Vzťahy so svokrovcami

5. aug 2024

Ahojte, muž sa pohádal s rodičmi (mojim svokrovcami), lebo si zastal nás a naše pravidla v dome (nechceme aby sa u nás pilo, aby si k nám svokrovci pozývali iných ľudí bez nášho súhlasu a aby nepreposielali fotky dcery kade tade (veľmi v skratke). Pohádali sa ešte cez Veľkú Noc, svokrovci urazení odišli od nás preč, s mužom sa vôbec nebavia, dosť nás poohovarali po rodine.. Mne svokra sem tam napíše, opýta sa na vnučku, ale aj to je take divne, napr. ako sa má mala? ja: bola chorá, mala ATB ale už vyzerá, že je to dobre. a ona: som rada, že ste zdraví 🤷🏽‍♀️ Každopádne od apríla malú nevideli, nepočuli, ani som nemala z ich strany pocit, že by hľadali nejaké riešenia ako ju vidieť (nás samozrejme k sebe nepozvali, neiniciovali nejaké stretko na ihrisku atd). “Problém” je teraz ten, že o 2 týždne má mala narodeniny. Kvôli negatívnym skúsenostiam s rodinnými oslavami (alkohol), sme sa tento krát rozhodli urobiť cisto detskú oslavu, pozvať kamarátov s podobne starými deťmi, mám dohodnutu aj animátorku atd. Svokre som napísala, že rodinnu oslavu nerobíme ale že sú u nás vítaní kedykoľvek, len nech mi dajú vedieť vopred kedy prídu. Moju správu total odignorovala, na ostatne odpisala 🤷🏽‍♀️ No už predtým naznačila, že darček pre dcéru z dovolenky posle po krsnej a podobne… A ja neviem ako sa zachovat.. Mám 100 chuti jej ten darček poslať naspäť a napísať jej (ak neprídu samozrejme), že podľa mna pre malú je dôležitý kontakt so starými rodičmi a nie darčeky… Strašne má to štve, lebo moji rodičia bývajú daleko ale chodia cca raz za mesiac na pár dni.. No majú zdravotné problémy, malú si nevezmú sami na ihrisko a podobne a mrzí má že pre “ego” mala prichádza o druhých starých rodičov… Myslite, že mám právo byt nasrata na svokru a obmedziť kontakt? Zaroven sme chceli aj svokrovcom oznámiť ak by prišli, že som opäť tehotná.. ale aj neprídu tak čo? mám im to napísať cez msg keďže inak nekomunikujeme?? och, mrzí má to hlavne za malú :/ ďakujem za prečítanie… ps: nakolko sa muž zastal nás, tak poza jeho chrbát konať nechcem.

colsami
5. aug 2024

Darcek by som spat nevracala, trucovanie nie je na nic dobre. Ak uz poslu, vezmi. A napis dakovnu spravu: "dakujeme za darcek, dcerke sa pacil, ale budeme radi ak si najdete cas a zastavite sa aj osobne".

Ak chces obmedzit kontakt ok, Tvoja vec, ale vynechala by som taketo odmietave zbytocne gesta ako vracanie darov pre vnucata, ked aj cez druhych poslane.

Moj osobny nazor, ze ak chcete dat do poriadku vztahy s nimi (a nebolo by odveci, preniest sa cez to a respektovat sa vzajomne, zivot je kratky), mal by na tom popracovat najma muz, su to jeho rodicia.
Drzim palce...

mamamasama
5. aug 2024

Pozri. Svokrovci sú iná generácia. Tam je škoda niečo viac vysvetľovať. Povedali ste, čo vám vadí a pravdepodobne to rešpektujú. Urobila by som oslavu na nejakom neutrálnom mieste len pre starých rodičov a pozvala ich. Trebars len na pizzu. Ak pozvanie prijmu, žite si pekne ďalej.Nerieste minulosť. Ak nie, tak je to ich rozhodnutie a ty mozes mat svedomie čiste, že si sa snažila ten vztah urovnat.

autor
5. aug 2024

@colsami len mne to príde take, že sú zdraví, majú čas, možnosť k nám prísť a neprídu malej na 2 roky ale pošlú darček…. ako keby ten bol dôležitý 🤦🏻‍♀️ mala si ich už pomaly ani nepamätá, ukazujem jej fotky ale “uhádne” že je to baba tak 1 z 5tich.. :/ ale ok, darček asi nevratim… len joj, nervy 😀

autor
5. aug 2024

@mamamasama práveže nerešpektujú… už sú u nás problémy dlhodobo, svokor si rad vypije (ako aj u mna oco, nemôže povedať, ale zase ja sa viem s ocom vyhádať a je dobre)… a xkrat sme mu vraveli, že nechceme aby u nás pil, veď príde na 2 dni a sám zavretý v garáži.. a keď mu nedáme fľašu my, tak si sám donesie svoju… raz už na sviatky k nám odmietli prísť, lebo že sa nebude piť, tak on nebude sviatky bez alkoholu (ale že nebude ani s nami, neriešil).. a práve svokrovci odišli preto, lebo tieto pravidla nechápali, že prečo si nemôžu zavolať k nám dalších ľudí, veď prídu len posedieť na pár hodín a dom mame veľký a oni radi spoločnosť atd… toho bolo dosť veľa, muž sa snažil kľudne asi 3 roky a posledný krát po 12hodinovej smene vybuchol… a tým, že ho očiernila kade tade, tak on vravel, že kým oni nepochopila prečo sa hnevá (že ho nerešpektujú) a neporozpravaju sa o tom (teda nie len že sa “zabudne”), tak on názor nemení 🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️ takze neutrálna poda asi nehrozí a tvrdohlavý je po mame 😀

colsami
5. aug 2024

Ja rozumiem, ale odosobni sa. A ak zalezi na vztahoch, prenes sa cez to. A zapoj muza do urovnania. Tazko z druhej strany sudit, ako aj oni tu "krivdu" beru a vies, pochybujem ze ich nemrzi ze "zblbol" kontakt s ich dietatom a jeho rodinou. Kazdeho trochu normalneho cloveka to zamrzi. Uz len najst cestu spat. A nie si to zbytocne komplikovat 🙃

Edit: Hoci s tym pitim chapem a nerespektovala by som to. Nepisala si tu uz raz? Bol tu pribeh o tom ako svokor pil na navsteve, aj si pozyval cudzich ludi, uplne ako teraz pises.

autor
5. aug 2024

@colsami áno áno, písala som ja.. v tomto sme dá s mužom na 100% zhodli, že si na tom budeme trvať a aj keď prídu malej blahoželať, tak samozrejme pohostime ale nie tak slovenský že “do nemoty”.. lenže podľa mna ani neprídu :/

eva233
5. aug 2024

Ty nie si zodpovedná za konanie, pocity postoje a iných ludi. Inými slovami ak pošlú darček okej nech pošlú ich vec. Ak sa chcú stretnúť v poriadku ak nechcú tiež. Ty ani tvoj muž tu nie ste na to aby ste vytvárali vztaz vašich detí s nejakou treťou osobou. Jasne ste nastavili hranice a ak ich niekto nechce rešpektovať je to jeho problém nie váš. Kontakt by som neobmedzovala, priestor na to aby prišli ste predsa dali tak ak chcú nech sa zaujímajú. Zaujímate sa aj vy o nich... Ale ak sa chcú hrať na urazených lebo nechces mat na oslave alkohol tak nech sú urazení.

lily246
6. aug 2024

Svokrovci sa správajú naozaj nevychovane, treba vám zase tie hádky? Domov ich nenoste, ale pravidelne svokru zavolaj s malou na ihrisko, do kaviarne, na pizzu...Svokra opilca by som úplne ignorovala.

mandzula
6. aug 2024

Ono to zrejme u svokrovcov bude tak, ze svokra je medzi dvomi mlynskymi kamenmi, na jednej strane by vas aj rada videla, no brzdi ju v tom muz ochmelicek, ktory jej mozno nechce dovolit ist, ak nemoze ist on, lebo slope.

rorino
6. aug 2024

Máš divných svokrovcov ,s tým nič neurobíš,keď im je presnejšia spoločnosť fľaše a cudzích ľudí ako vlastná rodina ja by som sa nesolila do žiadneho vzťahu.Malu nelutuj,prežije to,že má divných starých rodičov😉,ty buď hlavne v kľude ,nestresuj sa,povahy nezmenia,všetko je tak,ako má byť

lukbe
6. aug 2024

Nechaj to teraz tak, darček zober, to nemajú trochu súdnosti? Doviesť si ľudí, ak sú sami navtevou? Dobre, že už nechodia, asi si myslia, ze ustúpite vy, ale nerobte to.

sense
6. aug 2024

Nechaj to tak, pozvať ste pozvali buď prídu alebo nie. Ak darček pošlú nevracajú, je to darček pre dcéru nie pre teba. A za darček poďakuj.

puertorico
6. aug 2024

ja normálne nechápem tieto odpovede. veď muž im kázal nech vás nechajú . tak čo riešiš. iné témy , keď sú tu, že svokrovci nedajú pokoj, hneď ženy radia nech ich muž uprace, a nech sa páči. tu je dôkaz ako sa muž zastal svojej ženy a dieťaťa a aj tak je zle. tak ja nechápem o čo tu ide. svokrovci sa urazili , samozrejme, ale nevtieraj a nevolaj ich k sebe keď ti vadí alkohol a podobné veci . tak sprav posedenie pre svokrovcov , povedz im že vtedy a vtedy ich čakáte a hotovo .
ozaj mi mozog zamrzol. muž si nás zastal , ale aj tak chcem aby k nám chodili ............

autor
6. aug 2024

@puertorico ja som rada, že si jas zastal, to neriesim vôbec. Len (asi je to aj povahou aj výchovou), my v rodine držíme spolu za každých okolnosti a neviem si predstaviť, že by som sa s mamou nerozprávala týždne. Tiež sme si presli kadejakými hádkami ale my sa dohadame a za 10 minút sa jeden druhému ospravedlní, vyriešime a ideme ďalej. A ja viem, že keď odignorujú dcérine narodky, v septembri a novembri majú narodeniny oni a muž bude ignorovat ich a už sa to bude dať veľmi ťažko napraviť… Ja a aj môj muž nechceme aby k nám nechodili. Len chceme aby rešpektovali naše pravidla keď sú u nás, tak ako rešpektujem ja ich keď som u nich…. a tak isto nechcem aby dcéra to neskôr vnímala tak, že je na nej niečo zle, keď ju babka a dedko ignorujú. Dospeli nech sa hádajú a hnevajú keď ich to baví ale tu pre ich blbosť stráda dieťa 🤷🏽‍♀️

autor
6. aug 2024

@mandzula ťažko povedať, ona je tvrda povaha… a mne by mohol muž aj na hlavu vyskočiť, keď má nechce odviesť a chcem kdesi ísť tak pôjdem vlakom… myslím, že keby veľmi chcela, spôsob by si nasla.. alebo by aspoň niečo navrhla 🤷🏽‍♀️

autor
6. aug 2024

@lily246 ona nepride, lebo sú od nás 1,5 hodiny autom a už som veľa krát počula, že sa im k nám na otočku neoplati, že musía prespat a to teraz nehrozí… a kebyže vezmem malú k ním do mesta, tak to mám pocit že podrazam muža 🤷🏽‍♀️

eva233
6. aug 2024

Ale nikto ti nehovorí aby ste ignorovali vy ich. Ty/ vy normálne by som vzala deti nech zagratuluju všetko a akonáhle by bol problém tak poviem viete čo my to máme inak nepijeme, snažíme sa vychádzať tak radšej pôjdeme. Zbalim deti a dovi. Jednoducho dám šancu aby oni mohli prísť aby boli súčasťou nášho života, ja idem za gratulujem ale to, že oni sa nevedia prispôsobiť našim pravidlám doma je ich problém nie tvoj.... Áno voľakedy nás učili ze držať hubu a krok a za každú cenu aby bolo tak ako staršia generácia hovorí lebo to je predsa uctive.. Ale aby to fungovalo uctive a respekrujuce musia byť obe strany nie len jedna

eva233
6. aug 2024

A nikdy nerozprávam pred deťmi o rodine v zlom. S mužom si povieme takéto veci bez deti. Neboj sa dieťa veľmi rýchlo zisti, že niečo nie je okej a tak sa bude aj k starým rodičom správať, ale nebude to tvoja vina ale vína starých rodičov.

autor
6. aug 2024

@eva233 len ja muža k ním nedostanem bez toho aby sa porozprávali. On už nechce tak, že sa to “zabudne” chce si to vyrozprávať ale oni ho ignorujú. Aj keď potrebuju niečo od neho (napríklad im minule nesiel internet a je písaný na muža), tak čakali kým k ním neprišla krsna a tá volala mužovi a riešila s ním veci ktoré boli zjavne že pre nich :/ A keď pôjdem sama, tak si naseriem muža… 🤷🏽‍♀️

lukbe
6. aug 2024

Muž má pravdu.

eva233
6. aug 2024

Ja osobne by som iniciovala ešte jedno stretnutie. Bez deti. V pokoji si vyrozprávať a dat im hranice čo od nich chcete teda oslavy a návštevy u vás bez alkoholu a u nich s deťmi tiež bez alkoholu a pod. Jednoducho vy ste rodina, 1 bublina vaše pravidlá buď ich budú rešpektovať ahoj a vy budete rešpektovať ich alebo sa nedohodnete. Ak to nepôjde tak bohužiaľ... Je to ich problém.

lily246
6. aug 2024

Určite nechoď proti mužovi. 1,5 h cesty je dôvod na prespávanie? To je výhovorka, aby mohol svokor chlastať a prespať. Keby idú na otočku, tak ako šofér by nemohol piť. Takíto starí rodičia sú tvojim deťom aj tak k ničomu.

lllaila
6. aug 2024

Ahoj... Podľa mňa, problém je, že si zakázala alkohol... Tvoj svokor je alkoholik, bez alkoholu nevydrží. Alkoholici majú iný hodnotový rebríček, na 1. mieste je fľaša a vy ste niekde na chvoste. Svokra to vie, ale isto sa nechce s ním hádať a mať doma peklo. No je mi to ľúto. Dovoľ mu piť

eva233
6. aug 2024

@lllaila súhlasím až na poslednú vetu. Určite by som mu nedovolila alkohol.

lily246
6. aug 2024

@lllaila určite by som u seba doma žiadnemu alkoholikovi nedovolila opíjať sa

autor
6. aug 2024

@lllaila ja proste nechcem aby mala dcéra rovnaké spomienky ako mám ja či muž, že každá rodinná oslava a stretávka a narodeniny atd si pamätám ako opijacku pre dospelych.. a hlavne keď sú to narodeniny dieťaťa tak ak prišli za dieťaťom tak nech sa mu venujú… čo je to za oslava keď dospely za stolom kecajú a pijú a dieťa sa samo hra v kúte alebo zase s ním som len ja? Na toto mám proste názor, keď sa oslavujú narodky dospelého tak nech si pijú ale toto sú detské narodeniny..

cacianka
6. aug 2024

muž má veľmi dobre nastavene priority, čo by iné žena dali zato, že sa zastane svojej ženy a dieťaťa, netoleruje opijáše svojho otca u vás doma, nezastáva sa ho a nemarginalizuje jeho alkoholové excesy, tak mu nerob poza chrbát akcie, podrazy.
keby jeho otec nebol taký ochlasta, tak odšoferuje cestu tam aj spať v pohode, alebo aby ste si predĺžili spoločné chvíle, aj by svokrovci prespali, ale max by si dal štamprdlu ako prípitok, ešte OK. Lenže sa zašívať niekde pofidérne a slopať namiesto toho aby sa venoval vnučke toto chceš dosiahnuť ?
ked chce slopať, nech zostane doma, u vás sa nesĺope.
pozývať si zo sebou delegácie doprovodu do inej domácnosti ? to kde sme ? Im nestačia ostatní vami pozvaní hostia ?
tak nech zostanú doma a tam si pozývajú zájazdy a publikum. vy zájazd doma nechcete. bodka.
pre dcéru ste pripravili program bez chlastu, nech sa deti zabavia , ok, dobrá voľba.
ak to chcete so svokrovcami skúsiť, pozri na polceste nejakú zaujímavú možnosť (hrad, zámok pre princeznú, minizoo, detské zariadenie a pozvite ich tam ako na oslavu narodenín, dedo sa nestihne opiť, poobede sa stihne vrátiť a doplniť hladinku, ale to už vaše oči neuvidia, uši nepočujú opilecké reči. keby neprišli, alebo sa pohádate , budete mať program, výlet a aspoň kúsok dobrý pocit že ste šancu dali, ale alkohol a ego svokrovcov bolo silnejšie

lllaila
6. aug 2024

Áno, ja ti presne rozumiem. Ale ak si má svokor vybrať, či vnučka alebo alkohol, asi si vyberie alkohol. Ja ti držím palce, aby sa spamätali a prišli za vnučkou

danica2711
6. aug 2024

komunikáciu s rodičmi nechaj na ich syna, vo vzťahu k nim je rozhodujúci on, nie ty, a ani dcérka - mať dobrých starých rodičov je fajn, ale dieťa prežije aj bez nich, netreba to zas tak preceňovať. Rozhodne prežije vo väčšej pohode bez dedka než s ožratým dedkom. Nechaj réžiu týchto vzťahov na mužovi, ty si "obhospodaruj" vlastných rodičov

michelle567
6. aug 2024

No oni podľa mňa neprídu na narodeniny. Lebo si im napísala že rodinná oslava sa nekoná. Mne by to prišlo ako skrytá správa od vás že nech nechodia