Vykanie - tykanie so susedom, ktorý je o 30 rokov starší

20. jún 2024

Môj sused ma skoro o 30 r viac ako ja .. myslíte že je v pohode keď mi hovorí ahoj ? No tak upresním ja mam 36 on môže byť stary ako môj otec. S jeho ženou si tykam🤨

januska12323
20. jún 2024

Tak s ňou si tykáš a s ním nie?

zmrzlinka2021
20. jún 2024

Ja sa s tým stretávam bezne

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
20. jún 2024

No tak si evidentne tykas aj s ním. Mne tiež obvykle tykajú ľudia, ktorí si tykajú s mojím mužom a naopak. Neviem, či je to podľa etikety správne (asi skôr nie), ale robí to veľa ľudí. A možno aj my. Asi. 🤷🏼‍♀️

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
20. jún 2024

@sheila121, pokiaľ je dedinský buran, tak áno. Inak nie. Tykanie navrhuje žena mužovi a nie muž "môže" tykať. No nemôže. Ani keby bol o tristo rokov starší. Iné by bolo, keby to bola mladučká osemnástka, ktorej neodhadol vek. Ale píše, že má 36

prasiatko30
20. jún 2024

A on sa k tebe nejako nevhodne sprava alebo preco ta to tak irituje ked s jeho zenou si tykas? Vsak ak je tam korektny vztah medzi vami, az by som povedala priatelsky tak preco by ste si nemohli tykat - mne by to vobec nevadilo. Druha vec je ak sa ty necitis komfortne a on sa k tebe sprava neslusne tak samozrejme by si mu mohla pripomenut, ze vy dvaja ste soolu husy nepasli a tym, ze si tykate tak ho mozes odbit este trosku drsnejsie ako ked by ti vykala bol rovnako neprijemny

deti95060810
20. jún 2024

mne tiež susedia sa zdravia ahoj a ja odpoviem dobrý deň... tiež pekný vekový rozdiel. 😉

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
neviditelnypes
20. jún 2024

My starsi si niekedy odmietame uvedomit ten vekovy rozdiel. Maj sucit a ahoj. 🙂

diewcatqoo
20. jún 2024

Starsi susedia, ktori ma poznaju odmalicka, mi tykaju a ja im vykam. A s vacsinou sa aj zdravime "Ahoj", ale v reci im vykam.

kaktusik007
20. jún 2024

30 rokov je velky vekovy rozdiel, tykas si s jeho manzelkou.... pri akej prilezitosti k tomu doslo?

mne tykaju mamine kamaratky, doktori a sestricky - ktori ma poznaju od malinkata, lebo mama zdravotna sestra.... ja im vsetkym samozrejme vykam

ja rovnako tykam vsetkym kamaratom mojich deti

ked som mala asi 24, ma vytacalo ked mi cca styridsiatnici tykali - takze zeny som vtedy nejak prekusla, myslela som si vsak svoje (ale takych bolo zopar), u chlapov som presla do "utoku" - tykala im tiez. Neviem preco oni mali pocit, ze mi tykat mozu - to som tolerovala ak tam bol aspon dvojgeneracny rozdiel, oki, to som neriesila... No a tym 30-40 rocnym uz potom jasne ze im to prijemne uz nebolo a asi 3/4 mi zacala vykat 🤣 robila som vtedy inak v obchode a takto sa spravali ku mne zakaznici, nie ze susedia

slavomira236
20. jún 2024

Mne tiez tykaju starsi susedia a to uzam 46

janamoto78
20. jún 2024

Mna by to tešilo skôr ako by ma to malo trápiť. Asi vyzeráš mlado 😁

vroni
20. jún 2024

@sheila121, primárne navrhuje tykanie žena mužovi. Až potom starší mladsiemu. Výnimkou je pracovný styk, kde navrhuje tykanie primárne nadriadeny podriadenemu. Všetko ostatné su doplňujúce postupy. . Odhliadnuc od toho, v žiadnej etikete nie je zakotvené, že niekto môže tykať. Môže navrhnúť tykanie, reciprocne a nie na hulváta z imaginárneho titulu veku začať tykať. 🤷🏼‍♀️

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rozculena
20. jún 2024

susedia,ktorí ma poznajú od malička,mi tykajú,ja im vykám.Tí,čo sa nasťahovali neskôr a nepoznali ma ako decko,my vykajú a samozrejme aj všetci mladší mi vykajú.

kitycat
20. jún 2024

Keby mal o 30 menej by ti nevadilo ze?

betulinka1
20. jún 2024

So vsetkymi susedmi si tykam aj starými dedkami. Nikdy neriesim kto ma kolko rokov. U nas ani v rodine sa nikdy neriesilo a vsetci si tykame, cize mne je to uplne jedno. Ani mi nevadi, ked mi zacne hned niekto týkať.

muchotrafka298
20. jún 2024

Zacni mu tykat aj ty. Tykanie bez opytania dospelym ludom je buranstvo najvacsie. Nezalezi, ze si mladsia.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
20. jún 2024

@sheila121, to som ešte neskúšala 🤣🤣🤣 Asi nie sú moja cieľová skupina. Ale tykam komukoľvek, kto tyka mne. Aj keby mi začal tykať deduško nad hrobom. Tykať komukoľvek (dospelému) bez dovolenia je buranstvo a nevychovanost. A buranom sa necítim povinná prejavovať akúkoľvek úctu.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
20. jún 2024

@sheila121, máš v tom hokej, ale nevadí. Tykanie/vykanie medzi dvoma dospelými ľuďmi je vždy reciprocne a na základe dohody. Buran je vždy ten, kto to nerešpektuje (čiže aj žena, ktorá bez dohody tyka mužovi. Fuk, či staršiemu či mladšiemu). Pripúšťam, že výnimka môže byť vzťah otrok/pán, ale tak, to sa pohybujeme na inej úrovni vzťahov...

nikaeli
20. jún 2024

My si so všetkými vykáme. Sme v bytovke plnej dôchodcov, starí páni su stará škola, podržia mi dvere a tak. Tykať sedemdesiat/ osemdesiat ročným považujem za nevhodné, aj keď mám po 40. Aj oni nám vykajú. Tykáme si len s jednou rodinkou. Prisťahovali sa dva roky dozadu, je to manželov spolužiak a naše deti chodia spolu do triedy.

adrianap83
20. jún 2024

Sa vždy odzrav dobrý deň, v komunikácii vykaj. Inak ako to chceš riešiť?
Ja mam takto- susedia vo veku, že by mi mohli byť rodicia, muža poznajú od mala. So susedom si týkal už dlhšie, s jeho ženou nie , až donedávna. A mne nikto tykanie nenavrhol, takže vykám, aj oni mne. Inak sú milí, zhovorcivi , takže niekedy je komunikácia vtipná...keď sa niekto domoce.

h2
20. jún 2024

@sheila121 Ale tento pán autorke tykanie nenavrhol. Keby navrhol, bola by to úplne iná situácia. Ale on jej proste začal len tak tykať.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
muchotrafka298
20. jún 2024

@sheila121 ja som bola na skoleni, kde bolo temou aj takto tykanie automaticke starsim clovekom mladsiemu. Vies ako to bolo nazvane? Ze nie sme v dobach feudalizmu, kedy panstvo sluhom tykalo. Ja mam s tym problem, ak mi tykaju cudzi ludia, aj starsi bez toho, aby sme sa na tom dohodli. Dospeli ludia si automaticky netykaju, vykanie je slusnost.