Čo vás motivovalo počkať so sexom až do svadby?

14. júl 2022

Ahojte zenušky, otázka pre tie skôr kresťansky založené... Čo vás motivovalo žiť "čisto" s partnerom pred svadbou? Vo svojom okolí poznám páry,ktorým sa to podarilo a aj také s "občasnými pádmi". Som kresťansky založená (snažím sa svoju vieru naozaj žiť,nie je pre mňa len o chodení do kostola). Už niekoľko mesiacov som vo vzťahu. Zatiaľ medzi nami nič intímne nebolo, ale prirodzene nás to k sebe ťahá. Viem, aký je v cirkvi postoj na predmanželské spolunažívanie, ale mám pocit, že je to pre mňa slabá motivácia vydržať až do svadby, resp. túžba je dosť silná... Dajte nejaké typy, čo vám pomohlo 😊 keďže ide o náboženskú otázku, prosím zadržte sa nenávistných komentárov a prosím, aby sa vyjadrili iba tie, ktoré túto otázku vo vzťahu riešili 😊 ďakujem 😊

charaka
14. júl 2022

Toto je pre manzelstvo ABSOLUTNE ZAVAZNE, vediet, ci vam to spolu bude ladit... lebo ked nefunguje sex, nefunguje nic... Nenechaj to az po svadbe, lebo moze prist obrovske sklamanie uz za kratky cas.

sissy27
14. júl 2022

Sesternica sa vydávala a samozrejme predtým na spoveď, tak sa tam aj priznali, že žijú intímne aj pred svadbou... a vieš čo im na to farár povedal? že tak je to správne, pretože do manželstva by mali ísť pripravení a s istotou, že to naozaj chcú na celý život a že si dobre vybrali po každej stránke, aj po tej intímnej. Zistiť po pol roku manželstva, že v posteli je problém a žiť nešťastne po zvyšok života a ešte v takomto problematickom vzťahu vychovávať deti nie je to, prečo sa človek sobáši... Je to asi jedinýkrát, čo úplne súhlasím s farárom...

pininka1
14. júl 2022

Mala som dve spoluziacky, ktore sa takto rozhodli, obe sa vydavali pomerne skoro po tom, co zacali chodit so svojimi muzmi, zrejme chlapi nechceli az tak cakat ako boli ochotne. Ale obom to vyslo, su stale manzelia, maju deticky a aj prvy sex vraj bol super. Ale zas citala som aj ine pribehy a dokonca aj v priprave na manzelstvo pred svadbou nam manzelsky par vravel, ze moze dosjt k tomu, ze to vobec nebude ok. Ja osobne by som az do svadby necakala, ale je to kazdeho osobna vec.

aamaria9
14. júl 2022

ak chces, napis IP

jakoma
14. júl 2022

Budem reagovat, aj ked to nebol moj pripad.. ja konkretne som sa vydavala po 6 rokoch vztahu a po dvoch rokoch chodenia sme zacali intimne fungovat.. manzela som spoznala v 17tich, vedela som, ze pojdem na vysku a nebudem zas cakat 6 a viac rokov.. takze u mna bola hranica 2 roky (jasne ze nas to k sebe tahalo od zaciatku a velmi) 🙂 bolo to pekne pred svadbou, ale kvoli krestanskej vychove som mala aj (tajne) vycitky, takze ovela lepsie to zacalo byt po svadbe.. ak si myslis, ze sa vezmete do takeho casu, ze to viete vydrzat, skusila by som to:D

autor
14. júl 2022

@jakoma Ďakujem za povzbudenie 😊 svadba bude mozno za rok až dva roky, obaja máme už okolo tridsiatky... Vieme, že chceme spolu ostať...

ziarifka
14. júl 2022

@autorka ak chceš, napíš IP, podelím sa o osobnú skúsenosť

cecilia29
14. júl 2022

No ja som bola presvedčená že je to tak dobre , že to má význam a ak chcem požehnanie pre naš vzťah od Boha tak musím aj ja niečo obetovať. Sklamania som sa teda nebála, lebo ako môžem byť sklamaná keď nemám nároky a skúsenosti 😁 nemala som s čím porovnávať, keďže aj vzťah pred tým bol bez sexu A myslím že v manželstve treba vzťah budovať po každej stránke, aj tejto. A nie nadarmo majú nevesty biele šaty ;) a to že je to pre teba ťažké tak je dobré, aspoň dá priťahujete. Ja som osobne veľmi rada že som takto bola nastavena a vydržali sme. Veď prípadne napíš IP , nerada by som sa tu rozpisovala

jakoma
14. júl 2022

Za malo, drzim palce🙂 blizka kamoska takto cakala 3.5 roka (dokonca hlavne jej muz to tak chcel).. po svadbe im to dlhodobo funguje, par rokov po svadbe ale mala problem, ktory riesila viac ako pol roka a mala v nom uplnu istotu, ze to spolu nejak zvladnu.. ;)

marca12
14. júl 2022

Ja osobne nepoznam cloveka,ktory cakal az do svadby a taku blbost by som nikdy neurobila. Musis partnera spoznat aj po tejto stranke. Krestanska viera sa tiez modernizuje a uz sa na to inak knazi pozeraju a chvaluju to.

nikpa
14. júl 2022

Ak to tak káže tvoja viera ale pre teba je to aj napriek tomu slabá motivácia tak asi nie si až tak kresťansky založená. Lebo pokiaľ to nemáš takto v hlave usporiadané ťažko sa ubránite tej túžbe. A ďalšia vec je, že za mňa je menší hriech sex pred svadbou ako potom rozvod kvôli tomu, že vám to v posteli neklape lebo si si zobrala kočku v mechu.

terezka1947
14. júl 2022

Ak je pre teba viera slabou motiváciou,hm...akú inú chces?práve v nej je sila vydržať to.
Vydržať sa to dá,aj mať dlhoročné,krásne manželstvo.

kacena4
14. júl 2022

ak si najdes prakrizujuceho (veriaceho) partnera nie je o com. je to o spolocnom rozhodnuti. vela sme sa rozpravali o spolocnom ziti rodine proste o tom co v zivote chceme a ako chceme zit zistili sme ze mame eovnake zaijmy a ciele a po 1.5r. sme sa vzali a vedeli sme co obsja ocakavame od manzelstva dnes sme spolu 21r. a manzelstvo je uzasne vsetko je o tolerancii a chapani druheho ak si clovek prepresadzuje hlava nehlava svoje zaujmy vztah vydrzi aj cez prekazky v zivote. ak je to vazne par mesiacov sa viete postit... a potom mate cely spolocny zivot pred sebou drzim palceky

euka210
14. júl 2022

My sme sa vzali po 2r, po 1,5r zasnuby, bolo tazke ku koncu vyzdrat, v zaciatkoch ani nahodou intimnosti. Obaja sme boli rozhodnuti ze sex az po svadbe. Poznam viac takych manzelstiev a v pohode cez 10r spolu ako my.

lienka.7
14. júl 2022

Nic 🙈

kayyaa
14. júl 2022

Ono je to krasne, ak to vyjde...ze vydrzia az do svadby a potom im to klape..a ano, ak aj nie uplne klape, v takom manzelstve, kde su obaja presvedceni, ze chcu byt spolu, sa da na tom pracovat.....ALE poznam dva pary, kde to napriek velkej laske neklapalo...jedna je moja svagrina, cakali az do svadby, nuz ale svadobna noc ziadna...prvy sex 2 tyzdne po svadbe....a jaksi to tak ostalo, ze manzel vlastne ten sex ani nechcel...su spolu uz 15 rokov, ale ona tym cely cas trpi...niekedy aj polroka ziadny sex...pokial ona neiniciuje, chlap nic...nema potrebu...su spolu kvoli detom...cely vztah o nicom...
A druhy par sa rok po svadbe rozviedol, lebo tam zas zena nechcela sex...nebola ani svadobna noc, a vlastne ani ziadna ina...manzelstvo sa anulovalo pre nenaplnenie...
Takze ano, toto zistit po svadbe, ze muz (zena) vlastne sex absolutne nechce, resp len minimalne, to sa len tazko zmeni...a malokto s tym dokaze zit, a uz vobec nie spokojne...
Uz len pre toto je dobre pred svadbou vediet, ci sa aspon na frekvencii zhodnu😅 ostatne si myslim, ze sa da doladit, asi😅

nevenka
14. júl 2022

Vies co, ja som sa obratila az rok pred svadbou, my sme spolu "chodili" 9 rokov, kym sme sa vzali, takze za tu dobu sa to jasne, ze nedalo vydrzat. Muza to trapilo, ale nemohol si pomoct, no...a ja som to neriesila vtedy. Obaja sme studovali a nezarabali natolko, aby sme sa mohli vziat skor a zivit sa samostatne, az ked sme skoncili skolu a zacali pracovat, tak doslo na svadbu. Ale nebyvali sme pred svadbou spolu.
Toto je velmi tazka otazka. Osobne si ale nemyslim, ze by bolo treba neviem co skusat, ak funguje chemia medzi Vami dvoma a partneri nie su hovada a sebci, ani zena, ani muz a existuje vzajomna ucta a porozumenie, tak by to problem byt nemal ani v tom sexe. Ale rozpravat sa o tom treba. Ja som nemala ineho partnera v zivote okrem manzela, ani on inu a nelutuje to ani jeden. Necakali sme sice do svadby, ale mame tu vylucnost - iba on a ja. A funguje to, navzajom sme sa naucili, ako na to, co sa paci jemu, co mne, nasli sme si sposoby a mozem povedat, ze po 19 rokoch je to coraz lepsie...Zaciatky boli dost usmevne, ale to patri k tomu...Ze nebolo to hned wau, vies ako to myslim.

nevenka
14. júl 2022

@marca12 toto nie je pravda, ze to schvaluju.

marca12
14. júl 2022

@nevenka niektori su s tym uz v pohode a neriesia

rivini
14. júl 2022

Ja som veriaca a nielen obcasne praktizujuca. No uprimne, ja tuto formu konzervativneho katolicizmu vobec nechapem. Nie preto, ze si myslim, ze by par musel pred svadbou nieco “skusat”. Ak sa stretnu dvaja biologicky a emocne zdravi ludia, je dost nizka pravdepodobnost, ze im to prave v sexe fungovat nebude. No ak je clovek v dospelom, zdravom a dlhodobom vztahu a nema v nom sex, casom bude podla mna tema chybajuceho sexu a zdrzanlivosti, ci pokusov o zdrzanlivost vlastne stredobodom vztahu…vacsina parov, ktore poznam a ktore cakali do svadby, mali svadbu velmi rychlo a uprimne si myslim, ze len preto, aby mohli mat “cisty” sex. Celkovo som mala pocit, ze riesili cely cas len ten sex, ktory nemali a brali sa skoro, aby uz teda nemuseli cakat. Pritom pre budovanie vztahu su dolezitejsie uplne ine veci a hlavne dostatok casu na to, aby clovek svojho partnera dostatocne spoznal. A k tomu pre mna neodmyslitelne patri zivot v spolocnej domacnosti, a to si teda bez intimnosti u dvoch zdravych dospelych nejak predstavit neviem. Sama mam medzi blizkymi kamaratmi par, ktory vydrzal s “cistotou” do manzelstva a dodnes sa nevedia dohodnut ani na kupe mikrovlnky, ci rozdeleni domacich prac. Vecne sa hadaju kvoli financiam (ano, aj pred inymi ludmit), kedze maju odlisnu predstavu o tom, ako ich minat a celkovo az po svadbe o sebe vela noveho zistili a neviem, ci by sa vzali aj dnes. Zili v takej tej ruzovej bubline, brali sa po roku vztahu bez spolocneho byvania, realita na nich dosla az po svadbe. Ked ten sex vo vztahu mas, riesit a sustredis sa na dolezitejsie veci a spoznavas podstatne stranky partnera. Ked som pred oltarom prisahala muzovi vernost az do smrti, bola som rada, ze naozaj viem, koho si beriem…

zuzinka888
14. júl 2022

@sissy27 tak to ti mozno len sesternica takto povedala aby sa obhajila. Neverim ze to knaz schvaluje alebo im dal este aj pozehnanie. A argument mojej sesternici( kamoske susede....jedna tetka povedala) ze im knaz dovoli neexist. Pre veriacich je to hriech- smilstvo. No rozhresenie dostat mozu. A .

nevenka
14. júl 2022

@marca12 "niektori" neznamena, ze Cirkev sa modernizuje a je to v pohode vseobecne. To je na ich svedomi. Schvalovat by to nemali.

nevenka
14. júl 2022

@rivini rozumiem, co chces povedat, ale ten "cisty" sex v manzelstve tiez nie je, ze sexujem hocijak a hocikedy, pokial hned nechcem dieta 😅

amiaja
14. júl 2022

Mam kamarata ktoreho manzelka je veriaca a chcela pockat do manzelstva.. lubil ju tak jej vyhovel, dnes to hodnoti ako velku chybu.
Nebudem to tu rozpisovat ale ak chcete pockat tak ok ale veeela sa o sexe rozpravajte.. co ano, co nie, ako si to predstavujete a podobne.. a dolezita je aj chemia ci to medzi vami iskri..
Aby ste naozaj neboli po svadbe nemilo prekvapeni.

mauduska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mauduska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivini
14. júl 2022

@nevenka celkovo delenie na pojmy cisty a necisty sex, ak ide o intimny vztah dvoch ludi, ktori sa maju radi, ctia si jeden druheho a zalezi im jeden na druhom, mi pripada zvlastne. A urcit, ze “cisty” sex je len ten v manzelstve a len za predpokladu, ze nepouzivam ziadnu barierovu, ci hormonalnu ochranu, len PPR, sa tiez vymyka mojmu pochopeniu. Ved aj tieto “prirodzene” metody sleduju ciel nepocat, vyuzivaju poznatky najnovsej mediciny a kontroluju plodnost na zaklade symptomov pomerne presne. Cize o ani o tej otvorenosti pre zivot nemoze byt rec… a v zmysle takehoto chapania sexu, je vlastne necisty sexualny zivot kazdeho normalneho paru, ktory funguje mimo ramca katolickej moralnej teologie.

autor
14. júl 2022

@terezka1947 to, že viera má byť motiváciou som myslela samotné nariadenie, že to má takto byť... Ale ja by som chcela aj rozumieť, prečo je to tak ako učí cirkev správne... Ťažšie mi je robiť vecí len preto, že "sa to tak patrí" ...chcela by som pochopiť hlbší význam predmanželskej zdržanlivosti...

liljana
14. júl 2022

Dobry napad cakat do svadby a tesit sa, ake to bude. Potom zistit, ze druhy je gay, len o tom nevedel, alebo nema libido, staci mu sex raz za 5 rokov, je impotentny, neplodny a rozviest sa ako katolici nemozte. 🙂 Potom budes vyplakavat, ze to nie je zivot.

autor
14. júl 2022

@liljana samozrejme, že sme sa o tom rozprávali a ešte sa veľa budeme.... Ono veľa človek vidí aj zo správania, názorov toho druhého...