Výčitky od rodiny po návrate z pôrodnice

katuskak123
21. feb 2024

Ahojte, chcela by som sa opýtať či ste sa aj vy stretli po príchode s pôrodnice s niečím podobným. Rodila som prvýkrát, pôrod prebehol cisárskym rezom. Na šiesty deň nás pustili z pôrodnice domov. Staviame dom, ale momentálne bývame u mojich rodičov. Manžel nám pripravil krásnu výzdobu izby, prekvapenie, prvý deň bolo všetko super 🙂 Hneď na ďalší deň po príchode domov moji rodičia odišli na týždeň preč, ostala som doma s bábätkom, manželom a mojou o niečo mladšou sestrou. Keď sa naši vrátili, miesto pochopenia nasledovali samé výčitky, najmä z maminej strany. "Musíš sa viac hrabať s domácnosťou, ja som stíhala popri deťoch variť, upratovať, po príchode domov som chodila ešte na pole ku kravám, tvoje kamarátky to zvládajú, čo budeš robiť keď budeš mať štyri deti, atď.. vy čo ste rodili cisárskym rezom viete aké je náročné fungovať s jazvou, bolesťami, do toho hormóny, starostlivosť o bábätko.. k tomu pre prvorodičku všetko nové. Máme v rodine veľa malých detí, ale o žiadne som sa nestarala tak ako to bolo a je potrebné teraz. Potrebovala som pochopenie, podporu, aj trošku pomoc nakoľko to bolo náročné na psychiku aj fyzicky, no miesto toho nasledovali samé výčitky.. ešte mi tvrdili že sa doma veziem, že som zvyknutá že sa práca urobí za mňa.. pritom ešte tesne pred pôrodom som umývala okná, pracovala v záhrade, nakupovala, varila, upratovala..no všetko. Len po pôrode to nešlo hneď napriek všetkým okolnostiam. Chcem sa opýtať či ste to mali aj vy podobne alebo ste sa stretli s pochopením, pomocou, milým slovom, povzbudením.. ďakujem.

tenerifka
21. feb 2024

@katuskak123 ano, mala som 18 a s prvym manzelom sme prvy rok byvali u mojich rodicov v dome. Byval tam aj moj mladsi brat, vtedy v zacinajucej puberte. Ako vsetci odisli rano do prace a do skoly, dom nechali ako po vybuchu a cakali, ze sa vratia a bude po nich upratane a navarene, aj o dieta postarane. Este som sa aj ucila na maturitu. Tiez mi mama hovorila, ako ine zeny stihaju atd.... Pomohlo az odstahovanie sa, oni mali aj nadalej bordel, ale moja domacnost bola ako zo skatulky.
Inu radu nemam, len co najskor poriesit vlastne byvanie, im nevysvetlis, ale pochopia, az ked budes prec

janickacrazy
21. feb 2024

@katuskak123 Je mi to ľúto, že vlastná mama nemá pre teba pochopenie. Mne mama prvé dni po príchode z pôrodnice trochu pomohla, lebo videla, že ledva chodím. Ale tak po týždni už som bola na všetko sama. Stíhala som aj upratovať, lebo malý bol kľudné bábo a veľa spinkal. Naši chodili ešte do práce, tak mňa nejako neriešili. Keď som sa odsťahovala, bolo to lepšie.

lucka_ke
21. feb 2024

nikdy sme nebývali s rodičmi ani svokrovcami a ani by som to nechcela, ale chcem ťa upokojiť - moje malé bolo strašne uplakané, skoro som nespala a domácnosť bola to posledné čo som vtedy riešila, časom sme si našli režim, neber si to vôbec k srdcu, rob tak, aby si bola spokojná ty a maličké, všetci ostatní sa musia prispôsobiť kým sa zladíte, ty sa zotavíš a potom budeš stíhať

katuskak123
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
klip0
21. feb 2024

Je mi ľúto že musíš toto teraz zažívať. Posielam ti objatie. Žena po pôrode by mala dostat pochopenie, pomoc, podporu

tenerifka
21. feb 2024

@katuskak123 to je taka generacia ludi, resp. sorta, musia byt za dolezitych aspoñ v niecom. S tym nic nespravis, stale budu mat svoju pravdu. Fakt sa snaz co najskor odstahovat, uvidis ten klud a pohodu, co budes potom mat

lujza123
21. feb 2024

Mamka je riadna krava, prepáč za výraz. Aj v dávnej minulosti sa ženy v šestonedelí zotavovali v posteli oddelenej plachtou od zvyšku izby aby mali klud. Ziadna nešla na pole makať s týždňovým bábätkom, ani tvoja mama nie.
Je mi luto co prežívaš, tiez som mala cisársky, je to vážna brušná operácia, zotavujes sa ovela dlhšie než po obyčajnom pôrode. Nehovoriac o poporodnom splíne, kedy je žena unavená a smutná
Od tvojej mamy je to veľmi necitlivé co povedala, ona asi nieje moc empaticky clovek. Mala by ti navarit chutný domáci vývar a pomôcť s bábätkom, nie mudrovať ako ona všetko zvládla. Spomienkový optimizmus funguje, určite to nebolo tak ako si ona spomina

majlo1234
21. feb 2024

V niektorych kulturach sa zeny po porode tyzdne nepohnu z postele a obsluhuju ich zeny z rodiny. Nasa kultura tlaci na vykon hned po porode, ale zena potrebuje oddych. Mame nech si da pohov

luciaruz
21. feb 2024

Takýto ľudia NIKDY nebudú iní. Budeš sa trápiť až kým neodídete. Finančne sa vam tam tak velmi oplatí ostat? Chodte do podnajmu a hotovo.

miskajerry
21. feb 2024

To je smutné. Nájdite si podnájom. Potrebuješ byť v pohode, aj dieťatko to vycíti.

snehulak77
21. feb 2024

Tvoja mama je naozaj divná a tvrdá. Moja mi v spoločnom dome stále bravala malého, varila obedy, ja som mala úplne full servis. Ja som bola v depke, lebo som sa bála stále i malého, nevedela som čo a ako a ona mi všetko ukazovala, učila ma. Som neschopná? Asi áno, tak čo už. Už by som to pri druhom vedela, ale teda pri prvom nič.
Ako bolo kedysi? Haha, sama moja babka mi hovorila, že ona dorabala školu, pracovala, o deti sa starala jej mamina s tetkou. Kedysi žili ľudia v rodinných komunitách, žena v šestonedelí full servis, bola iba s bábätkom, dokonca kedysi sa považovalo za nevhodné ak by išla medzi ľudí. Generácia našich mám bola v Tom, že museli všetko samé zvládnuť. Dá sa to? Ale áno, dá. Ale to záleží od veľa okolností ako to tá žena zvládne. Možno majú navarené, napečené, upratané a niektoré sa neprezlecu áno z pyžama. Netreba nikoho hodnotiť. Keď už ti nechce pomôcť, tak aspoň nech ťa nehodnotí

cimage
21. feb 2024

Tak jej povedz, ze mas 600nedelie a tvojou jedinou ulohou je starat sa o seba a dieta. Ak chce, moze ti pomoct a navarit. Taketo reci, ze tvoje kamosky zvladaju, je blbost, lebo ona s nimi nebyva. Ako vie co robili par dni po porode? Napr moja kamaratka si objednavala obedy adi 3mesiace aby nemusela varit, muz mal obedy v praci a vobec som nemala pocit, ze je neschopna. Venovala sa sebe a dietatu. Mne svokra varila polievky a ucila sa so starsim a to som ani nemala cisarsky. Smutne je, ze ti to vycita vlastna mama, ktora by ta mala najviac podporit. Drzim palce, aby ste sa co najskor stahovali do vlastneho.

simona20201309
21. feb 2024

@katuskak123 ty povedz, že iné matky (babky) si berú aj 2 týždne voľno z prace a pomáhajú svojim dcéram. Nosia im navarene pre celú rodinu, prídu popratat a pozehlit. Pochybujem ze niekedy chodili s týždňovým bábätkom na pole, skôr už zabudli aké to bolo. A po ďalšie, niekedy sa deťom ani zďaleka nevenovali, len deti odchovali ako prasiatka a tq generácia deti si so sebou nesie rad zdravotných problémov od tráviacich po skoliozu, a pod....
Takže absolútne si z tých blbych reči nič nerob, nepripustaj si ich. Užívaj si bábätko, lebo čas naozaj rýchlo letí.
Ja som síce žiadnu pomoc nemala, ale keď som mala nepozehlene 2 týždne a keď som si objednala obed, nikto mi do toho nekecal ani ma neurazal, že som neschopná.
Nedala by som taký psychicky teror

simona20201309
21. feb 2024

Strcili bábätka do ohrádky, do chodakov, a upratovali, okopavali...naozaj majú sa čím chváliť 🤔🙄
Povedz ze žijeme v 21stor a nebudeš sa porovnávať s tým co sa robilo kedysi...
Len nech je navarene, upratane, napecene🙈🙈🙈

tana85
21. feb 2024

to asi od vlastnej mamy zaboli najviac. pevne verim, ze ja budem ina. neviem ako to maju ine zeny, ale teda ja som oddychovala vzdy ked sa dalo. nemala som cisarsky, ale aj tak som sa hojila tych 6 tyzdnov - zle sa mi chodilo, vsetko ma bolelo, proste zle aj psychicky, unavena. neviem ci mas v sebe tolko asertivnosti povedat, ze teraz sa zotavujes a s inymi sa nemas preco porovnavat. neporovnavaj sa, nikdy s nikym ako len sama so sebou

nika1971
21. feb 2024

cim skor sa odstahovat...lebo toto bol len zaciatok

mabenn
21. feb 2024

to co mas za mamu preboha? a preco si este u nej? neverim, ze sa takto zacala prejavovat az po porode...cim skor od nej, aby sa z teba stala zrela zena a matka

kiki68
21. feb 2024

Ved jej povedz nech si rozreze brucho a beha s tym okolo domu a dobytku. Podla mna je z tych zien, co rodili hodinu a o den uz skakali okolo vsetkeho. Ano aj ja som hned po porode po hodine skakala ako kamzik. Lenze rodila som pomerne rychlo, prirodzene a tri stichy tam dole. Pocit ako po drsnom sexe. Ale videla som zeny po cisarakoch, cievkovane, v bolesti sa ucili chodit. Mam voci nim respekt a aj sucit. To, ze teraz si v klude, tak to je normalne a ma to tak byt. Veci pockaju. Ja by som mamu a vsetkych , co tam netreba nevyhnutne vyrazila prec. Nech sa vratia o dva mesiace. Moja mamka naopak ked mna videla ako skacem s deckom na rukach pre blaho rodiny, tak skoro slzy ronila. Ona vraj na tom tak dobre ako ja nebola, nechapala kde beriem tu energiu. Dnes neviem ani ja, ze co som vtedy nesedela viac na zadku.

7miriam77
21. feb 2024

Hnusné chovanie od tvojej mamy, naozaj. A nechápem jej dôvod na také správanie, pohádali ste sa predtým?? Bola aj predtým taká?? Ja by som jej asi len povedala,že mám svoje tempo a som dospelá žena a matka. A rada pre teba, čím skôr odísť. Všetko dobré ♥️🍀🍀

cacianka
21. feb 2024

@lujza123 zabudol vôl, že telaťom bol ....

jaroe
21. feb 2024

@katuskak123 od mamy to bolo hnusne. Ja som po prvom pôrode bola mimo, nestíhala nic a to som nemala cisársky a ani žiaden iný problém. Iba nedostatok spánku, psychika v cudu, náročné dieťa a celkovo som si zvykala na novú situáciu. Pri 3. dieťati to bolo stokrát lepšie, hoci starší dvaja boli len škôlkari. Tým chcem povedať, že argument tvojej mamy o prípadných 4 detoch bol maximálne hlúpy. Lebo starostlivosť o prvé dieťa môže byť úplne v pohode pre mamu v niektorých prípadoch náročnejšia, ako po narodení 3, 4 dieťaťa.Nic si z toho nerob.

saxana000
21. feb 2024

A presne preto sa.riesi najprv byvanie a potom deti.kde si necham spinavy pohar tam bude kym ho.neupracem a ja rozhodnem ci navsteve dvere otvorim alebo nie.. skus povedat normalne mami som po operacii mam bolesti upratovat budem neskor ked sa budem citit lepsie.o.mesiac das babo do kocara babka bude.kruzit a ty mozes vylizovat dlazky.niekedy im to treba po lopate.do.ksichtu lebo babicky z hlavy toho vela vytesnili ...
Este pred 100.rokmk zena lezala po porode 10 dni v posteli a dieta aj jedlo jej nosili..ale.komunizmus urobil zo zeny superrobota co po prichode z porodnice pere vari zehli koji odsava zameta stara sa o.starsie deti a este sa pri tom usmieva...

sun_shine_2020
21. feb 2024

@katuskak123 ahoj, mrzi ma co prezivas....hlavne si tie reci neber k srdcu....mne to tiez hovorila moja mama, ze ona byvala u svokrovcov a boli sme dve segry, ona sa aj o kravy starala, stavali dom, chlapom na stavbu varila....a bla bla bla...az mi je z toho smutno, ze tie nase maminy sa niekedy nevedia vcitit do nas....