Už sa dnes nepatrí pochváliť vzhľad?

21. máj 2024

Ahojte, posledne roky nesledujem trendy v medziludskych vztahoch, nejak som mala ine zaujmy, preto ma zaujima - uz sa nepatri pochvalit vzhlad niekomu? Napr ked pride navsteva, pochvalim sesternici saty, to sa uz v dnesnej dobe nema?

viestta
21. máj 2024

Preco by sa nemalo?

ssimusska
21. máj 2024

Prečo by sa tu už nerobilo? Vždy keď sa mi niečo páči, pochválim.

jana_eyre_2
21. máj 2024

Prečo by sa nemalo? Ja normálne chválim, niekedy mňa pochvália a nikdy som nemala negatívnu reakciu.. ak keď v múdrych podcastoch som už niekedy počula že by sa nemalo komentovať nič 🤷🏻‍♀️ ale tak ja nie som dokonalá..

madeincssr
21. máj 2024

Patri/nepatri... naozaj uprimna pochvala podla mna potesi kazdeho pochvaleneho.

autor
21. máj 2024

Dostala som na to divnu reakciu, cosi v zmysle pretocenia oci. Viem, ze muzi by nemali podla novych trendov hodnotit a komentovat vzhlad zeny (mozno uz aj to je out ktovie), ale tak ja som zena 😀

bluka2
21. máj 2024

A prečo by sa to akože nemalo robiť? To som zvedavá na tu hlbokú filozofiu za tým …

retatka
21. máj 2024

To som ešte nepočula .Dostávam komplimenty od mužov aj od žien .Tak isto dávam i ja .

januska12323
21. máj 2024

Asi myslela, že to nemyslíš vážne.

marca12
21. máj 2024

Ja som dnes predavacke pochvalila tricko. Chvalim bezne a velakrat mam nutkanie aj na ulici,ale to sa radsej zdrzim. U nas to nie je take bezne este.

maranta_leuconeura
21. máj 2024

No ak si chvalila pekne vylestenu plesinu na hlave, viem si predstavit rozpacitu reakciu. Ale nad klasickym komplimentom na saty ohrnut nos? No neviem

madeincssr
21. máj 2024

Jaaaj, to mohla byt aj obranna reakcia pred zahanbenim/ pomykovom, resp. viacnasobnou pochvalou od niekoho v kratkom case. Ty si z toho nic nerob, nic si neurobila nevhodne, naopak.

domkakvet
21. máj 2024

Ked sa mi nieco paci, tak pochvalim.

petronela1985
21. máj 2024

Tiež pochválim, účes, outfit u inej ženy. Keď sa mi to páči, tak prečo nie.

tundra
21. máj 2024

Ja ked pochvalim nasho psa,tak vrti chvostom a tesi sa 😂😂😂

lindous
21. máj 2024

Buď to vyznelo neúprimne alebo to bolo také to, “ale prosím ťa” - že to proste ten človek nevie prijať a reagovať 😅 určite si nemyslím, že je niečo zlé na úprimnom a slušnom komplimente, tiež ho ale neviem vždy a od každého prijať - no to je môj problém a nie toho, kto ma pochváli

bluka2
21. máj 2024

@maranta_leuconeura 😂😂 alebo aké pekne pivné bruško, “tvoj pot príjemne vonia”, také snáď nemyslela

ariannazara
21. máj 2024

JA som dnes stretla kamoša po dlhej dobe dali sme krátky pokec, rozlucili sa a on ešte z diaľky rad som ta videl 😍 fakt to dobre padlo počuť, ja nemám problém niekomu povedať ze ma krásne šaty, vlasy..atď podľa mňa je to pekne a človeka to poteší 😍

basulaak
21. máj 2024

Hej nic si z toho nerob. Bola to nervozita mozno si ju pochvalila v kratkom case viackrat. Tiez sa mi stalo nieco podobne, pri luceni som pochvalila svokru ze ma pekny parfem, ze krasne vonia, ze co to je. A ona mi nato dost razne: “ale prestan uz!” Ostala som tiez v pomykove. Proste niekto nie je zvyknuty prijimat pochvaly.

muchotrafka298
21. máj 2024

U nas je to proste tak, ze mame vseobecne problem prijat kompliment. Nielen ho povedat, to este niekedy ide "mas pekne saty" alebo "tento uces Ti pristane" ale odpovedat nanho, to nie. Tam su same zhadzovacky ako "ale prosim Ta a prevratenie oci" alebo "Tie saty su stare, vytiahla som ich po 10 rokoch zo skrine". A pritom staci povedat uplne jednoducho na kompliment "dakujem". Netreba na rychlo vymyslat falosne na oplatku.

bloger
21. máj 2024

Pochvalou sa nedá nič pokaziť. To je podľa mňa vždy vhodné.

autor
21. máj 2024

@tundra aj nas pes 😀
@bluka2 😀😀😀 nie nie, takyto “kompliment” to nebol

autor
21. máj 2024

@basulaak
@muchotrafka298 ano, asi to tak bude, asi malokedy dostane kompliment.

mikadooo
21. máj 2024

Niekto len nevie prijímať komplimenty a reaguje potom na ne tak zvláštne... že ten, čo kompliment dá, potom trošku nevie, či sa dotyčného napríklad nejak nedotkol 🙂. Nerieš. Je to ok. Ak teda nebol samotný kompliment nevhodný (niečo sa jednoducho nepatrí komentovať, ani keď je to myslené ako kompliment). Plus ešte môže byť prípad, ak dotyčný vníma danú vec ako určité mínus, tak kompliment nepoteší - napríklad "máš pekné okuliare" môže dotyčný vnímať ako upútanie pozornosti na niečo, čo on sám vníma ako svoj hendikep.

dzulli1980
21. máj 2024

Ja s týmto nemám problém ... teraz cez víkend sme boli s dcérou na plaveckom, jedna pani tam mala neskutočne voňavý parfum ... normálne som sa jej opýtala, akú ma voňavku, že neskutočne krásne vonia ... aj nášho kocúra, keď mi podonáša z balkóna "ulovené" plyšové myši pochválim, aký je on šikovný, aký je lovec atď. ... tak sa kolo mňa potom krúti 😀 ... za mňa je úplne OK pochváliť, keď sa mi čosi páči ...

elenita
22. máj 2024

@dzulli1980 a aky to bol parfum, prosim Ta? 😁

otazka1
22. máj 2024

Prestala som študovať a počúvať Podcasty a rady od psychológov keď som zachytila,že “hovorite detom, že sú šikovne keď sa im niečo podari?nikdy to nerobte!je to najväčšia chyba a pravdepodobne im zničíte život,budúcnosť,sebavedomie,zdravý rozvoj atd…” samozrjeme to berte s nadsázkou,ale takto nejak to bolo myslené..skoro má prekotilo,človek už fakt nevie čo môže q nemôže povedať aby sa iny človek z toho psychicky nezrútil…je to na slučku,aký tlak sa na nás valí,človek má pocit že každým nádychom urobí chybu a niekomu ublíži..

Autorka,nerieš,pochvál ak to tak cítiš,ja to tiež tak robim..ale teda úprimne to robim,nie falošne alebo vypocitavo

autor
22. máj 2024

@otazka1 ved presne, vsetko je zle, kazdy mudrlant sa snazi zviditelnit tym, ze podryje predoslu teoriu a pride s revolucnym pristupom - len aby mal sledovanost….

ckocka
22. máj 2024

A tebe raz na pochvalu niekto pretočí oči a mudruješ o úpadku spoločnosti.

unicornlady
22. máj 2024

@otazka1 Neviem, čo si presne počúvala, ale napr. ja mám knižky od psychológov a ono je to myslené tak, aby to nebola príliš všeobecná pochvala- ty si taký šikovný, múdry...

(lebo potom sa ju dieťa bude stále snažiť napĺňať, bude sa báť urobiť akúkoľvek chybu, lebo by malo pocit, že už nie je šikovné, múdre, ...môže byť úzkostné z toho, aby napĺňalo vysoké očakávania),
ale pochvala by mala byť mierená skôr na danú vec- čo dieťa zvládlo, ako sa s tým popasovalo, ako to dieťa samo vníma to, čo urobilo, ... aby sa v dieťati vybudovala vnútorná motivácia.. aby sa naučilo neočakávať pochvalu zvonka, ale samo si ju dať, aj za svoju snahu, aj keď sa niečo nepodarí.. a ak nebude mať pocit toho nátlaku, že musí byť to šikovné, múdre.. nebude sa báť skúšať, objavovať, robiť chyby, a robiť to bez toho, aby malo pocit zlyhania,
aby sa nebálo skúšať zložité veci (namiesto púšťania sa len do toho ľahkého, čo vie, že zvládne a potvrdí si status toho šikovného dieťaťa) , a že tie zakopnutia nijak neohrozujú jeho sebahodnotu, sebavedomie...

otazka1
22. máj 2024

@unicornlady ja tomu rozumiem,vystihla si to presne a aj s tým súhlasím,ide skôr ako to je podávané,že realne človek má úzkosť z toho čo povie,lebo môže spôsobiť úzkosť inému.. snad sa chápeme,preto píšem,že ja osobne som prestala počúvať a študovať to čo sa na mna valilo denne z každej strany nejaká rada,poúčanie,nekonečne veľa informácii a strachov čo robit a čo nerobiť,čo je spravne a o tri dni už nesprávne. Píšem len o osobnej skúsenosti 🙂