoládového (dozvuky Veľkoj Noci). A to jedno vajíčko potom jedol vyše hodiny a na konci som už nevydržala ako sa v tom babre a dokŕmila ho. Takže to mám asi karmu.

alexandra2710
autor
23. apr 2015

@maaaria3 potravin ani nie..skor jedla...ako zemiakovy salat,rezne...to by asi jedla kazdy den..do skoly,a nie len tam...sa jej snazim davat veci,ktore ma rada...a i tak to nosi domov..niekedy su dni...kedy sa cudujem,co vsetko do nej vojde /ale to su viacmenej vikendy,kedy viem dohliadnut/...horsie,ked je skola...to vraj "nebol cas"...alebo nebol hlad... 😒

alexandra2710
autor
23. apr 2015

@pauli3 krvny obraz mala doposial dobry..ma 134cm a 32 kg..a chora je fakt malokedy..mozno max.2x do roka..niekedy i to nie...no aj tak ma to znepokojuje..proste mi pride divne,ze od rana do tej pol stvrtej,jej jedlo nechyba...

alexandra2710
autor
23. apr 2015

@pribinak co sa tyka genetiky..ja som stale patrila medzi "vacsie" deti...ale len do casu...nikdy som nebola chuda...a pravdepodobne ani nebudem 🙂 a otec..ten je stihlejsi.."zilovaty" ako sa povie...

alexandra2710
autor
23. apr 2015

@mimla ja ju nejak ani nutit nemozem..teda,viem ze je to zbytocne..neviem,ci to robi jej zaludok...alebo uz ona sama...ked nieco uz nemoze,napne ju..sladke jedla nema v oblube tiez...a rovnako ani ja..snazim sa robit veci,ktore ma rada..no zacina to vyzerat,ze zbytocne ☹

bambulalala
23. apr 2015

Ahojte,toto je otazka troska do minulosti..mam este male deti predskolskeho veku..jedia zatial krasne,niekedy az moc,xuti im vsetko tucne niesu...zaujimalo by ma ako ste ich stravovali od prvych prikrmov?ja som varila bezchutne len do 6 mesiaca,odvtedy normalne rodinna strava.poznam maminy kt to podla mna prehanaju,varia bez xuti aj do 1 roka,nedaju nic oxutnat,nedavaju kravske mlieko,maso a tak...nemoze byt toto pricina takyxto problemov??

alexandra2710
autor
23. apr 2015

@bambulalala noo..ja tiez davam...a teda aj starsej som davala..."skoro" normalnu stravu..len ona uz ako male dieta,mala problem s niektorymi jedlami..napr.kusky ovocia v jogurtoch...napinalo ju...vanilkove kremiky...napinalo ju...zemiakova kasa detto...a bolo toho ovela viac..u tej mensej zatial problem nie je..spapa vsetko,co nespapa ju 🙂 dufam..a zaklopem si...ze jej to vydrzi...