Výhoda manželstva

16. feb 2024

Otázka na vydaté žienky. Má zmysel sa dnes vydávať? Aké výhody má manželstvo? Okrem toho, že máme spoločné priezvisko. Reálne výhody, ktoré vo vzťahu na divoko neexistujú

dadis
16. feb 2024

Jednoduchsia administrativa pri porode deti, u lekarov (vzajomne poskytovanie informacii), komunikacia s uradmi, nezdanitelna cast zakladu dane na manzela, budovanie spolocneho majetku (spolocny ucet, spolocne setrenie, spolocne vydavky, nehnutelnost), nedajboze vdovske, ci vyzivne na manzelku..

ivangeline
16. feb 2024

To viditelne je pekne zhrnute, neviditelne puto je tiez. 🙂

bebebi
16. feb 2024

napr. nedavno tu pisala jedna zena, ktorej partner isiel na dlhodobu PN a potreboval opateru, ona chcela zostat s nim na OCR. samozrejme nemohla, pretoze OCR je len na rodinnych prislusnikov.

Takisto napr. ak sa jeden z partnerov ocitne v nemocnici, druhemu partnerovi nemozu poskytnut ziadne info o jeho zdravotnom stave.

citala som jeden pripad, ze muz bol po tazkej nehode v nemocnici, bolo treba rozhodnut ci ho odpoja od pristrojov alebo nie. samozrejme partnerka (dlhorocna s ktorou mal deti) nechcela odpojit, no zial neboli manzelia, tak rozhodovali rodicia, ti ho dali odpojit

pralinka25
16. feb 2024

spytaj sa tych co teraz tak velmi o tento papier bojuju ze preco, oni v tom maju jasno.
ale neviem ci je zrovna hladisko vyhod na manzelstvo ten spravny dovod.

ale @dadis to zhrnula dobre.

viestta
16. feb 2024

@dadis a zabudla si spomenut dedenie po zosnulom manzelovi

pbra40
16. feb 2024

Pytat sa na vyhody? Ved to musis citit, ci? Nechapem tento uhol pohladu. Ale z tych "suchych" dovodov:
Je velky rozdiel byt priatelka a byt manzelka. Co sa tyka sirotskeho, vdovskeho, danovej ulavy na manzelku, informacie a splnomocnenie v pripade choroby ci nehody, dedenie, spolocna hypoteka...Rodina ma mat spolocne meno, zazemie a planovanu buducnost. Nie je to len nejaky papier, je to papier, ktory ti dava istotu a moznosti a vyhody, ako tebe, tak aj jemu. Ked sa v tomto nezhodnete, ze to kazdy citite inak...

katariiinkaa
16. feb 2024

Na Slovensku minimálne to, že kým nie ste manželia, nie si v podstate jeho rodinný príslušník a tým pádom nie sú povinní ti v nemocnici (ak by sa čokoľvek nedajbože stalo) poskytnúť akékoľvek informácie o ňom a jeho stave. Každopádne, nemyslím si že by malo byť manželstvo o tom že "vezmime sa, šak sa to oplatí". Ľudia sa bežne neberú kvôli výhodám ktoré z toho plynú (aspoň v to pevne verím). Ale kvôli tomu, že sa milujú. Samozrejme, že manželstvo so sebou prináša aj výhody. Ale osobne neverím tomu, že vzťah ktorý uzavrie manželstvo s uhlom pohľadu "lebo sa to oplatí" a nie "lebo sa milujeme" vydrží. Pre nás je manželstvo veľmi dôležité. Rovnako je mi cťou nosiť manželove priezvisko 🙂

h2
16. feb 2024

@pbra40 Aký je rozdiel v prípade sirotského???

pbra40
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veklipo
16. feb 2024

Výhoda????
Ja som sa vydávala s tým, ze ľúbim svojho muža a zostanem s ním v dobrom aj zlom. Sme spolu 14r.

morusha
16. feb 2024

@veklipo Tiež som sa nepozerala na nejaké výhody, nebrala manželstvo vypočítavo ako nejakú výhodnú transakciu. Proste sme sa ľúbili a chceli spečatiť svoj vzťah oficiálne pred celým svetom. To by mala byť tá správna motivácia. To ostatné je už len bonus.

dadis
16. feb 2024

@viestta Dakujem, ano, zabudla som.. moja chyba, ja som sa skor ako som dedila prisla k rozvodu.. nastastie ten lepsi pripad 🙏

lucik194
16. feb 2024

sirotske sa manzelstva netyka

anna777115
16. feb 2024

A ešte bezpodielové spoluvlastníctvo.Všetko, čo nadobudnú partneri počas manželstva, je spoločné, okrem zdesenia a darovania.

majlo1234
16. feb 2024

@anna777115 presne. Ked umoznujem muzovi budovat si imperium a ja zatial robim sluzku doma, nech z toho nieco raz mam😃 a tak celkovo.
Ale uz som tu raz videla, ze manzelstvo je pre zenu vyhodne len pocas rodicovskej dovolenky, potom ma pre nu vztah s muzom viac nevyhod ako vyhod. U muza je to vraj vyhodne cely zivot. Neviem, kde to bolo pisane ale dost som sa s tym zhodovala😀

rorino
16. feb 2024

@morusha áno,je to bonus,ale je to aj právna ochrana inštitúcie manželstva.Ja smutné že menšinové komunity gayov a lesieb bojujú o to aby mohli byť sobášeni,tak bežne páry manželstvo zhadzujú,že je to "len papier."

rorino
16. feb 2024

Už ti tu ženy odpovedali snáď na všetko,ja len môj malý prídavok.Svadbu sme mali s dvojročným synom a veľmi mi vadilo,keď ma dovtedy niekomu predstavil ako priateľku .Priateliek môže mať za život človek niekoľko,a nie vždy to musí byť životný partner,ale matku spoločného dieťaťa nie.

klotildabazarik
16. feb 2024

Podľa mňa už nie

walentina7
16. feb 2024

No ja by som sa nevydávala. Toto je prežitok. Aj moje deti som videla k tomu, aby sa nikdy nevydávali.
@bebebi k tej nemocnici.. Neviem co furt máte s tým poskytnutim info o zdrav.stave. V dnesnej dobe má každý mobil, zavolam rovno partnerovi a povie mi ako sa citi,kedy ho pustia domov, co s nim je zistim priamo od neho, načo by som behala za lekármi.!?

beronsche
16. feb 2024

@walentina7 ano, najma, ak je partner napr. v bezvedomi....
To mozes volat tak z okna..
Nesuhlasim s tym, ze je to prezitok.
Dovody uz spomenute boli vyssie..

janickacrazy
16. feb 2024

@walentina7 Keby bol napríklad v kritickom stave niekde na ARE, tak mu asi ťažko zavoláš a opytas sa ho. 😉

zuzuliennka1
16. feb 2024

@walentina7 jasne, po tazkej autonehode napr. , ked mobil skonci ako srot niekde spolu s vrakom auta,.. sa mu urcite dovolas
a zaroven teba ako nie manzelku, nikto informovat nebude

medda_beda
16. feb 2024

Pretože sme považovaní za rodinu a nie za spolubývajucích.A rodina má určité právne výhody.

walentina7
16. feb 2024

@beronsche
@janickacrazy
@zuzuliennka1
Tak to povie lekár iným.. jeho mame, jeho rodine a tí mi potom povedia čo s ním je. To nemusí povedať lekár priamo mne. Je mi jedno od koho sa to dozviem, vedieť to tak či tak budem.

beronsche
16. feb 2024

@walentina7 ale musim priznat, ze ma pobavila tvoja predstava, ako dospela zena, ktora sa moze spojit priamo s partnerom (cize neexistuju ziadne realne prekazky komunikacie s partnerom), beha za doktormi... To vazne ti toto napadlo?

maranta_leuconeura
16. feb 2024

@walentina7 ty si velmi naivna... Ja som si toto zazila v nemocnici ked ma isli operovat, pytali si kontakt na rodinneho prislusnika, RODINNEHO, ze keby sa nieco stalo, budu volat rodinnemu prislusnikovi, musela som uviest mamu (podotykam vtedy priatel, dnes uz manzel bol cely cas so mnou, ked sa vypisovali papiere a nie, nemohla som ho uviest, teda jedine, ze by som sa spravila hlupou alebo klamala)

morusha
16. feb 2024

@rorino Súhlasím, veď v podstate som napísala to isté, niet nad manželský zväzok, mne na manželstve vždy záležalo, len som v tom prvoplánovo nehľadala žiadne výhody od štátu, chceli sme byť skrátka oficiálne spolu, lebo sa ľúbime, že chceme byť rodina a nie preto, že by sme kalkulovali dopredu s nejakými benefitmi. To, že to právna úprava garantuje výhody manželského zväzku je správne.

janickacrazy
16. feb 2024

@walentina7 No ak máte dobré vzťahy, tak možno povedia, ale všade to tak nie je a potom môžeš mať problémy, ako aj vyššie spomínali veci typu odpojiť od prístrojov a podobne, teba sa nikto pýtať nebude.

slovakboy
16. feb 2024

Manželstvo je potvrdenie pred svetom, že ste zviazaní putom. Je to do určitej miery právna ochrana vás samotných aj detí. Homosexuali nám to závidia a my si to nevážime. Ale im to dovoliť nechceme. Nevieš čo sa stane tebe alebo jemu. Alebo komu z vas šibne, nemôže len tak ľahko zdupkať. Hoci teraz rozvedú ľahko.

walentina7
16. feb 2024

@maranta_leuconeura no a co sa stalo zlé, že si uviedla kontakt na mamu. Akoby to nebolo jedno. Ked budem operovana a umriem,tak to mojmu partnerovi môže byť uplne jedno kto mu to oznámi. Bud mu zavolajú naši a povedia že som umrela, alebo mu zavolá doktor a povie že som umrela. To aký má toto význam? Mňa to nevzkriesi tak či tak.