Výhody a nevýhody zo zmeny priezviska po rozvode

dudu
26. jún 2020

Ahojte vsetky,
potrebujem poradit.
1. aké su nevýhody alebo výhody zmeny mena po rozvode pre mna alebo pre deti.
2. ak by nevýhody presahovali výhody , možem to nejako vyrovnať ak si necham slobodné a aj ex-ove?
3. ak si zmenim meno na za slobodna, prípadne si dam obe mená, a deti su v striedavej starostlivosti, aj tak budem potrebovať doklad od otca ak budem chcieť isť na dovolenku mimo SR? / nevychádzame spolu dobre, on ak môže tak využije to že mi nevyhovie.../

som ochotná pobehať vsetky urady aby som si zmenila meno, len neviem ktorá forma bude mat najmenej komplikácií po zmene, chcela by som obmedziť komunikáciu medzi mnou a ex-om na minimum.

dakujem za vsetky rady.

pribinak
26. jún 2020

No počkaj, počkaj. Otec musí so zmenou priezviska deti súhlasiť. Inak potom to musíš riešiť cez súd a to je na dlho a nie vždy ti vyjde súd v ústrety

joysi
26. jún 2020

Ahoj, ja som rozvedená a mam dve deti...meno som si nezmenila práve kvôli deťom...prave kvôli takým veciam ako je aj cestovanie mimo SR....moje vzťahy s ex su tiež na bode mrazu, ale tak moje deti s ex nechcu nič mať....takže s vynimkou nadávok z jeho strany na moju adresu nekomunikujem s ním....možno zvláštna otazka...ty si chcela striedavú? Deti maju s ex dobrý vzťah? Pekny dník

deti95060810
26. jún 2020

napíšem moju skúsenosť... Meno som si po rozvode nezmenila. Mala som syna a chcela som aby sme sa volali rovnako. Bola to chyba. Už by som to nespravila. aj moji rodičia sa čudovali takej hlúposti. Volať sa ako ex, s ktorým nemáš dobré vzťahy je blbosť...

ukulela
26. jún 2020

@dudu zmenu mena deti nedosiahnes len tak - ako bolo pisane, bud by musel otec suhlasit (co sotva), alebo cez sud - ale kedze mate striedavu, neviem, aky dovod by si uviedla (vacsinou ziadaju matky zmenu mena, aby mali menej problemov v skole/pri lekarovi/na uradoch - ale dieta maju vtedy v starostlivosti ony a s otcom sa tretavaju len sporadicky. toto nie je ten pripad) ... takze k dievcenskemu menu by som sa nevracala. a asi ani cezpomlcku, nevies, co bude o par rokov, mozno sa znova vydas - dalsie dieta a potom co? tri priezviska? (jasne, ze nie,len priklad) ... ostala by som s aktualnym priezviskom, kvoli detom.

dudu
autor
26. jún 2020

@pribinak ok ja nepisem že chcem zmenit meno detom...

dudu
autor
26. jún 2020

@joysi bola som donutená na striedavku... vyhrážal sa mi a už takto fungujeme rok, a dcéra je zmanipulovaná a chce býť aj s otcom....

dudu
autor
26. jún 2020

@ukulela
možno som to napísala asi zle, ale mala som na mysli že aké výhody a nevýdody su pre mna alebo deti ak si JA ZMENIM MENO. dcere zmeniť meno nechcem. 🙂

makova333
26. jún 2020

@dudu zmena mena nema ziadne vyhody/nevyhody resp. jednu, ze si musis vsetky doklady zmenit na nove meno. Inak nic. Vycestovanie s detmi s tym absolutne nesuvisi. A pre deti nevyhody absolutne ziadne. Velmi pravdepodobne ta vsade ked pojdes s detmi budu volat ich priezviskom.

lucia.kl
26. jún 2020

ja som si po rozvode priezvisko nechala po ex - aj keď chcel aby som si ho zrušila - ja mám ale obe priezviska, aj moje aj jeho - ale ja som si tak dala už po svadbe ( možno som to nejak podvedome tušila) takže používam meno za sloboda v hovorenej reči a v škole zas priezvisko detí.. takže pre mňa samé výhody.. neviem, či sa dá po rozvode pridať si k jeho priezvisku aj svoje..
na cestovanie do zahraničia jeho povolenie nepotrebuješ, ak idete na dovolenku - len ak by si sa tam chcela sťahovať...

sissy27
26. jún 2020

@dudu nevýhodu vidím v tom, že musíš zmeniť doklady, zmeny nahlásiť v banke, zamestnávateľovi, ak máš na seba nejaké splnomocnenia, u lekára a hlavne zase ľudí naučiť na nové priezvisko, hlavne tam kde chodíš s deťmi (škola, škôlka, krúžky, lekár) ťa ešte možno dlho budú oslovovať ex priezviskom podľa detí.
Výhody - asi len tvoj osobný pocit.

petamada
26. jún 2020

je praktickejsie pouzivat rovnake meno (ked ho uz mas)ako deti, pri jednani s uradmi, skolami, netreba nic vysvetlovat, pri cestovani do zahranicia ak mas ine meno, musis mat pri sebe vzdy rodny list potvrdzujuci, ze je to tvoje dieta, aj prelozeny v jazyku, a suhlas druheho rodica, ktory treba aj pri rovnakom mene na dovcu do zahranicia, ale pri rovnakom mene, to velmi nekontroluju...ja mam osobnu skusenost, sestra ine meno dcera ine, a mali s tym problem na letisku aj vo Viedni, aj na Cypre, aj v BA..museli sme mat kopiu rodneho listu, a vystvetlovat, kto je co je a kde á preco ide.

joysi
26. jún 2020

@dudu fuha to mi je úprimne ľúto...a prečo chce tam dcéra byť - pri otcovi?? Prepáč ak som zvedavá, ale pokiaľ je manipulator tak nemôže byť extra charakter....moji k ex nechcú ísť...lebo bol agresivny...bol a aj je agresívny nervak

sunny8
26. jún 2020

Ja mám exove priezvisko aj kvôli deťom aj kvôli tomu že sa mi docela páči. Neviem si predstaviť keď sa raz vydám ako to budem riešiť keď by bolo ešte ďalšie dieťa. 🤷 Asi by musel rešpektovať že si nechám exove priezvisko kým najmladšia dcéra bude mať 18

dudu
autor
26. jún 2020

@joysi no on je na ňu teraz veľmi milý, kúpi jej čo chce, začal variť, chodievajú na výlety...a hlavne jej podsúva že u mňa sa asi dobre nemá, že mamina nemá financie, že ten mamin priateľ nech sa nestará do výchovy...a podobne

dudu
autor
26. jún 2020

@sunny8 ja sa už nevydám, a deti už mať nemôžem.

sunny8
26. jún 2020

@dudu nikdy nehovor nikdy aspoň čo sa týka vydávania. 🙂 To sa "môže" vždy.

joysi
26. jún 2020

@dudu no pekne 😢 s tým asi veľa nespravíš...dcéra musí sama pochopiť, že dary, výlety nenahradia mamu...

dudu
autor
26. jún 2020

@sunny8 no tak vydávať sa už vôbec nechcem....a výroba detí je u mňa Game Over 😆😆😆, som po rakovine prsníka, takže to asi povie za všetko

tomika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bodka70
27. jún 2020

menila by som priezvisko len kvôli tvojmu pocitu, ak ho nechceš mať,
s rôznymi priezviskami detí a matky podľa mňa až taký problém nie je, - ja som nebola vydatá a teda mám svoje rodné priezvisko, deti majú po mužovi (prečo, to k téme nie je podstatné). fungujeme takto už 20 rokov, toľko bude mať najstaršia dcéra, bez exa som 4. rok. a ani predtým ani teraz som s tým nemala problém - ani v škole ani na úradoch. úradné veci sa nevybavujú každý deň, je to v podstate len pár krát v živote, pri papierovačkách jeden papier navyše (rodný list) nie je problém. škole je v dnešnej dobe toľko rozídených manželstiev či slobodných matiek, že nikto to absolútne nerieši a sú zvyknutí, že deti majú rôzne priezviská ako rodičia.